lifting & ανανέωση μιας σχεσης, ή κραταει χρονια αυτη η κολώνια

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
με το 1150 μου πιθανότατα θα περάσουμε πολλά ακόμα χρόνια μαζί.
ετσι, πριν απο καμποσο καιρο, μπηκα στο τριπακι της αισθητικης ανανεωσης. ψαξιμο στο ιντερνετ, στα φορουμ, συζητησεις με φιλους, ιδεες, σκεψεις επεσαν ανα καιρους προκειμενου να κανω κατι διαφορετικο απο τη πεπατημενη. οχι οτι ηταν ασχημα τα ασημι χρωματα, αλλα οκ, δε με τρελαιναν κιολας πλεον!



stage 0
Στο μυαλο μου, καποια στιγμη, αρχισε να ολοκληρωνεται η εικονα του ρετρο λουκ τροπον τινα. Ε, ειμαι και λατρης των κλασσικων, δεν ηθελα και πολυ. Χρωματα? μαλιστα, εδω ειμαστε! η σελα θα παρεμενε κοκκινη, με αρεσε παντα. αρχισα να αναζητω φωτο απο r80 g/s και R100gs. Παραλληλα, εριχνα κλεφτες ματιες και στο r1200gs rallye.

 
Τελευταία επεξεργασία:

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
stage 1

Το γλυκο εδεσε με καποια αυτοκολλητα που ειχα δει στο ebay, που προσαρμοζαν τα αντιστοιχα του ρεζερβουαρ του r100 pd, σε αυτο του 1150.
Βασικο χρωμα, το κλασσικο λευκο της bmw, που ηταν βαμμενα και τα διβαλβιδα θηρια.

Φιλος γραφιστας ανελαβε το σχεδιασμο των αυτοκολλητων. Δεν ηταν ευκολο. απαιτησε μετρησεις, ευρεση των σωστων χρωματων Motorsport, καταλληλη σχεδιαση προκειμενου να φαινεται σωστο με τις καμπυλες του ρεζερβουαρ κλπ. Custom δουλεια και ευκολη βεβαια, δεν συνδυαζετα ευκολα!
Ντεποζιτο φτερα και πλαστικο καπακι οργανων πηγαν στο φαναρτζη, αφου ελυσα αντλιες κλπ.

το αποτελεσμα ηρθε καπως ετσι

τα pads της wunderlich ηρθαν και εδεσαν κουτι, κατα αντιστοιχία του r100.


 

NIKOLTSOS

Μέλος
Περιοχή
Omaha, NE (US) // Thessaloniki, (GR)
Όνομα
Νικόλας
Μοτό
TRIUMPH DAYTONA 675
KTM 640 ADVENTURE
DT 200 3ET
VULCAN 400
Μόλις έγραφα....
Επειδή παρακολουθώ και το site σου, είμαι σίγουρος πως θα την κάνεις κούκλα...
Και πριν το γράψω βάζεις τις φωτογραφίες και με δικαιώνεις...

Τέλειο!!
 

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
stage 2

Μεσα στο ολο project, σκοπος ηταν και βαφτει και το υποπλαισιο κοκκινο οπως στο 1200 παραπανω. Στη πορεια αποφασιστηκε πως δεν ηταν και το ιδανικο value for money, καθως το κοστος δεν ηταν μικρο, ενω σε αντιθεση με το 1200, στο 1150 φαινεται ενα μικρο κομματι, στο σημειο που βρισκονται τα μαρσπιε συνεπιβατη. Ετσι, εγκαταλειφθηκε το υποπλαισιο και ως εκ θαυματος, ενα φερινγκ desierto βρεθηκε διαθεσιμο απο φιλο την ιδια πανω κατω περιοδο. Ειναι αυτο που λενε περι συνομωσιας του συμπαντος κλπ!
Βαφτηκε και αυτο στα ιδια χρωματα ασφαλως και πηρε τη θεση της ζελατινας της kappa.


οποτε αυτη τη στιγμη βρισκομαστε καπου εδω. Η ζελατινα που βλεπετε της φωτο (προερχομενη ουσιαστικα απο ktm 640 adventure) εχει αντικατασταθει ηδη με μια ιδια φιμε, καθως αυτη ειχε πολυμερισμους και εδειχνε παραταιρη με την υπολοιπη μηχανη. Εκκρεμει και η τοποθετηση ενος αυτοκολλητου στα πλαινα του φερινγκ, custom εν μερει και αυτο, εμπνευσμενο ασφαλως απο τη κληρονομια του Ντακαρ, οποτε επιφυλασσομαι για τις τελικες φωτογραφιες. Αν θα υπαρξει και stage 3 δε ξερω, γιατι το αποτελεσμα ηδη ειναι αυτο που θελω, αλλα ποτε δε ξερεις... Οταν εχεις τετοιες ανησυχιες,το σαρακι βρισκεται παντα εκει να σε τσιγκλάει!

σχολια ευπροσδεκτα, ακομα και αρνητικα :)
καλημερες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
Μόλις έγραφα....
Επειδή παρακολουθώ και το site σου, είμαι σίγουρος πως θα την κάνεις κούκλα...
Και πριν το γράψω βάζεις τις φωτογραφίες και με δικαιώνεις...

Τέλειο!!

να εισαι καλα!!!
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Καλά, το φέρινγκ έδεσε πολύ ωραία! Κούκλα και ανανεωμένη! :ok::ok:

Ψιτ, το φλας... :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κούκλα είναι. ...
Είσαι ένας από τους πολλούς, που θα κρατήσουν την μηχανή για πολλά χρόνια
Και εγω σε αυτή την λογική έχω μπει πλέον ....
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Εσυ ο απο πανω...ψευτη ΚαΤεΜα...:D:p
Δημο,απο κοντα ειναι πιο κουκλα...καλο εγγαμο βιο ευχομαι και θα ειναι αφου ναι μεν την προσεχεις κ την καλωπιζεις αλλα δεν τη λυπασαι για να σαπιζει στα τσιμεντα κ χαιρεται στους δρομους κ στα βουνα... keep tsimpen :friendship:
 

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Το ντεπόζιτο όλα τα λεφτά...μπράβο..

Έτσι για να πω κάτι χωρίς να ακουστεί άσχημα..δε μου αρέσει στο σύνολο το νίκελ προστατευτικό
κάγκελο...τουλάχιστον όπως φαίνεται στις φωτό..
 

YianPep

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Africa twin 750
Ωραίες ανησυχίες ακόμα πιο ωραίο το αποτέλεσμα!!
Οταν ολοκληρώσεις το πρότζεκτ δωσε μας και μία φωτο με λασπουριά και σκόνη!ταιριάζουν στο νέο look
Πανέμορφη είναι να τη χαίρεσαι!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ωραια δουλεια στα γραφικα.
Τωρα φωναζει για σκουρα στεφανια.Σε χρωμα μαυρο ή ακομα καλυτερα το ανοδιωμενο μωβ του 1150 adv.
Επισης στο 1150 δεν φαινεται το υποπλαισιο αλλα φαινεται πολυ περισσοτερο το telelever.
Κι εκει θα ταιριαζε το μαυρο που ειχε το 1150 adv που εβγαινε με μαυρο μοτερ.
 

lord_dimos

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
R1150gs
R100 caferacer
η αλήθεια ειναι πως οταν ειχα παρει το καγκελο μονο το νικελ ηταν διαθεσιμο αμεσα, οποτε προκειμενου να γλυτωσω αναμονες κλπ, το πηρα!
yns το φλας ειναι οκ τωρα...εστρωσε! :)

στα υποψιν και οι παρατηρησεις περι χρωματικων αλλαγων σε περιφερειακα ;)
YianPep επιφυλασσομαι για λασπωμενες φωτο απο την επομενη εκδρομη που θα βγει!


καλημερα!:friendship:
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Ανανεωμένη και όμορφη η κούκλα,ηλεκτροστατική βαφή μαύρο χρώμα στα στεφάνια και στα κάγκελα θα ήταν μούρλια.:ok:
Άντε να δώ γιατί πολύ τα γλυκοκοιτάω τα 1150 τον τελευταίο καιρό:friendship:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πολύ καλή δουλειά! Μεταμορφώθηκε το θηρίο κι έγινε πιο ραλλίσιο...
Προσωπικά, θα άφηνα τις ζάντες ως έχουν, διότι για να βαφτούν σωστά απαιτεί χρόνο και χρήμα άσε που είναι όμορφες κι έτσι, αλλά θα έβαφα το κάγκελο μαύρο και τις χούφτες σε λευκό! Θα έδιναν οπτικό όγκο στους απέναντι ερχόμενους...;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Πολύ καλή δουλειά! Μεταμορφώθηκε το θηρίο κι έγινε πιο ραλλίσιο...
Προσωπικά, θα άφηνα τις ζάντες ως έχουν, διότι για να βαφτούν σωστά απαιτεί χρόνο και χρήμα άσε που είναι όμορφες κι έτσι, αλλά θα έβαφα το κάγκελο μαύρο και τις χούφτες σε λευκό! Θα έδιναν οπτικό όγκο στους απέναντι ερχόμενους...;)
Τα καγκελα ετσι οπως τα βλεπω δεν βαφονται.Οσο για τις ζαντες συμφωνω.
 

Soner

Μέλος
Περιοχή
Βριλήσσια
Όνομα
Άρης
Μοτό
Aprilia ETV 1000 Caponord
..Ναρααα ειναι ετσι!Καλη συνεχεια στο προτζεκτ φιλε!

Σταλθηκε απο τα δαχτυλα μου μεσω tapatalk
 
Top Bottom