KTM 990 ADVENTURE

dorso

Μέλος
Όνομα
Nikos
Μοτό
990 adventure s
Όχι δεν ρυθμίζεται, κουμπώνει σε συγκεκριμένη θέση..Αν σε χαλάει τόσο πολύ μπορείς να το βγάλεις κ να του βάλεις μια βαλβίδα όπως έχει το πίσω..
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Όχι δεν ρυθμίζεται, κουμπώνει σε συγκεκριμένη θέση..Αν σε χαλάει τόσο πολύ μπορείς να το βγάλεις κ να του βάλεις μια βαλβίδα όπως έχει το πίσω..
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο.
Δεν ρυθμίζεται η θέση του είναι σταθερή.
Αν το έχεις με τα χειρουργεία είναι πολύ εύκολη η επισκευή του.
Διαφορετικά πάρτο στο χέρι και πάρε σβάρνα τα καταστήματα είναι πάμφθηνο ως ανταλλακτικό και είναι κοινό για πολλές τρόμπες φρένων.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Θα συμφωνήσω με τον Νίκο.
Δεν ρυθμίζεται η θέση του είναι σταθερή.
Αν το έχεις με τα χειρουργεία είναι πολύ εύκολη η επισκευή του.
Διαφορετικά πάρτο στο χέρι και πάρε σβάρνα τα καταστήματα είναι πάμφθηνο ως ανταλλακτικό και είναι κοινό για πολλές τρόμπες φρένων.
Ναι εχει δικιο, τωρα το κοιταξα, εχει μια βιδα μόνο και το κουμπωμα, το διακοπτακι το παταει μονιμα και οταν πατας φρενο το αφήνει... Γραψε λαθος amyroukai
 
Τελευταία επεξεργασία:

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Όχι δεν ρυθμίζεται, κουμπώνει σε συγκεκριμένη θέση..Αν σε χαλάει τόσο πολύ μπορείς να το βγάλεις κ να του βάλεις μια βαλβίδα όπως έχει το πίσω..
Εχεις δίκιο το ξανα κοίταξα πριν λαθος θυμόμουν...
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το θέμα δεν είναι αν ενοχλεί εμένα, δεν επηρεάζει την οδήγηση. Το να καρφωθεί κάποιος πάνω μου γιατί δεν κατάλαβε ότι όντως φρενάρω είναι μιά ανησυχία.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χαζεύοντας για διάφορα να που σκάνε διαμαντάκια...

Έλληνας προφανώς, πάντρεψε μπροστινό στεφάνι από 1290R (φαντάζομαι θα μπαίνει και από 790/890) tubeless με το κέντρο του 950 μπροστά, με ακτίνες μισές του 950 και μισές πισινές από 620.

Για το πίσω χρησιμοποίησε ένα "silicone band" λέει. Στο εμπρός δεν κρατάει αέρα αν κάνεις σούζες ή πας χώμα.
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Νομιζω ρυθμιζεται, αλλα γενικα δε θυμαμαι καλα, εχω πεταξει την εργοστασιακη τρομπα πολυ καιρο. Βαλτε μια μικροτερη να δειτε φρενο! Και συνδιαστε την με φρεσκα τακακια oem Brembo. Thank me later.
εσυ ποια τρόμπα είχες βάλει;
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
η μαμά είναι 22άρα;
16αρα ειναι η μαμα, που ειναι τεραστια για αυτες τις δαγκανες, εξου και η πολυ σκληρη μανετα. Πραγματικα πολυ φρενο παει χαμενο εξαιτιας αυτης της τρομπας. Μια μικροτερη τρομπα σε συνδιασμο με φρεσκα brembo τακακια κανουν τα μπροστα φρενα αγκυρες.
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
μια απο τις αλλαγές πάντα σκεφτόμουν να δοκιμάσω και δεν είχα τολμήσει ποτέ, ήταν να αλλάξω το τιμόνι με ένα πιο φαρδύ.
Μετά απο πολύωρα ταξίδια έπιανα τον εαυτό μου να πιάνει τα γκρίπ στο σημείο της παλάμης (η μισή παλάμη βγαίνει σχεδόν έξω απο το γκρίπ) υποδυκνήοντας μου οτι καλό θα ήταν να δοκιμάσεις κάτι πιο φαρδύ. Ένα τιμόνι που μου έκατσε ωραία σαν μέγεθος ήταν αυτο του Multistrada v2.

Και επειδή εδω μέσα είστε αστείρευτοι στη γνώση αναρωτιόμουν αν υπάρχει με κάποιο τρόπο η πληροφορία του στύλ:

-το v2 είναι τόσα mm σε μέγεθος
- μπορεί να πάρεις σε αυτό το μέγεθος την τάδε μάρκα για να μην χρυσοπληρώσεις την ducati
κτλ

ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιο ινφο
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Την ίδια σκέψη είχα, μέχρι που έστριψα το τιμόνι προς τα εμπρός και σηκώθηκε η άκρη του, μαζί με αποστάτες 3εκ.
Πλέον το βρίσκω απολύτως αποδεκτό.
Το τιμόνι της BΜW GS ADV που είχε το μηχανάκι του ελ-Γάτου δεν θα ήθελε αποστάτες για να έρθει στο ίδιο ύψος και ήταν περίπου 4εκ πιο φαρδύ σε κάθε πλευρά. ΣΕ ΠΕΝΦΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΕ. Α και αν καταλήξετε, είμαι μέσα για "ομαδική" :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ι
μια απο τις αλλαγές πάντα σκεφτόμουν να δοκιμάσω και δεν είχα τολμήσει ποτέ, ήταν να αλλάξω το τιμόνι με ένα πιο φαρδύ.
Μετά απο πολύωρα ταξίδια έπιανα τον εαυτό μου να πιάνει τα γκρίπ στο σημείο της παλάμης (η μισή παλάμη βγαίνει σχεδόν έξω απο το γκρίπ) υποδυκνήοντας μου οτι καλό θα ήταν να δοκιμάσεις κάτι πιο φαρδύ. Ένα τιμόνι που μου έκατσε ωραία σαν μέγεθος ήταν αυτο του Multistrada v2.

