Mπαταρια για 1Χ90

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Ανοιγω καινουριο θεμα για να μεινει, καθως ειναι γενικο για τα μεγαλα ΚΤΜ.

Η μαμα Υuasa ΥΤΖ14 τα εφτυσε μετα απο 2.5 χρονια , λογω μεγαλων διαστηματων ακινησιας (με φαγανε τα εκτος εδρας).

Ηρθε η ωρα για αντικατασταση. Δεν πολυψηνομαι για λιθιου, και θα ηθελα μια εναλλακτικη για τη Yuasa, καθως κοστιζει 150ευρα.

Τι εχετε να προτεινετε?
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Ανοιγω καινουριο θεμα για να μεινει, καθως ειναι γενικο για τα μεγαλα ΚΤΜ.

Η μαμα Υuasa ΥΤΖ14 τα εφτυσε μετα απο 2.5 χρονια , λογω μεγαλων διαστηματων ακινησιας (με φαγανε τα εκτος εδρας).

Ηρθε η ωρα για αντικατασταση. Δεν πολυψηνομαι για λιθιου, και θα ηθελα μια εναλλακτικη για τη Yuasa, καθως κοστιζει 150ευρα.

Τι εχετε να προτεινετε?
Φορτιστή οπωσδήποτε για την ακινησία.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Φορτιστή οπωσδήποτε για την ακινησία.
Eχω φορτιστη και παντα τον χρησιμοποιουσα, αλλα στην αποθηκη που κλειδωνω τωρα τη μηχανη δεν εχει παροχη ρευματος.

Ντεν ξερει.
Εγω ηλιθιου εβαλα.
Με εψηνε κι εμενα ιδιαιτερως μια ηλιθιου Σκαιριτς, ιδια λεφτα με μια κινεζικη SLA εχει, αλλα φοβαμαι α) τα οσα εχω διαβασει εδω μεσα για λιωσιματα/υπερθερμανσεις/εκρηξεις κτλ και β) επειδη βανω συναγερμο και εχω και τρακερ πανω, φοβαμαι οτι θα μεινει απο ρευμα, και αμα μεινει απο ρευμα η ηλιθιου κλαφτα μπαμπη...
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Eχω φορτιστη και παντα τον χρησιμοποιουσα, αλλα στην αποθηκη που κλειδωνω τωρα τη μηχανη δεν εχει παροχη ρευματος.


Με εψηνε κι εμενα ιδιαιτερως μια ηλιθιου Σκαιριτς, ιδια λεφτα με μια κινεζικη SLA εχει, αλλα φοβαμαι α) τα οσα εχω διαβασει εδω μεσα για λιωσιματα/υπερθερμανσεις/εκρηξεις κτλ και β) επειδη βανω συναγερμο και εχω και τρακερ πανω, φοβαμαι οτι θα μεινει απο ρευμα, και αμα μεινει απο ρευμα η ηλιθιου κλαφτα μπαμπη...
Θέλεις παροχή οπωσδήποτε. Μπαταρία βάλε και ανοιχτού τύπου αλλά ταπωσε το σωληνάκι υδρατμων. Αν έχει ήλιο η αποθήκη δοκίμασε πανελακι.
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Eχω φορτιστη και παντα τον χρησιμοποιουσα, αλλα στην αποθηκη που κλειδωνω τωρα τη μηχανη δεν εχει παροχη ρευματος.


Με εψηνε κι εμενα ιδιαιτερως μια ηλιθιου Σκαιριτς, ιδια λεφτα με μια κινεζικη SLA εχει, αλλα φοβαμαι α) τα οσα εχω διαβασει εδω μεσα για λιωσιματα/υπερθερμανσεις/εκρηξεις κτλ και β) επειδη βανω συναγερμο και εχω και τρακερ πανω, φοβαμαι οτι θα μεινει απο ρευμα, και αμα μεινει απο ρευμα η ηλιθιου κλαφτα μπαμπη...
Αν τουλάχιστον έχεις spare μπαταρία αυτοκινήτου βαλτην παράλληλα όσο λειπεις
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Θέλεις παροχή οπωσδήποτε. Μπαταρία βάλε και ανοιχτού τύπου αλλά ταπωσε το σωληνάκι υδρατμων. Αν έχει ήλιο η αποθήκη δοκίμασε πανελακι.
Στα 1Χ90 δεν μπαινει με τιποτα μπαταρία ανοιχτου τύπου, καθως η μπαταρία τοποθετείται σχεδόν 90μοιρες ξαπλα. Το σωληνακι εξαέρωσης δε σε ανοιχτου τυπου ποτε μα ποτε δεν το ταπωνουμε γιατι κατα τη διαρκεια φορτισης παιζει να κανει μεγαλοπρεπες μπουμ η μπαταρια, με αερια οχι και τοσο υγιη για τον ανθρωπο...

Στο μηχανακι πανω εχω ηδη αναμονη SAE για φορτιστη. Τραβαω μπαλαντεζα απο το σπιτι οταν χρειαζεται και φορτιζω.

Αν τουλάχιστον έχεις spare μπαταρία αυτοκινήτου βαλτην παράλληλα όσο λειπεις
Ευχαριστω για τις συμβουλες. Πλεον δεν θα μενει για τοσο μεγαλα διαστηματα το μηχανακι σε ακινησια γιατι επεστρεψα Αθηνα. Θα τη βρω την ακρη λοιπον σχετικα με τη φορτιση απο εδω και περα. Το ζητουμενο μου ειναι μια σχετικα ποιοτικη μπαταρια κλειστου τυπου που γιατι η τωρινη πλεον δεν κραταει φορτιση, να μην κοστιζει ομως 150€ οπως η ΥΤΖ14 της Yuasa/GS.

Mαλλον θα προτιμησω την εργοστασιακα ετοιμη BS SLA που προτεινε και ο Λαμπρος.
 

pumba

Μέλος
Όνομα
pumba
Μοτό
Honda c50rr
Philips OneBlade
Οποια του εμποριου βρεις. Η προσωπικη μου εντυπωση μετα απο πολλες δοκιμες ειναι οτι οι yuasa μονο στη θεωρια ειναι καλυτερες, στην πραξη αντεχουν το ιδιο με τις υπολοιπες η και λιγοτερο...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από την άλλη... Πληρώνεις έναν Οδυσσέα και μια 5ετια δεν ασχολεισαι
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Από την άλλη... Πληρώνεις έναν Οδυσσέα και μια 5ετια δεν ασχολεισαι
Δεν εχει ο Οδυσσεας για ΚΤΜ ρε γμτ, ειχα στο 1150 εναν, το παρατησα 1 χρονο στην ερημο του Ντουμπαι κυριολεκτικα, 1 χρονο σε ακινησια, οταν το βρηκα την εβαλα για φορτιση και απλα η μπαταρια δουλευε σαν καινουρια, λες και δεν ειχε περασει ποτε 1 χρονο πανω σε ακινητο μηχανακι μεσα στην ερημο.

