Ktm Vs Husqvarna

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Μου εστειλε ενας φιλος πριν λιγο δύο αγγελίες να δω.

Ενα ktm 640 Enduro και ενα husky 610

Για το ktm 640 εχω άποψη μιας και εχουν περασει απο τα χερια μου 4 και απο ολες τις χρονιες περιπου .
Ξερω τα προβληματα , πως πρεπει να τα δουλευεις κτλ.

Η ερώτηση μου ειναι , ποσο αξιόπιστο ειναι το 610 ; Εχει θεματα πχ με την κεφαλή οπως τα πρωτα 640 , εχει θεματα με την καμπανα οπως πολλα 640 κτλ.
Τι προβληματα εβγαζε και αν ακομα και τωρα υπαρχουν λυσεις η ανταλλακτικά .

Επισης , εσείς τι θα διαλέγατε αν ειχατε αυτο το δίλημμα ;

Στάλθηκε από το Redmi Note 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
υπηρχαν κατι θεματακια με ξεβιδωτα βολαν σε καποιες μεριδες 610 αλλα γενικα ειναι καλο μηχανακι, το μονο του προβλημα η ευρεση ανταλλακτικων (υπαρχουν αρκετα μεταχειρισμενα βεβαια) αλλα γενικα ηταν αρκετα καλο μηχανακι....πιο αδυναμο απο το 640, μιας και ειναι λιγοτερα κυβικα (κατω απο 600)
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Η μεγάλη διαφορά έγκειται στην 6η ταχύτητα, στον ψεκασμό, στην έλλειψη των (πολλών) κραδασμών και στην εμφάνιση (άποψη μου ότι το 610 ειναι σαφώς πιο ωραίο).

Αν τώρα ενδιαφέρεται το παλικάρι για κάποιο από τα δύο 610 του '08 που υπάρχουν στο car, κανένα δε μου γεμίζει το μάτι για πολλούς και διάφορους λόγους.
 

thn

Μέλος
Περιοχή
Καστοριά
Όνομα
Θανάσης
Μοτό
06' TE610
onroad
Το ίδιο δίλλημα είχα και εγώ και κατέληξα στο 610 (06 με fcr) γιατί το είχα βρεί και έτοιμο με oversize τεπόζιτο προστασίες κλπ. Το πρόβήα που έιχα με το 640 ήταν οι κραδασμοί/σασμάν/δούλεμα κινητήρα.

Δές και εδώ > Husqvarna TE610

Τα βασικά 'προβλήματα' που έχει το 610 είναι 2
  • η καδένα που 'ανοίγει' κάποιοι έχουν θέμα στα 10κ άλλοι καθόλου, είναι θέμα όμως που το βλέπεις, δεν το παθαίνεις δηλαδή ακαριαία και λύνεται σχετικά εύκολα.
  • το αξονάκι του συμπλέκτη και η ντιζα συμπλέκτη, και αυτό λύνεται με συχνό λάδωμα ντίζας και ενίσχυση στο αξονάκι, επίσης και αυτό είναι θέμα που το 'βλέπεις' να έρχεται αν το έχεις ποτέ, δές εδώ > Το 610 δεν κρατιέται με τίποτα! (πρόβλημα με συμπλέκτη)
Για τα ανταλλακτικά που αναφέρθηκε εγώ δεν είχα θέμα ποτέ, μια φορά περίμενα μια εβδομάδα για μια παραγγελιά μόνο.
 
Top Bottom