Long Way Up

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
τέταρτο επεισόδιο και... μπαίνουν σε ροή.

μπηχτές τύπου "μας καθυστερεί ο Κλαούντιο με την βενζίνη" είναι λολ λολ λολ πληρωμένες γιατί μαναράκια μου ημερήσιες των 130 μιλίων δηλαδή μιά ΣουνιοΛαυριάδα του φλωρούμπη κάνετε.

Τα τοπία μαγικά, θα αναγκαστώ να ψάξω το θέμα πιο σοβαρά.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Δεν καταλαβαίνω γιατί επέλεξαν τα ηλεκτρικά pick up για το ταξίδι από μια τελείως μη δοκιμασμένη εταιρία κι ολας. Εκτός αν τους έσκασαν ένα καλό πακέτο ελπιζοντας σε διαφήμιση. Αλλιώς, τζάμπα έκαναν το όλο ταξίδι πιο δύσκολο χωρίς αυτό να προσθέτει κάτι στην όλη εμπειρία αφού ήδη η ιδέα να κανείς το ταξίδι με τις μηχανές είναι αρκετή από μόνη της και είναι και αυτό που περιμένεις να δεις με τους πρωταγωνιστές που περιμένεις να δεις.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Δεν καταλαβαίνω γιατί επέλεξαν τα ηλεκτρικά pick up για το ταξίδι από μια τελείως μη δοκιμασμένη εταιρία κι ολας. Εκτός αν τους έσκασαν ένα καλό πακέτο ελπιζοντας σε διαφήμιση. Αλλιώς, τζάμπα έκαναν το όλο ταξίδι πιο δύσκολο χωρίς αυτό να προσθέτει κάτι στην όλη εμπειρία αφού ήδη η ιδέα να κανείς το ταξίδι με τις μηχανές είναι αρκετή από μόνη της και είναι και αυτό που περιμένεις να δεις με τους πρωταγωνιστές που περιμένεις να δεις.
Δεν ξέρω αν το έχεις δει, αλλά στο πρώτο επεισόδιο δείχνει τον Ίαν "κολλημένο" με τα φωτοβολταϊκά στο σπίτι και ότι έδωσε μέχρι και τον σκαραβαίο του για μετατροπή σε ηλεκτρικό όχημα.
Απ'ότι καταλαβαίνω επέλεξαν τις ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες επειδή ξέρουν ότι εκεί είναι το μέλλον και επειδή ήταν δύσκολο εγχείρημα (το να τις φορτίζουν).
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Αξίζει να το δει κανείς μόνο και μόνο για τα τοπία.
Με έχει βάλει στο τριπάκι να στείλω το Husqvarna στη Παταγονία και να κάνω κι εγώ τη δικιά μου εκδοχή του Long Way Up με αμόλυβδη αντί για μπαταρία.


ΥΓ: επεισόδιο 6 σήμερα!
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Δεν ξέρω αν το έχεις δει, αλλά στο πρώτο επεισόδιο δείχνει τον Ίαν "κολλημένο" με τα φωτοβολταϊκά στο σπίτι και ότι έδωσε μέχρι και τον σκαραβαίο του για μετατροπή σε ηλεκτρικό όχημα.
Απ'ότι καταλαβαίνω επέλεξαν τις ηλεκτρικές μοτοσυκλέτες επειδή ξέρουν ότι εκεί είναι το μέλλον και επειδή ήταν δύσκολο εγχείρημα (το να τις φορτίζουν).
το έχω δει. Το σχολιο μου ήταν μετά το έκτο επεισόδιο και ότι έγινε με τα ηλεκτρικά pick up. Για τις μοτοσυκλετες Συμφωνώ για ηλεκτρικά φορτηγάκια ήταν η απορία μου , που είναι ακόμη σε φάση Προπαραγωγης και αδοκιμαστα.
συμφωνω για την Παταγωνία ήταν πανέμορφα τα τοπία, υπάρχουν πολλοί ταξιδευτές στο youtube είτε με μηχανές είτε με βαν που έχουν πάει εκεί.
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Στο τελευταίο επεισόδιο ασχολούνται με τους κινδύνους στο μεξικο από τα καρτέλ και λοιπούς εγκληματίες. Όλα φαίνονται σοβαρά και οι κίνδυνοι υπαρκτοί όμως έχω στο μυαλό τόσους άλλους με μηχανές ή αυτοκινουμενα ή βαν που παίρνανε χωρις ιδιαίτερα προβλήματα και δεν ξέρουν μήπως το παρακάνουν λίγο, δηλαδή μήπως μπορούσαν να επιλεξουν να περάσουν εξαρχής από τις πιο ασφαλείς περιοχες και να μην υπαρχει αυτο το δραμα.
Από την άλλη η ειδοποιός διαφορά σε σχέση με τους αλλους ειναι η ύπαρξη ενός μεγάλου σουπερ σταρ που τους καθιστά στόχους για απαγωγές ή ακόμη και απλά συμβολικές επιθέσεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση ότι....

Δεν είναι μασκοφόροι, χαιρετάνε τον κόσμο, χαμογελούν, δίνουν χέρι σε αγνώστους, κυκλοφορούν σε αγορές... Πραγματικά ήταν τέλειος ο χρόνος που έγινε αυτό και τυχαία μεν, εξαιρετικό δε για τους ίδιους, δεν θα μπορούσαν να το κάνουν για πολλά χρόνια ακόμα.

Η κατάσταση σε χώρες που παίζουν πόλεμοι για ναρκωτικά, σωματεμπορία κλπ δεν είναι ποτέ "απλή". Σε κάποιο βαθμό πουλάει και το σασπένς, πουλάει και ο σεκιούριτι έξπερτ την εξπερτίς του.

Αυτό με το λεωφορείο μου άρεσε πάντως, έχει πλάκα.
 

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Μου κάνει εντύπωση πως μόνο στα 2 πρώτα επεισόδια δίνεται έμφαση στην μανούρα του φορτίσματος- αλλαγές διαδρομής για να βρούνε μέρος να φορτίσουν, μη επαρκής τάση στο δίκτυο, σε κάτι σπιτάκια-εστιατόρια εκτός δικτύου- κίνδυνος να μείνουν στη μέση του πουθενά μέσα στη νύχτα. Δεν ξέρω αν ήταν επιλογή της παραγωγής να μην αναλωθούν σε αυτό για να μην χάσουν το κεντρικό θέμα, ή αν όντως μετά κάναν καλύτερα σχεδιασμό και το αντιμετώπισαν καλύτερα. Κατά τα άλλα η σειρά γαμάει σαν παραγωγή, σαν τοπία, ο Γιουάν και ο Τσάρλι φαίνονται γαμώ τους τυπάδες. Αυτό που με χαλάει λίγο αλλά είναι αναπόφευκτο λόγω της γενικότερης εξέλιξης της τεχνολογίας σε όλους τους τομείς, είναι το αίσθημα ασφάλειας που έχουν τώρα σε σχέση με παλιότερα. Δηλαδή στα παλιά σκεφτόσουν σε κάποια σημεία πάει την γαμήσανε. Δεν έχω δει το τελευταίο επεισόδιο με το Μεξικό, ωστόσο επειδή έχω πάει στο Περού και στην Κολομβία, όταν πέρασαν από εκεί γενικώς οι εικόνες και η κατάσταση ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα.
 
Top Bottom