KTM 990 ADVENTURE

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Στην πλαστική φωλιά κάτω από την σέλα έχει μιά οπή που σφραγίζει με το 50206020000 rubber grommet slotted λαστιχάκι, ευτελούς αξίας (ούτε δίευρο) αλλά λείπει και ξέχασα να το παραγγείλω με τα φλας.

Υπάρχει DIY λύση ή να κάνω τηλέφωνο σε μαγαζί; Τώρα που πιάσαμε περίοδο βροχών φαντάζομαι πως όλο και κάτι θα κάνει σπλατς εκεί μέσα.
Αυτη η τρύπα είναι για να βγαίνει το νερό που μπαίνει από πλύσιμο κλπ
Αποχέτευση δηλαδή
Μία τάπα χαρακωμενη σταυρωτά είναι το σπέσιαλ παρτ, ώστε να βγάνει νερό, αλλά να μην μπαίνει σπρευ ροδας από κατω.
Και τίποτα να μη βάλεις κλαιν.
Αν θες να βάλεις, μέτρα διάμετρο τρύπας, πάνε χρωματοπωλειο, πάρε μια τάπα πλαστική, τρύπα τη στη μέση, ή χάραξε τη σταυρωτά μ ένα κοπίδι, κ βαλτη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτη η τρύπα είναι για να βγαίνει το νερό που μπαίνει από πλύσιμο κλπ
Αποχέτευση δηλαδή
Μία τάπα χαρακωμενη σταυρωτά είναι το σπέσιαλ παρτ, ώστε να βγάνει νερό, αλλά να μην μπαίνει σπρευ ροδας από κατω.
Και τίποτα να μη βάλεις κλαιν.
Αν θες να βάλεις, μέτρα διάμετρο τρύπας, πάνε χρωματοπωλειο, πάρε μια τάπα πλαστική, τρύπα τη στη μέση, ή χάραξε τη σταυρωτά μ ένα κοπίδι, κ βαλτη.
Ούτε στον Γκάντι τέτοιες πατέντες... :nnj:
 

al800

Μέλος
Περιοχή
Νέα Πέραμος Καβάλας
Όνομα
Al
Μοτό
?
Χαζευα το τενερε σημερα και νομιζω οτι εχει πολυ σαβουρα που μπορει να φυγει… κατι λασπωτηρες, κατι πλαστικα κλιπς, κατι canister κλπ…. το 990 ηταν πιο δεμενο μηχανακι, δεν εβλεπες πολλα πραματα με την πρωτη ματια, ειχε τα ντεποζιτα και ολα ηταν απο κατω… το θεμα ειναι να βρεις ανθρωπο να κατσει να γυδυσει το μηχανακι και να το ξαναδεσει και να πεταξει οτι δεν χρειαζεται οπως εκανε αυτος στο βιντεο που ξεκινησε απο πλαισιο και εφτιαξε μεχρι και τα ηλεκτρικα μονο για να παιρνει μπροστα
Το Tenere 700 μην το χαζεύεις πολύ στο νήμα για το 990 γιατί όταν θα έρθει το Desert X στα 230 κιλά και στα 17-18 χιλιάρικα...θα μείνεις με το Tenere 700...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
50206020000 rubber grommet slotted
Στα είδη φανοποιίας θα βρεις τέτοιες τάπες σε διάφορα μεγέθη. Πιθανά εκεί να βρεις ακριβώς αυτό που ψάχνεις.

Αν είναι μίας ίντσας (25mm) μπορεί να έχω κι εγώ να σου δώσω. Πρέπει να το ψάξω λίγο στην αποθήκη.

 
Τελευταία επεξεργασία:

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Μα γιατί να τα κάνεις όλα αυτά;;
Για να κερδίσεις 10 κιλά;;
Και;;

Τι; θα μπορείς να σηκώνεις το μηχανάκι από κάτω;;
Δηλαδή με τα 210 κιλά δε μπορείς να το σηκώνεις, και με τα 200 θα μπορείς;
Η' η οδική συμπεριφορά στο χώμα επηρεάζεται δραματικά από 10 κιλά;

Εν τω μεταξύ είμαστε αναβάτες που μπορούμε να αντιληφθούμε τα 10 κιλά μείον, στην οδική συμπεριφορά της μότο στο χώμα;

Αν ναι, μάλλον είμαι σε λάθος φόρουμ :D
Εγω με το 790adv S , οταν πήγαινω σε ορεινες κλειστες διαδρομες ή σε χωματινες προσπαθώ να ειναι κάτω απο 200κιλα η μοτοσυκλετα ... βάζω λίγη βενζίνη , δε κουβαλάω μπαγαζιερες , λουκέτα , παω στεγνός.... οσο πιο βαριά ειναι η adventure μοτοσυκλετα τοςο κουράζεσαι πέρισσοτερο ...η εαν φας καμια τούμπα στο χωματόδρομο μπορει να μην παθεις τπτ απο τη τούμπα κ λουμπαγκο για να σηκωσεις 230-240κιλά ,εκτος εαν εχεις το καινουριο multistrada 2021, v4 :)))) που εκει δε σε ενδιαφέρουν τα κιλά διοτι ειναι πανέμορφη κ
Πανίσχυρη


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Επειδή λείπει ένα κομμάτι γκλίτερ, μπαίνουν ιδέες...

Επιστροφή σε μαμά κατάσταση ή...


 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Επειδή λείπει ένα κομμάτι γκλίτερ, μπαίνουν ιδέες...

Επιστροφή σε μαμά κατάσταση ή...


σε μαμα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η περίεργη ερώτηση της ημέρας:
Οι αποστάτες, έχει πρακτικά σημασία αν είναι αυτού του τύπου ή αυτού του τύπου;

Εμφανισιακά άλλοι προτιμούν το πρώτο γιατί φαίνεται πιο μαμά το μηχανάκι και άλλοι δεν νοιάζονται αρκεί το τιμόνι να έρθει εκεί που πρέπει. Το ερώτημα είναι αν δομικά το πιο μακρύ στέλεχος δύο τεμαχίων με την πιο μακριά βίδα έχει λιγότερη ακαμψία (που θα έχει δηλαδή) πόσο αισθητό είναι στην πράξη και αν αξίζει να το σκέφτομαι :p

Αυτό που δεν έχω αποφασίσει επίσης είναι μήπως τα +3 ήταν πολλά, πρέπει να βάλω το κορίτσι να φωτογραφίσει να δω τα χέρια σε τι κλίση έρχονται, αν και δεδομένου ότι θα ψηλώσω την σέλα λίγο ίσως να πρέπει να περιμένω.

Οι SW Motech μετακόμισαν στο Χchallenge και κοιτάζω να δω αν αξίζει να πάρω άλλο τύπο για το 950 γιατί τώρα μου φαίνεται σαν σκούτερ με το τιμόνι μαμά, βαριέμαι να τους αλλάζω μηχανάκι κάθε τρεις και λίγο.

Μιλ μερσί.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Η περίεργη ερώτηση της ημέρας:
Οι αποστάτες, έχει πρακτικά σημασία αν είναι αυτού του τύπου ή αυτού του τύπου;

Εμφανισιακά άλλοι προτιμούν το πρώτο γιατί φαίνεται πιο μαμά το μηχανάκι και άλλοι δεν νοιάζονται αρκεί το τιμόνι να έρθει εκεί που πρέπει. Το ερώτημα είναι αν δομικά το πιο μακρύ στέλεχος δύο τεμαχίων με την πιο μακριά βίδα έχει λιγότερη ακαμψία (που θα έχει δηλαδή) πόσο αισθητό είναι στην πράξη και αν αξίζει να το σκέφτομαι :p

Αυτό που δεν έχω αποφασίσει επίσης είναι μήπως τα +3 ήταν πολλά, πρέπει να βάλω το κορίτσι να φωτογραφίσει να δω τα χέρια σε τι κλίση έρχονται, αν και δεδομένου ότι θα ψηλώσω την σέλα λίγο ίσως να πρέπει να περιμένω.

Οι SW Motech μετακόμισαν στο Χchallenge και κοιτάζω να δω αν αξίζει να πάρω άλλο τύπο για το 950 γιατί τώρα μου φαίνεται σαν σκούτερ με το τιμόνι μαμά, βαριέμαι να τους αλλάζω μηχανάκι κάθε τρεις και λίγο.

Μιλ μερσί.
Γιάννη έχω φτιάξει σαν τους πρώτους, αλουμινίου στα 3εκ. σε μηχανουργείο με ένα 10ρικο.
Συν τις βίδες...
Μια χαρά είναι τόσα χρόνια.
Επίσης πάνω από κει σε ύψος να υπολογίζεις και τις ντίζες του γκαζιού εάν σε παίρνει...
 

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Συντροχοι καλησπέρα.. Ερώτηση κρίσεως.. Τι γνώμη έχετε για τον εξειδικευμένο της KTM στην Ξάνθη? Διότι έχω ένα θέμα που θέλει λύση

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Κ γιατί δεν λες το θέμα μήπως μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει να το κάνεις μόνος η να πας σε δικό σου μάστορα ξέροντας τι θες?
 

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Το θέμα είναι ένας περίεργος ήχος απο τον συμπλέκτη με το που βάζω το μηχανάκι μπροστά... Όταν πατάω την μανετα για συμπλεξη χάνεται και με το που την αφήνω ξανά επιστρέφει μίλησα με έναν τοπικό μηχανικό αλλά μου λέει την ατάκα '' τα ΚΤΜ έτσι δουλεύουν''

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Το θέμα είναι ένας περίεργος ήχος απο τον συμπλέκτη με το που βάζω το μηχανάκι μπροστά... Όταν πατάω την μανετα για συμπλεξη χάνεται και με το που την αφήνω ξανά επιστρέφει μίλησα με έναν τοπικό μηχανικό αλλά μου λέει την ατάκα '' τα ΚΤΜ έτσι δουλεύουν''

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εντάξει δεν είναι κάποια βλάβη αυτό, είναι φυσιολογική φθορά,τα περισσότερα έτσι ακούγονται, μπορείς να το αφήσεις κ έτσι δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα, εκτός αν σε ενοχλεί ο ήχος..Κ το δικό μου ακουγόταν ελάχιστα,αλλά έχω ακούσει κι άλλα κ ακουγόταν πολύ περισσότερο..Το παθαίνουν πολλές μηχανές αυτό,μην σε ανησυχεί..
 

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Να το ανοίξω μόνος μου είναι ευκολο η δεν ενδείκνυται?

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Το θέμα είναι ένας περίεργος ήχος απο τον συμπλέκτη με το που βάζω το μηχανάκι μπροστά... Όταν πατάω την μανετα για συμπλεξη χάνεται και με το που την αφήνω ξανά επιστρέφει μίλησα με έναν τοπικό μηχανικό αλλά μου λέει την ατάκα '' τα ΚΤΜ έτσι δουλεύουν''

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αλλάζει ο ηχος του κινητήρα εννοείς;
Αν ναι καμπάνα ακούγεται
 

Dalas990

Μέλος
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
Honda hornet 600
Οχι ο ήχος του κινητήρα δεν αλλάζει αυτός είναι ένας έξτρα ήχος που ακούγεται ταυτόχρονα με του κινητήρα μόλις πατάω συμπλέκτη χάνεται αυτός ο ήχος και μένει μόνο του κινητήρα

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το θέμα είναι ένας περίεργος ήχος απο τον συμπλέκτη με το που βάζω το μηχανάκι μπροστά... Όταν πατάω την μανετα για συμπλεξη χάνεται και με το που την αφήνω ξανά επιστρέφει μίλησα με έναν τοπικό μηχανικό αλλά μου λέει την ατάκα '' τα ΚΤΜ έτσι δουλεύουν''

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το πιο πιθανό είναι ο θόρυβος να προέρχεται από την καμπάνα.
Μην τρελαίνεσαι δεν είναι κάτι το σοβαρό.
 
Top Bottom