KTM Superduke 1290 GT

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλοτάξιδο με όμορφα χιλιόμετρα!!
Πάλι remus.....:p
Έτσι τα βρίσκω! Μπαίνει πάντως και η akrapovic, απλά πρέπει να ασχοληθώ να φτιάξω ένα λαμάκι για να ταιριάξει να δέσει στην μαμίσια βάση.
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Λοιπόν, τη Κυριακή που μας πέρασε κάναμε μια βόλτα σε αρκετά γρήγορους ρυθμούς Φλώρινα - Πυρσόγιαννη και πίσω. Στη παρέα υπήρχε superduke gt που κυνηγιόταν με xr1000. Και οι δύο πολύ καλά χέρια. Στα πρώτα 70 χιλιόμετρα και μετά από πολύ πίεση, η πίσω ανάρτηση του ktm παρέδωσε πνεύμα. Εννοώ ζεστάθηκε υπερβολικά και δε δούλευε σωστά, ενώ η επαναφορά που έκανε ήταν σαν του varadero, χορεύοντας πάνω κάτω. Απ' ότι μας είπε το παληκάρι, πρόκειται για αστοχία της KTM.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Λοιπόν, τη Κυριακή που μας πέρασε κάναμε μια βόλτα σε αρκετά γρήγορους ρυθμούς Φλώρινα - Πυρσόγιαννη και πίσω. Στη παρέα υπήρχε superduke gt που κυνηγιόταν με xr1000. Και οι δύο πολύ καλά χέρια. Στα πρώτα 70 χιλιόμετρα και μετά από πολύ πίεση, η πίσω ανάρτηση του ktm παρέδωσε πνεύμα. Εννοώ ζεστάθηκε υπερβολικά και δε δούλευε σωστά, ενώ η επαναφορά που έκανε ήταν σαν του varadero, χορεύοντας πάνω κάτω. Απ' ότι μας είπε το παληκάρι, πρόκειται για αστοχία της KTM.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
θα το γλωσσόφαγε ο XR για το ξύλο που έτρωγε από το ΚΤΜ :ha


Πέρα από την πλάκα, μπορεί να πρόκειται για αστοχία του συγκεκριμένου αμορτισέρ. Δεν έχω διαβάσει κάτι γενικότερο για το συγκεκριμένο πρόβλημα, εγώ στους ρυθμούς που μπορώ να κινηθώ δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα.
Υπάρχει πάντως γενικότερη γκρίνια για τις αποσβέσεις των αναρτήσεων, πολλοί παραπονιούνται ότι τους φαίνεται μαλακό αλλά αυτό είναι κάτι που διάβαζα και στα φόρουμ για το XR. Προσωπικά και τα 2 δεν μου φάνηκαν μαλακά σε καμιά περίπτωση, σε κοφτές εγκάρσιες ανωμαλίες του οδοστρώματος όμως παθαίνουν ένα μικρό κοκομπλόκο, είναι γενικότερο χαρακτηριστικό των πρώτων ημιενεργητικών αναρτήσεων.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για τα αμορτισέρ αυτά όντως υπάρχει "θέμα" σε ρυθμούς που τα κουράζουν, καταγεγραμμένο στο advrider από τον καιρό του πρώτου Τ. Δεν είναι η καλύτερη στιγμή της ΚΤΜ, αλλά το φαινόμενο είναι τόσο ειδικό που απλά δεν θα το καταλάβει σχεδόν κανείς.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Αν στο gt το αμορτισερ ειναι τοποθετημενο οπως και στα 9X0 πισω απο εξατμισεις και μοτερ χωρις καμια θερμικη προστασια, δεν μου φαινεται περιεργο το μηχανακι να γινεται τραμπολινο μετα απο λιγο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έχοντας λύσει αμορτισέρ, είχαν γράψει τότε ότι οι βαλβίδες στο "ηλεκτρονικό" ήταν πολύ απλές σε σχέση με το συμβατικό και πως η κακή απόδοση στις αποσβέσεις οφειλόταν σε αυτό.