Μακαρι να εβγαζε Οδυσσεα σε ΥΤΖ14 , θα την ειχα βαλει απανω καπακι απο την αντιπροσωπεια, πινω νερο στο ονομα της Odyssey!
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Οι πρώτοι με τεχνολογία agm. Τώρα έχουν βγάλει κι άλλοι για μοτο. Δες bosch και varta. 1/3 της τιμής.
Δεν ειναι μονο αυτο. Οι μπαταριες τους εχουν πολυ καλυτερα υλικα, καθαροτερο και περισσοτερο μολυβδο και γενικα ισχυει το οτι δεν πεθαινουν ευκολα. Μια τυπικη μπαταρια εστω και AGM οταν αποφορτιζεται δημιουργει καθιζηματα θειικου μολυβδου πανω στις πλακες, με αποτελεσμα και να τη φορτισεις ποτε να μην πιανει την αρχικη της ικανοτητα φορτισης. Με τον καιρο λοιπον χανουν ικανοτητα διατηρησης φορτιου πχ την πρωτη φορα θα φορτιζουν μεχρι 12.3, την επομενη 12.2 κτλ . Καποια στιγμη οσο και να φορτισεις δεν θα ανεβαινει πανω απο 12V. Αυτο επαθε και η δικη μου. Ε, οι odyssey δεν ξερω τι κανουν μεσα, αλλα αυτο δεν το παθαινουν!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Έχω εξαιρετικές εντυπώσεις και για τις μπαταρίες GS Μιας και κάνουμε κουβέντα. Αλλά απ ότι βλέπω στο 150άρι βγαίνει και αυτή..
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έχω εξαιρετικές εντυπώσεις και για τις μπαταρίες GS Μιας και κάνουμε κουβέντα. Αλλά απ ότι βλέπω στο 150άρι βγαίνει και αυτή..
Nαι, γιατι το πληρες ονομα της εταιριας ειναι GS-Yuasa... ;)
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Έχω από τον 07 του 2017 την αντίστοιχη μπαταρία του KTM σε MOTOBATT.
Η μοτοσυκλέτα το αργότερο από Δεκέμβριο έως Φεβρουάριο ή Μάρτιο είναι παρκαρισμένη σε γκαράζ μεν αλλά με ανοιχτή πόρτα δε και επικρατούν πάντα θερμοκρασίες περιβάλλοντος οι οποίες πολύ δύσκολα θα ξεπεράσουν τους 10 βαθμούς κελσίου αυτό το διάστημα.
Αυτό τον καιρό εάν έχει έξω χιόνια και παγωνιές την βάζω μπρος για κανένα πεντάλεπτο μία φορά την εβδομάδα και ως τώρα δουλεύει άψογα...
Διαφορετικά κάποια μικρή βόλτα εάν επιτρέπουν οι συνθήκες.
Να σημειώσω πως δεν υπάρχει παροχή ρεύματος και έτσι δεν μπορώ να έχω φορτιστή εκεί.
Να σημειώσω επίσης πως η τιμή αγοράς της τότε ήταν 58€...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Motobatt και εγώ 3 χρόνια τωρα.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Έχω από τον 07 του 2017 την αντίστοιχη μπαταρία του KTM σε MOTOBATT.
Η μοτοσυκλέτα το αργότερο από Δεκέμβριο έως Φεβρουάριο ή Μάρτιο είναι παρκαρισμένη σε γκαράζ μεν αλλά με ανοιχτή πόρτα δε και επικρατούν πάντα θερμοκρασίες περιβάλλοντος οι οποίες πολύ δύσκολα θα ξεπεράσουν τους 10 βαθμούς κελσίου αυτό το διάστημα.
Αυτό τον καιρό εάν έχει έξω χιόνια και παγωνιές την βάζω μπρος για κανένα πεντάλεπτο μία φορά την εβδομάδα και ως τώρα δουλεύει άψογα...
Διαφορετικά κάποια μικρή βόλτα εάν επιτρέπουν οι συνθήκες.
Να σημειώσω πως δεν υπάρχει παροχή ρεύματος και έτσι δεν μπορώ να έχω φορτιστή εκεί.
Να σημειώσω επίσης πως η τιμή αγοράς της τότε ήταν 58€...
Motobatt και εγώ 3 χρόνια τωρα.
Την ειδα και τη Motobatt ρε παιδες, ειχα και εγω μια στο 1150 πριν την odyssey, αλλα ειδα οτι η ΜΤΒΖ14 (αντιστοιχη της ΥΤΖ14) εχει μονο 190CCA εναντι 230 της ΥΤΖ.
 

MEG@

Μέλος
Όνομα
Τελης
Μοτό
KTM 390 ADV
Την ειδα και τη Motobatt ρε παιδες, ειχα και εγω μια στο 1150 πριν την odyssey, αλλα ειδα οτι η ΜΤΒΖ14 (αντιστοιχη της ΥΤΖ14) εχει μονο 190CCA εναντι 230 της ΥΤΖ.
Μπαταρία Moto BOSCH AGM M6017 11AH 230A YTZ14S-BS.
 
Top Bottom