Mε ποια κριτήρια αγοραζεις ΚΡΑΝΟΣ;

Κριτήρια αγοράς κατα σειρα σπουδαιοτητας(για σενα...)

  • Υλικα κατασκευης

    Votes: 46 69,7%
  • Τιμη αγορας

    Votes: 36 54,5%
  • Σχεδιο/ασιθητικη/χρωματισμοι

    Votes: 20 30,3%
  • Ονομα Εταιρειας Κατασκευης

    Votes: 34 51,5%
  • Γνωμες αλλων κατοχων του κρανους που θελω

    Votes: 16 24,2%
  • Καλη εφαρμογη στο κεφαλι/παρεχομενη ανεση/αερισμός/ορατοτητα

    Votes: 57 86,4%
  • Να ειναι οωσδηποτε σε προσφορά/ευκαιρια τιμης

    Votes: 6 9,1%
  • Να ταιριαζει με τον τυπο(ή/και χρωματα) της μοτοσυκλετας μου

    Votes: 8 12,1%
  • Να αρεσει στους γυρω/στη γυναικα/στη γυναικα/στην παρεα...

    Votes: 0 0,0%
  • Αλλο...(πες ποιο)

    Votes: 2 3,0%

  • Total voters
    66

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
1. Αναλογα με τι μηχανη εχω ... πχ άλλα τα κρανη για Street ...άλλος τυπος για ON OFF
2. προδιαγραφες ΕCE .. DOT ... κλπ ...καλυτερα τα αμερικανικα αν βρουμε .....
3. ποιοτητα ..εδω υποχρεωτικα παει με την μαρκα ...και οι αληθειες μεχρι στιγμης ειναι δυο : ΑRΑΙ & SHOEI ...

Keep walking .....μαγκες !!!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
προσπαθεις να επιλεγεις το καλυτερο ανα περιπτωση για να εισαι ασφαλης...εδω δεν χωραν εκπτωσεις!
εαν τοτε μπορουσα να δαπανησω Χ ευρω επερνα κατι που κοστιζε Χ ευρω ΑΛΛΑ το φορουσα ΠΑΝΤΑ.
αν τωρα μπορω να δωσω +Χ η' -Χ παλι επιλεγω το αναλογο κ εξακολουθω να το φοραω ΠΑΝΤΑ κ ΠΑΝΤΟΥ διοτι εχουμε χιλιαδες παραδειγματα με κρανη φυλαγμενα σε ντουλαπες τα οποια ΔΕΝ καταφεραν να προστατευσουν ''εξ αποστασεως'' τους κατοχους τους...
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Πρωτα απο ολα επιλεγω κρανος αναλογα την χρηση του...προσπαθω να βρω καποια τεστ αν εχουν γινει , να τσεκαρω προδιαγραφες , το πως μου καθεται στην κεφαλα μου, ποιοτητα υλικων...και μετα τσεκαρω την πορτοφολα μου αν εχει σωστες προδιαγραφες...για το επιλεγμενο κρανος. Καποτε ενα shoei το οποιο ειχα ψιλομετανιωσει που ειχα σκασει το 2005 αρκετα ευρωπουλα top τιμη... μου εβγαλε τα λεφτα του καθως στον μηνα πανω το τεσταρισα με πολλααα συν το μηχανακι που εσκασε στο κεφαλι μου.... το κρανακι εβγαλε τα λεφτα του..και περασε φυσικα στην σύνταξη προωρα μεν αλλα η σωστη επιλογη μου εσωσε ζωη πιθανον.
Απο τοτε αλλαξαν τα κριτηρια μου , αγορας κρανους
 