Σε γενικές γραμμές από "κανονικούς" χρήστες δεν έχω δει παράπονα. Η θέση είναι όντως δίπλα σε εξάτμιση, με μονωμένο λαιμό στα GT, ανταλλακτικό που βάζουν στα S και R αρκετοί..
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ξεκάθαρο λομπυίνγκ βλέπω εγώ, επιτέλους φτάνει αυτή η λάσπη στον ανεμιστήρα.


Aldebaran πες κι εσύ

:cool:
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Τελικά περίσσεψε αρκετό φαγητό στην ταβέρνα :D

Καλό το 1290, πήγα και ήρθα όμορφα και ωραία, οι ρυθμοί χαλαροί/εκδρομικοί.














































Το 1290
;):D
Μπρε συ ψηλέα δεν προκάνουμε πια, έχουμε μπερδευτεί. Ποιο είναι αυτό? Το παρόν? Το προηγούμενο? Το επόμενο? Το μεθεπόμενο?:thinking::thinking:
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Μπρε συ ψηλέα δεν προκάνουμε πια, έχουμε μπερδευτεί. Ποιο είναι αυτό? Το παρόν? Το προηγούμενο? Το επόμενο? Το μεθεπόμενο?:thinking::thinking:
Το παρόν που θα έπρεπε να είναι το επόμενο αλλά και που μπορεί να γίνει προηγούμενο

Κοινώς, τρέχα γύρευε!
:)
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ξεκάθαρο λομπυίνγκ βλέπω εγώ, επιτέλους φτάνει αυτή η λάσπη στον ανεμιστήρα.


Aldebaran πες κι εσύ

:cool:
Τι να πω ρε φιλαράκι αυτά τα μηχανάκια είναι για τους γρήγοροι τόσα ξέρουν τόσα λένε άντε μπράβο όσα δε φτάνει η αλεπού και τα λοιπά... :p

Πέρα από την πλάκα δεν έχω παρατηρήσει κάτι στη λειτουργία των αναρτήσεων και έχω κάνει μεγάλες βόλτες και με ζεστή.

Το μόνο που ξέρω, και το λέει το manual κιόλας, είναι πως όλες οι ηλεκτρονικές ρυθμίσεις προφοόρτισης πρέπει να γίνονται στο διπλό σταντ το οποίο το βρίσκω λογικό, το μοτερακι που αναλαμβάνει τη διαδικασία ειναι μικρουλάκι για προφανής λόγους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Τελικά περίσσεψε αρκετό φαγητό στην ταβέρνα :D

Καλό το 1290, πήγα και ήρθα όμορφα και ωραία, οι ρυθμοί χαλαροί/εκδρομικοί.














































Το 1290
;):D
Αν το έχεις ακόμη Γιώργο... καλοτάξιδο να είναι και εύχομαι να σε ευχαριστηθεί όσο προλαβαίνει.

:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τι να πω ρε φιλαράκι αυτά τα μηχανάκια είναι για τους γρήγοροι τόσα ξέρουν τόσα λένε άντε μπράβο όσα δε φτάνει η αλεπού και τα λοιπά... :p

Πέρα από την πλάκα δεν έχω παρατηρήσει κάτι στη λειτουργία των αναρτήσεων και έχω κάνει μεγάλες βόλτες και με ζεστή.

Το μόνο που ξέρω, και το λέει το manual κιόλας, είναι πως όλες οι ηλεκτρονικές ρυθμίσεις προφοόρτισης πρέπει να γίνονται στο διπλό σταντ το οποίο το βρίσκω λογικό, το κοτερακι που αναλαμβάνει τη διαδικασία ειναι μικρουλάκι για προφανής λόγους.
Κοτερακι....καλά το πας
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τελικά περίσσεψε αρκετό φαγητό στην ταβέρνα :D

Καλό το 1290, πήγα και ήρθα όμορφα και ωραία, οι ρυθμοί χαλαροί/εκδρομικοί.














































Το 1290
;):D
Καλοτάξιδοι ψηλέ...! :friendship:
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ένα ψιλοσβέλτο Σουνιάκι την Κυριακή και οι εντυπώσεις μου για το GT ακόμα δεν έχουν ξεκαθαρίσει.

Μοτερικά, πέρα από τα "γκάζια", η τοποθέτηση των o2 dongles σε συνδιασμό με το κοντύτερο γρανάζι εμπρός έχουν κάνει την κίνηση αρκετά πιο ομαλή και το μηχανάκι δεν διαμαρτύρεται πλέον ακόμα και με 3000στρ/λ. Κυκλοφορείς άνετα. Αυτό που ακόμα δεν έχω συνηθίσει είναι η λίγο απότομη απόκριση στο on/off του γκαζιού, κάνει την μοτοσυκλέτα λίγο δύσκολη σε στροφιλίκι που δεν γνωρίζεις και άρα είσαι λίγο μη συνεπής με την χρήση του γκαζιού. Στην δική μου περίπτωση, ξέρω την διαδρομή αλλά δεν ξέρω το μηχανάκι και τα ελαστικά οπότε τυχόν ανοιγόκλεισμα γκαζιού πάνω στην στροφή γίνεται λίγο ενοχλητικό. Φαντάζομαι ότι είναι ΚΑΙ θέμα συνηθείας μιας και στην επιστροφή δεν με ενόχλησε όσο στο πήγαινε.
Οι αναρτήσεις είναι ακόμα ένα σημείο που δεν έχω βρει. Οι διαφορές στα προγράμματα είναι διακριτές, στο comfort είναι σχετικά άνετες αλλά και δημιουργούν ασάφεια όταν πιέσεις, στο δε street (μεσαία θέση) διορθώνται λίγο αλλά γίνονται πιο κοφτές στις αποσβέσεις τους. Το σπορτ το έχω δοκιμάσει ελάχιστα και μόνο σε διαδρομή με αρκετά υψηλές ταχύτητες και καμπές, ήταν ΟΚ. Θα πρέπει να πειραματιστώ και με τις θέσεις προφόρτισης μπας και βρω ένα καλύτερο σημείο που να βολευεί γενικότερα. Σίγουρα στο άνετο τους είναι πιο άνετες από του XR (μου, 2015) ενώ και τα δυο παθαίνουν ένα μικρό κοκομπλόκο σε κοφτές ανωμαλίες και κακά οδοστρώματα με χαμηλές ταχύτητες.
Παραδόξως, η θέση οδήγησης συνεχίζει να μου φαίνεται άνετη όπως και η ανεμοκάλυψη.
Φρένα ακόμα ντεμί, χωρίς να φαίνονται κακά δεν έχουν το δάγκωμα που πίστευα. Προφανώς έχει να κάνει και με το τακάκι.

Αυτά, να πω επίσης ότι τα ΚΤΜ έχουν πολύ καλούς καθρέπτες!
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Καλα εσυ θα μας χαζεψεις εντελως, το πηρες, το εκανες 2 βολτες, το πουλας, πηρες αλλο και τωρα πας βολτα με αυτο και μας λες εντυπωσεις, οι οποιες ειναι και καλες κιολας....:pce:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλα εσυ θα μας χαζεψεις εντελως, το πηρες, το εκανες 2 βολτες, το πουλας, πηρες αλλο και τωρα πας βολτα με αυτο και μας λες εντυπωσεις, οι οποιες ειναι και καλες κιολας....:pce:
Γιώργη εσύ μετά τo KTM τίποτα?! Οικογενειάρχης?!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Καλα εσυ θα μας χαζεψεις εντελως, το πηρες, το εκανες 2 βολτες, το πουλας, πηρες αλλο και τωρα πας βολτα με αυτο και μας λες εντυπωσεις, οι οποιες ειναι και καλες κιολας....:pce:
Το πουλάω αλλά μέχρι να φύγει, να μην το κυκλοφορήσω? Εξάλλου, είναι μηχανάκι σχετικά σπάνιο οπότε είπα να συνεισφέρω λίγο σε γνώμη.
Το ότι είναι καλό μηχανάκι (όπως και τα περισσότερα πλέον) δεν έχει να κάνει με το ότι θέλω να το δώσω. Και το XR μου άρεσε και μάλιστα περισσότερο, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Άσε που έχει και την πλάκα του να διαλέγω μηχανάκι ανάλογα με το τι βόλτα θέλω να κάνω.
GT ή SAS, ιδού η απορία.
:D:D
 
Top Bottom