KTM1190 Adventure R

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Ευτυχώς μικρό το κακό όταν είδα τους καπνούς πέρασα ένα δύο εγκεφαλικά στο μυαλό μου τριγύριζαν καμμένη εγκέφαλοι κτλ κτλ

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Ευτυχώς μικρό το κακό όταν είδα τους καπνούς πέρασα ένα δύο εγκεφαλικά στο μυαλό μου τριγύριζαν καμμένη εγκέφαλοι κτλ κτλ

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
να μην ξανασχοληθεις με ηλεκτρικα ....
μονο με γυψοσανιδες και λοιπες διαμορφωσεις χωρων....:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:laugh::laugh::laugh::laugh:
 

Manosfr

Μέλος
Όνομα
Manos
Μοτό
KTM 1190 Adventure R
Καλησπερα ξανα και απο εμενα.

Επιτελους εβαλα τα λαστιχακια και βγηκα την πρωτη μου βολτα με φιλους το Σαββατο. Ο καιρος βροχερος και ομολογω παρολο που ακομα δεν ειμαι 100% ο εαυτος μου με το μηχανακι καθως το μαθαινω ηταν φανταστικα. TKC80 με χαμηλες πιεσεις 21 μπρος/ 25 πισω. Δεν κολλησα σχεδον πουθενα, και δν ενιωθα να μην εχω τον ελεγχο. 2 φιλοι με GS Adventure με Καρου 3 πανω ζοριστηκαν αρκετα (ισως λογω παραπανου βαρους).

Επομενη εβδομαδα Ουαλια να δοκιμασουμε κατι διαφορετικο. Οσοι πιστοι προσελθετε.

Μια ερωτηση θελω να κανω. Οταν εριξα την πιεση πηρα ενα μηνυμα που ελεγε χαμηλη πιεση.

Εβαλα 32/32. Το μπροστινο εσβησε το πισω ομως οχι. Μηπως θελει και αλλο αερα για να μην βγαζει την ειδοποηση?

Καποιος?

Επισης πως ανεβαζω φωτο? Προσπαθω και δν τα καταφερνω.

Καλημερα!
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
@Manosfr

Το threshold για κάθε τροχό είναι διαφορετικό. Αν σκοπεύεις να το έχεις επι το πλείστον με χαμηλές πιέσεις, θα πας στον dealer σου και θα του πεις να σου ρυθμίσει τα warnings όπου θες.

Φωτό μέσω tapatalk ή δες εδώ.
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Πρόσεχε όμως με το 21 μπροστά φλερτάρεις με ζημιά στη ζάντα.Τα βαριά μηχανάκια θέλουν μπροστά παραπάνω,μην έχεις στο μυαλό σου εντουραδικες πιέσεις γιατί έτσι την πατήσαμε σχεδόν όλοι!!!

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
ktm 1290 SA R
Στο 1290 SAR πάντως οι πιέσεις που δίνει η εταιρία ανεξαρτήτως φορτίου (ίδιες πιέσεις είτε μονοκάβαλο είτε δικάβαλο τριβάλιτσο) είναι 2.6 (38) εμπρός και 2.9 (42) πίσω.

Αν ισχύει το ίδιο και στο 1190 Adv R πιθανόν γι αυτό να σου έβγαζε ένδειξη για χαμηλή πίεση.

Επιβεβαιώνω επίσης το παραπάνω σχόλιο, για να γλιτώσω τη ζάντα από τις φυτευτές πέτρες (παθών παλιότερα με το 800gs) πλέον δε βγάζω πολύ αέρα στο χώμα εν γνώση μου ότι θυσιάζω σε κάποιο βαθμό το κράτημα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
TKC80 με χαμηλες πιεσεις 21 μπρος/ 25 πισω. Δεν κολλησα σχεδον πουθενα, και δν ενιωθα να μην εχω τον ελεγχο. 2 φιλοι με GS Adventure με Καρου 3 πανω ζοριστηκαν αρκετα (ισως λογω παραπανου βαρους).

TKC 80 πολυ ανωτερο απο το Karoo 3 στο χωμα!!!
Το καρου οποιος το εβαλε για χωματινη χρηση, σε αντικατασταση του tkc 80 ή του anakee wild, απογοητευτηκε. Καμια σχεση με το παλιο χωματινο karoo 2 που ηταν χωματινη λαστιχαρα!!!
Ειναι καλο all around λαστιχο για μονιμα πανω, αλλα στο χωμα υστερει. Ειδικα στη λασπη.
 

Manosfr

Μέλος
Όνομα
Manos
Μοτό
KTM 1190 Adventure R
Πρόσεχε όμως με το 21 μπροστά φλερτάρεις με ζημιά στη ζάντα.Τα βαριά μηχανάκια θέλουν μπροστά παραπάνω,μην έχεις στο μυαλό σου εντουραδικες πιέσεις γιατί έτσι την πατήσαμε σχεδόν όλοι!!!

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο 21 επεσα καταλαθος. Για 25 πηγαινα αλλα βγηκε παραπανω και ημουν ηδη στην λασπουρια οταν το εκανα. Σκεφτομαι 25 / 25. Εαν καποιος εχει κατι αλλο στο μυαλο ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Στο 21 επεσα καταλαθος. Για 25 πηγαινα αλλα βγηκε παραπανω και ημουν ηδη στην λασπουρια οταν το εκανα. Σκεφτομαι 25 / 25. Εαν καποιος εχει κατι αλλο στο μυαλο ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση.
Αρχικα καλωλασπωτα! :ok: Οι διαδρομες της Αγγλικης εξοχης - στη νοτια Αγγλια - εχουνε κυριως χωμα/λασπη και ελαχιστη πετρα, οποτε και με 21-22 μπροστα νομιζω θασαι ενταξει αλλα καλυτερα 25 για νασαι σιγουρος. Σε μεσαια/μεγαλα ον-οφφ, με μπροστινα στεφανια που δεν κινδυνευουν να γινουν οχταρια, βαζουμε συνηθως 22-25.

ΥΓ Να κανονισουμε βολτα καμια Κυριακη, ασφαλτινη ομως γιατι δεν εχω τακουνατα πανω λογω καθημερινου commuting.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Manosfr

Μέλος
Όνομα
Manos
Μοτό
KTM 1190 Adventure R
Αρχικα καλωλασπωτα! :ok: Οι διαδρομες της Αγγλικης εξοχης - στη νοτια Αγγλια - εχουνε κυριως χωμα/λασπη και ελαχιστη πετρα, οποτε και με 21-22 μπροστα νομιζω θασαι ενταξει αλλα καλυτερα 25 για νασαι σιγουρος. Σε μεσαια/μεγαλα ον-οφφ, με μπροστινα στεφανια που δεν κινδυνευουν να γινουν οχταρια, βαζουμε συνηθως 22-25.

ΥΓ Να κανονισουμε βολτα καμια Κυριακη, ασφαλτινη ομως γιατι δεν εχω τακουνατα πανω λογω καθημερινου commuting.
Καλημερα. Εμεις καναμε ενα μικρο κομματι της διαδρομης απο εδω TET UK - Trans Euro Trail - Europe's Dirt Road Adventure

Οπως βλεπω εχει και ενα μεγαλο χαρτη με Ελλαδα μεσα. Το εχει δοκιμασει κανεις?

Ευχαριστω και παλι ολους για τις απαντησεις!
 

Manosfr

Μέλος
Όνομα
Manos
Μοτό
KTM 1190 Adventure R
Καλημερα σε ολους

Μετα απο 4 μηνες με το μηχανακι δηλωνω ερωτευμενος. Τα κανει ολα, δημιουργει χαμογελα και κανει χατηρια.

Ετοιμαζομαι για μεγαλυτερες εξορμησεις σιγα σιγα και θα ηθελα τα φωτα σας (στην κυριολεξια).
Γνωριζει καποιος τι λαμπες φοραει το μηχανακι μεσαια και μεγαλη σκαλα? Το Service manual δν ειναι πολυ ξεκαθαρο.

Εινια Η7 η Η11? Σκεφτομαι να βαλω αφτερμαρκετ Λεντ, εχει καποιος καποια γνωμη? Βλεπω αρκετα κινεζικα με 30-40 ευρω, βλεπω ομως και Cyclops Cyclops LED Headlight Upgrade Kit KTM 1090/1190/1290 ADV 2013-2018 . τα οποια κοστιζουν 3 φορες πανω.

Ποια η γνωμη σας?

Ευχαριστω προκαταβολικα!

 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Δύσκολο κομμάτι το θέμα λάμπας στο 1190 ,εγώ πήγα στον Ζήση mr lightshot.gr και με έφτιαξε ,δεν θυμάμαι τι λάμπες έβαλε , αλλά αυτό που είδα είναι ότι πρέπει να λύσεις το μισό μηχανάκι για μια λάμπα.

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Δύσκολο κομμάτι το θέμα λάμπας στο 1190 ,εγώ πήγα στον Ζήση mr lightshot.gr και με έφτιαξε ,δεν θυμάμαι τι λάμπες έβαλε , αλλά αυτό που είδα είναι ότι πρέπει να λύσεις το μισό μηχανάκι για μια λάμπα.

Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Για καποιον που δεν το εχει λυσει 5-6 φορες, ναι, λογικο ειναι να ακολουθησει την ολη διαδικασια, δηλαδη αφαιρεση ολων των πλαστικων (καπακι ντεποζιτου, μαγουλα ντεποζιτου, πλαστικα φρυδια στα φλας) για να ανοιξει το φαναρι.

Μπορεις ομως και πιο ευκολα. Το κελυφος του φαναριου εχει 4 βιδες, 2 πανω διπλα στους ρυθμιστες υψους και 2 κατω, πισω απο τα φρυδια στα φλας. Αν λυσεις μονο τα φρυδακια αυτα τοτε ανετα εχεις προσβαση στο φαναρι. Ειναι λιγο δυσκολα να μπουν μετα στη θεση τους αλλα αν εχεις δει πως κουμπωνουν τοτε απλα θελουν τροπο, οχι κοπο.
 

Manosfr

Μέλος
Όνομα
Manos
Μοτό
KTM 1190 Adventure R
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Θα ριξω μια ματια για κατι οχι εντελως κινεζικο και θα προχωρησω.

Εαν εχετε κατι συγκεκριμενο να προτεινετε ειμαι ανοιχτος σε ολες τις προτασεις.

Μια τελευταια ερωτηση. Ειδατε καποια διαφορα στα βολτ που τρωει το μηχανακι οσο ειναι ανοιχτα τα φωτα?

Εχω παρατηρησει δεν ξερω εαν ειναι η ιδεα μου οτι οταν το μηχανακι ειναι κρυο και με ανοιχτα μονο τα θερμενομενα γκριπ την ημερα εχω μονιμα εν κινηση 13.8-14.00 βολτ.

Οταν το μηχανακι μεσα στην πολη παει πανω απο 90 βαθμους αυτο πεφτει σε 13.5-13.6. λιγο με ανησυχει αυτο. οταν ανοιγω τα φωτα μεσα και μεγαλα τα βολτα παραμενουν εκει, δεν πεφτουν αλλο.

Δεν ξερω αν εχει να κανει αυτο με πηνια η ανορθωτη.

Ευχαριστω.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Αν παρεις απο ebay, ψαξε για τις Nighteye.


Αυτη η ελαχιστη πτωση τασης μεσα στην κινηση ειναι απο τους ανεμιστηρες, δεν πρεπει να ανησυχεις.
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Εγώ με ολοκαίνουργια μπαταρία βλέπω 13,7 13,8 με αναμμένα φώτα όταν βάλει μπροστά το βεντιλατερ πάει 13,1-13,2.




Στάλθηκε από το Hisense C30 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Manosfr

Μέλος
Όνομα
Manos
Μοτό
KTM 1190 Adventure R
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις παιδια.

Και δυο φωτογραφιες να σας ανοιξουν την ορεξη απο το καφεδακι σημερα.!

Και τα δυο απο το Ραλλι Ντακαρ

Kαλο βραδυ!

 
Top Bottom