KTM Exc530 Adventure bike build

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Έχεις κάνει πολύ ωραία δουλειά με μεράκι και πολύ γρήγορα!!!
Αναμένουμε το τελικό αποτέλεσμα ;):ok:
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ στο husaberg είχα βάλει προοδευτικό ελατήριο WP πίσω και είχα δει τρομερή βελτίωση .Ψάξε το αξίζει.
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Σήμερα παρέλαβα την εξατμιση απο Μοτονιο.
Αψογη δουλειά με εργοστασιακο αποτέλεσμα που αξίζει με το παραπάνω τα 150 ευρω που κόστισε.


Στάλθηκε από το SM-A315G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Οι εργοστασιακες ζαντες λύθηκαν για να βαφτουν τα στεφανια με ηλεκτροστατικη γιατί είχαν γρατζουνιές και εκει διαπιστώθηκε ότι ήταν στραβά και τα δυο. Σε χρηση εντουρο και μικρές ταχυτητες το ελαφρυ στραβωμα δεν φαίνεται καν αφου ούτε και εγω το κατάλαβα σε δοκιμη στο χωμα ομως στο δρομο ένιωθα ότι κάτι δεν πάει καλά μετα τα 70 χλμ.

Στο ψάξιμο για καινουρια στεφανια βρηκα της moose στα 130 ευρω εκαστο και excel tagasako στα 230 ευρω εκαστο. Οι ακτίνες ειχαν ελαφριά οξείδωση και θα τις άλλαζα γιατί δεν μπορώ να τις βλεπω ετσι οπότε αλλα 70 ευρω για κάθε τροχο.
Στην πρώτη επιλογή θα έδινα 130 ευρω στεφανι +70 ακτινες + 30 ακτινολογηση σύνολο δηλαδή 230 ευρω για κάθε τροχο.

Στο car.gr βρηκα εναν καινουριο εμπρος τροχο μάρκας Twenty για Ktm τον οποίο πουλούσαν 170 ευρω ετοιμο για τοποθέτηση με αποστατες και ρουλεμαν.Η τιμη ήταν χαμηλή λόγω λάθους παραγγελίας.
Την μάρκα δεν την είχα ακούσει ως τωρα και σε μια αναζήτηση που έκανα βρήκα τους συγκεκριμένους τροχους να πωλούνται από το ευρωπαϊκό site 24mx.eu στα 250 ευρω. Οι κριτικές που διάβασα στο site αλλά και σε διάφορα forum ήταν πολύ καλές και ολοι ήταν ευχαριστημένοι από την ποιότητα και την αντοχή.
Τελικα αγόρασα τον εμπρος τροχο από την Ελλάδα στα 170 ευρω και παρήγγειλα αλλον εναν ιδιο 18 για πισω από το 24mx.eu στα 250 ευρω με δωρεάν μεταφορικά.
Η ποιότητα κατασκευής του τροχου φαίνεται πολύ καλή από κοντά και διαθέτει μαλιστα 4mm ανοξείδωτες ακτίνες.
Αναμονή για τον πισω τροχο τωρα.


Στάλθηκε από το SM-A315G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Καθημερινα καταφθάνουν πραγματα από ολες τις κατευθυνσεις του πλανήτη.

Σήμερα παρέλαβα τα κολαρα σιλικόνης από Honk Kong


Στάλθηκε από το SM-A315G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Σε επικοινωνία με την Ελληνικη (EpsilonMx graphics) για να μου φτιάξει κάποια custom γραφικά που ήθελα δεν καταφερα να συνεννοηθούμε αφού αρχικά μου είπε να τον καλέσω σε 15 μέρες και μετά μου είπε ότι δεν ειχε διαθεσιμο το φόντο που ζητουσα και οτι εχει πολυ τρέξιμο που δεν προλαβαινει κτλ κτλ.
Εδω και χρόνια έχω φτιάξει ολα μου τα μηχανακια που δεν είναι και λίγα με καινουρια κοστούμια γραφικών στον Βασίλη
και αυτην την φορά που ζήτησα 2,3 κομμάτια μόνο δεν με εξυπηρέτησε.
Καταλαβαίνω ότι μπορεί να ειχε πολυ δουλειά κτλ αλλα βαριέμαι να τηλεφωνω 20 φορές για 2,3 αυτοκολλητα.

