Ktm 950 adventure

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα επαναλάβω, ότι βγάζοντας έξω το χρήμα, το 1290R θα κάνει τα ίδια, απείρως καλύτερα και ας μην έχει σχέση με το ντακάρ και την παράδοση και με μηδενικό χρόνο προσαρμογής στην διεύρυνση ορίων προς τα πάνω.

Το 950 είναι ύπουλο πουτανάκι. Δεν τα σκάει αμέσως, θέλει τον χρόνο του να προσαρμοστείς ΠΟΛΥ χαμηλά πριν αρχίσεις να ανεβαίνεις εκεί που μπορεί, δεν έχει και τίποτα για να σε καλύψει αν κάνεις την υπέρβαση. Το μυαλό ώρες μετά γυρίζει σε στιγμές, παρά το γεγονός ότι δεν έκανα τίποτα ούτε καν κοντά στο "περίεργο" γιατί το ξένο είναι ιερό πράγμα. Που είναι και αυτό επιτυχία, να ταξιδεύει το μυαλό πριν πάει το μηχανάκι.

+
Αν βάλεις στην εξίσωση το χρήμα, το να κάνεις "σχεδόν τα ίδια" πράγματα με το 1/5 των χρημάτων της νέας μοτοσικλέτας (περίπου) είναι τρελή επιτυχία.
Κάνεις λαθος
Δεν μπορεί να κινηθεί το 1290 σαν το 950,σε κανένα χωμάτινο τερρεν.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κάνεις λαθος
Δεν μπορεί να κινηθεί το 1290 σαν το 950,σε κανένα χωμάτινο τερρεν.
Δεν θα συμφωνήσουμε σε αυτό ποτέ, βέβαια δεν έχω τα χέρια να οδηγήσω κανένα από τα δύο στο τερέν που συζητάμε. Χωριό που φαίνεται όμως...

Να ρωτήσουμε τον Χρηστάκη τον Νεο Ζηλανδό;
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Στα χωμάτινα terrain εχεις Xchallenge...με ενα τετοιο μηχανακι αμα κανεις εξασκηση πιστευω μετα θα εισαι πολυ καλυτερα με ενα 1290 αργοτερα...Προσωπικά αν σκοπευα να ασχοληθώ με το χώμα αλλά θα ηθελα να χρησιμοποιώ το μηχανάκι και ως μεσο μετακινησης σε καθημερινη βαση θα πήγαινα σε 690 enduro R τελευταίας κοπής. εσυ που εχεις περισσοτερα μηχανακια θα μπορουσες να εχεις ενα μονο για το χωμα για να εξοικειωθεις καλυτερα και να μαθεις και καλυτερα. ΠΙστευω πολυ δυσκολα κανεις ξεκινάει με 1290 και καταληγει να κανει εστω και τα μισα από το Χρηστακη τον ΝΕο Ζηλανδό. αναποδα φαινεται πιο σωστό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έγινε μιά συζήτηση σήμερα που έχει ενδιαφέρον. 950 και "καθαρό" αντί για X με διπλές ζάντες που λέω, με το Χ να κάνει το εκπαιδευτικό στο μεσοδιάστημα γιατί βολεύει για τον ρόλο. Θα δείξει.

Ούτε καν σκέφτομαι 950 για "χώμα" πλην διέλευσης εκεί που θα πήγαινα με το XR. Δεν φτάνω μάνα μου λέμε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν θα συμφωνήσουμε σε αυτό ποτέ, βέβαια δεν έχω τα χέρια να οδηγήσω κανένα από τα δύο στο τερέν που συζητάμε. Χωριό που φαίνεται όμως...

Να ρωτήσουμε τον Χρηστάκη τον Νεο Ζηλανδό;
Έχουμε τετοια μηχανάκια στις βόλτες μας
Για να καταλάβεις... Ούτε το 1190r, δεν μπορεί να συγκριθεί με το 950 στο χωμα
Είναι το απόλυτο μεγάλο off στο χώμα
Βγήκε μόνο για αυτό και δεν ξαναεβγαλαν τέτοιο μηχανάκι, για τους γνωστούς εμπορικούς λόγους που έπρεπε να παντρεψουν
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Έγινε μιά συζήτηση σήμερα που έχει ενδιαφέρον. 950 και "καθαρό" αντί για X με διπλές ζάντες που λέω, με το Χ να κάνει το εκπαιδευτικό στο μεσοδιάστημα γιατί βολεύει για τον ρόλο. Θα δείξει.

Ούτε καν σκέφτομαι 950 για "χώμα" πλην διέλευσης εκεί που θα πήγαινα με το XR. Δεν φτάνω μάνα μου λέμε.
Ε τότε μείνε με το XR εκτός κι αν οδηγήσεις το 950 και πεις οτι ειναι το μηχανακι της ζωής σου. Γιατί νομιζω οτι ενα μηχανακι του 2015 Πε εν Φε συγκριτικα με ενα μηχανακι 10-15 χρονων πισω είναι καλύτερο συνολικα. Αφού μιλάς για άσφαλτο δεν ξερω πόσο νόημα να πας προς τα πίσω χρονικα ειδικα σε ενα μηχανακι που ειναι discontinued...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πρωινή σκέψη, που αφορά και οποιονδήποτε άλλο θέλει το εν λόγω μηχανάκι γιατί εγώ σκέφτομαι φωναχτά αλλά "χαλάει" και η αγγελία, ίσως και όχι, no bad publicity, δεν έχω πιεί και καφέ, ακούγεται και το τερατίνι που ξυπνάει και θα θέλει πρωινό οπότε βιαστικά.

Το εν λόγω έχει δύο πλευρές: Αντικειμενικά, δεν είναι "15 ετών" γιατί ο Κώστας (και ο γατοΚώστας) έχουν φροντίσει για αυτό. Είναι 15 ετών αλλά δεν είναι με τα 15ετίας περιφερειακά και ευαίσθητα αναλώσιμα. Σε μερικά πράγματα η ηλικία φαίνεται (διακόπτες πχ) σε μερικά όχι (πλήρης απουσία περίεργων θορύβων που δείχνουν ανοχές πχ). Το μηχανάκι είναι καλό και το discontinued δεν είναι ακόμα πρόβλημα.

Υποκειμενικά, θέλει εργονομικές αλλαγές που δεν ξέρω αν θα το χαλάσουν, κάποιο λόγο είχε η ΚΤΜ που το έφτιαξε έτσι και κάποιο λόγο είχε που άλλαξε τα επόμενα. Δεν τις θυμόμουν γιατί η μετάβαση fazer>9X0 είναι διαφορετική από την μετάβαση BMW>9X0 (το Χ και XR έχουν την εργονομία των 1Χ90, περιέργως ο πήγασος μοιάζει με το 9Χ0 περισσότερο σαν τρίγωνο αναβάτη). Φαρδύτερο και πιο ψηλά τιμόνι και πιο ψηλή σέλα με λίγο πιο χαμηλά και πίσω μαρσπιέ (δεν ξέρω καν αν γίνεται αυτό δηλαδή) τέλος πάντων δεν είναι ενοχλητική η θέση των ποδιών και έτσι να μείνει. Η πράξη δείχνει ότι προσαρμόζεται το σώμα γρήγορα.

Σε κάθε περίπτωση, είναι πολύ τίμιο μηχανάκι, σε σωστή τιμή, το οποίο δεν θα φύγει δύσκολα αν το πάρω και δεν ταιριάξουμε, χωρίς να χάσει αξία.

Και αυτός είναι προβληματισμός γιατί δεν είναι ο έρωτας της ζωής (ούτε το 1290 και 790, ούτε το 1200GS ήταν μπαμ ερωτεύσιμα, σε αντίθεση με το XR που απλά δεν μπορούσα να το βγάλω από το μυαλό μου από το τεστ ράιντ και μετά) αλλά είναι "τζάμπα πείραμα" κατά κάποιο τρόπο. Και τροποποιεί το πλάνο γκαράζ ως εξής: από XR-X με διπλές ζάντες σε XR-950-(άγνωστο ακόμα enduro 100 κιλών) με πλεονέκτημα σε εκδρομές μακριά που περιέχουν εύκολο χώμα γιατί ταξιδεύει πολύ πιο άνετα (μηχανική ικανότητα λόγω μοτέρ) από το Χ, τύπου αυτών που έκανε ο Aldebaran που είναι στο γούστο μου. Και ο Aldebaran σαν τυπάκι και τα πολλά χιλιόμετρα σε μιά μέρα :p
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Γιάννη ,οι "γωνίες" στο 950 ,για να ταιριάξει ο Ψηλός ,φτιάχνονται προβλεπόμενα από την ΚΤΜ.
Γι αυτό κι έχουν κυκλοφορήσει ADV950/990 ,με διαδρομές αναρτήσεων από 210 έως 265 ,κ με 3 διαφορετικές σέλλες ,με την χωμάτινη ψηλή κ φλάτ από άκρη σ άκρη.

Αν σκέφτεσαι 950 ,πάρ'το.
Και
Αλλάζουμε αναρτήσεις με το δικό μου (που εχει 230 αλλά είμαι πλέον μπαρμπάδι ζαρωμένο)
Βάζεις μια σέλα από 950S (+40 mm από αυτή που καβάλησες) --> τη χαμηλωμένη επίσης την θέλω
Βάζεις κι ένα τιμόνι με πιό απλωμένες γωνίες κ μεγαλύτερο μήκος
Κι ΕΓΙΝΕΣ !!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
...Βάζεις κι ένα τιμόνι με πιό απλωμένες γωνίες κ μεγαλύτερο μήκος.
Το Magura που φοράνε τα EXC του '04-06 είναι ιδανικό... ;)
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Γιάννη ,οι "γωνίες" στο 950 ,για να ταιριάξει ο Ψηλός ,φτιάχνονται προβλεπόμενα από την ΚΤΜ.
Γι αυτό κι έχουν κυκλοφορήσει ADV950/990 ,με διαδρομές αναρτήσεων από 210 έως 265 ,κ με 3 διαφορετικές σέλλες ,με την χωμάτινη ψηλή κ φλάτ από άκρη σ άκρη.

Αν σκέφτεσαι 950 ,πάρ'το.
Και
Αλλάζουμε αναρτήσεις με το δικό μου (που εχει 230 αλλά είμαι πλέον μπαρμπάδι ζαρωμένο)
Βάζεις μια σέλα από 950S (+40 mm από αυτή που καβάλησες) --> τη χαμηλωμένη επίσης την θέλω
Βάζεις κι ένα τιμόνι με πιό απλωμένες γωνίες κ μεγαλύτερο μήκος
Κι ΕΓΙΝΕΣ !!
Ξέχασες τα μαρσπιέ Κώστα!
-30mm χαμηλότερα
-20mm πιο πίσω
Με πρώτη επιλογή Bosley pegs
Το γονατάκι θα είναι ορθή γωνία πλέον (αυτά μόλις έβαλα στο 701 και σε συνδυασμό με ψηλότερη σέλα παραδίδω σεμινάρια εργονομίας πλέον)
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Σκεψου το λιγο ακομα amyroukai....

Επισεις , ο φρεντο μου να ειναι μετριος και η κρεπα αλμυρη.




***Ψαχνω συγκριτικο κρεπα με μερεντα ή νουτελα.
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Σκεψου το λιγο ακομα amyroukai....

Επισεις , ο φρεντο μου να ειναι μετριος και η κρεπα αλμυρη.




***Ψαχνω συγκριτικο κρεπα με μερεντα ή νουτελα.
Τι ν'αυτα ρειιι..;;;...για εναν skliro...μονο πικρη σοκολατα υπαρχει..!!!!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Τι ν'αυτα ρειιι..;;;...για εναν skliro...μονο πικρη σοκολατα υπαρχει..!!!!
Ο τιτλος του "σκληρου" περναει πλεον στον Αμιρου, που εκανε 30χλμ μεχρι Κοκκινο Μυλο, χωρις μηνυμα!!
:cool::p:muted:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δηλαδή πρέπει να πάω κρουαζιέρα τον αμιρου μετά?
Να αρχίσει να μου λέει για τα πανια και το κουπασταρισμα και πόσες μοίρες γερνουμε...?? :brr:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να γιατί φόρουμ :)

Μπορεί να μην έχουμε ελευθερία να πάμε Κρήτη το Πάσχα, ούτε καν Χαλκίδα για καφέ, αλλά ελευθερία για να φτιάξουμε midlifecrιsis κοπάδι Ευρώπης για να κοιτάμε από το παράθυρο έχουμε.

Μέτριο δεν είναι τίποτα για εσένα σκληρέ αγόραρε.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ωραίο θέμα! Ατακαδόρικο :)

Στα σοβαρά τώρα:
Στο 990 έφτιαξα σέλα στο ΜοτΟΚ και ήμουν βασιλιάς (1,97μ), δεν ξέρω βέβαια σε οφρόουντ χρήση αν θα βόλευε...



Κοινώς, να το πάρεις!
 
Top Bottom