Τελευταία επεξεργασία:

skaios

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1150 GS
Προσφατα ημουν στην διαδικασια αντικατασης κρανους.
Ειχα ενα Suomy MX Tourer dual sport με αντηλιακο ζελατινακι tricarbo στα 1200γρμ. Ωραιο κρανος ποιοτικο μουρατο και τα υλικα σουπερ, ομως επειδη στις εθνικες οπως και να το κανουμε το γεισο ειναι ενα θεμα σε συγκριση με τα FF εψαχνα ενα κρανος με παρομοια χαρακτηριστικα + να ειναι αθορυβο. Μετα απο ερευνα κατεληξα στο Shoei Gt-air.
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
με τα κράνη έχω μία τρέλα, μου αρέσει να αλλάζω συχνά :inlove:
έχω αγοράσει μέχρι στιγμής τα εξής:
-uvex wing rs 745
-shoei xr 1000
-hjc rpha 10
-agv t2
-agv horizon
-bmw enduro
-shark explore r
και έχω δοκιμάσει 2-3 ακόμα από φίλους κτλ
είμαι τυχερός που δεν χρειάστηκε να δοκιμάσω κανένα από τα παραπάνω:p

αυτά που έχω συμπεράνει είναι:
-ότι επηρεάζομαι πολύ από την βαθμολογία που παίρνει το κάθε κράνος από διάφορα τεστ πχ http://sharp.direct.gov.uk/
-σίγουρα κάποιες μάρκες είναι λίγο πιο πάνω από άλλες λόγω ιστορίας-εμπειρίας στο χώρο πχ shoei, arai, agv, shark, hjc, bell και άλλες (η σειρά είναι τυχαία)
-υπάρχουν και κάποια πιο φτηνά κράνη που είναι αξιόλογα
-και γενικά δε ξέρω... σε κάποιους κάθεται καλά μία μάρκα στον άλλον η άλλη κοκ. ψυχολογικό είναι? το καλούπι φταίει? η αίσθηση? δεν ξέρω. Γι αυτό άλλωστε υπάρχουν και τόσες για να διαλέγουμε. καλό είναι να υπάρχει ποικιλία από μάρκες, μοντέλα για να βολεύονται όλοι, αρκεί να τα φοράμε.:)
τα dual πιστεύω για on-off μηχανάκι είναι πολύ καλή λύση για όποιον θέλει να έχει ένα κράνος και υπάρχει αρκετή ποικιλία;)

δίνουμε λεφτά για ζελατίνες, προστασίες, εξατμίσεις, βαλίτσες, αυτοκόλλητα... ας δώσουμε κάτι και για το κεφάλι μας:ok:

εγώ φήφισα αυτά:
Υλικα κατασκευης
Σχεδιο/αισθητικη/χρωματισμοι
Όνομα Εταιρειας Κατασκευης
Γνωμες αλλων κατοχων του κρανους που θελω
Καλη εφαρμογη στο κεφαλι/παρεχομενη ανεση/αερισμός/ορατοτητα
 
Τελευταία επεξεργασία:

foreno

Μέλος
Όνομα
Θέμης
Μοτό
BMW G650 XCountry
μια ερώτηση παίδες
πανέμορφα τα κράνη με γείσο ΑΛΛΑ, βολεύουν σε ταξίδι (με 130-140χλμ σε εθνική πχ);
είμαι σε αναζήτηση για νέο κράνος κ μου αρέσουν πολύ αυτά με γείσο αλλά δν έχω δοκιμάσει ποτέ, πέρα από στατική δοκιμή.
Δηλαδή ένα κράνος με εσωτερικό γυαλάκι, γείσο, καλό αερισμό, ζεστό κ τον χειμώνα κ μαξ τα 250€ υπάρχει;:D

εννοείται όχι θερμοπλαστικό, η μάρκα δν με πολυαπασχολεί
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
μια ερώτηση παίδες
πανέμορφα τα κράνη με γείσο ΑΛΛΑ, βολεύουν σε ταξίδι (με 130-140χλμ σε εθνική πχ);
είμαι σε αναζήτηση για νέο κράνος κ μου αρέσουν πολύ αυτά με γείσο αλλά δν έχω δοκιμάσει ποτέ, πέρα από στατική δοκιμή.
Δηλαδή ένα κράνος με εσωτερικό γυαλάκι, γείσο, καλό αερισμό, ζεστό κ τον χειμώνα κ μαξ τα 250€ υπάρχει;:D

εννοείται όχι θερμοπλαστικό, η μάρκα δν με πολυαπασχολεί
κάποιους τους ενοχλεί κάποιους πάλι όχι.
πρέπει να το δοκιμάσεις εσύ με τη μηχανή σου και με την ζελατίνα που έχει η μηχανή σου.
πάντως σχεδόν σε όλα τα dual, το γείσο βγαίνει αν θες.
τώρα στα 250 λίγο δύσκολο να βρεις όλα αυτά που θες αλλά ποτέ δεν ξέρεις. προσφορές βγαίνουν συνέχεια:)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
μια ερώτηση παίδες
πανέμορφα τα κράνη με γείσο ΑΛΛΑ, βολεύουν σε ταξίδι (με 130-140χλμ σε εθνική πχ);
είμαι σε αναζήτηση για νέο κράνος κ μου αρέσουν πολύ αυτά με γείσο αλλά δν έχω δοκιμάσει ποτέ, πέρα από στατική δοκιμή.
Δηλαδή ένα κράνος με εσωτερικό γυαλάκι, γείσο, καλό αερισμό, ζεστό κ τον χειμώνα κ μαξ τα 250€ υπάρχει;:D

εννοείται όχι θερμοπλαστικό, η μάρκα δν με πολυαπασχολεί
Με το Χcountry δύσκολο....
Πρέπει να δοκιμάσεις όμως. Στα μηχανάκια με καλή ζελατίνα, δεν υπάρχει πρόβλημα και στα 180 και βάλε....
Κοίτα να δοκιμάσεις όταν φυσάει πλευρικός άνεμος , εκεί είναι η μεγάλη ενόχληση.
 

esel

Μέλος
Περιοχή
δωθε
Όνομα
Stelios tzianetopoulos
Μοτό
bmw R1200LC adv
ενα θεμα που με συγκινει "τα μαλλα"...μιας και βρισκομαι σε διαδικασια αγορας νεου κρανους
το πρωτο που κοιταω λοιπον ειναι η εταιρεια
το δευτερο ο αντιπροσωπος-εισαγωγεας στο Ελλαντα
το τριτο χρωμα-γραφικα και εφαρμογή
Και by the way που λεμε και στο χωριο μου ...θα θελα την γνωμη σας για Suberth C3 Pro....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν
ενα θεμα που με συγκινει "τα μαλλα"...μιας και βρισκομαι σε διαδικασια αγορας νεου κρανους
το πρωτο που κοιταω λοιπον ειναι η εταιρεια
το δευτερο ο αντιπροσωπος-εισαγωγεας στο Ελλαντα
το τριτο χρωμα-γραφικα και εφαρμογή
Και by the way που λεμε και στο χωριο μου ...θα θελα την γνωμη σας για Suberth C3 Pro....
Αν και η εμπειρία μου είναι σε κλειστό Suberth r1. ....μιλάμε για κορυφαία κράνη.
Αν σε βολεύει το σπαστό κράνος, είναι σίγουρα ένα από τα κορυφαία και με πολύ καλή αντιπροσωπεια.
 

