KTM Superduke 1290 GT

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Kαλοταξιδο αδερφέ!
Το είχε φίλος μηχαναρα!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Προς το παρόν ακόμα στο υπόγειο κάθεται το εργαλείο....



Κόλλησα αρκετά με τα φρένα, οι δαγκάνες εμπρός θέλανε επισκευή, παράγγειλα τα τσιμουχάκια, ήρθαν πριν φύγω για διακόπες οπότε και τώρα αξιώθηκα να ξεκινήσω. Την πίσω δαγκάνα την τελείωσα σχετικά εύκολα


αλλά οι μπροστινές μονομπλοκ με δυσκόλεψαν αρκετά. Τα πιστονάκια ήταν κολλημένα, χέρι δεν μπορείς να βάλεις μιας και δεν ανοίγουν, με κομπρεσέρ ΔΕΝ ξεκόλλαγαν (άσε που όταν έβγαινε ένα, χτύπαγε στο απέναντι και μπλόκαρε), γενικά δεν είχα ξανασχοληθεί με μονομπλόκ δαγκάνες και έφαγα πακέτο μέχρι που πήρα το κατάλληλο εργαλείο...


Τώρα απλά με περιμένει πολύ καθάρισμα μιας και έχουν αρκετή βρωμιά πριν βάλω τα νέα τσιμουχάκια



Έβαλα καινούργιο ελαστικό εμπρός (roadtec 01 SE), τακτοποίησα και λίγο τις κάμερες που είχε πάνω η μοτοσυκλέτα, ένα ωραίο σύστημα που συνδέεται απευθείας με την μπαταριά και οθόνη με χειριστήρια κάτω από την σέλα.



γενικά χαζοασχολούμαι.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Τι κάμερες είναι αυτές?
Ειλικρινά δεν ξέρω, φαίνεται ότι είναι αυτό το σύστημα


Γενικά η μηχανή είχε αρκετά καλώδια κάτω από την σέλα, από ότι ρώτησα αλλά είναι για ήχο (audiocom), το μεγάλο μάλλον για κάποιο θερμαινόμενο γιλέκο, για ενδοεπικοινωνία. Ότι μπορούσα το αφαίρεσα (εκτός από τις κάμερες).
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Θα είναι για παρκαρισμα :p
Που πήγες και εμπλεξες αγόρι μου?
έπρεπε να μείνω με το άγιο δισκοπότηρο αλλά γουστάρω να βασανίζομαι :ha


(προφανώς ήταν γκατζετάκιας ο τύπος, πρέπει να έκανε και αρκετά χλμ σε ΕΟ, είχε στη ζελατίνα κολλημένα αυτόλλητα διοδιών)
 

Mariner

Everflowed
Περιοχή
Ν.Σμύρνη
Όνομα
Μαρίνος
Μοτό
ΚΤΜ 690 Enduro / BMW R1200GS Adv
Πολλοί βάζουν κάμερες για να έχουν αποδείξεις σε περιπτώσεις ατυχημάτων με τις ασφαλιστικές ή για περιπτώσεις insurance fraud που όλο και πληθαίνουν, με τύπους που πέφτουν πάνω σου και μετά ισχυρίζονται πως τους χτύπησες.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το κάνουν και χωρίς καν να είσαι εκεί, η "κυρία" στην Γλυφάδα θα μου κάνει αγωγή μαθαίνω από την ασφαλιστική...
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πολλοί βάζουν κάμερες για να έχουν αποδείξεις σε περιπτώσεις ατυχημάτων με τις ασφαλιστικές ή για περιπτώσεις insurance fraud που όλο και πληθαίνουν, με τύπους που πέφτουν πάνω σου και μετά ισχυρίζονται πως τους χτύπησες.
Αυτό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Πολλοί βάζουν κάμερες για να έχουν αποδείξεις σε περιπτώσεις ατυχημάτων με τις ασφαλιστικές ή για περιπτώσεις insurance fraud που όλο και πληθαίνουν, με τύπους που πέφτουν πάνω σου και μετά ισχυρίζονται πως τους χτύπησες.
Αυτά τα αρχεία τα δέχεται δικαστήριο σαν αποδεικτικά ή όχι, λόγω ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων κλπ;
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Αυτά τα αρχεία τα δέχεται δικαστήριο σαν αποδεικτικά ή όχι, λόγω ευαίσθητων προσωπικών δεδομένων κλπ;
Νομίζω ότι εδώ Ελλάδα, δεν γίνονται δεκτά στα δικαστήρια τέτοια βίντεο!!!
 

naftilos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα Παλληνη-Ηρακλειο Μεσσαρα
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Aprilia Pegaso 650ie - Caponord ETV 1000RR - Futura RST1000
Προς το παρόν ακόμα στο υπόγειο κάθεται το εργαλείο....
Ημανε νιος και εγερασα στην αναμονη
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Προς το παρόν ακόμα στο υπόγειο κάθεται το εργαλείο....



Κόλλησα αρκετά με τα φρένα, οι δαγκάνες εμπρός θέλανε επισκευή, παράγγειλα τα τσιμουχάκια, ήρθαν πριν φύγω για διακόπες οπότε και τώρα αξιώθηκα να ξεκινήσω. Την πίσω δαγκάνα την τελείωσα σχετικά εύκολα


αλλά οι μπροστινές μονομπλοκ με δυσκόλεψαν αρκετά. Τα πιστονάκια ήταν κολλημένα, χέρι δεν μπορείς να βάλεις μιας και δεν ανοίγουν, με κομπρεσέρ ΔΕΝ ξεκόλλαγαν (άσε που όταν έβγαινε ένα, χτύπαγε στο απέναντι και μπλόκαρε), γενικά δεν είχα ξανασχοληθεί με μονομπλόκ δαγκάνες και έφαγα πακέτο μέχρι που πήρα το κατάλληλο εργαλείο...


Τώρα απλά με περιμένει πολύ καθάρισμα μιας και έχουν αρκετή βρωμιά πριν βάλω τα νέα τσιμουχάκια



Έβαλα καινούργιο ελαστικό εμπρός (roadtec 01 SE), τακτοποίησα και λίγο τις κάμερες που είχε πάνω η μοτοσυκλέτα, ένα ωραίο σύστημα που συνδέεται απευθείας με την μπαταριά και οθόνη με χειριστήρια κάτω από την σέλα.



γενικά χαζοασχολούμαι.
Ακινησία πολύ ναι?
Γιαυτό κόλλησαν τα έμβολακια?
Πόσα χλμ έχει?
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Ακινησία πολύ ναι?
Γιαυτό κόλλησαν τα έμβολακια?
Πόσα χλμ έχει?
Νομίζω ότι είναι ένας συνδιασμός όλων των παραπάνω συν λίγο αμελή συντήρηση από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Η μοτοσυκλέτα έχει 60000χλμ που δεν είναι και λίγα (ειδικά για UK) αλλά η συνολική της κατάσταση δεν είναι αντίστοιχα κακή όσο η κατάσταση στις δαγκάνες. Επίσης είχε περάσει MOT πριν ένα χρόνο (και με 52000χλμ) που σημαίνει ότι μέχρι τότε ήταν όλα ΟΚ (εκεί τα τσεκάρουν σωστά).
Η θεωρία μου λοιπόν είναι ότι συνέχισε να κινείται για λίγο καιρό ακόμα, μάλλον δεν είχε ασχοληθεί και ποτέ να καθαρίσει δαγκάνες σε κάθε αλλαγή σε τακάκια (προφανώς αρκετές λόγω χλμ) και κάποια στιγμή απλά το άφησε σε μαγαζί, μάλλον μετά από βόλτα χειμώνα χωρίς να το καθαρίσει από αλάτια. Μάζευε λοιπόν την μάκα και με την ακινησία και τα αλάτια που έμειναν, έγινε το κακό. Ήταν και η αλυσίδα σκουριασμένη.

Σαν υποσημείωση πάντως, θέλω να γράψω κάτι σχετικά με τις δαγκάνες της brembo.
Πιθανολογώ ότι είναι αρκετά ευαίσθητες σε παραμέληση, βλέποντας βιντεάκια στο youtube, και άλλοι με αντίστοιχες δαγκάνες είχαν θέματα με οξείδωση στο εσωτερικό των δαγκανών. Έχω δει ανακατασκευές δαγκάνων σε πολύ παλιότερα μηχανάκια και οι εσωτερικές θήκες των πιστονιών ήταν πεντακάθαρες. Ίσως να φταίει και το γεγονός ότι τα εμβολάκια φαίνεται να είναι αλουμινένια ενώ στις περισσότερες ιαπωνέζικες δαγκάνες είναι χρωμιωμένο ατσάλι? Δεν ξέρω...
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Στο 990 είχαν κολλήσει (αλουμινίου) από ακινησία του προηγούμενου.
Και πότε αλλαγή υγρών
Στα καινούρια μότο τα έμβολα είναι πλαστικά o_O
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Δεν ξέρω αν είναι πλαστικά, το έχεις τσεκάρει?
Έχουν μια περίεργη επίστρωση εξωτερικά σαν πλαστικό και είναι πανάλαφρα αλλά επειδή κάποια από τα δικά μου είναι σε κακή κατάσταση, φαίνεται ότι πίσω από αυτή την επίστρωση είναι μάλλον αλουμίνιο, έχει μεταλλική υφή δηλαδή.
 
Top Bottom