KTM 790 Adventure

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το κείμενο στο τεύχος να που εικονίζεται πιο πάνω και υπάρχει στο περίπτερο σου, φαντάζομαι. :)
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Eχω την εντυπωση οτι παντα η ΚΤΜ τα μοντελα R τα εβγαζε αργοτερα στην αγορα απο τα απλα. Το θεμα ειναι που βρισκεις αυτα τα "περιεργα κειμενα"?


Νομιζω οτι δεν ειναι ουτε το ενα ουτε το αλλο. Η αισθηση που μου εδωσε εμενα το 790R ειναι οτι τα μαρσπιε του τα εχει πιο πισω, οχι πιο ψηλα. Ειναι πιο πισω σε σχεση με την θεση που καθεσαι, ακριβως κατω απο τον πωπο σου, ενω στο Τ7 ειναι λιγο πιο μπροστα, γι'αυτο στο 790 κανει γωνιες στρητ.
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Κοινώς το συμπέρασμα είναι ότι το Tenere 700 έχει πιο τουριστική θέση οδήγησης; Η θέση του τιμονιού σε ύψος και σε απόσταση από το σώμα πώς είναι συγκριτικά;
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Αποψή μου πάντως είναι ότι χωρίς να θέλω να πω ότι το απλό 790 δεν είναι καλό μηχανάκι, πιστεύω ότι όποιος θελει να μπει στον πορτοκαλί κόσμο αυτό που θα τον τραβήξει είναι οι R εκδόσεις. Με 1000 ευρώ παραπάνω παίρνεις πολύ καλύτερες αναρτήσεις και ρυθμιζόμενες...επίσης παίρνεις δυνατότητα να ρυθμίζεις την απόκριση του γκαζιού, μιας και το Rally mode είναι στάνταρ στο R ενώ στο απλό είναι έξτρα. Κοινώς το 790 βλέποντας τον ανταγωνισμό είναι ίσως ακριβό. Πιο ακριβό ακόμα και απο το F850gs ή μαλλον στα ίδια. Πιστεύω ότι αν το 790 ήταν γύρω στα 11.500 και το R στα 13.000 θα κάνανε μπαμ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ακριβώς όπως είναι το Τ700 είναι και το 1290R, για αυτό μου φάνηκε "πιο άνετο". Αλλά και η απόσταση σέλα/μαρσπιέ/τιμόνι δεν ξέρουμε πως είναι (στα άλλα τα είδα στην παράθεση 790/1290). Θα προσπαθήσω να φτιάξω μιά παράθεση 7Χ0 πιο μετά.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
εδω λιγες λεπτομέρειες για τις αναρτησεις του R, τον τροπο που δουλευουν αλλα και ποσο ''εξελιγμενες'' ειναι σε σχεση με τα παλιοτερα μοντελα...
790 Adventure R Suspension Mods
 
Τελευταία επεξεργασία:

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
πριν καμια βδομαδα ειχαμε εναν ελβετο εδω κατω,εσκασε μυτη με ενα r..το πηρε φιλος βολτα,αυτος επιασε τα καφεδακια και τις μπυρες,εμεινε και κανα 2 μερες ενω δεν το ειχε στο προγραμμα.....
πιασαμε την κουβεντα...
εχω ενα 1250gs...αλλα πηρα αυτο να ερθω ελλαδα...
πως και ετσι του λεω?
my friend...this is fucking fun.....very fun...
ετων 70 και δωστου χαζεμα τα παπακια...
πρεπει να τον ειχε κανει 30αρι το εργαλειο!!!!
το gs μολις γυρισει παει για πουλημα ειπε...και δωστου μπυριτσα...
εδω με τον φιλο μητσο κατοχο 1290τ το περιεργαζομαστε
Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, κάθεται, παιδί, μοτοσικλέτα, παπούτσια και υπαίθριες δραστηριότητες

Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, χαμογελάει, μοτοσικλέτα και υπαίθριες δραστηριότητες