Vamael

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα,Καρυά Βοιωτίας,Ορχομενός,Λιβαδειά
Όνομα
Μχάλης Βαμβακούσης
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 Abs
Αλήθεια, τι κράνος θα επιλέγατε για την όρθια θέση οδήγησης ON-off (βλέπε Vstrom). To Hjc που έχω δεν τα καταφέρνει καλά, θέλει σκύψιμο για να δουλέψουν καλά οι αεραγωγοί και αν φοράς γυαλιά όπως εγώ, ειδικά τον χειμώνα που θολώνουν αμέσως πρέπει ή να έχεις ανοιχτή ζελατίνα ή να οδηγάς σκυφτός για να μπαίνει αέρας.
Η χρήση της μοτοσυκλέτας είναι πόλη και μικρές βόλτες μέχρι Ορχομενό-Λιβαδειά μία-δύο φορές τον μήνα, για πιο μακριά δεν με βλέπω εύκολα.
Να κοιτάξω ακόμη και κράνη διπλής χρήσης ?
Το κόστος δεν θα το εξετάσω ακόμα, θέλω πρώτα να καταλήξω στο τι στυλ κράνος για να αρχίσω να δοκιμάζω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αλήθεια, τι κράνος θα επιλέγατε για την όρθια θέση οδήγησης ON-off (βλέπε Vstrom). To Hjc που έχω δεν τα καταφέρνει καλά, θέλει σκύψιμο για να δουλέψουν καλά οι αεραγωγοί και αν φοράς γυαλιά όπως εγώ, ειδικά τον χειμώνα που θολώνουν αμέσως πρέπει ή να έχεις ανοιχτή ζελατίνα ή να οδηγάς σκυφτός για να μπαίνει αέρας.
Η χρήση της μοτοσυκλέτας είναι πόλη και μικρές βόλτες μέχρι Ορχομενό-Λιβαδειά μία-δύο φορές τον μήνα, για πιο μακριά δεν με βλέπω εύκολα.
Να κοιτάξω ακόμη και κράνη διπλής χρήσης ?
Το κόστος δεν θα το εξετάσω ακόμα, θέλω πρώτα να καταλήξω στο τι στυλ κράνος για να αρχίσω να δοκιμάζω.
Όλοι οι ειδικοί μιλούν για εντουρο κράνη, σε on-off μηχανές και όρθια οδήγηση.
Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει όλων των ειδών και έχω καταλήξει ότι έχουν δίκιο.
Αν το κράνος είναι σωστό, δεν θα έχεις πρόβλημα με τον αέρα.
Εγώ είχα για πολλά χρόνια της bmw και είχα πρόβλημα με τον αέρα στις ψηλές ταχύτητες.
Εδώ και ένα χρόνο έχω ένα της icon και δεν κουνάει καθόλου.
Πήρα και της συζύγου φαντάσου, που σαν συναναβατης, στέκεται πιο ψηλά, αλλά και εκεί δεν υπάρχει θέμα
 

kverop

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Κώστας
Μοτό
BMW C650GT 2014
ενα θεμα που με συγκινει "τα μαλλα"...μιας και βρισκομαι σε διαδικασια αγορας νεου κρανους
το πρωτο που κοιταω λοιπον ειναι η εταιρεια
το δευτερο ο αντιπροσωπος-εισαγωγεας στο Ελλαντα
το τριτο χρωμα-γραφικα και εφαρμογή
Και by the way που λεμε και στο χωριο μου ...θα θελα την γνωμη σας για Suberth C3 Pro....
Φίλε μου το συγκεκριμένο κράνος βρίσκεται στο κεφάλι μου καθημερινά τον τελευταίο ενάμιση χρόνο.
Εξαιρετική αίσθηση ασφάλειας και ποιότητας. Πραγματικά αθόρυβο. Πολύ καλή αεροδυναμική.
Επαρκής αερισμός, αλλά θα τον ήθελα καλύτερο. Εκεί βέβαια ίσως άρχιζε και ο θόρυβος.
Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα!
Το καλοκαίρι την ακούς λίγο απο τη ζέστη, αλλά εγώ μπορώ να ζήσω με αυτό.
 

trackler

Μέλος
Περιοχή
τραγανα,ναι διπλα απο τα διοδια!
Όνομα
παναγιωτης
Μοτό
transalp 650
1) εφαρμογη στο κεφαλι μου και τι αισθηση μου αφηνει.
2) ονομα εταιριας
3) τιμη
4) υλικα κατσκευης

το πρωτο μου κρανος ηταν για χρηση στο αυτοκινητο και πηρα οτι βρηκα πιο φτηνο.

το δευτερο -και πρωτο καπως πιο σοβαρο- για ενα σκουτερ που ειχα ηταν ενα AGV K3 το οποιο τοεχω ακομα.
μου ειχε φανει καλο κρανος,αλλωστε ηταν και το πρωτο και δν ειχα μετρο συγκρισης.
αυτο που εχω τωρα ειναι ενα SHOEI XR1100 το οποιο οταν το φορεσα νομιζα οτι το προηγουμενο ηταν κατσαρολα.
μιλαμε οτι φτιαχτηκε για το κεφαλι μου.αισθανομουν τοσο καλα φορωντας το που απορουσα πως αντεχα με το προηγουμενο.

