Mονωση ταράτσας

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Θανάση, θα πρότεινα σε πρώτη φάση να ξηλώσεις το ελατωματικό σημείο, να δεις ΄σε τι έκταση είναι η ζημιά, αν ακόμα βέβαια δεν το έχεις κάνει.
Έπειτα αφού καθαριστεί καλά, ίσως προσωρινά να πέρναγες μια-δυο στρώσεις από ένα καλό μονωτικό υλικό και να έβλεπες το αποτέλεσμα.
Ίσως να την έβγαζες έτσι μέχρι τέλη του καλοκαιριού που θα έχεις ψαχτεί καλύτερα και πιο διεξοδικά, και θα έχεις καταλήξει σε μια λύση.

Δυανύουμε την αρχή της άνοιξης, δε θα έχει πολλές βροχές ακόμα για να πρέπει να κάνεις κάτι άμεσα.
Καλύτερα να μην βιαστείς.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σίγουρα για να βάψεις αυγά θέλεις ευρό και όχι πορδές (σωστός).
Πρόσεξε τώρα!
Ο ένας θέλει να ρίξει Μπετα(να επισκευάσει την πλάκα),
μετά υγρό μόνωση, μετά πάνελ, μετά υγρό μονωση, μετά βερνίκι,
Με αεραγωγούς μαζι(εδώ οι γνώμες διαφορετικές)
6200€
Ο άλλος φέρνει (επισκευάζει) την πλάκα με σκευάσματα durostik, μετά αστάρι ειδικό, μετά πάνελ, μετά υγρό μονωση.
Χωρίς αεραγωγούς 5200€:thumbsdown:
Αν ριξει μπετο πρεπει να ριξει τουλαχιστον 7 με 10 ποντους.Εγω δεν θα προσθετα τετοιο φορτιο στην πλακα.

Ο δευτερος σου προτεινει αυτο που λεω εγω και προσθετει τις πλακες που σιγουρα ειναι η ιδανικη λυση γιατι προστατευει και την υγρομονωση.(Η υγρομονωση μπαινει πριν τα πανελ...μαλλον κατι καταλαβες λαθος.)

Το θεμα ειναι που αντεχει η τσεπη σου για μενα.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αν ριξει μπετο πρεπει να ριξει τουλαχιστον 7 με 10 ποντους.Εγω δεν θα προσθετα τετοιο φορτιο στην πλακα.

Ο δευτερος σου προτεινει αυτο που λεω εγω και προσθετει τις πλακες που σιγουρα ειναι η ιδανικη λυση γιατι προστατευει και την υγρομονωση.(Η υγρομονωση μπαινει πριν τα πανελ...μαλλον κατι καταλαβες λαθος.)

Το θεμα ειναι που αντεχει η τσεπη σου για μενα.
Συμφωνώ για το βάρος της πλάκας
Ναι βάζει πρώτα υγρό μονωση και μετά τις πάνελ περνάει ένα προϊόν σαν μπογιά,
Και κάνει μια λεία επιφάνεια.

Δεν βάζει αεραγωγούς όμως, τι γνώμη έχεις για τους αεραγωγούς (φυτεμενους στην παλιά πλάκα)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Συμφωνώ για το βάρος της πλάκας
Ναι βάζει πρώτα υγρό μονωση και μετά τις πάνελ περνάει ένα προϊόν σαν μπογιά,
Και κάνει μια λεία επιφάνεια.

Δεν βάζει αεραγωγούς όμως, τι γνώμη έχεις για τους αεραγωγούς (φυτεμενους στην παλιά πλάκα)
Η διαφορα της θερμοκρασιας σε περιπτωση που δεν γινει προσεκτικη τοποθετηση της υγρομονωσης μπορει να δημιουργησει "φουσκες" αναμεσα στην μονωση και την πλακα.Οι αεραγωγοι υποτιθεται οτι μπαινουν για να βγει αυτος ο αερας.

Δεν ξερω αν με αυτο λυνεται το προβλημα η μερος του προβληματος.Επειδη το εχω δει το ονειρο δεν θεωρω οτι ειναι κατι απαραιτητο.

Αλλα και παλι δεν ειμαι επαγγελματιας για να το παρω πανω μου.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Υποτίθεται ότι αεραγωγοί μπαίνουν για να αναπνέει η πλάκα και να μην έχει υγράσια η πλάκα!
Αλλά και εδώ συμφωνούμε ότι δεν μπορει 5 αεραγωγοί στα 140 τετραγωνικά μέτρα να βοηθούν τόσο!
Όπως και να έχει χρωστάω για τις πληροφορίες ;)
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Δεν χρωστας τιποτε.

Βρες μαστορια που ειναι δοκιμασμενα και μπορεις να δεις δουλειες τους που εκαναν τουλαχιστον μια πενταετια πριν.
 

Θανασεν

Μέλος
Περιοχή
ΚΟΡΙΝΘΟΣ
Όνομα
θανασης
Μοτό
21/18
Αλήθεια παιδαρα μου?
Δεν έχω λόγια!!!
Η αλήθεια είναι ότι έχω δει (γρήγορο βλέμμα) τι έχεις φτιάξει στο νησί ;)
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Πάρε με αύριο τηλ να έρθω να το δω την παρασκευη
Είμαι κατασκευαστής στο επάγγελμα και έχω κάνει πολλά στρέμματα μονώσεις.
Περιμένω νέα σου
6930899009
Ειδες...αλληλεγγυη..οι ΚΤΜαδες...!!!!

Σκληροι απ'εξω....αλλα με καρδια μαλαμα...!!!!
 
Top Bottom