KTM 890 SMT 2023

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Διάβασα πάντως μια σωστή παρατήρηση στο moto.gr για μηδέν ανεμοκάλυψη και συμφωνώ.
Νομίζω πως το νέο μοντέλο είναι στο πνεύμα του Supermoto περισσότερο παρά στου SMT.
Βέβαια, πλέον για τον ρόλο του SMT υπάρχουν άλλες μοτοσυκλέτες στην γκάμα της KTM.
Χωρίς να μπορώ να εκφέρω προσωπική άποψη, δεν είμαι σίγουρος αν το παλιό SMT 990 είχε και καμιά σπουδαία ανεμοκάλυψη. Και εκεί άλλαζαν οι περισσότεροι τις ζελατίνες με πιθανό αποτέλεσμα την ανεμοκάλυψη στο κεφάλι και όχι στους ώμους. Το καινούριο φαίνεται να προσφέρει περισσότερα πράγματα στα πόδια. Σε κάθε περίπτωση, όπως ήδη επισήμανα δεν ήταν ούτε θα είναι μοτοσυκλέτα με ξεκάθαρο χαρακτήρα. Το πρόθεμα SM ήταν και είναι το κυρίαρχο στοιχείο. Όπως είπες Γιώργο, έχεις άλλες επιλογές στη γκάμα της ΚΤΜ αν γέρνει κάποιος προς το Touring.
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Όχι, το παλιο smt το ορθόδοξο για ύψος πάνω από 1.75 δεν είχε σοβαρη ανεμοκάλυψη παρόλα αυτά ήταν ανεκτή αν έβρισκες τον σωστό συνδυασμό ζελατίνας/κράνους. Ακόμα και για δικάβαλα ταξίδια, αν αναβάτης/συνεπιβάτης είναι ελαφρού κράματος είναι βολικότατο. Για εμάς τους ποιο γυμνασμένους στοματικά ε όσο να'ναι δεν είναι και το απόλυτο τουρινγκ μηχανάκι (έχω κάνει με το smt δικάβαλο, τριβαλιτσο 15 μέρες εξωτερικό + ποσες εσωτερικό). Βέβαια σε στροφιλίκια είναι απολαυστικό.

Τώρα διαβάζοντας πως το 890 είναι 194kg στεγνό δλδ τα ίδια με το 990, έχει την ίδια ροπή και 10 λιγότερα άλογα + την διαφορετική διάταξη του κινητήρα, θεωρώ πως το 990 θα παραμείνει πιο καγκούρικο με πιο ωμό γκάζι, αλλά το 890 θα είναι πιο χρηστικό, πιο γραμμικό με όλες τις βοηθητικές τεχνολογίες. Από θέμα αναρτήσεων και φρένων, αν καταφέρανε να πιάσουν τα στανταρ του 990 θα είναι σούπερ (το 1290 adv πχ δεν τα φτάνει). Όσο για την χρηστικότητα, για κάποιον που δεν κάνει μακρινα ταξίδια δικάβαλος με πολύ εθνική και θέλει κάτι για καθημερινό, γρήγορες στριφτερες βόλτες και που και που να φορτώνει και 2 πράγματα το παλιό ήταν ταμαμ, λογικά και το νέο κάπου προς τα εκεί πάει.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για εμάς τους ποιο γυμνασμένους στοματικά
Μίλησε μας για αυτό, η Λίντα Λάβλεϊς φίλη σου;
 

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
πονηρά μυαλά, αλλά εδώ αναφερόμαστε σε κατανάλωση τροφής..

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

xaotikos

Μέλος
Όνομα
ΚΙΜΩΝ
Μοτό
KTM 1290SAS
Aprilia Tuareg 660
KTM LC4 640E
Και εδώ βλέπουμε τον εσωτερικό ανταγωνιστή που έρχεται με τις brembo και το ohlins
Πωπω...μλκια εκανα που πουλησα το SMT..με αυτα που βλεπω θα παρει αξια παλι!

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Πωπω...μλκια εκανα που πουλησα το SMT..με αυτα που βλεπω θα παρει αξια παλι!

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
αν μπει και η ντουκατι παλι στο παιχνιδι με κανα hyperstrada ειδικα...
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Πωπω...μλκια εκανα που πουλησα το SMT..με αυτα που βλεπω θα παρει αξια παλι!