Και επειδή εδω μέσα είστε αστείρευτοι στη γνώση αναρωτιόμουν αν υπάρχει με κάποιο τρόπο η πληροφορία του στύλ:

-το v2 είναι τόσα mm σε μέγεθος
- μπορεί να πάρεις σε αυτό το μέγεθος την τάδε μάρκα για να μην χρυσοπληρώσεις την ducati
κτλ

ευχαριστώ προκαταβολικά για όποιο ινφο
Δεν έχει κάποιο κωδικό πάνω ώστε να ψάξεις τα χαρακτηριστικά του?
Εγώ πάλι είχα βολευτεί με το magura που φοράνε τα enduro μοντέλα το οποίο είναι λίγο πιο μεγάλο και με πιο ανοιχτές γωνίες σε σχέση με το πρώτης τοποθέτησης .
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Την ίδια σκέψη είχα, μέχρι που έστριψα το τιμόνι προς τα εμπρός και σηκώθηκε η άκρη του, μαζί με αποστάτες 3εκ.
Έκανα το ίδιο με αποστάτες γύρω στο 1.5cm και επίσης είναι βολικό πλέον.
Ίσως θα ήθελε και ένα κλικ πίσω ακόμη...
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
Την ίδια σκέψη είχα, μέχρι που έστριψα το τιμόνι προς τα εμπρός και σηκώθηκε η άκρη του, μαζί με αποστάτες 3εκ.
Πλέον το βρίσκω απολύτως αποδεκτό.
Το τιμόνι της BΜW GS ADV που είχε το μηχανάκι του ελ-Γάτου δεν θα ήθελε αποστάτες για να έρθει στο ίδιο ύψος και ήταν περίπου 4εκ πιο φαρδύ σε κάθε πλευρά. ΣΕ ΠΕΝΦΕ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΤΕ. Α και αν καταλήξετε, είμαι μέσα για "ομαδική" :p
έχω παίξει μπάλα με καβαλέτα στις εντουροβόλτες μου. Δεν με βολευει στην άσφαλτο όμως. Δεν μ αρέσει σαν αίσθηση το "ψηλότερα" για το δρόμο. Αυτό που ψάχνω είναι το "φαρδύτερα" χωρίς να επηρεάζει καθόλου το ύψος.
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV
στην ουσία αυτό που ζητάω είναι κάτι που κάνουν παραδοσιακά εδω και χρόνια οι ψηλότεροι οδηγοί στα ss που μεγαλώνουν τα γκρίπ
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
στην ουσία αυτό που ζητάω είναι κάτι που κάνουν παραδοσιακά εδω και χρόνια οι ψηλότεροι οδηγοί στα ss που μεγαλώνουν τα γκρίπ

Πας BAR1 πάνω αριστερά, επιλέγεις filter OE bike handlebars και μετα κτμ και το 990, σου βγάζει το ΟΕΜ τιμόνι και μετά μπορείς να το συγκρίνεις με μοντέλα απο δίπλα και να έχεις μια ιδέα για τα τιμόνια της renthal τουλάχιστον..
 

@spyro

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Spyros
Μοτό
KTM 990 ADV

Πας BAR1 πάνω αριστερά, επιλέγεις filter OE bike handlebars και μετα κτμ και το 990, σου βγάζει το ΟΕΜ τιμόνι και μετά μπορείς να το συγκρίνεις με μοντέλα απο δίπλα και να έχεις μια ιδέα για τα τιμόνια της renthal τουλάχιστον..
ντάξει το ξερα οτι θα το έβρισκα εδω μέσα

Μαρίνο
:hlb:
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Χτες μαζί με τα λάστιχα αλλάξαμε υγρά φρένων.

Πρώτη παρατήρηση το λάστιχο, το οποίο "τελειωμένο" μου φαινόταν πιο ευέλικτο από το φρέσκο, μην το πεις, ξέρω καλά ότι είναι το αντίθετο που έπρεπε να νιώθω, δεν έχω ιδέα γιατί.

Το δεύτερο είναι τα φρένα. Μετά το φετινό 36ωρο που θα μείνει στην προσωπική ιστορία ως "το event που αγαπηθηκαμε" είχα φέρει το μπροστινό σε λογαριασμό, δηλαδή συνήθισα την περίεργη αίσθηση που είχε. Μετά την αλλαγή υγρών έχει αλλάξει πολύ, έφερα την μανέτα πιο κοντά γιατί θέλει λιγότερη διαδρομή για το ίδιο αποτελέσμα. Μεγάλη αλλαγή και το πίσω φρένο, θέλει συνήθεια επίσης.

Θέλει λίγο παρακολούθηση στα καλάμια, η λακκούβα ίσως να έκανε ζημιά στις τσιμουχες και είχαν στάξει. Δήμαρχοι κοινοτάρχες περιφερειάρχες που αφήνετε τους δρόμους στην τύχη τους, ευχές. Προχτές έσκαψε η ΕΥΔΑΠ* στον δρόμο που ενώνει Κηφισιά με Μελίσσια, χτες είχε μείνει ο τάφος στο ρεύμα προς Μελίσσια να περιμένει θύματα.

*Κρίνοντας από το πόσο νερό είχε τρέξει, δεν είδα σήματα στα μηχανήματα γιατί ποιος θέλει να έχει ευθύνη μετά, κανείς, σιγά τώρα.
 
Top Bottom