και εδω ο ελβετος
Η εικόνα ίσως περιέχει: 1 άτομο, μοτοσικλέτα και υπαίθριες δραστηριότητες
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
This is fucking Time... Man.
Αν έπρεπε να γυρίσει σε 7 μέρες θα σου ελεγα τι θα πουλούσε.
καλα..ελβετος ειπαμε..το φυσαγε!!!
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
This is fucking Time... Man.
Αν έπρεπε να γυρίσει σε 7 μέρες θα σου ελεγα τι θα πουλούσε.
Βρεεε...κολλημενε...χαλας τα θεματα το ξερεις ;;;;
Μονο στα ποστ...με χοντρες θα γραφεις...χαχαχα !!!!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
70 ετών, κατάλαβε ότι το ελαφρό ταξιδεύει και γενικότερα μετακινείται πιο άνετα, εντάξει ποτέ δεν είναι αργά να καταλάβεις τους περιορισμούς που σου βάζει τα σώμα σου. Ωραίος πάντως, μακάρι να έχουμε τα ίδια κέφια στα χρόνια του.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Διάβασα χτες το μίνι συγκριτικό/δοκιμή των προσωπικών μοτοσυκλετών των μελών του mythical routes και εμπόρων της klim μεταξύ άλλων. Οι άνθρωποι πολύ προσγειωμένοι και εξήγησαν με κατανοητό τρόπο την διαφορά φιλοσοφίας κτμ και υπολοίπων στις αναρτήσεις τουλάχιστον και το γιατί ζοριστηκα με το τ700 την δεύτερη ημέρα. Δεν θα μείνω εκεί, αλλά σε αυτό για την θέση οδήγησης, που εξηγεί τόσο αυτήν του 790 όσο και του R1200GS τελικά.

Όλο το κείμενο, αγγλικό με κάμποσα ορθογραφικά


 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Διάβασα χτες το μίνι συγκριτικό/δοκιμή των προσωπικών μοτοσυκλετών των μελών του mythical routes και εμπόρων της klim μεταξύ άλλων. Οι άνθρωποι πολύ προσγειωμένοι και εξήγησαν με κατανοητό τρόπο την διαφορά φιλοσοφίας κτμ και υπολοίπων στις αναρτήσεις τουλάχιστον και το γιατί ζοριστηκα με το τ700 την δεύτερη ημέρα. Δεν θα μείνω εκεί, αλλά σε αυτό για την θέση οδήγησης, που εξηγεί τόσο αυτήν του 790 όσο και του R1200GS τελικά.

Όλο το κείμενο, αγγλικό με κάμποσα ορθογραφικά


Αυτο ακριβως ελεγα κι εγω, οτι το "προβλημα" με τα μαρσπιε του 790 δεν ειναι οτι ειναι ψηλά αλλα οτι ειναι πισω, σαν του multistrada.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αυτο ακριβως ελεγα κι εγω, οτι το "προβλημα" με τα μαρσπιε του 790 δεν ειναι οτι ειναι ψηλά αλλα οτι ειναι πισω, σαν του multistrada.
και (σχετικά) ψηλά και πίσω, σαν το μούλτι και το s1000xr που δεν έχει λόγο να είναι έτσι πέραν του bmw family riding position...


Τέτοια reviews από ιδιοκτήτες σπανίζουν. Κατά κανόνα διαβάζεις "έχω το πιο καλυτερότερο μηχανάκι έβερ" και τέλος. Που προφανώς και είναι έτσι αλλιώς γιατί να το πάρεις, αλλά δεν είναι κακό να πεις και κάτι αρνητικό. Το ότι ο γράφων το review είναι 1,88 είναι θετικό (για αυτούς που θα έπρεπε να παίζουν πρέφα καφενείο και όχι να οδηγούν μηχανάκια) :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
και (σχετικά) ψηλά και πίσω, σαν το μούλτι και το s1000xr που δεν έχει λόγο να είναι έτσι πέραν του bmw family riding position...


Τέτοια reviews από ιδιοκτήτες σπανίζουν. Κατά κανόνα διαβάζεις "έχω το πιο καλυτερότερο μηχανάκι έβερ" και τέλος. Που προφανώς και είναι έτσι αλλιώς γιατί να το πάρεις, αλλά δεν είναι κακό να πεις και κάτι αρνητικό. Το ότι ο γράφων το review είναι 1,88 είναι θετικό (για αυτούς που θα έπρεπε να παίζουν πρέφα καφενείο και όχι να οδηγούν μηχανάκια) :p
Ο άγγελος έχει ένα 950 Super enduro που βολτάρει γενικά και ένα gs 1200.
Λογικο να τον ενόχλησαν τα μαρσπιε.
 
Top Bottom