Στάλθηκε από το SM-G781B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα smt ολο αξια παιρνουν, δεν την χανουν και ποτε, πιο ακριβα ειναι τωρα απο το 2015 που ειχα εγω:p
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
... εδώ θα πω πως με χαροποιεί το γεγονός ότι μας ξαναδίνει ένα play bike με δυσανάγνωστη κατεύθυνση. Ίσως είναι εκτός εποχής τέτοιες μοτοσυκλέτες αλλά από την άλλη αν περιμένουμε από κάποια εταιρεία να βγάλει (τέτοιες) αυτή είναι η ΚΤΜ. Οπότε -έτσι και αλλιώς- είναι ευπρόσδεκτη για εμένα γιατί είναι μοτοσυκλέτα που από όπου και να την πιάσεις δε θα έχει έναν ρόλο διεκπαιρεωτικής χρήσης.
δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που θα δώσει η συγκεκριμένη σε σχέση με τόσες επιλογές sm ή street fighter στην αγορά. Δεν ανακαλύπτει τον τροχό και δεν δίνει κάτι που δεν υπάρχει ήδη στην αγορά.

Αυτό που σίγουρα θα προσφέρει είναι να αποτυπωθεί στην ιστορία της εταιρείας ως το πιο άσχημο μοντέλο που έχει βγάλει ποτέ
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που θα δώσει η συγκεκριμένη σε σχέση με τόσες επιλογές sm ή street fighter στην αγορά. Δεν ανακαλύπτει τον τροχό και δεν δίνει κάτι που δεν υπάρχει ήδη στην αγορά.

Αυτό που σίγουρα θα προσφέρει είναι να αποτυπωθεί στην ιστορία της εταιρείας ως το πιο άσχημο μοντέλο που έχει βγάλει ποτέ
Δεν είμαι σίγουρος αν καταλαβαίνω το σχόλιο σου. Εννοείς μέσα από την υπάρχουσα γκάμα της ΚΤΜ ή της αγοράς συνολικά;
Έτσι και αλλιώς για εμένα το ζητούμενο στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι να είναι μια διασκεδαστική μοτοσυκλέτα με κάποιες δυνατότητες touring η οποία θα αγοραστεί από κάποιους ως τέτοια. Κάποτε έγραφα ότι η ΚΤΜ προσέφερε πολλά στον μοτοσυκλετισμό κατασκευάζοντας μοτοσυκλέτες που είχαν έντονο το στοιχείο της διασκέδασης. Το 2005 που πρώτο-οδήγησα το 950 Adventure S ήταν σαφώς ότι καλύτερο είχα οδηγήσει μέχρι τότε όντας 35 ετών. Την μοτοσυκλέτα την είχα στη κατοχή μου ακριβώς 20 μέρες.
Η τότε ΚΤΜ αυτό το κατάφερνε σε διάφορες κατηγορίες κατασκευάζοντας ακραίες μοτοσυκλέτες όπως ήταν το Duke, το Super Moto και το Super Enduro. Αυτή η υπερβολή, αυτό το "περιττό" ήταν για εμένα το ωραίο που σήμαινε η ΚΤΜ. Τα τελευταία χρόνια αισθανόμουν ότι ολοένα και το χάνει αυτό. Είναι μεγάλη συζήτηση για να γίνεται γραπτώς καθώς αφορά προσωπικές μου γνώμες και βασιζόταν κυρίως στις εμπορικές κατευθύνσεις που είχε πάρει. Όπως έγραψα και παραπάνω... ευπρόσδεκτη ως ΚΤΜ μοτοσυκλέτα.

Τα οπτικά θέματα είναι υποκειμενικά και μερικές φορές έχει αποδειχθεί ότι κάποιες μοτοσυκλέτες από κοντά είναι "αλλιώς", προς το καλύτερο ή και προς το χειρότερο. Τα προηγούμενα 790/890 δεν τα συνήθισα ποτέ. Τα νέα αν και στην αρχή μου κλώτσαγαν λίγο τα συνήθισα και τα βλέπω ως όμορφα πλέον. Πρόσφατα είδα από κοντά εκείνον τον Πελεκάνο Δούκα με τον κινητήρα 690 που επίσης δεν μου άρεσε ποτέ. Από κοντά όμως η μοτοσυκλέτα φαίνεται πολύ προσεγμένη ποιοτικά και αυτό βοηθάει το μάτι αρκετά.
 
Top Bottom