KTM1190 Adventure R

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Κι εγώ ευτυχής κάτοχος της ergo σέλας. Έχω χτυπήσει 660 ΚΜ σε μια μέρα και ήθελα να οδηγήσω κι άλλο. Πολύ ξεκούραστη η οδήγηση. Το 2ωρο βγαίνει για πλάκα.

Τώρα σχετικά με το αν σηκώνει φόρτωμα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί βάζω 2 σάκους μόνο και οδηγώ χωρίς συνεπιβάτη.
Είχα 1200 GS Adv. 2009 και με συνεπιβάτη κ φουλ μπαγκάζια είχα κάνει 30.000 φορτωμένα χιλιόμετρα. Το 1200 όντως σηκώνει φόρτωμα.

Τώρα έχω 1190R αλλά πριν είχα για 1.5 χρόνο το 1290 super adventure (το άσπρο με μεγάλο ντεπόζιτο και cruise control).

Από αυτές τις 3 μηχανές τα πιο ξεκούραστα χιλιόμετρα τα βγάζω με το 1190R!!
Νομίζω επειδή ειμαι 1.93 και με βολεύει που είναι ψηλή μηχανή (και εχω τη σέλα ψηλά).
Μόνο το cruise control μου λείπει από το 1290.

Το GS μοιάζει ψόφιο από άποψη κινητήρα και οι αναρτήσεις χάλια - συγκριτικά πάντα με το 1190R και 1290SA. Μπορεί με το καινούργιο GS τα πράγματα να είναι καλύτερα, δεν ξέρω.

Επίσης να αναφέρω ότι το 1190R είναι σταθερό στις ψηλές ταχύτητες (αν και δεν πάω πάνω από 150 συνεχόμενα για ωρα)

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Κι εγώ ευτυχής κάτοχος της ergo σέλας. Έχω χτυπήσει 660 ΚΜ σε μια μέρα και ήθελα να οδηγήσω κι άλλο. Πολύ ξεκούραστη η οδήγηση. Το 2ωρο βγαίνει για πλάκα.

Τώρα σχετικά με το αν σηκώνει φόρτωμα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί βάζω 2 σάκους μόνο και οδηγώ χωρίς συνεπιβάτη.
Είχα 1200 GS Adv. 2009 και με συνεπιβάτη κ φουλ μπαγκάζια είχα κάνει 30.000 φορτωμένα χιλιόμετρα. Το 1200 όντως σηκώνει φόρτωμα.

Τώρα έχω 1190R αλλά πριν είχα για 1.5 χρόνο το 1290 super adventure (το άσπρο με μεγάλο ντεπόζιτο και cruise control).

Από αυτές τις 3 μηχανές τα πιο ξεκούραστα χιλιόμετρα τα βγάζω με το 1190R!!
Νομίζω επειδή ειμαι 1.93 και με βολεύει που είναι ψηλή μηχανή (και εχω τη σέλα ψηλά).
Μόνο το cruise control μου λείπει από το 1290.

Το GS μοιάζει ψόφιο από άποψη κινητήρα και οι αναρτήσεις χάλια - συγκριτικά πάντα με το 1190R και 1290SA. Μπορεί με το καινούργιο GS τα πράγματα να είναι καλύτερα, δεν ξέρω.

Επίσης να αναφέρω ότι το 1190R είναι σταθερό στις ψηλές ταχύτητες (αν και δεν πάω πάνω από 150 συνεχόμενα για ωρα)

Sent from my SM-A520F using Tapatalk



Με πείσατε για την ergo.
Φαινεται μονοδρομος αν και η μονοκομματη ειναι η πιο ωραια.
Για την σέλα της Touratech?
Εχετε διαβασει τιποτα?
Εκτος κι αν εχετε δοκιμασει κιολας,ακομα καλυτερα.
Ειναι και αυτη ψηλότερη απ την μαμα?
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Κι εγώ ευτυχής κάτοχος της ergo σέλας. Έχω χτυπήσει 660 ΚΜ σε μια μέρα και ήθελα να οδηγήσω κι άλλο. Πολύ ξεκούραστη η οδήγηση. Το 2ωρο βγαίνει για πλάκα.

Τώρα σχετικά με το αν σηκώνει φόρτωμα δεν μπορώ να απαντήσω γιατί βάζω 2 σάκους μόνο και οδηγώ χωρίς συνεπιβάτη.
Είχα 1200 GS Adv. 2009 και με συνεπιβάτη κ φουλ μπαγκάζια είχα κάνει 30.000 φορτωμένα χιλιόμετρα. Το 1200 όντως σηκώνει φόρτωμα.

Τώρα έχω 1190R αλλά πριν είχα για 1.5 χρόνο το 1290 super adventure (το άσπρο με μεγάλο ντεπόζιτο και cruise control).

Από αυτές τις 3 μηχανές τα πιο ξεκούραστα χιλιόμετρα τα βγάζω με το 1190R!!
Νομίζω επειδή ειμαι 1.93 και με βολεύει που είναι ψηλή μηχανή (και εχω τη σέλα ψηλά).
Μόνο το cruise control μου λείπει από το 1290.

Το GS μοιάζει ψόφιο από άποψη κινητήρα και οι αναρτήσεις χάλια - συγκριτικά πάντα με το 1190R και 1290SA. Μπορεί με το καινούργιο GS τα πράγματα να είναι καλύτερα, δεν ξέρω.

Επίσης να αναφέρω ότι το 1190R είναι σταθερό στις ψηλές ταχύτητες (αν και δεν πάω πάνω από 150 συνεχόμενα για ωρα)

Sent from my SM-A520F using Tapatalk

Σου λείπει καθολου το gs?
Οτιδηποτε απο αυτο.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Σου λείπει καθολου το gs?
Οτιδηποτε απο αυτο.
Ο ανεμοθωρακας ή ζελατίνα ή μπροστινή μάσκα, όπως θες πες το.
Είχε τρομερή κάλυψη. Μένεις στεγνός στη βροχή και δεν έχεις στροβιλισμους κ θορύβους.
Με το 1190R ανακάλυψα τις ωτοασπίδες :)

(Χωρίς πλάκα θεωρώ ότι οι μοτοσυκλετιστικες ωτοασπίδες είναι ένα μαστ αξεσουάρ για τον αναβάτη)

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Με πείσατε για την ergo.
Φαινεται μονοδρομος αν και η μονοκομματη ειναι η πιο ωραια.
Για την σέλα της Touratech?
Εχετε διαβασει τιποτα?
Εκτος κι αν εχετε δοκιμασει κιολας,ακομα καλυτερα.
Ειναι και αυτη ψηλότερη απ την μαμα?
Διαβασαμε την τιμη της....

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μια που συζητήσαμε αν φορτώνεται,πετυχα αυτες.
Ας τις βαλω να υπαρχουν.




Όλα φορτώνονται φίλος!
Το θέμα είναι πώς συμπεριφέρονται πλήρως φορτωμένα και τι -πιθανές- αλλαγές έχουν κάνει κάποιοι που τα φορτώνουν έτσι για το γύρο του κόσμου.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Δοκιμασα (απο φιλο) της ΚΤΜ την ergo (non heated) σε ταξιδι περιπου 4000 χλμ περυσι στην Σλοβενια.
Δεν ξανασχοληθηκα με την σελα και την ανεση. Ετσι γυριζοντας την παρηγγειλα.
(Εδωσα στο Χαλατς τις μαμα και επιτελους πηρε 10 αλογα)

Για εμενα τα καλυτερα λεφτα που εχω ξοδεψει.

Να ξερετε οτι ειναι 20mm ψηλοτερη απο την μαμα. Την μαμα σελα την ειχα στην ψηλη θεση , ενω τωρα την ergo PP την εχω στην χαμηλη.
Heated στο 1190 δεν εχει νοημα ;) Εγραφε ενας αμερικανος στο advrider.com "πολλες φορες ψαχνω να δω μηπως εχω ξεχασει το διακοπτη της θερμαινομενης ergo ανοιχτο ..αλλα οχι" :D

Επιβεβαιωνεται λοιπον οτι τα 1190R οπως και τα 1090R και 1290R ειναι για αναβατες απο 1.85μ και πανω με υψος σελας, με την ergo, στα ..91εκ o_O Δυστυχως τα τελευταιας γενιας KTM R δε φροντιζουν για τους λιγοτερο προικισμενους σε υψος αναβατες, τα τελευταια 990 βγαινανε με νορμαλ υψος σελας στα 86-87εκ (και δεν ηθελε και αλλαγη με το καλημερα).
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Heated στο 1190 δεν εχει νοημα ;) Εγραφε ενας αμερικανος στο advrider.com "πολλες φορες ψαχνω να δω μηπως εχω ξεχασει το διακοπτη της θερμαινομενης ergo ανοιχτο ..αλλα οχι" :D

Επιβεβαιωνεται λοιπον οτι τα 1190R οπως και τα 1090R και 1290R ειναι για αναβατες απο 1.85μ και πανω με υψος σελας, με την ergo, στα ..91εκ o_O Δυστυχως τα τελευταιας γενιας KTM R δε φροντιζουν για τους λιγοτερο προικισμενους σε υψος αναβατες, τα τελευταια 990 βγαινανε με νορμαλ υψος σελας στα 86-87εκ (και δεν ηθελε και αλλαγη με το καλημερα).
Mια που το λες.
Χθες μετρησα το δικο μου και την εχω 88εκ.
Στα 91 της ergo θα χω θεμα λες?
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Mια που το λες.
Χθες μετρησα το δικο μου και την εχω 88εκ.
Στα 91 της ergo θα χω θεμα λες?
Αααα, δεν ειναι οι πληροφοριες ..για τον φιλο απ'το χωριο τελικα? :D

Ειχαμε συνβρεθει και ταχαμε πει περσι τετοια εποχη στη χωματαδα στη Διρφυ πουχε οργανωσει ο Φοινικας και σε θυμαμαι ψηλοτερο απο μενα. Εγω παντως με 1.80μ ειμαι just ok στο χωμα με μεγιστο υψος σελας 87/88εκ max, εξαρταται και απο το μηχανακι (ποσο βαρυ / ψηλοβαρο ειναι, ποσο ανοιγει τα ποδια η σελα κλπ). Δανεισου για μια μερα την ergo του G's και το βλεπεις στην πραξη ;) :ok:
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
@jocker-t Πάρτυ θα κάνει, μη προσφερθεί να σου δώσει και όλο το μηχανάκι με αντάλλαγμα.... :he

Ε @geez996 ?? :hungry:
χαχαχα
Ποσα για μια ωρα και ποσα για ενα ΣΟΥΚΟΥΥΥ???
(Υποσχομαι θα είναι ασφάλτινο)
:angl:
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
χαχαχα
Ποσα για μια ωρα και ποσα για ενα ΣΟΥΚΟΥΥΥ???
(Υποσχομαι θα είναι ασφάλτινο)
:angl:

Ελα εσυ και θα σε κανω Κατεμακια σε 5 νανοσεκοντ...

:roflmao:
 

jocker-t

#Ντανταντιρλάνταντα
Περιοχή
Busy Riding
Όνομα
Harris
Μοτό
"The Whip"
Ελα εσυ και θα σε κανω Κατεμακια σε 5 νανοσεκοντ...

:roflmao:
Που ερχομαι..!?!?
:woho:

(Υποβόσκει το μικρόβιο,είχα 2 στο παρελθόν)
 
Top Bottom