Long Way Up

alfa7

for Life
Περιοχή
Χανιά,Κρήτης / Μαρούσι
Όνομα
Στέλιος
Μοτό
R1250GS F800GS X-ADV 690enduro XTX660 CRF450 CB50
Σημάδια τη εποχής μας...ηλεκτρικές μοτό προ των πυλών...

Γεννιούνται ερωτήματα από το άρθρο...
Με το ηλεκτρικό μοτέρ δεν φοβούνται να το οδηγήσουν..? φαντάζομαι θα πιάνει τα 120....
Επίσης κοιτάω προσεκτικά να δω που έχουν βάλει το ηχείο για τον πολυφημισμένο ήχο Harley...αυτό το πρατ...πρατ.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το οποίο έληξε νωρίς, στο la, περιμένουμε στην οθόνη μας.



 

R.E.H

Μέλος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
Royal Enfield Himalayan
RE Super Meteor 650
Από όσα έχω διαβάσει δεν έληξε νωρίς.
Δεν είχε γραφτεί πουθενά ότι θα πήγαιναν για παράδειγμα μέχρι την Αλάσκα, ίσως κάποιοι να το νόμιζαν επειδή συνήθως αυτό κάνουν οι περισσότεροι ....

Σύμφωνα με το παρακάτω αναφέρει από τον Σεπτέμβριο ότι θα τερμάτιζαν στο LA.
Ewan and Charley’s next adventure has begun on electric bikes
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Έρχεται και η σειρά, ελπίζουμε σύντομα.

Ο ομπι ουαν κενομπι αποφάσισε να πει μερικά πράγματα σε αμερικανικό τοκ σόου. Του άρεσε, ταλαιπωρία η φόρτιση, δεν ανέφερε τα φορτηγά/γεννήτριες, δεν ρωτήθηκε πότε βγαίνει στον αέρα στα σίγουρα.


 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Οι Εγγλέζοι πιέζουν για κατάργηση των σημερινών συμβατικών κινητήρων από την παραγωγή τους και χρήση εντός UK από το 2035 !! Κάτι μου λέει ότι και η EU θα ακολουθήσει και μας βλέπω να είμαστε οι τελευταίοι δεινόσαυροι "εσωτερικής καύσης" οδηγοί που θα απολαμβάνουμε τα "παλιάς" κοπής μοτέρ. Αντί για εξατμίσεις θα ψάχνουμε ποιο ηχείο βγάζει τον πιο καλό ήχο...!!!
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
βλέποντας τα δυο πρώτα επεισόδια, το γεγονός ότι το μονο άγχος τους είναι που και πως θα Φορτίσουν και ότι αυτό με τον ένα η τον άλλο τρόπο απασχολεί το μεγαλύτερο μέρος του επεισοδίου αφαιρεί κάπως από την αίσθηση της περιπέτειας και του ταξιδιού τουλάχιστον όπως την φαντάζομαι εγώ. Ίσως φτιάξει αργότερα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Νομίζω οι "γκάφες" που έγιναν για την φόρτιση μπαίνουν ως γκαγκ και εντάσσονται στην περιπέτεια. Δείχνουν και πόσο μακριά είμαστε από την ηλεκτρική μοτοσικλέτα εκτός αστικών διαδρομών.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Νομίζω οι "γκάφες" που έγιναν για την φόρτιση μπαίνουν ως γκαγκ και εντάσσονται στην περιπέτεια. Δείχνουν και πόσο μακριά είμαστε από την ηλεκτρική μοτοσικλέτα εκτός αστικών διαδρομών.
Συμφωνώ και εκεί που δείχνουν την φαρμα εναλλακτικής ενέργειας εχει ενδιαφερον είναι αλλά ίσως με βγάζει λίγο έξω από το ταξίδι αυτό καθεαυτό. ίσως και γιατί μέχρι στιγμής πέρα από τον ηλεκτρισμό δεν είχαν άλλες δυσκολίες στο δρομο.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ενδιαφέρον έχει και για άλλους λόγους, ότι πλαστικά, σίδερα, καλώδια, μπαταρίες κλπ είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρα σε άνθρακα στην παραγωγή και μεγάλοι ρυπαντές γενικότερα, αλλά θεωρούμε "καθαρή" την ενέργεια από τις μίνι τουρμπίνες που δεν αρκεί καν να φορτίσει ένα όχημα και που μάλλον δεν εξισορροπεί το αποτύπωμα των υλικών που ήταν σε εκείνο το δωμάτιο στην διάρκεια ζωής της και των μπαταριών.

Από πλευράς οχήματος δε, η ευπάθεια της "μικρής" μπαταρίας που αχρηστεύει το όχημα, παρά το γεγονός ότι η μεγάλη έχει ρεύμα.... Είναι φάση "τι σκέφτονταν".
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Το τρίτο επεισόδιο ήταν το καλύτερο και πιο κοντά σε αυτό που ήθελα να δω. Τι ομορφη διαδρομή ήταν εκεί...

Ενδιαφέρον έχει και για άλλους λόγους, ότι πλαστικά, σίδερα, καλώδια, μπαταρίες κλπ είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρα σε άνθρακα στην παραγωγή και μεγάλοι ρυπαντές γενικότερα, αλλά θεωρούμε "καθαρή" την ενέργεια από τις μίνι τουρμπίνες που δεν αρκεί καν να φορτίσει ένα όχημα και που μάλλον δεν εξισορροπεί το αποτύπωμα των υλικών που ήταν σε εκείνο το δωμάτιο στην διάρκεια ζωής της και των μπαταριών.
δεν νομίζω ότι , ότι έδειξαν εκεί ηταν αρκετό για να βγάλω τέτοια συμπεράσματα αλλά το Planet of the humans είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέρων.

 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom