KTM 990 ADVENTURE

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχει κανείς άποψη για τη μπαγκαζιέρα της idea Hellas στο 990? (Ή και γενικά)


...και με τις 2 είχα προβλήματα σταθερότητας με τον τροπο που συνδέονται στην σχάρα τους.
Δηλαδή...?
Έχω την κλασική πλαστική της ktm και μια μεταλλική οι οποίες κουμπωνουν στην ίδια βάση αλλά πρόβλημα δεν είχα ποτέ.
Ανοχές έχουν στο κούμπωμα τους αλλά δεν νομίζω να σου δημιουργούν πρόβλημα.
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Έχει κανείς άποψη για τη μπαγκαζιέρα της idea Hellas στο 990? (Ή και γενικά)


έχω αλλάξει 2 hepco αλλά και με τις 2 είχα προβλήματα σταθερότητας με τον τροπο που συνδέονται στην σχάρα τους.
Από ali είναι..Αν την πάρεις μόνος σου απευθείας θα σου βγει αρκετά πιο φθηνά..
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Δηλαδή...?
Έχω την κλασική πλαστική της ktm και μια μεταλλική οι οποίες κουμπωνουν στην ίδια βάση αλλά πρόβλημα δεν είχα ποτέ.
Ανοχές έχουν στο κούμπωμα τους αλλά δεν νομίζω να σου δημιουργούν πρόβλημα.
Σε εμένα δεν συνεργάστηκαν και πολύ. Είχαν πολύ παλατζάρισμα. Με έπιανα πάντα να κοιτάω αν έχουν φυγει. Η φιλοσοφία κουμπώματος τους δεν άφηνε και πολλά περιθώρια.

Σφήνωνε γυαλιστερό πλαστικό με μέταλλο σε 2 σημεία το οποίο έχει παλατζάρισμα μικρό αλλα συνεχές το οποίο μετά απο καιρό γινότανε πολύ πιο έντονο
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Από ali είναι..Αν την πάρεις μόνος σου απευθείας θα σου βγει αρκετά πιο φθηνά..
Θα έχει τελωνείο από εκεί και το τελικό ποσό που θα προκύψει είναι λίγο Κίντερ έκπληξη

Εκτός κι αν η αρχική τιμή είναι τίποτα κάνα 50αρικο :wacky::roflmao:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα έχει τελωνείο από εκεί και το τελικό ποσό που θα προκύψει είναι λίγο Κίντερ έκπληξη

Εκτός κι αν η αρχική τιμή είναι τίποτα κάνα 50αρικο :wacky::roflmao:
Έχουν αποθήκες και εντός Ευρώπης.
Εάν στο track number τα δύο τελευταία γράμματα αντιστοιχούν σε χώρα της ευρωπαϊκής Ένωσης πχ HU (Ουγγαρία) δεν έχει τελωνείο.
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Έχουν αποθήκες και εντός Ευρώπης.
Εάν στο track number τα δύο τελευταία γράμματα αντιστοιχούν σε χώρα της ευρωπαϊκής Ένωσης πχ HU (Ουγγαρία) δεν έχει τελωνείο.

Πως μπορώ να επιλέξω Ουγγαρία αποθήκη; Για δώστε τα φώτα σας. Δεν έχω πάρει ποτέ απο Ali
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πως μπορώ να επιλέξω Ουγγαρία αποθήκη; Για δώστε τα φώτα σας. Δεν έχω πάρει ποτέ απο Ali
Κάνε μία ερώτηση στον πωλητή εάν το στείλει μέσω αποθήκης στην Ευρώπη ή απευθείας από Κίνα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κάνε μία ερώτηση στον πωλητή εάν το στείλει μέσω αποθήκης στην Ευρώπη ή απευθείας από Κίνα.
Επίσης, σε πολλά "μαγαζιά" απ'το Αλί, υπάρχει επιλογή: από ΕU ή από τα μέρη τους!
Αν θυμάμαι καλά, πρέπει να κάνεις τα πρώτα "βήματα" αγοράς με κάρτα για να στο βγάλει!
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Κάνε μία ερώτηση στον πωλητή εάν το στείλει μέσω αποθήκης στην Ευρώπη ή απευθείας από Κίνα.
Στο ali γράφει vat include δηλαδή περιλαμβάνει τους δασμούς,αλλά εδώ οι Έλληνες υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσουν πάλι φόρο..Αν πας με την απόδειξη κ το παίξεις τσαμπουκας για το αυτονόητο δεν θα φορολογηθεις.. Αυτά τα έχω διαβάσει από χρήστες σε διάφορα φόρουμ..Για μικρό αντικείμενα δεν ασχολούνται,αλλά αν δούνε την μπαγκαζιερα πολύ πιθανό να ασχοληθούν.. Αλλιώς αυτό που αναφέρθηκε να έχουν αποθήκες στην Ευρώπη..Εγώ περιμένω κάτι από ali κ είδα ότι πήγε μέσω Ουγγαρίας..
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Το βρισκω στα 190€ μη εκτελωνισμένο
Αυτό είναι που ανέβασες από το idea κ γράφει ότι περιλαμβάνει δασμούς.. Βγαίνει 163€.. Στείλε ένα μήνυμα στο πωλειτη για σιγουριά..Και εκτελωνισμο να σου ζητήσουν τα 240€ δεν τα φτάνεις..
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
οκ, είναι 5 lt λιγότερα και δεν ξέρω αν περιλαμβάνεται η βάση (και τι βάση θέλει), αλλά γιατί δεν κοιτάς κι αυτή την επιλογή (που είναι και Ελλάδα....) ?
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Στο ali γράφει vat include δηλαδή περιλαμβάνει τους δασμούς,αλλά εδώ οι Έλληνες υπάρχει περίπτωση να σου ζητήσουν πάλι φόρο..Αν πας με την απόδειξη κ το παίξεις τσαμπουκας για το αυτονόητο δεν θα φορολογηθεις.. Αυτά τα έχω διαβάσει από χρήστες σε διάφορα φόρουμ..Για μικρό αντικείμενα δεν ασχολούνται,αλλά αν δούνε την μπαγκαζιερα πολύ πιθανό να ασχοληθούν.. Αλλιώς αυτό που αναφέρθηκε να έχουν αποθήκες στην Ευρώπη..Εγώ περιμένω κάτι από ali κ είδα ότι πήγε μέσω Ουγγαρίας..
Vat είναι ο αντίστοιχος ΦΠΑ. Στο τελωνείο. αν ελεγχθεί, επιπλέον χρεώνεται ο δασμός και τα "λοιπά έξοδα" κατά περίπτωση (εκτελωνιστικά, αποθήκη )
 

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Vat είναι ο αντίστοιχος ΦΠΑ. Στο τελωνείο. αν ελεγχθεί, επιπλέον χρεώνεται ο δασμός και τα "λοιπά έξοδα" κατά περίπτωση (εκτελωνιστικά, αποθήκη )
Μπορεί να είναι κ έτσι, δεν έχω παραγγείλει ποτέ ογκοδει αντικείμενα,με τα μικρά δεν ασχολούνται..Για αυτό τού είπα να ρωτήσει τον πωλητή για σιγουριά..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στο 36ωρο μου είπε ο featherbrain ότι "ανάβει το λαμπάκι του φρένου συχνά".
Όντως κολλούσε το διακοπτάκι και η μανέτα κάποιες φορές, έχω κάνει πλύσιμο με καθαριστικά και WD και συνήλθε.

Τι παρατήρησα μετά την παρατήρηση όμως, η μανέτα έχει ένα κενό πριν πιάσει το έμβολο. Σε δρόμο με στροφές το κενό αυτό το πατάω ήδη για να πιάσει το δάχτυλο "υγρό φρένου" και όχι πρώτα αέρα και μετά υγρό φρένου και παίρνοντας αυτό το κενό ανάβει το λαμπάκι πίσω. Δεν φρενάρει το μηχανάκι γιατί δεν έχω σπρώξει το έμβολο αλλά δίνει λάθος σήμα σε αυτόν που ακολουθεί, το οποίο σε οδήγηση παρέας χαλάει τον ρυθμό του πίσω γιατί δεν ξέρει τι έρχεται.