περσυ περιπου εφτασα στο τσακ να παρω καινουριο κρανος,ημουν με τα λεφτα στα χερια και πηγα να δοκιμασω το HJC RPHA10+.
καλη εταιρια,καλο κρανος,σε καλη τιμη,τα λεφτα στο χερι,ελειπε μονο η δοκιμη.
οταν το εβαλα στο κεφαλι μου,μου ταιριαζε μια χαρα αλλα ειχα την αισθηση οτι φοραω ενα ψευτικο,κινεζικο,κακιστο κρανος και δεν εννοω το βαρος του.ιδιο βαρος με το shoei μου ειναι.αισθανομουν οτι ειναι πολυ λιγο,δεν ξερω πως να το περιγραψω.αν τραβουσα τα λουρια λιγο πιο αποτομα θεωρουσα οτι θα μου μεινουν στα χερια.αν εκλεινα με λιγο παραπανω δυναμη την ζελατινα θα την εψαχνα στο πατωμα.πολυ ασχημη αισθηση ειχα και ενω ημουν ετοιμος,τελικα δεν το πηρα.
εμεινα λοιπον με το shoei που το εχω απο τον απριλη του 2011 και μαλλον θα ψαξω παλι xr1100 να παρω.
 

Vamael

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα,Καρυά Βοιωτίας,Ορχομενός,Λιβαδειά
Όνομα
Μχάλης Βαμβακούσης
Μοτό
Suzuki Vstrom 650 Abs
Όλοι οι ειδικοί μιλούν για εντουρο κράνη, σε on-off μηχανές και όρθια οδήγηση.
Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει όλων των ειδών και έχω καταλήξει ότι έχουν δίκιο.
Αν το κράνος είναι σωστό, δεν θα έχεις πρόβλημα με τον αέρα.
Εγώ είχα για πολλά χρόνια της bmw και είχα πρόβλημα με τον αέρα στις ψηλές ταχύτητες.
Εδώ και ένα χρόνο έχω ένα της icon και δεν κουνάει καθόλου.
Πήρα και της συζύγου φαντάσου, που σαν συναναβατης, στέκεται πιο ψηλά, αλλά και εκεί δεν υπάρχει θέμα
Ο αέρας δεν θα μου είναι τόσο πρόβλημα γιατί οι ταχύτητες μου είναι χαμηλές, ακόμα και στην εθνική όταν γυρνάω από βόλτα στο χωριό πάνω από 130, δύσκολα θα πάω.
 

giannhsrap

Μέλος
Περιοχή
ΣΑΛΑΜΙΝΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 990 ADVENTURE
πολυ βασικο και δυστυχως υποβαθμισμενο ζητημα: το τυπου "jet" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΝΟΣ, ειναι καπέλο. πολυ ισως με κραξουν, αλλα θα πρεπε τουλαχιστον για τις μοτο ανω των 250cc να ειναι υποχρεωτικο το full face, αντε και το σπαστο (που κι αυτο δεν....)
φιλικα παντα!!
Σημερα εμαθα το εξης: η νομοθεσια με τον ορισμο του κρανους φωτογραφιζει ΜΟΝΟ το full face. Οποιοδηποτε αλλο κρανος που θεωρειτε οτι δεν πληρει τις προυπουθεσεις της νομοθεσιας δινει το δικαιωμα στον κο αστυνομικο αν εχει ..."παυλες" να σε γραψει....!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σημερα εμαθα το εξης: η νομοθεσια με τον ορισμο του κρανους φωτογραφιζει ΜΟΝΟ το full face. Οποιοδηποτε αλλο κρανος που θεωρειτε οτι δεν πληρει τις προυπουθεσεις της νομοθεσιας δινει το δικαιωμα στον κο αστυνομικο αν εχει ..."παυλες" να σε γραψει....!
Προσπαθω να θυμηθω,ποτε ειδα τελευταια φορα αστυνομικο να φοραει full face...
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Προσπαθω να θυμηθω,ποτε ειδα τελευταια φορα αστυνομικο να φοραει full face...
Τον βλέπω να κουβαλάει και κουμπούρι μαζί του, λες να κουβαλάω κι εγώ...;:D
 
Top Bottom