KTM 790 Adventure

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Πως στο διαολο το καταφερανε να ακουγεται σαν τα V2 των 1Χ90???
Yπάρχουν άπειρα βιντεο με τον ηχο αυτου το μοτερ απ το duke.
Είναι πολυ αξιόμαχος ήχος,πλησιάζει πάρα πολυ σε V2.
Το πιο αντιπροσωπευτικο βιντεο νομιζω ειναι αυτο,μιας και ο τυπας έχει βάλει μικρόφωνο και στην ουρά.

 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Ο ηχος εχει να κανει με τη γωνια των κομβιων του στροφαλου... Γι αυτο το 790 κανει "ωραιο" ντουκατι στυλ ηχο οπως και αλλα εν σειρα οπως το τδμ, το νεο αφρικα, και το νεο φ900 νομιζω εκανε κατι αντιστοιχο... Απο γκαζια εξω λενε οι πρωτες δυναμκμετρησεις γυρω στα 80 τροχο
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Το οδήγησα σήμερα και μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα με την γεωμετρία του ο σχεδιασμός με τα ρεζερβουάρ κάτω έκανε την διαφορά!
Θέλουμε κι άλλα!
Δεν την γλιτώνεις με 1 σειρά.!
Πχ
Τι διαδρομή έκανες?
Εντος πολης με κινηση?Πως ηταν?
Ρολάρισες καθολου σε ανοιχτό δρομο?Με τι ταχυτητα του αρεσει να ταξιδευει?Είναι ανετο στα 120-140?
:thinking:
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Θέλουμε κι άλλα!
Δεν την γλιτώνεις με 1 σειρά.!
Πχ
Τι διαδρομή έκανες?
Εντος πολης με κινηση?Πως ηταν?
Ρολάρισες καθολου σε ανοιχτό δρομο?Με τι ταχυτητα του αρεσει να ταξιδευει?Είναι ανετο στα 120-140?
:thinking:
ok! Η επαφή μου ήταν εντός Αττικής και την είχα στη διαθεσή μου περίπου 45-50 λεπτά κάνω copy paste το κείμενο που έγραψα και στο KTM 1290 Super Adventure Owners Group

Πρώτη επαφή με το Adventure 790 (standard version) και αυτό που αποκομίζεις σαν αρχική αίσθηση είναι πως οι διαστάσεις του είναι πολύ μαζεμένες, με χαμηλό ύψος σέλας -χαράς ευαγγέλια για όσους είναι μετρίου αναστήματος λοιπόν!- χωρίς θυσίες στο ground clearance.
Εργονομικά είναι κλασικά ΚΤΜ με το τιμόνι στη σωστή θέση ίσως τα γόνατα λυγίζουν ένα κλικ περισσότερο από όσο θα ήθελα (η σέλα ρυθμίζεται σε ύψος αλλά δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου να ασχοληθώ).
Η κάλυψη του αέρα είναι απλά επαρκής, η ζελατίνα ρυθμίζεται σε ύψος και ήταν στη χαμηλή θέση αλλά και πάλι δεν δοκίμασα άλλη ρύθμιση.
Ο σχεδιασμός με τα ρεζερβουάρ να εκτείνονται χαμηλά έχει επιτρέψει την θέση οδήγησης να έχει έρθει αρκετά μπροστά και έτσι να φορτίζεται περισσότερο το μπροστινό, ότι πρέπει δηλαδή για off road οδήγηση και όχι μόνο!
Στην άσφαλτο που το οδήγησα εγώ ο τρόπος που ελίσσεται και στρίβει είναι φοβερός θα ορκιζόμουν πως έχει 19” τροχό!
Το ήδη ελαφρύ σύνολο δίνει την αίσθηση του ακόμα ελαφρύτερου λόγω της κατανομής του βάρους χαμηλά.
Η ανάρτηση δεν έχει ρυθμίσεις σε αυτή την έκδοση αλλά το εργοστασιακό setup είναι προς το σφικτό και δίνει μια compact και στιβαρή αίσθηση, αν συνυπολογιστεί και η διαδρομή των 200mm νομίζω θα είναι φανταστικό σε εκτός δρόμου διαδρομές.
Τα φρένα είναι άνευ σχολιασμού λειτουργούν τέλεια και το εκπληκτικό ABS είναι εκεί να σε βοηθήσει στα δύσκολα.
Ο Συμπλέκτης αν και με ντίζα είναι μαλακός και δεν θα προβληματίσει.
Ο κινητήρας που τον πρωτογνωρίσαμε στο Duke εδώ λειτουργεί ελαφρώς διαφορετικά με έμφαση στη ροπή από χαμηλά που το κάνει πιο λειτουργικό με περισσότερο ωφέλιμο εύρος, η επιτάχυνση είναι δυνατή για τον κυβισμό του και το δικύλινδρο σε σειρά σύνολο λειτουργεί πολύ ομαλά χωρίς σκορτσαρίσματα πυροβολώντας σε κάθε άνοιγμα του γκαζιού.
Τα riding modes εδώ είναι τρία, Street, Offroad & Rain ενώ νομίζω σαν extra ενεργοποιείται και η Rallye.
 
Τελευταία επεξεργασία:

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Yπάρχουν άπειρα βιντεο με τον ηχο αυτου το μοτερ απ το duke.
Είναι πολυ αξιόμαχος ήχος,πλησιάζει πάρα πολυ σε V2.
Το πιο αντιπροσωπευτικο βιντεο νομιζω ειναι αυτο,μιας και ο τυπας έχει βάλει μικρόφωνο και στην ουρά.

Ο ηχος της εξατμισης ναι, πλησιαζει πολυ σε V2 γιατι οπως λεει και ο pumba, σαν τα ΤDM και το νεο Αφρικα εχει στροφαλο 270°.

Εγω λεω για ολα αυτα τα κροταλισματα και ξυσιματα που ακούγονται στα LC8 και αν ειναι το πρωτο σου ΚΤΜ νομιζεις οτι σερνει καδενες και χτυπανε βαλβιδες... :p
 
A

AndonisD

Επισκέπτης
Το είδα από κοντά και δεν μου έκανε κλικ εμφανισιακά. Σα να είναι πολύ κοντό?
Εγώ το ειδα χθες στον Οικονόμου και θα συμφωνήσω με τον φίλο
Κάτι δεν μου άρεσε
Είπα όμως ότι σήμερα που θα το κάνω δοκιμή και με όλα όσα έχω διαβάσει θα άλλαζα γνώμη
Με πήραν μια ώρα πριν το ραντεβού και μου είπαν ότι έχουν κάποιο τεχνικό πρόβλημα και δε θα μπορέσω να κάνω τη δοκιμή
Θα με ειδοποιήσουν για να πάω άλλη μέρα
Τώρα τι τεχνικό θέμα έχουν ίσως μπορέσει να μας βοηθήσει ο φίλος που το δοκίμασε σήμερα


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kostasdirt

Μέλος
Όνομα
Κώστας
Μοτό
KTM Adventure 1290R
Εγώ το ειδα χθες στον Οικονόμου και θα συμφωνήσω με τον φίλο
Κάτι δεν μου άρεσε
Είπα όμως ότι σήμερα που θα το κάνω δοκιμή και με όλα όσα έχω διαβάσει θα άλλαζα γνώμη
Με πήραν μια ώρα πριν το ραντεβού και μου είπαν ότι έχουν κάποιο τεχνικό πρόβλημα και δε θα μπορέσω να κάνω τη δοκιμή
Θα με ειδοποιήσουν για να πάω άλλη μέρα
Τώρα τι τεχνικό θέμα έχουν ίσως μπορέσει να μας βοηθήσει ο φίλος που το δοκίμασε σήμερα


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στον επόμενο που το πήρε για δοκιμή η μοτοσυκλέτα έκανε κάποιες διακοπές στη τροφοδοσία πιθανολογουσαν σε κακή ποιότητα βενζίνης δε ξέρω τελικά τι έγινε μετά

Στάλθηκε από το KTM phoneμου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Κακός οιωνός...:p
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Στον επόμενο που το πήρε για δοκιμή η μοτοσυκλέτα έκανε κάποιες διακοπές στη τροφοδοσία πιθανολογουσαν σε κακή ποιότητα βενζίνης δε ξέρω τελικά τι έγινε μετά
Αναβλήθηκε το τεστ που είχα σήμερα λόγω αναποδιάς - ατυχίας όπως μου ανέφεραν :cry:
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αναβλήθηκε το τεστ που είχα σήμερα λόγω αναποδιάς - ατυχίας όπως μου ανέφεραν :cry:
Mια απο τα ιδια κι εδω, οχι ομως στον Οικονομου. Παιζει να ειναι κατι διαδικαστικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Τι??? Ακόμα δεν κυκλοφορεί κι έβγαλε προβλήματα????
 
A

AndonisD

Επισκέπτης
Mια απο τα ιδια κι εδω, οχι ομως στον Οικονομου. Παιζει να ειναι κατι διαδικαστικο.
Το ειδα στον Οικονόμου
Η δοκιμή που δεν έγινε θα ήταν στην Πλαταιών


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ανάκληση στο μοτέρ σαζμαν ανάρτηση και πλαίσιο..... :fun
Ευτυχώς δεν έχει βγάλει τίποτα από ηλεκτρικά...:fun
 
Top Bottom