Ρυθμίζει κάπως το σημείο που πιάνει το διακοπτάκι;
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Στο 36ωρο μου είπε ο featherbrain ότι "ανάβει το λαμπάκι του φρένου συχνά".
Όντως κολλούσε το διακοπτάκι και η μανέτα κάποιες φορές, έχω κάνει πλύσιμο με καθαριστικά και WD και συνήλθε.

Τι παρατήρησα μετά την παρατήρηση όμως, η μανέτα έχει ένα κενό πριν πιάσει το έμβολο. Σε δρόμο με στροφές το κενό αυτό το πατάω ήδη για να πιάσει το δάχτυλο "υγρό φρένου" και όχι πρώτα αέρα και μετά υγρό φρένου και παίρνοντας αυτό το κενό ανάβει το λαμπάκι πίσω. Δεν φρενάρει το μηχανάκι γιατί δεν έχω σπρώξει το έμβολο αλλά δίνει λάθος σήμα σε αυτόν που ακολουθεί, το οποίο σε οδήγηση παρέας χαλάει τον ρυθμό του πίσω γιατί δεν ξέρει τι έρχεται.

Ρυθμίζει κάπως το σημείο που πιάνει το διακοπτάκι;
Εχει δυο βιδακια που πιανει κ βιδωνει το διακοπτακι αν το κοιταξεις απο κατω και το ρυθμιζεις, δεν ειναι τπτ... ευκολο ειναι
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Στο 36ωρο μου είπε ο featherbrain ότι "ανάβει το λαμπάκι του φρένου συχνά".
Όντως κολλούσε το διακοπτάκι και η μανέτα κάποιες φορές, έχω κάνει πλύσιμο με καθαριστικά και WD και συνήλθε.

Τι παρατήρησα μετά την παρατήρηση όμως, η μανέτα έχει ένα κενό πριν πιάσει το έμβολο. Σε δρόμο με στροφές το κενό αυτό το πατάω ήδη για να πιάσει το δάχτυλο "υγρό φρένου" και όχι πρώτα αέρα και μετά υγρό φρένου και παίρνοντας αυτό το κενό ανάβει το λαμπάκι πίσω. Δεν φρενάρει το μηχανάκι γιατί δεν έχω σπρώξει το έμβολο αλλά δίνει λάθος σήμα σε αυτόν που ακολουθεί, το οποίο σε οδήγηση παρέας χαλάει τον ρυθμό του πίσω γιατί δεν ξέρει τι έρχεται.

Ρυθμίζει κάπως το σημείο που πιάνει το διακοπτάκι;
Ακολουθει καποιος?:secret::D
 

FeatherBrain

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Kawasaki Versys 1000
Να μας πει ο FeatherBrain

Σε μερικά σημεία όντως δεν ακολούθησε κανείς
Στο μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής είχαμε ένα τρενάκι Tiger 1200 - Ktm 950 - Versys 1000 οπότε και παρατήρησα το θεματάκι με το φρένο του Γιάννη.

Αυτό που έχω να πω όμως είναι ότι όλοι στο τέλος 950/990 θα ψάχνουμε :D

Είχε μεταμορφωθεί ο Γιάννης σε σχέση με το XR που είχαμε πάει βόλτα παλαιότερα. Έστριβε δεξιά αριστερά και δεν έκοβε πουθενά. Δεν καταλάβαινε από χώματα, χαλίκια, λακούβες, νύχτα τίποτα..

Ειδικά σε κομμάτια πολύ σφτιχά/σπασμένα δεν μπορούσα να τους προλάβω και ξεμάκραιναν!
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Νομιζω ρυθμιζεται, αλλα γενικα δε θυμαμαι καλα, εχω πεταξει την εργοστασιακη τρομπα πολυ καιρο. Βαλτε μια μικροτερη να δειτε φρενο! Και συνδιαστε την με φρεσκα τακακια oem Brembo. Thank me later.
 
Top Bottom