KTM 990 ADVENTURE

freco

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα - Χίος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Tracer 9
Με τη μπαταρία πως συνδέεται;
πολλα ηλεκτρονικα εξαρτηματα (οπως οι αισθητηρες) οταν δεν δεχονται σωστη ταση ή σωστα amp παθαινουν ενα κοκομπλοκο... σαν παραδειγμα θα αναφερω το προβλημα που αντιμετωπισε φιλος σε αλλης εταιριας μηχανη που οταν επιανε κοφτη εκαιγε μια ασφαλια και αφηνε την μηχανη νεκρη... η μπαταρια ηταν καινουργια αλλα ελατωματικη...
Αυτό ακριβώς που είπε ο Στέργιος.
Το έχω πάθει με ανορθωτή που δεν φόρτιζε σωστά τη μπαταρία.
Φτάνω σπίτι μετά από βόλτα. Σβήνω. Όλα ΟΚ. Την επόμενη φορά οι στροφές στο ρελαντί δεν ανέβαιναν πάνω από 1000. Πάταγα συμπλέκτη και ανέβαιναν στις 1400 όπως πρέπει. Μόλις άφηνα συμπλέκτη πάλι 1000.
Μετά από εξορκισμό, χειρομαντεία, 2 χαρτορίχτρες και 3 καφεντζούδες ξαναπέρασα τον χάρτη και συνήλθε.
Αλλαγή τον ανορθωτή και "έζησαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα".
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Έτσι ακριβώς έκανε και σε εμένα. Το άλλαξα και έφτιαξε. Βέβαια συνέχισε ένα άλλο θέμα που είχα με σβησιματα κατά την αλλαγή ταχύτητας. Το πρόβλημα αυτό δεν λύθηκε ποτέ μέχρι που μου την έκλεψαν.
Εγω να σου πω τι ειχα παρατηρησει οταν μου εσβησε μερικες φορες εν κινηση σε αλλαγη ταχυτητας ;;; την αλυσιδα την πλυνω με λαδι και της αφηνω μπολικο μπολικο πανω να πεταγεται παντου και να τα κανει .....ρδελο... δεν με νοιαζει αν ειναι λερωμενο το μηχανακι αλλα να ειναι λαδωμενη η αλυσιδα.

Στο δια ταυτα τωρα, ο αισθητηρας του σταντ κολυμπουσε στο λαδι, μου σβηνει μια-δυο-τρεις, λεω για κατσε να τον σκουπισω, και δεν ξανα σβησε... τωρα να εκανε τυπου βραχυκυκλωμα απο το πολυ λαδι;;; να επαιζε το σταντ απο το πολυ λαδι και να μην εκανε καλη επαφη και εσβηνε ;; να μην εχει καμια απολυτως σχεση και να λεω παπαριες ;;;; δεν ξερω... αλλα παντως δεν ξανασβησε ουτε το ξαναεκανε γιατι παντα τον σκουπιζω μετα απο λαδωμα.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Εγω να σου πω τι ειχα παρατηρησει οταν μου εσβησε μερικες φορες εν κινηση σε αλλαγη ταχυτητας ;;; την αλυσιδα την πλυνω με λαδι και της αφηνω μπολικο μπολικο πανω να πεταγεται παντου και να τα κανει .....ρδελο... δεν με νοιαζει αν ειναι λερωμενο το μηχανακι αλλα να ειναι λαδωμενη η αλυσιδα.

Στο δια ταυτα τωρα, ο αισθητηρας του σταντ κολυμπουσε στο λαδι, μου σβηνει μια-δυο-τρεις, λεω για κατσε να τον σκουπισω, και δεν ξανα σβησε... τωρα να εκανε τυπου βραχυκυκλωμα απο το πολυ λαδι;;; να επαιζε το σταντ απο το πολυ λαδι και να μην εκανε καλη επαφη και εσβηνε ;; να μην εχει καμια απολυτως σχεση και να λεω παπαριες ;;;; δεν ξερω... αλλα παντως δεν ξανασβησε ουτε το ξαναεκανε γιατι παντα τον σκουπιζω μετα απο λαδωμα.
Το εχω παθει και εγω στο 950...

Τον απομονωσα και τελος. Ουαν τον πηρα στο χερι και τον ανοιξα....το βρηκα να κολυμπαει στο λαδι. Υποτιθεται οτι ειναι στεγανος... @α@αρια.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
εκανα μια πολυ καλη μετρηση αυτο το σκ,ανοιγματα,τελικες,χαλαρα, απο ολα...
καταναλωση 7 λιτρα.....δεν επεσα ΠΟΤΕ κατω απο 220χλμ και παραπανω μεχρι να αναψει λαμπακι......
πυροβολημενο το μηχανημα μου κανει και οικονομια...
φιλτρο dna-akrapes ξεταπωτες-περασμενος χαρτης αδιεκρινιστης <προελευσης>
το πηγα τελικη μεχρι 220 με τη ψυχη στο στομα λογω δεικτη ταχυτητων Η και μετα εκοψα,ανεβαζε και αλλο,ο προηγουμενος με vpower racing εχει δει και 236 χλμ-μυστηρια πραγματα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εκανα μια πολυ καλη μετρηση αυτο το σκ,ανοιγματα,τελικες,χαλαρα, απο ολα...
καταναλωση 7 λιτρα.....δεν επεσα ΠΟΤΕ κατω απο 220χλμ και παραπανω μεχρι να αναψει λαμπακι......
πυροβολημενο το μηχανημα μου κανει και οικονομια...
φιλτρο dna-akrapes ξεταπωτες-περασμενος χαρτης αδιεκρινιστης <προελευσης>
το πηγα τελικη μεχρι 220 με τη ψυχη στο στομα λογω δεικτη ταχυτητων Η και μετα εκοψα,ανεβαζε και αλλο,ο προηγουμενος με vpower racing εχει δει και 236 χλμ-μυστηρια πραγματα
Μήπως τα είχε σε κανένα γκρεμό,???
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Με τι γρανάζι μπροστά;
990 γραναζωμα 16-42
Εσυ αν δε κάνω λάθος έχεις 950, έχουμε διαφορετικό κιβώτιο και εσένα τα κατεβάζει τα 235 πιο άνετα,το χω δει με τα ματια μου σε άλλο 950... σε 990 όχι


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
990 γραναζωμα 16-42
Εσυ αν δε κάνω λάθος έχεις 950, έχουμε διαφορετικό κιβώτιο και εσένα τα κατεβάζει τα 235 πιο άνετα,το χω δει με τα ματια μου σε άλλο 950... σε 990 όχι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γι αυτό ρώτησα. Τα είχα πιάσει με το 17αρι γρανάζι όμως αυτά τα χλμ..
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
χμμ.Ήθελα κάτι σαν αυτήν

http://www.motooverland.com/index_files/Page1610.htm

ώστε αν δεν βάζω top case να μπορώ να δένω επάνω την σκηνή το υπόστρωμα κλπ.
Το κάθε top case έχει δική του βάση. Θα μπορείς, όταν θες να βάλεις το top case, να το προσαρμόσεις σε αυτήν (ή σε παρόμοια σαν αυτήν που έχει φτιάξει ο συμφορουμίτης μας σε άλλο θέμα).

Σεντ φρομ Ténéré φον
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
Το κάθε top case έχει δική του βάση. Θα μπορείς, όταν θες να βάλεις το top case, να το προσαρμόσεις σε αυτήν (ή σε παρόμοια σαν αυτήν που έχει φτιάξει ο συμφορουμίτης μας σε άλλο θέμα).

Σεντ φρομ Ténéré φον
Στείλε λινκ για το θέμα.Ευχαριστώ!
 
Top Bottom