Απολογούμαι γιατι προσπαθώ παντα να στηρίζω τα ελληνικά προϊόντα ομως κάποιες φορές υπάρχει λόγος που ο κόσμος ψωνίζει από το εξωτερικό.

Επικοινώνησα λοιπόν με την Gpgraxix.com μέσω email οπου τους έστειλα φωτογραφικό υλικό με το τι ήθελα να κάνω. Μεσα σε λίγες ώρες ειχαν ετοιμάσει τα δείγματα όπως ακριβώς τα ήθελα. Πλήρωσα μέ paypal και μου ετοίμασαν τα αυτοκολλητα..


Στάλθηκε από το SM-A315G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
κι εγώ εχω φτιάξει αυτοκόλλητα στη DXL, πολύ καλή ποιότητα και το σημαντικότερο, μπορείς να συνεννοηθείς ... :laugh:
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Το ρεζερβουαρ έφτασε σήμερα ερχoμενο απο Ιταλία εναμιση μήνα μετά την παραγγελία και ειχα αρχίσει να ανησυχώ γιατι ειχε σταματήσει για πάνω από 20 μερες το tracking...


Στάλθηκε από το SM-A315G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Και εκει που ειχα τελειωσει με την πατεντα του προτζεκτορα στο φαναρι του Exc καταφθανει με οδικη βοηθεια στο συνεργειο μας τρακαρισμενο Toyota Corolla 2021 μοντελο για επισκευη. Το ματι μου πεφτει στο σπασμενο φαναρι το οποιο εχει led προτζεκτορα απο την μανα του.

Μετα απο μινι χειρουργειο καταφερνω να βγαλω σωο τον προτζεκτορα μεσα απο τα συντριμια και να επισκευασω την πλακετα οδηγησης που ειχε σπασει σε ενα σημειο της. Τα καλωδια εσωτερικα των φαναριων στα αυτοκινητα δεν εχουν χρωματισμους και ουτε μπορει κανεις να βρει διαγραμμα συνδεσης οποτε αρχισα να ψαχνω την πολικοτητα της τροφοδοσιας ακολουθωντας τις γραμμες στην πλακετα και μελετωντας τους ιμιαγωγους. Μετα απο αυτα ο προτζεκτορας αναψε και η δεσμη του ειναι οτι καλυτερο εχω δει μεχρι σημερα. Το σημαντικοτερο ειναι οτι εχει και high beam με ξεχωριστο πηνιο το οποιο στην ουσια μετακινει εναν καθρεπτη εσωτερικα...
Επειδη δεν θελω να χαλασω το φαναρι που ηδη εχω φτιαξει γιατι και αυτο εχει πολυ καλο φωτισμο αλλα δεν εχει μεγαλη σκαλα παρηγγειλα μια μασκα απο το ebay για να την τροποποιησω και αυτην με αυτον τον προτζεκτορα...
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Οι γνώσεις είναι φοβερές, πολλά μπράβο!
Άντε να δω πότε θα καταφέρω να σου ανεβάσω το XR να κάνεις τα κόλπα σου...
 

Carooly

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Thivai
Όνομα
Αpostolis
Μοτό
KTM EXCR 530
KAWASAKI KLR 250
Στεκόμαστε σιγα σιγα στα πόδια μας...

Η σελα δεν μου πολυαρεσει στο μάτι αλλά έχει ωραια αίσθηση οταν κάθεσαι.


Στάλθηκε από το SM-A315G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom