KTM 790 Adventure

Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
ε
η συγκεκριμενη κατηγορια που ξεπεταγεται τα τελευταια χρονια εχει πολυ ενδιαφερον!! ενα ελαφρυ δικυλινδρο ον-οφ που θα παει καλα στο χωμα αλλα θα το φορτωσεις με βαλιτσες να πας δικαβαλος διακοπες... πιστευω οτι και με το 790 και με το τ7 και με το triumph θα τα κανεις αυτα με τα 2 πρωτα να ειναι καλυτερα στο χωμα και το 3ο να ειναι καλυτερο στην ασφαλτο χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν θα παει χωμα.. αν λοιπον γινει πραγματικοτητα αυτη η κατηγορια το 2018/2019 τοτε αυτα τα μηχανακια θα ειναι η χρηση τομη..!!

θα κανουν τα παντα... θα το φτανεις πινδο απο χωμα στον γυρισμο θα μπαινεις στις σερρες στην πιστα και την αλλη μερα θα το παρεις να πας στην δουλεια σου, σουπερμαρκετ, καφε κτλ κτλ...
με 1 χιλιάρικο παίρνεις τρανσαλπ 600 και τα κάνεις όλα!(εκτός από πίστα... με ψηλό μηχανάκι στην πίστα τι να κάνεις?)...:fls:
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
ε
με 1 χιλιάρικο παίρνεις τρανσαλπ 600 και τα κάνεις όλα!(εκτός από πίστα... με ψηλό μηχανάκι στην πίστα τι να κάνεις?)...:fls:
οντως τωρα??
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
ε
με 1 χιλιάρικο παίρνεις τρανσαλπ 600 και τα κάνεις όλα!(εκτός από πίστα... με ψηλό μηχανάκι στην πίστα τι να κάνεις?)...:fls:

Με 1000 e το πιο πιθανό ειναι να παρεις ενα σούργελο τρανσάλπ 600 και να κανεις sinergio riding αντι για adv riding.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
και πως και πηρες 990??? χαχα
Διότι τα χέρια του αναβάτη-¨σώπατα" του ΤΑ 600 του Παναχαϊκού, απλά δεν αγοράζονται ;)
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Περιοχή
Ηράκλειο κρήτης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Transalp 600 '95,VFR 800 vtec '02
οντως τωρα??
Επειδή το σχόλιο μου περιελάμβανε αρκετή δόση χιούμορ (είναι κάτι άλλωστε που μου τρέχει από τα μπατζάκια... :wtf,:


θα ήθελα να διευκρινίσω ότι φυσικά δεν μπορεί να γίνει σύγκριση ανάμεσα σε οποιοδήποτε ΤΑ,TENERE,XR,TTR,DR περασμένων δεκαετιών και κάποιο καινούριο μοτό!

Αλλά όλα αυτά που ανέφερες (ελαφρυ δικυλινδρο ον-οφ ,καλα στο χωμα ,φορτωσεις με βαλιτσες , δικαβαλος διακοπες, 2018/2019 , η χρηση τομη,σουπερμάρκετ,καφέ,Πίνδο) αναπόφευκτα μου έφεραν στο μυαλό την ''Χρυσή Μετριότητα'' που πρόσφεραν και προσφέρουν τέτοιου είδους μοτό, ''ξεπερασμένης'' φιλοσοφίας.
Φυσικά η χρυσή τομή (για εμένα Χρυσή Μετριότητα) που περιγράφεις είναι λίγο ουτοπική.Γιατί πάντα θα υπάρχει δίπλα σου ένα μηχανάκι με περισσότερα κυβικά ή καλύτερη κατανάλωση ή πιο ακριβές αναρτήσεις ή χειρότερο γενικά και θα σε περνάει ή καλύτερο γενικά αλλά δεν θα μπορεί να σε ακολουθήσει κλπ, τότε το ''Αν'' δίνει και παίρνει.'
-Καλό το μοτόρι,άνετο και δεν καίει κιόλας? -Τελειο, αλλά αν είχε 10-20 άλλογα παραπάνω?
-Από αναρτήσεις πώς πάει ? -Είναι λίγο μαλακούτσικες για γρήγορη οδήγηση, αν είχε αυτές του R.

Εκτός αν είσαι συνειδητοποιημένος και χαρείς την Χρυσή Τομή που όντως προσφέρουν οι μοτό με τα χαρακτηριστικά που περιγράφεις.
Προσωπικά παρακαλάω να βγάλει η ΚΤΜ δικίλινδρο on-OFF (600-800 cc) μπας και ξυπνήσουν και οι υπόλοιποι.Στο dakar τρέχουν πλέον με 450.Εμείς γιατί πρέπει να πηγαίνουμε βόλτα με 1200 !
Φιλικά πάντα!:friendship:
 

syggelakis bynight

Μέλος
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Honda xlv 600 transalp
KTM 950 Adventure S
Ρε σεις ? εχετε νομιζω πως απο τοτε που φελτιωσα την αναρτηση του Transalp (την λαδωσα και δεν τριζει) εχετε παθει ζημια , σας περναω και δεν με περνετε χαμπαρι Χαχαχα . Επισης εχετε να δειτε πολυ καιρο την ουρα μου γι αυτο πρεπει να οργανωσετε μια χωματινη μαζωξη να σας ξεσκισω !!! .Τελιωνεται και το πρωτο ΠΣΚ του Δεκεμβρη κερναω τσαγακι του βουνου .
ΥΓ . εχω καινουργια κλεμενη φρεσκια για τους γνωστες !!!
ΥΓΙΙ . θα παιξει μονο πατατα οφτη , λουκανικο ,απακι και αμανιτοι .( μετα οινου και ρακυς φυσικα)
ΥΓΙΙΙ. Ποιος ειπε ρε το Transalp μου αργο μηχανακι , Παμε να βαλουμε στο χωμα την βαλιτσα του 500αρικου που πειρατε και το Transalp (που επισης τοσο κανει ) να δουμε ποιο ειναι ποιο γρηγορο οχημα !!! χαχαχαχα
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max



Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω από τι υλικό θα είναι τα τεπόζιτα του 790 adve.
Υποτίθεται ένα μηχανάκι που πλασάρεται για εκδρομικό enduro, πρέπει βάση λογικής, να έχει μια υποτιθέμενη προστασία τουλάχιστον στα ζωτικά σημεία της μοτοσυκλέτας, και αν μη τι άλλο, τα τεπόζιτα είναι μέρος αυτών.

Τι πιο εύκολο και πιθανό, να πέσεις σε ένα πετρώδες τεραίν και μία μυτερή πέτρα να καρφωθεί σε εκείνο το σημείο και να χάσεις το καύσιμο. Και να είσαι στο βουνό.
Η να τερματίσουν τα πηρούνια και το έδαφος από κάτω να έχει σκληρό εξόγκωμα.....πάει το τεπόζιτο.

Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω τι σκέφτονται και τι απόφάσεις πέρνουν στα γραφεία των σχεδιαστών.....μου φαίνεται ότι οι σχεδιαστές δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο....απλά έχουν φαντασία και πλασάρουν ένα σχέδιο το οποίο ταιριάζει με την δόνηση της εκάστοτε αγοράς.....γιατί αν είχαν, δε θα έκανα τέτοια τραγικά σχεδιαστικά fails.

Τα ίδια και με τα φώτα του 990, και απ ότι διαβάζω και με του 1190.
Μα είναι τόσο δύσκολο να σχεδιάσεις έναν κάτοπτρο το οποίο να αποδίδει?


Yamaha T7 ρε! Και τα μυαλά στα καγκέλια!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Βρε Σπύρο δεν αντιλέγω, αλλά ένα φας μια πτώση με καμιά 50άρα παράδειγμα, και το μηχανάκι συρθεί / κοπανήσει σε εκείνο το σημείο, ε.......πόσο σκληρό πλαστικό είναι πια?
Μα και στα 990 είναι fail, απλά είναι πιο ψηλα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Noμιζω οτι δεν τρυπαει με καμμια δυναμη αυτο το υλικο!
Ειδες καποιο να τρυπησε Τζων?
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Noμιζω οτι δεν τρυπαει με καμμια δυναμη αυτο το υλικο!
Ειδες καποιο να τρυπησε Τζων?
Κωστή δε χρειάζεται να τρυπήσει, αρκεί να ραγίσει για να γίνει η ζημιά.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Πάντως και τα safari tanks από πλαστικό είναι και είναι σκυλιά αντοχής. Από την άλλη του Κώστα @onroad τα πλαστικά δεν ήταν και τόσο ανθεκτικά. Τι να πεις...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
εχουμε δει κανενα ραγισμενο - σπασμενο.....ξαναρωταω?
Κοιτα, προσωπικα δεν εχω δει καποιο ραγισμενο η σπασμενο τεποζιτο γιατι ασχολούμαι τον τελευταιο 1μιση χρονο, οπότε οσο και να ξαναρωτας, δε νομιζω οτι θα σου δωσω αξιοπιστη απαντηση.

Απλα θετω ενα προβληματισμο και ρωταω ποσο σωστη επιλογη ειναι να βαλεις πλαστικο τεποζιτο τοσο χαμηλα σε μηχανακι που μπαινει στο χωμα.

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom