Laspotherapy tour!

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καιρό έχουμε να κυλιστούμε στις λάσπες οπότε απευθύνω ανοικτή πρόσκληση στους απανταχού λάτρεις της να συναντηθούμε το ΣΚ 6/7 Νοέμβρη στην Ελάτη (καιρού και covid-19 επιτρέποντος) για ένα Laspotherapy tour στα βουνά της περιοχής.
Η βόλτα απευθύνεται κυρίως σε μοτοσυκλέτες μετρίου βάρους και όγκου,εύκολα διαχειρίσιμες σε απαιτητικά κομμάτια και φυσικά με κατάλληλα λάστιχα (τακούνια) τα οποία είναι απολύτως απαραίτητα -για την ασφάλειά μας κυρίως - λόγω εποχής.
Το Σάββατο θα κινηθούμε προς το οροπέδιο Περτουλίου σε πυκνό δάσος έλατου μαθαίνοντας πόσα διαφορετικά ήδη λάσπης υπάρχουν :laugh: και από εκεί προς Γλυκομηλιά μέσα απο το ρέμα της Χουτιάνας (οι παλιότεροι θα το θυμούνται πολύ καλά :happy:) το οποίο είναι αρκετά :eek: βατό πλέον μιας και έχουν μπει και 4Χ4 στο συγκεκριμένο κομμάτι.
Κάτι ρεματάκια, κάτι βρεγμένες πέτρες και ρίζες κτλ. είναι το πιπέρι της βόλτας...
Χρυσομηλιά, Ξυλογέφυρο, Διάσελο, Γκρόπα, Στουρναραίϊκα, Πετροχώρι είναι κάποιες από τις υπόλοιπες τοποθεσίες που θα περάσουμε.
Στους Καλόγηρους ουσιαστικά η βόλτα θα έχει ολοκληρωθεί μιας και η Ελάτη θα είναι απέναντι οπότε εάν υπάρχει όρεξη ένα απεριτίφ στο Έντεκα θα το τιμήσουμε...;)
Για την Κυριακή η βόλτα θα είναι σαφώς μικρότερη και θα εξαρτηθεί από τις ορέξεις μας...
Όσον αφορά την διαμονή θα προτείνω τον ξενώνα Ορεάδες του φίλου Παναγιώτη στον οποίο υπάρχει και η δυνατότητα να στηθούν σκηνές στον περιβάλλοντα χώρο με κάποιο μικρό αντίτιμο για χρήση κοινόχρηστων χώρων.
Τηλ. επικοινωνίας στο site του ξενοδοχείου και αναφέρετε την συγκεκριμένη βόλτα στις 6/7/11 μιας και υπάρχει διαμόρφωση τιμών.
Φυσικά και δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτό και ο καθένας μπορεί να κλείσει όπου θέλει ψάχνοντας...;)
Αυτά για την ώρα....
Για οτιδήποτε νεότερο εδώ..
Βάλε τακούνια κι έλα...!

ΤΑ GPX ΑΡΧΕΙΑ ΤΩΝ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ.
ΣΑΒΒΑΤΟ: ELATI-XYLOGEFYRO-ELATI
ΚΥΡΙΑΚΗ: ELATI-PYROFYLAKIO-PALAIOKARYA

Η διαδρομή του Σαββάτου λόγω όγκου είναι σε RAR και χρειάζεται αποσυμπίεση με κάποια σχετική εφαρμογή για κινητά ή κατευθείαν στην επιφάνεια εργασίας του pc και απο κει μεταφορά της στο κινητό ή σε κάρτα SD πχ σε συσκευή πλοήγησης.

Ώρα αναχώρησης και για τις δυο μερες γύρω στις 09:00 απο το κέντρο της Ελάτης.

Βενζινάδικο υπάρχει στην Πύλη (EKO · Pyli 420 32, Griekenland Ελίν Βενζινάδικο Πύλη · 17ο χλμ. Τρικάλων, Pili 420 32, Griekenland) και στα 8km ( Aegean · Κοτρώνι 420 32, Griekenland) και 12km (ελίν ΤΣΙΟΥΤΣΙΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ · Λογγιές Κοτρωνίου 420 32, Griekenland) πριν την Ελάτη.
 

Attachments

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
αν αποφασίσω τι λάστιχα θα βάλω στον χωμάτινο-wannabe-Αστραχάν και αν ακολουθήσει η βολιώτικη παρέα (να έχω κάποιον να μου τον σηκώνει... τον Αστραχάν)
τότε μπορεί και να έρθω....


μπορεί και όχι βέβαια... μια απόφαση είναι όλα :)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτό με το μηχανές μετρίου βάρους κ όγκου γιατί το έγραψες?
Με τσακισες κάθε ελπίδα.
Απλά νίπτω τας χείρας μου... :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ισχύει και για τον Λεωνίδα???
Οι χοντρές δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμες και αυτό είναι γενικός κανόνας... :roflmao:
Επειδή τη διαδρομή τη χάραξα σαν πεζοπορική μιας και σε πολλά σημεία δεν φαίνεται δρόμος στον χάρτη μπορεί να την κάνει δοκιμάζοντας και τα ολόφρεσκα παπούτσια του...:roflmao:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καιρό έχουμε να κυλιστούμε στις λάσπες οπότε απευθύνω ανοικτή πρόσκληση στους απανταχού λάτρεις της να συναντηθούμε το ΣΚ 6/7 Νοέμβρη στην Ελάτη (καιρού και covid-19 επιτρέποντος) για ένα Laspotherapy tour στα βουνά της περιοχής.
Η βόλτα απευθύνεται κυρίως σε μοτοσυκλέτες μετρίου βάρους και όγκου,εύκολα διαχειρίσιμες σε απαιτητικά κομμάτια και φυσικά με κατάλληλα λάστιχα (τακούνια) τα οποία είναι απολύτως απαραίτητα -για την ασφάλειά μας κυρίως - λόγω εποχής.
Το Σάββατο θα κινηθούμε προς το οροπέδιο Περτουλίου σε πυκνό δάσος έλατου μαθαίνοντας πόσα διαφορετικά ήδη λάσπης υπάρχουν και από εκεί προς Γλυκομηλιά μέσα απο το ρέμα της Χουτιάνας (οι παλιότεροι θα το θυμούνται πολύ καλά :happy:) το οποίο είναι αρκετά :eek: βατό πλέον μιας και έχουν μπει και 4Χ4 στο συγκεκριμένο κομμάτι.
Κάτι ρεματάκια, κάτι βρεγμένες πέτρες και ρίζες κτλ. είναι το πιπέρι της βόλτας...
Χρυσομηλιά, Ξυλογέφυρο, Διάσελο, Γκρόπα, Στουρναραίϊκα, Πετροχώρι είναι κάποιες από τις υπόλοιπες τοποθεσίες που θα περάσουμε.
Στους Καλόγηρους ουσιαστικά η βόλτα θα έχει ολοκληρωθεί μιας και η Ελάτη θα είναι απέναντι οπότε εάν υπάρχει όρεξη ένα απεριτίφ στο Έντεκα θα το τιμήσουμε...;)
Για την Κυριακή η βόλτα θα είναι σαφώς μικρότερη και θα εξαρτηθεί από τις ορέξεις μας...
Όσον αφορά την διαμονή θα προτείνω τον ξενώνα Ορεάδες του φίλου Παναγιώτη στον οποίο υπάρχει και η δυνατότητα να στηθούν σκηνές στον περιβάλλοντα χώρο με κάποιο μικρό αντίτιμο για χρήση κοινόχρηστων χώρων.
Τηλ. επικοινωνίας 6932349330.
Φυσικά και δεν υπάρχει περιορισμός σε αυτό και ο καθένας μπορεί να κλείσει όπου θέλει ψάχνοντας...;)
Αυτά για την ώρα....
Για οτιδήποτε νεότερο εδώ..
Βάλε τακούνια κι έλα...!

Τα 2 GPX αρχεία παρακάτω αφορούν την πρώτη μέρα της βόλτας για σύνολο χιλιομέτρων 130 περίπου.
Για τεχνικούς λόγους έχει κοπεί η διαδρομή σε δυο μέρη.
Τις επόμενες μέρες θα μπεί και η διαδρομή της Κυριακής.
Εχω στήσει την σκηνουλα μου στην αυλή του Παναγιώτη...

Θα είμαι εκεί... Να τρομάξω την πανίδα και την χλωρίδα με το rallye εργαλείο μου... Παναθεμα το!!



Advphone
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Όποιος χωματερός σέβεται τον εαυτό του, δε θα τη χάσει αυτήν τη βόλτα!
Βρεγμενο Ελατο
Χωμα
Λασπη
Φαγητο
Κρασακι
Οξυγονο
Γέλιο.
Οδήγηση.
Φωτογραφίες.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όποιος χωματερός σέβεται τον εαυτό του, δε θα τη χάσει αυτήν τη βόλτα!
Βρεγμενο Ελατο
Χωμα
Λασπη
Φαγητο
Κρασακι
Οξυγονο
Γέλιο.
Οδήγηση.
Φωτογραφίες.
Πρέπει να πάρω φωτογραφική μαζί?? :oops:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Αυτό με το μηχανές μετρίου βάρους κ όγκου γιατί το έγραψες?
Με τσακισες κάθε ελπίδα.
Ελα παρε το κουλουρι,εγω απο νοεμβρη εως φεβρουαρη δεν εχω καθολου χρονο
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom