Layers, mid layers, bottom layers και δεν συμμαζευεται

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
επειδη ειχα χρονια να ασχοληθω μοτοσυκλετιστικα, και το προηγουμενο μηχανακι μου το ειχα περισσοτερο σαν εργαλειο εντος πολης, δεν ειχα ασχοληθει ποτε ιδιαιτερα με τον εξοπλισμο για ταξιδι.
οκ, ειχα παρει μπουφαν-παντελονι-γαντια-κρανος φυσικα, και μεχρι εκει.

τωρα, διαπιστωνω οτι υπαρχει ολοκληρη "επιστημη" πισω απο την σωστη ενδυμασια κατω απο το μπουφαν και το παντελονι.

ok πορφανως καταλαβαινω τι ειναι ενα ισοθερμικο εσωρουχο για τον χειμωνα. αλλα ενα ισοθερμικο των 5-10 ευρω απο ενα μαγαζι με αθλητικα πχ, κανει δουλεια, ή χρειαζεται κατι εξειδικευμενο και πανακριβο?

τι ειναι πχ το mid layer? η θερμικη επενδυση του μπουφαν θεωρειται mid layer ή μιλαμε για εξτρα μπλουζα η οποια φοριεται και πανω απο το ισοθερμικο?
και σε τι θερμοκρασιες φοραμε τοσες στρωσεις?

αξιζουν οι "μοτοσυκλετιστικες" καλτσες? εγω πχ, επειδη στην δουλεια φοραω αρβυλο, συνηθησα και φοραω συνεχεια μαλλινες ψηλες ακομα και εκτος δουλειας, τις οποιες θεωρω ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες απο οτιδηποτε βαμβακερο, χειμωνα-καλοκαιρι. οι εξειδικευμενες καλτσες θα κανουν κατι καλυτερο?

συγνωμη που ρωταω τοσα, και ξερω οτι οι απαντησεις εχουν να κανουν πολυ και με τον οργανισμο και τις αντοχες του καθενα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι και αλλοι που ειναι σχετικα νεοι στον χωρο θα εχουν παρομοιες αποριες και θα ηταν πολυ χρησιμο πιστευω να πουν γνωμες και εμπειριες καποιοι που εχουν πρακτικη εμπειρια
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μεγαλη κουβέντα . ...
Σε γενικές γραμμές. ....πρέπει να δεις τι χρήματα διαθέτεις.
Έχω ψωνίσει σχετικα ακριβά ισοθερμικά, γιατί κάνω ταξίδια τον χειμώνα.
Μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι μ αυτά δεν χρειάζεσαι 3 πουλόβερ και 7 ζακετες:D

Το ιδιο ισχύει και για τις κάλτσες. ...Νομίζω ότι τα μοτοσυκλετιστικα είδη είναι αρκετά κλικ πάνω από τα υπόλοιπα.

Η πιο σωστή κουβέντα όμως είναι αυτή που είπες. ......ότι παίζει μεγάλο ρόλο αν κρυώνεις!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Για καλτσες εχει κανεις καμμια προταση? Να κοιταξουμε goretex,merino, η γενικα καλτσες μοτο?
Δεν με ενδιαφερει η αδριαβροχοποιηση,μονο η ζεστη.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
τα ιδια σκεφτομαι και εγω !!!!! με ολα αυτα τα μπλιμπλικια κλπες ομορφιες (που τα εχω ψιλοαγορασει )και εχω καταληξει στα εξεις !!!!
στην μηχανη εισαι ακινητος κατα καποιο τροπο
τα ισοθερμικα εχουν να κανουν με κινηση αν δεν κανω λαθος!!!
το λοιπον
για ελλαδα !!
μπουφαν χειμωνιατικο και οχι τυπου adventure διοτι εχει πολλα φερμουαρ και δημιουργει απωλειες (τα ιδια και για το παντελονι)
εσωτερικη ενδυμασια για χειμωνα φανελακι κλασικο (βαμβακι η μαλλι αναλογως θερμοκρασιων ενα φλις και τερμα!!!αν κρυωνεις φορας και τα πλαστκα για την βροχη και εκει τελειωνουν ολα!!!!!
καλτσες μαλλινες και εγω, αλλα ολα τα λεφτα ειναι στην μποτα !!!!!!!που πρεπει να ειναι αδιαβροχη και καλα μελετημενη!!!
γαντια το ιδιο μελετημενα με την μποτα και αν γινετε και δυο ζευγαρια (το ενα για πολυ κρυο )
για το καλοκαιρι μια καλοκαιρινη στολη, μποτα την ιδια με του χειμωνα
ολα αυτα τα παραπανω θεωρω οτι μπορεις να τα βρεις και κατα καποιο τροπο no-name και να κανεις την δουλεια σου αψογα μεχρι και να τα τροποποιεισης !!!!!! αναβαθμιστικα!!!!
αυτα !!!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Για καλτσες εχει κανεις καμμια προταση? Να κοιταξουμε goretex,merino, η γενικα καλτσες μοτο?
Δεν με ενδιαφερει η αδριαβροχοποιηση,μονο η ζεστη.
μποτα καλη !!!!!!!!!!!!
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
σας ευχαριστω για τις συμβουλες και αποψεις.

μποτες και παντελονι δεν εχω παρει ακομα, με προλαβαν αλλες υποχρεωσεις δυστυχως...απο το νεο ετος θα κοιταξω

στο θεμα γαντιου, ακομα κυκλοφορω με τα καλοκαιρινα εντος πολης. δεν μπορουσα να φανταστω οτι οι χουφτες κανουν τοσο καλη δουλεια με το κρυο. σε σημειο που σκεφτομαι οτι με ενα σετακι θερμαινομενα grips ισως να ειναι ανεκτο το καλοκαιρινο γαντι και τον χειμωνα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
μποτα καλη !!!!!!!!!!!!
Πιο πολυ ρωταω γιατι καθημερινα φοραω μποτακια dainese street rocker δερματινα,για την δουλεια και ψαχνομαι για καλτσα.
Καθε μερα μποτα δεν νομιζω οτι θα μπορω να φοραω.
Παρολα αυτα εχεις καποιες μποτες να προτεινεις ?Η εστω καποιες προδιαγραφες μποτας που την κανουν αξιολογη?
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
σας ευχαριστω για τις συμβουλες και αποψεις.

μποτες και παντελονι δεν εχω παρει ακομα, με προλαβαν αλλες υποχρεωσεις δυστυχως...απο το νεο ετος θα κοιταξω

στο θεμα γαντιου, ακομα κυκλοφορω με τα καλοκαιρινα εντος πολης. δεν μπορουσα να φανταστω οτι οι χουφτες κανουν τοσο καλη δουλεια με το κρυο. σε σημειο που σκεφτομαι οτι με ενα σετακι θερμαινομενα grips ισως να ειναι ανεκτο το καλοκαιρινο γαντι και τον χειμωνα.
Για εμενα ενα καλο σετ γαντια ειναι καλυτερο απο τα θερμενομενα...
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Για εμενα ενα καλο σετ γαντια ειναι καλυτερο απο τα θερμενομενα...
σιγουρα στα ζορικα δεν συγκρινεται το καλο γαντι. εχω ενα ζεστο της Revit, αλλα ειναι τοσο αβολο στην χρηση που δεν το εχω βαλει πανω απο 2-3 φορες (ισως να φταιει και οτι δεν το εβαλα πανω απο 2-3 φορες να "σπασει" βεβαια...φαυλος κυκλος χαχα)
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Καλα δεν ειναι οτι καλυτερο σε αισθηση υπαρχει αλλα πιστευω οτι ειναι θεμα συνηθειας.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Πιο πολυ ρωταω γιατι καθημερινα φοραω μποτακια dainese street rocker δερματινα,για την δουλεια και ψαχνομαι για καλτσα.
Καθε μερα μποτα δεν νομιζω οτι θα μπορω να φοραω.
Παρολα αυτα εχεις καποιες μποτες να προτεινεις ?Η εστω καποιες προδιαγραφες μποτας που την κανουν αξιολογη?
Εχω καλές μπότες μου τις πηρε ο μαθουσάλας απο το εξωτερικό ( ζεστάθηκε το κοκκαλακι μου)
Gaerne με τρία κούμπωματα αδιαβροχες
Άψογες !!!!
Γενικως ο μαθουσάλας το εχει με πολλα πραματα οπως και με τις μπότες !!!!!!!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Το γάντι ειναι μια πονεμένη ιστορία ειδικα οταν βρεχει !!!!
Καλα ειναι να εχεις δυο ιςως και τρία ζευγάρια μαζι σου !!!!
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
σε συνθηκες πολης -Ελληνικης- τα καλοκαιρινα ισως ειναι ανεκτα σε συδυασμο με τις χουφτες.Στην υπαιθρο και οταν οι βαθμοι περιβαλλοντος ειναι +5 με τασεις για κατω ενα χειμερινο γαντι και θερμαινομενα θε δωσουν λυσεις.Το καλοκαιρινο απλα αστο σπιτι γιατι θα μετανοιωσεις.Στο μισαωρο τα ακροδακτυλα θα ειναι σαν να στα εχουν κοψει και αυτο θα εξελιχθει σε μαρτυριο μετα το μισαωρο.Οι συχνες στασεις στην περιπτωση αυτη ειναι καλες για να ζεσταθουν τα χερια .Το χειμερινο γαντι ειναι αβολο στις περισσοτερες των περιπτωσεων και θελει δοκιμη πριν αγορασει.Καλη κινηση ειναι να μπεις σε καταστημα και να δοκιμαζεις το ενα ζευγος πισω απο το αλλο εκει θα νοιωσεις διαφορες ως προς την αισθηση,εφαρμογη που θα εχουν αντικτυπο στην οδηγηση αλλα δυσκολα θα καταλαβεις ποσο ζεστα ειναι.Αυτο μονο με ανταλλαγη αποψεων απο χρηστες στο φορουμ η και σε αλλα.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εχω καλές μπότες μου τις πηρε ο μαθουσάλας απο το εξωτερικό ( ζεστάθηκε το κοκκαλακι μου)
Gaerne με τρία κούμπωματα αδιαβροχες
Άψογες !!!!
Γενικως ο μαθουσάλας το εχει με πολλα πραματα οπως και με τις μπότες !!!!!!!
Mηπως μπορεις να μας πεις και το μοντελο μιας και η gaerne εχει ενα καρο μοντελα?
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Για γαντάκι έχω πάρει ένα σετ της IXS Hipora, συνθετικό, 100% αδιάβροχο (δοκιμασμένο) με velcro για καλύτερο κλείσιμο, μακρύ (σκεπάζει το μανίκι) με 2ο ζευγάρι ισοθερμικά γάντια από μέσα. Στη βροχή αφήνω τα εντουράδικα που κυκλοφορώ καθημερινά στο σπίτι. Στο πολύ κρύο βάζω και την επένδυση και είμαι τζετ. Αν τώρα ρίχνει καρέκλες και πρέπει να κάνεις πολύωρο ταξίδι καλό είναι να έχεις καβάντζα και ένα ζευγάρι γάντια της νοικοκυράς, ότι πιο μεγάλο βρεις, που να μπαίνει πάνω από το γάντι σου αδιαβροχοποιώντας το πλήρως.
Ισοθερμικά έχω αγοράσει από τα LIDL αυτά που βγάζει κατά καιρούς σε προσφορά. Είναι πολύ καλά και έχω πάρει 3 ζευγάρια.
Για τις μπότες υπάρχουν κάλτσες στα μαγαζιά μοτοσυκλέτας αν και στην αρχή φορούσα και αυτές του ένδοξου Ελληνικού Στρατού χωρίς πρόβλημα.
Θέματα για μπότες υπάρχουν πάρα πολλά στο φόρουμ, κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις την άκρη.
Το παντελόνι είναι απλά απαραίτητο (όπως και τα υπόλοιπα βέβαια) σε ταξίδι.
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Για γαντάκι έχω πάρει ένα σετ της IXS Hipora, συνθετικό, 100% αδιάβροχο (δοκιμασμένο) με velcro για καλύτερο κλείσιμο, μακρύ (σκεπάζει το μανίκι) με 2ο ζευγάρι ισοθερμικά γάντια από μέσα. Στη βροχή αφήνω τα εντουράδικα που κυκλοφορώ καθημερινά στο σπίτι. Στο πολύ κρύο βάζω και την επένδυση και είμαι τζετ. Αν τώρα ρίχνει καρέκλες και πρέπει να κάνεις πολύωρο ταξίδι καλό είναι να έχεις καβάντζα και ένα ζευγάρι γάντια της νοικοκυράς, ότι πιο μεγάλο βρεις, που να μπαίνει πάνω από το γάντι σου αδιαβροχοποιώντας το πλήρως.
Ισοθερμικά έχω αγοράσει από τα LIDL αυτά που βγάζει κατά καιρούς σε προσφορά. Είναι πολύ καλά και έχω πάρει 3 ζευγάρια.
Για τις μπότες υπάρχουν κάλτσες στα μαγαζιά μοτοσυκλέτας αν και στην αρχή φορούσα και αυτές του ένδοξου Ελληνικού Στρατού χωρίς πρόβλημα.
Θέματα για μπότες υπάρχουν πάρα πολλά στο φόρουμ, κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις την άκρη.
Το παντελόνι είναι απλά απαραίτητο (όπως και τα υπόλοιπα βέβαια) σε ταξίδι.
ευχαριστω. εχω παρει γαντια Revit χειμερινα αδιαβροχα, ακομα δεν μου εχουν χρειαστει. βασιζομενος στο ονομα της εταιρειας, υποθετω οτι θα ειναι καλα
για καθημερινα εχω ενα καλοκαιρινο γαντακι της spidi πολυ ανετο και με εξαιρετικη αισθηση το οποιο μεχρι και τωρα κανει μια χαρα την δουλεια του εντος πολης.

ναι προφανως το παντελονι ειναι απαραιτητο και μου εχει δειξει και την αξια του...αν δεν το φορουσα δεν θα ειχα γονατο τωρα.
και φυσικα και σε θεμα προστασιας απο καιρικα φαινομενα ειναι αναντικαταστατο.

ευχαριστω για την ιδεα για τα λαστιχενια γαντια. βγαινουν τοσο μεγαλο μεγεθος ομως?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
επειδη ειχα χρονια να ασχοληθω μοτοσυκλετιστικα, και το προηγουμενο μηχανακι μου το ειχα περισσοτερο σαν εργαλειο εντος πολης, δεν ειχα ασχοληθει ποτε ιδιαιτερα με τον εξοπλισμο για ταξιδι.
οκ, ειχα παρει μπουφαν-παντελονι-γαντια-κρανος φυσικα, και μεχρι εκει.

τωρα, διαπιστωνω οτι υπαρχει ολοκληρη "επιστημη" πισω απο την σωστη ενδυμασια κατω απο το μπουφαν και το παντελονι.

ok πορφανως καταλαβαινω τι ειναι ενα ισοθερμικο εσωρουχο για τον χειμωνα. αλλα ενα ισοθερμικο των 5-10 ευρω απο ενα μαγαζι με αθλητικα πχ, κανει δουλεια, ή χρειαζεται κατι εξειδικευμενο και πανακριβο?

τι ειναι πχ το mid layer? η θερμικη επενδυση του μπουφαν θεωρειται mid layer ή μιλαμε για εξτρα μπλουζα η οποια φοριεται και πανω απο το ισοθερμικο?
και σε τι θερμοκρασιες φοραμε τοσες στρωσεις?

αξιζουν οι "μοτοσυκλετιστικες" καλτσες? εγω πχ, επειδη στην δουλεια φοραω αρβυλο, συνηθησα και φοραω συνεχεια μαλλινες ψηλες ακομα και εκτος δουλειας, τις οποιες θεωρω ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερες απο οτιδηποτε βαμβακερο, χειμωνα-καλοκαιρι. οι εξειδικευμενες καλτσες θα κανουν κατι καλυτερο?

συγνωμη που ρωταω τοσα, και ξερω οτι οι απαντησεις εχουν να κανουν πολυ και με τον οργανισμο και τις αντοχες του καθενα, αλλα ειμαι σιγουρος οτι και αλλοι που ειναι σχετικα νεοι στον χωρο θα εχουν παρομοιες αποριες και θα ηταν πολυ χρησιμο πιστευω να πουν γνωμες και εμπειριες καποιοι που εχουν πρακτικη εμπειρια
2 είναι οι κύριοι παράγοντες. Τον έναν τον είπες. Πώς νιώθει και πόσο αντέχει ο καθένας!!!
Ο 2ος είναι "τι" κάνεις?.... ;)
Enduro?
Ταξίδι σε επαρχιακό με στροφιλικι και κανά χώμα αν κάτσει?
Ταξίδι στην ΕΟ Αθηνα-Θεσ/νικη
Στις δυο πρώτες περιπτώσεις, ανεξάρτητα από κρύο κλπ, μπορεί και να ιδρώσεις! Οπότε εκεί πας σε ισοθερμικά, ανάλογα με των δρομέων/ποδηλατών κλπ, και σε ενδιάμεσα στρώματα όχι πολύ ζεστά, αλλά αντιανεμικά ;) . Όπως και το μπουφάν. Εκεί κι ένα rallye μπουφάν, με εξαερισμούς, αν υπάρχει windstop από μέσα θα σε βολέψει! Είναι το ιδανικό.

Αν είσαι 2-3 ώρες καθιστός κι ακίνητος στη μηχανή, τότε όλα αλλάζουν! Ντύνεσαι σαν κρεμμύδι! 2 τουλάχιστον στρώματα, μέσα από το μπουφάν και μιλάμε πια για θερμο-εσώρουχο, όχι για ισοθερμικό!!!! Εκεί , ό,τι φοράει ο σκοπός (για στρατό μιλάω....:D) κάνει δουλειά!

Τώρα το κόστος, έχει να κάνει με τα υλικά και την ποιότητα.
Τα πατροπαράδοτα μάλλινα, είναι άριστα (για το ντύσιμο εν είδη σκοπού)! Αλλά κι αυτά κοστίζουν, αν είναι καλής ποιότητας!


Σημαντικό σε κάθε περίπτωση, είναι να μην υπάρχει εκτεθειμένο μέλος, ή μέρος αυτού, στον καιρό!!! Συμπεριλαμβάνεται το κεφάλι κι ο λαιμός!!! Μια καλή μπαλακλάβα που καλύπτει και λαιμό σωστά, είναι απαραίτητη. Κάλτσες και γάντια επίσης πολύ σημαντικά!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
ευχαριστω για την ιδεα για τα λαστιχενια γαντια. βγαινουν τοσο μεγαλο μεγεθος ομως?
Μια φορά με έσωσαν σε βροχή που κρατούσα μαζί μου μόνο τα εντουράδικα. Σε χειμερινό γάντι δε νομίζω όντως να γίνεται.
 

dimos47ki7

Μέλος
Περιοχή
Τρικαλα
Όνομα
Δημος
Μοτό
KTM 1290 Super Adventure 16
Μια φορά με έσωσαν σε βροχή που κρατούσα μαζί μου μόνο τα εντουράδικα. Σε χειμερινό γάντι δε νομίζω όντως να γίνεται.
εκτος κι αν κανουν τα γαντια του φουρναρη. αυτα τα διαφανη λεπτα πλαστικα που ειναι πολυ φαρδια ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Mηπως μπορεις να μας πεις και το μοντελο μιας και η gaerne εχει ενα καρο μοντελα?
Φιλε μου Καλε πρεπει να μας πει ο Μάθο !!!!
Εγω ..... δεν .....
Θα κανω μια προσπάθεια στο σπιτι ομως
 
Top Bottom