Ktm 950 adventure

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Χμμ ύποπτες καταστάσεις...
Το XR του Αμυρου είναι στο βάθος? Θολή η εικόνα και δεν βγαίνουν συμπεράσματα.

Αυτό το σοκολατοειδές είναι βασισμένο σε νουτέλα ή μερέντα?
Ε ναι.. Xr με τέτοιο μπαούλο από πίσω, μόνο αυτός ο 130 με 60 μοίρες γωνία, θα ειχε
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επιθετικό μάρκετινγκ από τον άνθρωπο που έχει πουλήσει πατατοκοφτη στον Καποδίστρια .


Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Βρε μου πήρε την καρέκλα απ' το μαγαζί και άρχισε να τρέχει. Λέω να δεις που έχουν κανονίσει σκατζα με τον αμιρου και θέλει να φτάσει το XR :laugh::roflmao::roflmao::roflmao:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έτσι είναι φίλτατε, το XR δίνει άλλη αξία στα πορτοκαλί γεροντάκια.

Κάποια πράγματα είναι για το άλλο νήμα τώρα που τα θυμήθηκα, αυτό με τις ηλικίες των μοτό.

Σε γενικές γραμμές το 950 είναι όντως πολύ κοντά στις δικές μου μοτερικές προτιμήσεις σε σχέση με το 990R (είχα οδηγήσει το "καλό" το τελευταίο). Εργονομικά θέλει κατιτίς για να ταιριάξουμε. Είναι πραγματικά πολύ καλό μηχανάκι, οι όποιες παραξενιές που βρήκα είναι λόγω του 21" και ίσως λόγω φθοράς στο πισινό ελαστικό, το τραγικά στενότερο τιμόνι από BMW, λόγω των 20 ετών στα φρένα και... στον πολύ διαφορετικό τρόπο που δουλεύουν τα καινούρια, αυτό θυμίζει πολύ την διαφορά ανάμεσα στο fazer και το XR, στο "μέλι" στο οποίο είναι βουτηγμένο το μοτέρ σε σχέση με το 1290 που είχα πάρει σχετικά πρόσφατα που δουλεύει πιο ανάλαφρα.

Το πατάω και με τα δύο πόδια κάτω χωρίς κόπο, είναι σοβαρό ζήτημα μετά το Χ, γενικά μου φάνηκε petite, κάτι ανάμεσα σε teens like it big και eXXXtraSmall για τους γνώστες και μερακλήδες που είδα ότι βρέθηκαν στο νήμα. Ξέχασα να ρωτήσω αν το έχει κατεβάσει.

Επίσης αστείο και θυμήθηκα τον Θανασεν είναι ότι μετά το XR που είναι ζεστό αλλά όχι "άσχημα" ζεστό, σίγουρα περισσότερο από το fazer όμως, γέλασα πολύ με την θέρμη με την οποία με υποδέχτηκε το 950, το οποίο επίσης δεν ήταν άσχημο αλλά έδωσε δείγμα γραφής :)
 
Τελευταία επεξεργασία:

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Έχω κατεβάσει την σέλα λίγο

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Αυτό το σοκολατοειδές είναι βασισμένο σε νουτέλα ή μερέντα?
Η μόνη σοβαρή ερώτηση που έγινε σε αυτό το νήμα.

Νουτελα


Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ζούμε σε νοικοκυριό που θέλει ο κάθε ένας το δικό του. Μερέντα, Νουτέλα και Σοκοφρέτα, από τα διαθέσιμα Νουτέλα πήρα και εγώ.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αφού πετάξατε την μπάλα στο γήπεδο μου..
Προσφορά 3μερη κρουαζιέρα στον νέο κάτοχο του 950
Μασαζ και ρεστες υπηρεσίες το βλαχοπουλι



Advphone....
Απο μενα ειναι οχι!...Δεν βλεπω τσιμπουκι
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Δεν είναι του Αμυρού το XR.

Του Αμυρού η μπαγκαζερα έχει σημαιάκι "120" όπως τα βαραντερο ελληνικές σημαίες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
130 μην κλέβεις. Μέχρι να βγει μια επιστημονική μελέτη που να λέει ότι στα 110 οι εθνικές κινούνται πιο γρήγορα και να ρίξουν οι πολιτικοί το όριο, αφού μιλάει η επιστήμη.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Έχω κατεβάσει την σέλα λίγο

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εχεις κ 210 mm διαδρομή αναρτήσεων ,μπρός πίσω.
Οπότε έχεις ύψος σέλας ίδιο με των απλών 990 (860mm) μείον όσο εχει κατέβει η σέλα (αλλα 20 mm υπολογίζω)
Στα 840 mm (kwlo) ,λογικό να του φάνηκε κοντό του Α-Μη-Ρού...
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για τι ύψος αναβάτη μιλάμε?
στο 1,75 περνάμε στην επόμενη φαση?
Ο αναβάτης στο 1,75 αισθάνεται σχετικά άνετα σε διαδρομή ανάρτησης 230mm (μαύρο '04)...
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Για τι ύψος αναβάτη μιλάμε?
στο 1,75 περνάμε στην επόμενη φαση?
Παίζεις στο όριο ,για το συγκεκριμένο.

Ο αναβάτης στο 1,75 αισθάνεται σχετικά άνετα σε διαδρομή ανάρτησης 230mm (μαύρο '04)...
Οταν τσουλάει ,ναι.
Αν του γύρει όμως στατικά ,μάλλον όχι.
Ακόμα κ ίσιο στατικά ,θα πατάει ελάχιστα στις μύτες.
Εκτός κι αν κάθεται μισο-kwlης

Για το 230 διαδρομές με μαμά σέλα μιλάω...
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Για τι ύψος αναβάτη μιλάμε?
στο 1,75 περνάμε στην επόμενη φαση?
175 με λίγο σκαμμένη σέλα με 210 διαδρομή είμαι οκ

Στάλθηκε από το SM-G980F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λοιπόν χτες μεταξύ 3 και 5 το πρωί με απασχολούσε το 950, δεν είναι ποτέ κακό πράγμα. Κακό είναι να έχεις ξεχάσει τα ακουστικά στο σαλόνι και να μην μπορείς να χαζέψεις κανένα βίντεο με παλιά τεστ γιατί θα ξυπνήσεις το κορίτσι.

Κάτσε να δούμε αν θα μας στοιχειώσει και απόψε...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λοιπόν χτες μεταξύ 3 και 5 το πρωί με απασχολούσε το 950, δεν είναι ποτέ κακό πράγμα. Κακό είναι να έχεις ξεχάσει τα ακουστικά στο σαλόνι και να μην μπορείς να χαζέψεις κανένα βίντεο με παλιά τεστ γιατί θα ξυπνήσεις το κορίτσι.

Κάτσε να δούμε αν θα μας στοιχειώσει και απόψε...
Βρε αμιρου... Σε διάβασα στο γιγα ποστ και νομίζω ότι κάπου έχεις μπερδευτεί, όπως όλοι μας
Το 950 δεν έχει αντικατασταθεί από κανένα νέο μηχανάκι και δυστυχώς ή ευτυχώς, κάνει για συγκεκριμένη δουλειά.
Αν το κάνεις βόλτα, με όποιον ρυθμό εσύ μπορείς στο χώμα, θα καταλάβεις τι εννοώ.
Είναι από τα λίγα μιλφ εργαλεία, που στηρίζει την ατάκα... Μονο για γνωστες!!!
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Λοιπόν χτες μεταξύ 3 και 5 το πρωί με απασχολούσε το 950, δεν είναι ποτέ κακό πράγμα. Κακό είναι να έχεις ξεχάσει τα ακουστικά στο σαλόνι και να μην μπορείς να χαζέψεις κανένα βίντεο με παλιά τεστ γιατί θα ξυπνήσεις το κορίτσι.

Κάτσε να δούμε αν θα μας στοιχειώσει και απόψε...
Θα σε στοιχειώσει μέχρι το επόμενο...μακαρι στη ζωη σου να εχεις μονο τέτοια να σε στοιχειώνουν...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Βρε αμιρου... Σε διάβασα στο γιγα ποστ και νομίζω ότι κάπου έχεις μπερδευτεί, όπως όλοι μας
Το 950 δεν έχει αντικατασταθεί από κανένα νέο μηχανάκι και δυστυχώς ή ευτυχώς, κάνει για συγκεκριμένη δουλειά.
Αν το κάνεις βόλτα, με όποιον ρυθμό εσύ μπορείς στο χώμα, θα καταλάβεις τι εννοώ.
Είναι από τα λίγα μιλφ εργαλεία, που στηρίζει την ατάκα... Μονο για γνωστες!!!
Θα επαναλάβω, ότι βγάζοντας έξω το χρήμα, το 1290R θα κάνει τα ίδια, απείρως καλύτερα και ας μην έχει σχέση με το ντακάρ και την παράδοση και με μηδενικό χρόνο προσαρμογής στην διεύρυνση ορίων προς τα πάνω.

Το 950 είναι ύπουλο πουτανάκι. Δεν τα σκάει αμέσως, θέλει τον χρόνο του να προσαρμοστείς ΠΟΛΥ χαμηλά πριν αρχίσεις να ανεβαίνεις εκεί που μπορεί, δεν έχει και τίποτα για να σε καλύψει αν κάνεις την υπέρβαση. Το μυαλό ώρες μετά γυρίζει σε στιγμές, παρά το γεγονός ότι δεν έκανα τίποτα ούτε καν κοντά στο "περίεργο" γιατί το ξένο είναι ιερό πράγμα. Που είναι και αυτό επιτυχία, να ταξιδεύει το μυαλό πριν πάει το μηχανάκι.

+
Αν βάλεις στην εξίσωση το χρήμα, το να κάνεις "σχεδόν τα ίδια" πράγματα με το 1/5 των χρημάτων της νέας μοτοσικλέτας (περίπου) είναι τρελή επιτυχία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom