MC road trip Αυστρία - βόρεια Ιταλία - Σλοβενία, Ιούνιος 2022

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλημέρα σας!

Ανοίγω αυτό το θέμα αφενός επειδή είμαι ενθουσιασμένος αλλά και επειδή είμαι ελαφρώς αγχωμένος με πράγματα που δεν έχω ξανακάνει, οπότε σκέφτηκα να σας τα ζαλίσω λίγο με ενδεχομένως ανόητες ερωτήσεις. Έχετε κέφι; Πάμε.

Σχεδιάζουμε με τη γυναίκα μου ένα ταξίδι προς τα νότια. Ξεκινώντας με μια πολύ γενική περιγραφή, το πλάνο είναι περίπου ως εξής:
  1. Οδικώς από Vadstena στο Trelleborg, με μια μικρή νοσταλγική στάση στο αγαπημένο μου Lund.
  2. Νυχτερινό φέρρυ από Trelleborg για Travemünde
  3. Οδικώς Travemünde - Αμβούργο, μια γκαζιά δρόμος είναι αυτό, αλλά το βάζω παρόλα αυτά.
  4. Νυχτερινό τραίνο Αμβούργο - Βερόνα (motorail)
  5. Οδικώς Βερόνα - Μπάρι (έχουμε περίπου 4 μέρες στη διάθεσή μας για αυτό το σκέλος, καθώς πλοίο από Μπάρι για Μαυροβούνιο έχει μόνο μία φορά την εβδομάδα)
  6. Πλοίο Μπάρι (Ιταλία) - Μπάρ (Μαυροβούνιο)
  7. Οδικώς Μπαρ - Ινσμπρουκ μέσω:
- Ποντγκόριτσα, Κοτόρ (ο κόλπος εκεί είναι απίστευτα όμορφος, έχω κάνει τη διαδρομή με αμάξι το 2019 και υποσχέθηκα στον εαυτό μου ότι θα γυρίσω επί δύο τροχών), Ντουμπρόβνικ, Σπλιτ, Ζάγκρεμπ, Λιουμπλιάνα, Δολομίτες
8. Τραίνο για επιστροφή από Ινσμπρουκ και το υπόλοιπο είναι τα σκάλη 3, 2, 1 ανάποδα, να μην τα ξαναγράφω.

Πάνω-κάτω 4000 χιλιόμετρα στη μηχανή σε 24 μέρες (δεν υπολογίζω τραίνο, προφανώς).

Να πω στο σημείο αυτό ότι η μεγαλύτερη μονοκόμματη διαδρομή που έχω κάνει στη ζωή μου είναι Πειραιάς-Σέρρες κι αυτό ήταν πριν 12 χρόνια, δηλαδή ήμουν κάπως νεότερος και πιο φρέσκος τότε.

Τα χιλιόμετρα προγραμματίζουμε να βγούνε σε δόσεις, δηλαδή όχι πάνω από 300 τη μέρα στο περίπου, εκτός αν πρόκειται για χαλαρά χιλιόμετρα σε εκδρομικό ρυθμό, στα σημεία που θα σταματήσουμε και θα μείνουμε περισσότερο.

Και πάμε στο άγχος μου τώρα:
Εσείς που έχετε εμπειρία από παρόμοια ταξίδια, σας φαίνονται νορμάλ όλα αυτά, ή είναι πολύ πάνω απ' τις δυνατότητές μου (νορμάλ άνθρωπος, 42 ετών, 43 θα κλείσω μέσα στη διάρκεια του ταξιδιού);
Επίσης, εάν έχετε πάει σε κάποιο/κάποια απ' τα μέρη που θα περάσουμε, θεωρείτε ότι αξίζουν; Έχετε εναλλακτικές προτάσεις; Που να μην αλλάζουν ριζικά το ταξίδι όμως, πχ μη μου πείτε να πάω Ισπανία. :p
Γενικότερα, προτάσεις, σκέψεις, συμβουλές, όλα καλοδεχούμενα.
Και αν κανείς σας προγραμματίζει να είναι στα σημεία αυτά την ίδια περίοδο, ορίστε και οι ανελαστικές ημερομηνίες:
9 Ιουνίου αναχώρηση από Vadstena, 10 Ιουνίου νυχτερινό τραίνο από Αμβούργο για Βερόνα, 14 Ιουνίου πλοίο από Μπάρι για Μπαρ, 30 Ιουνίου τραίνο από Ινσμπρουκ για Αμβούργο και επιστροφή.
Τα υπόλοιπα είναι κάπως ρυθμίσιμα.

Α, ξέχασα: Το ταξίδι θα γίνει με μία CBF1000FA (2011 μοντέλο). Δεν θα έχουμε πρόβλημα, ε; Την εμπιστευόμαστε την κούκλα για τέτοια περιπέτεια;

Ευχαριστώ πολύ!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχοντας κάνει την διαδρομη απο Bologna μεχρι Bari πολλές φορες θα έλεγα ότι αν έκανα ενα αντιστοιχο ταξίδι θα προτιμούσα να πάω απο την δυτικη πλευρά και όχι μέχρι Bari αλλα μέχρι Ancona και μετα απέναντι με πλοιο :
Πχ κάτι σαν αυτο Verona - La Spezia (και cinque terre) - Piza - Firenze - Siena - Perugia - Ancona.
Aπό Ανκόνα εχει πιο πολλές επιλογές σε πλοια πχ Zandar και Split. Είχα την αίσθηση ότι πηγαινε και Bar αλλα από ότι φαίνεται δεν υπάρχει η γραμμή.

Επισης αν κανεις το δρομολόγιο με το τρένο θα με ενδιέφεραν οι εντυπώσεις σου γιατι θέλω να κάνω το αναποδο δρομολόγιο Basel - Ostseebad Binz :roflmao:
 
Τελευταία επεξεργασία:

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα Σπύρο και ευχαριστώ για την απάντηση.

Ενδιαφέρον. Το να μην κατέβουμε Μπάρι είναι καλή ιδέα, αυτό ψάξαμε κι εμείς αρχικά, να πάμε Ανκόνα-Μπαρ, αλλά είδαμε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα. Από Ανκόνα για Σπλιτ έχει 13 και 15 Ιουνίου, οπότε σαφώς υπάρχει χρόνος για να γίνει το μεγαλύτερο ταξίδι δυτικά και να επιστρέψουμε. Προτείνεις La Spezia και Siena ως καλύτερους προορισμούς στην Ιταλία δηλαδή σε σχέση με την ανατολική ακτή;
Κάτι τέτοιο δηλαδή: Verona to Ancona
Έκανα μια μικρή τροποποίηση ώστε να περάσουμε από Garda που θέλει η σύντροφος και δεν της χαλάω χατήρι, ειδικά τώρα που δέχτηκε να μπει σε τέτοια περιπέτεια.
Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα.
Το μόνο μείον είναι ότι μας κόβει μία μέρα απ' την ανατολική πλευρά (αναχώρηση από Ανκόνα 15 αντί για 14) συν ότι πρέπει να κάνουμε τη διαδρομή από Σπλιτ προς Κοτορ (~320 χλμ) επιπλέον, γιατί θέλουμε οπωσδήποτε Μαυροβούνιο, κάτι που στο τέλος θα μας σφίξει το υπόλοιπο πρόγραμμα κατά μία μέρα. Όχι ανέφικτο φυσικά, υπάρχει χρόνος!

Και λίγος πανικός ξαφνικά... Κοίταξα στο Motorail and night trains Urlaubs-Express - AUTO.ZUG.REISEN - Book here και το δρομολόγιο Αμβούργο - Βερόνα δεν είναι διαθέσιμο τις μέρες που υπολόγιζα. Το είδα στο pdf τους με τα δρομολόγια, τώρα που μπήκα να κλείσω, δεν με αφήνει να το επιλέξω........

Πατάμε pause στον προγραμματισμό μέχρι να το λύσουμε αυτό, γιατί γ@μήθηκε το σύμπαν λίγο.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλησπέρα Σπύρο και ευχαριστώ για την απάντηση.

Ενδιαφέρον. Το να μην κατέβουμε Μπάρι είναι καλή ιδέα, αυτό ψάξαμε κι εμείς αρχικά, να πάμε Ανκόνα-Μπαρ, αλλά είδαμε ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα. Από Ανκόνα για Σπλιτ έχει 13 και 15 Ιουνίου, οπότε σαφώς υπάρχει χρόνος για να γίνει το μεγαλύτερο ταξίδι δυτικά και να επιστρέψουμε. Προτείνεις La Spezia και Siena ως καλύτερους προορισμούς στην Ιταλία δηλαδή σε σχέση με την ανατολική ακτή;
Κάτι τέτοιο δηλαδή: Verona to Ancona
Έκανα μια μικρή τροποποίηση ώστε να περάσουμε από Garda που θέλει η σύντροφος και δεν της χαλάω χατήρι, ειδικά τώρα που δέχτηκε να μπει σε τέτοια περιπέτεια.
Πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα.
Το μόνο μείον είναι ότι μας κόβει μία μέρα απ' την ανατολική πλευρά (αναχώρηση από Ανκόνα 15 αντί για 14) συν ότι πρέπει να κάνουμε τη διαδρομή από Σπλιτ προς Κοτορ (~320 χλμ) επιπλέον, γιατί θέλουμε οπωσδήποτε Μαυροβούνιο, κάτι που στο τέλος θα μας σφίξει το υπόλοιπο πρόγραμμα κατά μία μέρα. Όχι ανέφικτο φυσικά, υπάρχει χρόνος!

Και λίγος πανικός ξαφνικά... Κοίταξα στο Motorail and night trains Urlaubs-Express - AUTO.ZUG.REISEN - Book here και το δρομολόγιο Αμβούργο - Βερόνα δεν είναι διαθέσιμο τις μέρες που υπολόγιζα. Το είδα στο pdf τους με τα δρομολόγια, τώρα που μπήκα να κλείσω, δεν με αφήνει να το επιλέξω........

Πατάμε pause στον προγραμματισμό μέχρι να το λύσουμε αυτό, γιατί γ@μήθηκε το σύμπαν λίγο.
Κοντα στις ημερομηνίες που κοιτάς υπάρχει ένας αλλος φορέας που κάνει δρομολόγιο Αμβουργο - Βασιλεία (Lörrach ). Δες εδω : BTE BahnTouristikExpress | AutoReiseZug

Απο Βασιλεία μπορείς να βγείς Ιταλία σε ένα 5άωρο οδηγικά. Μπορείς όμως να το σπάσεις σε 2 μέρες κάνοντας πολύ ωραίες διαδρομές στις άλπεις.

Επίσης η OBB εχει δρομολόγια Αμβουργο - Inssbruck σε κοντινες ημερομηνίες : ÖBB Ticketshop

Με την λιδια λογική μπορείς να βρεθείς ιταλία ή να κατέβεις για Μαυροβούνιο περνώντας περισσότερο χρόνο στις περιοχες εκεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
nasosrr το ταξίδι που προγραμματίζεις ακούγεται εξαιρετικό. Μιας και ρώτησες για αποστάσεις και ρυθμούς, θα πρότεινα να μήν κοιτάζεις την χιλιμετρική αποσταση που μπορείς να καλύψεις ανα μέρα, άλλα τον χρόνο (ώρες) πάνω στη σέλα, μιας και όλοι οι δρόμοι δεν είναι ίδιοι.
Επίσης, επέτρεψε λίγο "λάσκα" στο πρόγραμμα σου για απροσδόκητες καταστάσεις (λάστιχο, κλειστοί δρόμοι κτλ) βάζοντας όσο λιγότερα fixed points-dates γίνεται.
Τα υπόλοιπα περι ασφάλισης, οδικής βοήθειας κτλ είναι αυτονόητα πιστεύω, καλά να περάσετε και αναμένουμε ενημερώσεις!
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σας!
Κοντα στις ημερομηνίες που κοιτάς υπάρχει ένας αλλος φορέας που κάνει δρομολόγιο Αμβουργο - Βασιλεία (Lörrach ). Δες εδω : BTE BahnTouristikExpress | AutoReiseZug

Απο Βασιλεία μπορείς να βγείς Ιταλία σε ένα 5άωρο οδηγικά. Μπορείς όμως να το σπάσεις σε 2 μέρες κάνοντας πολύ ωραίες διαδρομές στις άλπεις.

Επίσης η OBB εχει δρομολόγια Αμβουργο - Inssbruck σε κοντινες ημερομηνίες : ÖBB Ticketshop

Με την λιδια λογική μπορείς να βρεθείς ιταλία ή να κατέβεις για Μαυροβούνιο περνώντας περισσότερο χρόνο στις περιοχες εκεί.
Συζητήσαμε το θεματάκι με τη σύντροφο και είμαστε θετικοί στο να πάμε Villach από Αμβούργο και μετά να κατέβουμε μέσω Ζάγκρεμπ, Σεράγιεβο, Ποντγκόριτσα και να συνεχίσουμε για Μαυροβούνιο και πίσω ακολουθώντας την παραλιακή διαδρομή με προορισμό Βερόνα και με 1-2 εξορμήσεις Garda και ίσως Κόμο αν αντέχουμε. Σορρυ που μπερδεύω ελληνικά και αγγλικά στα ονόματα, με εκνευρίζει κι εμένα αλλά για να μη γράψω καμιά βλακεία στα ελληνικά και για να μην ψάχνω τέτοια ώρα, τα γράφω αγγλικά.

Το Lörrach το είδα, αλλά μας πέφτει πολύ βόρεια φοβάμαι, γι' αυτό δεν το εξέτασα ιδιαίτερα ως πιθανή εναλλακτική. Ωστόσο η ιδέα των Άλπεων είναι πολύ ελκυστική, οφείλω να ομολογήσω. Απλά δεν θέλω να κουραστούμε και να μην φτάσουμε Μαυροβούνιο, ας πούμε, εξ αιτίας των επιπλέον χιλιομέτρων.

nasosrr το ταξίδι που προγραμματίζεις ακούγεται εξαιρετικό. Μιας και ρώτησες για αποστάσεις και ρυθμούς, θα πρότεινα να μήν κοιτάζεις την χιλιμετρική αποσταση που μπορείς να καλύψεις ανα μέρα, άλλα τον χρόνο (ώρες) πάνω στη σέλα, μιας και όλοι οι δρόμοι δεν είναι ίδιοι.
Επίσης, επέτρεψε λίγο "λάσκα" στο πρόγραμμα σου για απροσδόκητες καταστάσεις (λάστιχο, κλειστοί δρόμοι κτλ) βάζοντας όσο λιγότερα fixed points-dates γίνεται.
Τα υπόλοιπα περι ασφάλισης, οδικής βοήθειας κτλ είναι αυτονόητα πιστεύω, καλά να περάσετε και αναμένουμε ενημερώσεις!
Σωστός, πολύ σωστός. Έχεις δίκιο, είναι κακή συνήθεια, παρόλο που ξέρω ότι οδηγεί σε λάθη, απ' όταν έκανα τη διαδρομή Σουηδία-Ελλάδα με αμάξι. Έχεις πολύ δίκιο, θα ξαναπεράσω μια τα δρομολόγια σημειώνοντας χρόνους.
Τα μόνα fixed points μας ουσιαστικά είναι τα τραίνα και τα πλοία (πλέον μάλλον τα πλοία φεύγουν απ' την εξίσωση).
Αυτό με τα απροσδόκητα με τρομάζει, ομολογώ. Παρότι έχω κιτ επισκευής ελαστικών και την τρόμπα μπαταρίας της Xiaomi, αγχώνομαι γιατί δεν με έχει πιάσει ποτέ λάστιχο μέχρι τώρα και δεν έχω ιδέα τι θα κάνω στην πράξη. Μόνο στη θεωρία ξέρω, έχω δει και κάτι βιντεάκια (προφανώς), αλλά πρακτικά ελπίζω ΑΝ μου τύχει, απλά να το φουσκώνω με την τρόμπα μέχρι να φτάσω σε ένα βενζινάδικο ή σε ένα βουλκανιζατέρ. Αυτό το κιτ με το "μακαρόνι" και αυτά τα σατανικά σουβλιά με αγριεύουν και μόνο που τα βλέπω, για να είμαι ειλικρινής.

Οδική το έχω υπόψη μου ότι πρέπει να κάνω πριν ξεκινήσουμε, η ασφάλειά μου πλάκα στην πλάκα το θεωρώ αυτονότητο ότι ισχύει στην ΕΕ, αλλά κάτσε να το τσεκάρω καλού-κακού, μην βρεθώ σε μπελάδες. Ευχαριστώ.
Το πέρασμα από Βοσνία θα είναι γρήγορο, ελπίζω ότι θα τη σκαπουλάρω εκεί. Μαυροβούνιο θυμάμαι πληρώνεις στα σύνορα για να κάνεις μια προσωρινή ασφάλεια για να περάσεις, που είναι πανάκριβη. Ξέρετε μήπως αν υπάρχει καλύτερος τρόπος;
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλημέρα σε όλους!
Αναγκαστικά έγιναν τροποποιήσεις στο δρομολόγιο, γιατί καθώς φαίνεται είμαστε αναγκασμένοι να έχουμε άφιξη στο Villach και αναχώρηση από Verona, είναι οι μόνες πόλεις που έχουν ημερομηνίες που βολεύουν. Ψιλομανούρα το motorail...

Στο νέο πλάνο λοιπόν υπάρχουν διάφοροι ενδιάμεσοι προορισμοί-στάσεις, για τους οποίους θα ήθελα τη γνώμη σας, αν έχετε διάθεση.
Τι λένε τα παρακάτω μέρη λοιπόν;
Villach, αρχικά. Ξέρετε αν υπάρχει κάτι εκεί γύρω που αξίζει αν δούμε, ή να φύγουμε κατ' ευθείαν για:
Ljubljana. Έχω ακούσει μόνο καλά λόγια και μάλλον θέλουμε να κάνουμε μια διανυκτέρευση εκεί, αλλά εναλλακτικά μπορούμε να φάμε και να κάνουμε μια βόλτα και να διανυκτερεύσουμε στο:
Zagreb. Ισχύει αυτό που έγραψα και για τη Ljubljana. Ποια πόλη θα διαλέγατε αν έπρεπε να διαλέξετε μόνο μία;
Banka Luka: Η διαδρομή από Zagreb για Sarajevo είναι μεγάλη και μάλλον θα αναγκαστούμε να τη σπάσουμε, εκτός αν οπλιστούμε με αντοχή και κάνουμε το ταξίδι 6 ωρών σε μία μέρα χωρίς τίποτα άλλο. Αν όχι Banka Luka, έχετε κάποια άλλη πρόταση μεταξύ Zagreb και Serajevo;
Podgorica: Αξίζει να ξοδέψουμε μία μέρα και να μείνουμε εκεί, ή να πάμε Kotor απευθείας από Sarajevo; Φυσικά υπάρχει η δυνατότητα να κάνουμε την Podgorica στάση για φαγητό πριν τον τελικό προορισμό, που θα είναι η Kotor, σε μία μέρα.
Mostar: Την έχω βάλει στη λίστα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, ή αν είναι καλύτερα να πάμε Dubrovnik απευθείας.
Split: Στο Split έχουμε μείνει το 2019 και έτσι δεν θα δώσουμε βάρος. Πρέπει όμως να κάνουμε μια διανυκτέρευση εκεί, για να σπάσουμε τη διαδρομή απ' το Dubrovnik προς την Ιταλία. Εκτός αν υπάρχει κάποια άλλη καλή ιδέα, βόρεια του Split, ώστε να βρεθούμε πιο κοντά. Αυτή τη στιγμή έχουμε μια διαδρομή Split - Rijeka με διανυκτέρευση στην τελευταία, που όμως το βλέπω σαν αναγκαίο κακό γιατί μάλλον δεν προσφέρει κάτι συναρπαστικό. Αν υπήρχε κάτι πιο ενδιαφέρον, θα το προτιμούσα. Αλλά όχι μεγάλη παράκαμψη, φοβάμαι ότι η Κροατία θα μας κουράσει γιατί είναι μεγάλη η διαδρομή.
Όπως είπα, θα φύγουμε από Verona για πίσω. Θέλουμε όμως οπωσδήποτε να κάνουμε μια εκδρομή προς Δολομίτες . Δεν γίνεται να το χάσουμε αυτό. Ιδανικά και μία διανυκτέρευση κάπου στην οροσειρά. Το video παραπάνω μοιάζει να είναι τραβηγμένο Ιούνιο. 29 Ιουνίου για την ακρίβεια. Διάβασα ότι οι θερμοκρασίες δεν είναι ιδιαίτερα χαμηλές, αλλά η βροχή είναι σχεδόν σίγουρη κάπου μέσα στη μέρα. Ελπίζω να μην έχουμε θέμα, η CBF έχει λάστιχα για στεγνό κυρίως. Τέλος πάντων, το ερώτημα είναι: Διανυκτέρευση Δολομίτες. Κάποια καλή ιδέα για συγκεκριμένο μέρος, συγκεκριμένο κατάλυμα, ή όπου και αν πάμε, έτσι απίστευτα και πανέμορφα είναι;

Αυτά προς το παρόν. Θα σας πρήζω με δόσεις. :)
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το Villach εγω το θυμάμαι σαν αδιάφορο μέρος. Οπότε και δεν σταμάτησα.

Εγω θα διάλεγα να περάσω περισσότερο χρόνο Σλοβενία από το να μείνω απλά μια μέρα Ζάγκρεμπ.

Θα πρότεινα να μπεις Σλοβενία και να κάνεις το Vršič pass και να κατέβεις νότια προς Tolmin και από εκεί προς σπήλαια Postojna, κάστρο Predjama και μετά Λιουμπλιάνα.

Ή εναλλακτικά μπές μέχρι τις αρχές του Vršič και ακολούθησε τον ποταμό Sava μέχρι το φαράγγι του Vintgar και την λιμνη του Blend και μετά Λιουμπλιάνα.

Αντί να πάτε Ζάγκρεμπ μπορείτε επλισης να επισκεφθείτε τις λίμνες Plitvice και να μπείτε απο Bihać στη Βοσνία.

Οι διαδρομές μέχρι Σεράγεβο είτε από Bihać είτε από Banja Luka είναι ένα 6ωρο. Βέβαια και οι 2 είναι εξόχως κουραστικές με την πρώτη να είναι μάλλον πιο μεγάλη απο την δεύτερη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Γεια σου ξανά Σπύρο.
Αξιόλογο feedback, όπως και νωρίτερα, ευχαριστώ. Ωραία, θα προσαρμόσω λοιπόν σύμφωνα με την πρότασή σου αυτή.
6 ώρες κουραστική διαδρομή, σημαίνει ουσιαστικά ένα 10-ωρο μαζί με στάσεις για φαγητό, ανεφοδιασμό, ξεμούδιασμα κτλ, ε; Χμμμμ, αυτό πρέπει να το σκεφτώ πιο προσεκτικά, γιατί με τρομάζουν λίγο αυτά τα καταδρομικά. Δεν είμαστε τόσο σκληραγωγημένοι.
Θα επανέλθω με τροποποιημένο σχέδιο. Ευχαριστώ. :)
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Θα γράψω για το Villach το οποίο έχω χρησιμοποιήσει για έδρα 7ήμερων διακοπών δυο φορές. Για την ακρίβεια έμενα στο κάμπινγκ Mentl μερικά χιλιόμετρα πιο έξω στη λίμνη Ossiach. Ακριβό αλλά σε αποζημιώνει με την απίστευτη καθαριότητα, την απευθείας πρόσβαση στη λίμνη για μπάνιο και την ησυχία του ακόμη και αν είναι γεμάτο.

Όπου λίμνες προσθέστε στις αναζητήσεις σας το "See", π.χ. Ossiach See, Worther See κτλ

Το Villach είναι μια τυπική τακτοποιημένη πόλη στην οποία μου άρεσε ο περίπατος στους πεζόδρομους της και δίπλα από τον Δράβο ποταμό.

Ακριβώς πάνω από το κάμπινγκ και λίγο πριν προσεγγίσετε τη λίμνη από το Villach υπάρχει το κάστρο Landskron, το οποίο είναι φημισμένο για τον ζωολογικό κήπο που βρίσκεται ακριβώς δίπλα στους πρόποδες του Κάστρου και την επίδειξη πτήσεων που γίνεται με αετούς και γυπαετούς. Η είσοδος στο Κάστρο είναι ελεύθερη και υπάρχει εστιατόριο για πρόχειρο φαγητό. Η επίδειξη με τους αετούς έχει εισιτήριο όπως και ο ζωολογικός κήπος. Αξίζει όμως μια βόλτα στο κάστρο για τη θέα που προσφέρει με τις λίμνες να δεσπόζουν από κάτω και το απεριόριστο πράσινο.

Περίπου 40 χλμ απόσταση και μισή ώρα με τη μηχανή βρίσκεται το κοσμοπολίτικο Karnten. Εκεί αξίζει να πιείτε έναν καφέ αργά το απόγευμα και να περπατήσετε στη παραλίμνια προβλήτα, είναι αρκετά ρομαντικά όταν σουρουπώσει.

30 χλμ ανατολικά του Villach και προσπερνώντας την λίμνη Ossiach βρίσκεται η λίμνη Worther όπου ακριβώς από πάνω της βρίσκεται ο Πύργος Pyramidenkogel-Neu από όπου πάλι θα απολαύσετε θέα, μπορείτε να φάτε (και στη τριγύρω περιοχή) και αν σας αρέσουν τα extrim sports να κρεμαστείτε με ένα συρματόσχοινο από τον Πύργο και να κατέβετε λοξός στην απέναντι πλαγιά ή και από κάποιες τεράστιες τσουλήθρες -χωρίς νερό- στη βάση του Πύργου.
Αν φτάσετε εδώ και ξεμπερδέψετε νωρίς αξίζει να πάτε 15 χλμ πιο πέρα που είναι το Κλαγκενφουρτ όπου υπάρχει το Minimundus το οποίο είναι ένα μέρος όπου υπάρχουν δεκάδες αξιοθέατα από ολόκληρο το κόσμο σε μικρογραφία. Όταν λέμε μικρογραφίες εννοούμε σε μέγεθος μοτοσυκλέτας ή και μεγαλύτερες.

Αυτό που θα συμβούλευα να επισκεφθείται με τη μοτοσυκλέτα είναι o Αλπικός Δρόμος του Φίλλαχ (Villacher Alpenstrasse) όπου όλη η διαδρομή έχει περίπου 10 στάσεις σε σημεία που μπορείτε να ξεκουράζεστε να βγάλετε φωτογραφίες και να απολαμβάνετε τη θέα από πραγματικά μεγάλα ύψη. O Αλπικός δρόμος του Φίλλαχ λειτουργεί τους καλοκαιρινούς μήνες από τις 10:00 πμ μέχρις τις 16:00 μμ, οπότε προσέξτε μη το χάσετε. Υπάρχει αντίτιμο σε διόδια εισόδου. Στο λινκ έχω βάλει τις ζωντανές κάμερες της περιοχής αλλά καλύτερα να τις δείτε στο φως της ημέρας γιατί βράδυ δε φαίνονται πολλά πράγματα.

Θα μπορούσα να σου γράψω και άλλα με περισσότερο ενδιαφέρον για οικογένειες με παιδιά αλλά νομίζω πως και αυτά αποκλείεται να τα προλάβεις όλα. Οπότε ρίξτε μελέτη και πηγαίνετε σε αυτά που σας κάνουν κλικ. Το Villacher Alpenstrasse είναι μια βόλτα που αξίζει να τη κάνετε με τη μοτοσυκλέτα.





 
Τελευταία επεξεργασία:

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Στέφανε, καλησπέρα και σε εσένα!!!
Ξετρελάθηκα με το Villacher Alpenstrasse!!! Το είδα και στο street view και στο youtube. Πανέμορφη διαδρομή. Αλλά τι φάση ακριβώς παίζει; Είδα κάτι τύπους με μηχανές στο yt να πηγαίνουν λίγο τάπα; Το κάνουν σαν Άη Γιάννη Ρώσο, ας πούμε; Σαφώς φαίνεται να αξίζει πάντως για μια μίνι εκδρομούλα για να ξεμουδιάσουμε απ' το τραίνο. :) Περάστηκε ήδη στα "to-do".

Και το κάστρο Landskron μου άρεσε πολύ! Μας αρέσουν πολύ αυτά τα περιβάλλοντα και είμαι σίγουρος ότι θα ενθουσιαστεί όταν της το αναφέρω και όπως φαίνεται μάλλον προλαβαίνουμε και τις δύο εκδρομές σε μία μέρα, ήρεμα και ωραία.
Fun fact, υπάρχει μία πόλη εδώ που λέγεται Landskrona, είναι στα νότια.

Θα ξαναδω πιο αναλυτικά τις υπόλοιπες προτάσεις σου, γιατί προς το παρόν ενθουσιάστηκα λίγο με τις δύο αυτές και έμεινα εκεί. :)

Παρεμπτιπτόντως, σχεδόν όπου και αν κοίταξα εκεί γύρω με street view, είχε μηχανές στις φωτογραφίες. Πανικός γίνεται, ε;

Ξανά ευχαριστώ πολύ!
Καλό βράδυ σε όλους. :)
 
Reactions: STF

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Στέφανε, καλησπέρα και σε εσένα!!!
Ξετρελάθηκα με το Villacher Alpenstrasse!!! Το είδα και στο street view και στο youtube. Πανέμορφη διαδρομή. Αλλά τι φάση ακριβώς παίζει; Είδα κάτι τύπους με μηχανές στο yt να πηγαίνουν λίγο τάπα; Το κάνουν σαν Άη Γιάννη Ρώσο, ας πούμε; Σαφώς φαίνεται να αξίζει πάντως για μια μίνι εκδρομούλα για να ξεμουδιάσουμε απ' το τραίνο. :) Περάστηκε ήδη στα "to-do".

Και το κάστρο Landskron μου άρεσε πολύ! Μας αρέσουν πολύ αυτά τα περιβάλλοντα και είμαι σίγουρος ότι θα ενθουσιαστεί όταν της το αναφέρω και όπως φαίνεται μάλλον προλαβαίνουμε και τις δύο εκδρομές σε μία μέρα, ήρεμα και ωραία.
Fun fact, υπάρχει μία πόλη εδώ που λέγεται Landskrona, είναι στα νότια.

Θα ξαναδω πιο αναλυτικά τις υπόλοιπες προτάσεις σου, γιατί προς το παρόν ενθουσιάστηκα λίγο με τις δύο αυτές και έμεινα εκεί. :)

Παρεμπτιπτόντως, σχεδόν όπου και αν κοίταξα εκεί γύρω με street view, είχε μηχανές στις φωτογραφίες. Πανικός γίνεται, ε;

Ξανά ευχαριστώ πολύ!
Καλό βράδυ σε όλους. :)
To Villach σαν περιοχή προσφέρεται για ποδηλασία και έχει εξαιρετικό κλίμα τον Αύγουστο. Καμιά φορά μπορεί να ρίχνει καμιά ψιχάλα αλλά δεν έχει κρύο.
Είναι πέρασμα για τις μοτοσυκλέτες (και τα αυτοκίνητα) που έρχονται από Ιταλία με κατεύθυνση Γερμανία μέσω Nassfeld Pass χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουν βινιέτα στην Αυστρία αφού παραμένουν στον επαρχιακό με πέρασμα από πολύ ωραία πάσα.

Μάθε για βινιέτες και στις υπόλοιπες χώρες (π.χ. Σλοβενία, Κροατία κτλ) γιατί δεν έχω περάσει από αυτές ποτέ οδικώς. Επίσης πρόσεχε στα θέματα ελέγχου υπάρχχυν κάποια πράγματα σε αυτές τις χώρες που είναι ιδιαίτερα. Μπορεί για παράδειγμα να χρειάζεται να έχεις έξτρα λάμπες και να τις δείξεις, φωσφόριζε γιλέκο, να μην ανάβεις προβολάκια ομίχλης αν έχεις βάλει τέτοια στη μηχανή κτλ. Τέτοια πράγματα θα βρεις συνήθως στις ιστοσελίδες των χωρών.
Αυστρία δεν υπάρχουν τέτοια θέματα αλλά δε ξέρω παραδίπλα. Αν ξέρουν οι συμφορουμίτες ας γράψουν.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Στην Garda θα σου προτεινα να μεινεις στη νοτια μερια της, για περισσοτερες επιλογες σε βολτες με τα ποδια και φαγητο.

Για Δολομίτες είχαμε μεινει στο Albergo Gasthof Pordoi. Είναι και κοντα στο τελεφερίκ για την κορυφη 2950m (δεν ανεβηκαμε).

Μια υπεροχη διαδρομή εαν πας Villach, είναι από Nockalmstrasse. Ιουνιο είναι ανοικτος ο δρομος με 15ευρω διοδια. 34km. Μικρη προσοχη στα σημεια που σταματάει το συρματόπλεγμα για τις αγελαδες, οπου εχει κατι εγκαρσιους σωλήνες (νομιζω για τις μηχανες συστήνουν να ανοίγεις μια πλαινη πορτουλα και να περνας από εκει).
Ωραια αξιοθέατα εκει κοντα, η λιμνη Koenigsee και τα αλατωρυχεία Salt Mine Berchtesgaden
Στην λιμνη εάν δεν εχεις χρονο για το καραβακι περπατάς ειτε απ τα δεξια προς τις ολυμπιακες εγκαταστασεις skeleton (περυσι πλημμύρισαν), ειτε προς τ αριστερα με φοβερη θεα στην λιμνη.

Με το καλο.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Στέφανε και Λευτέρη, καλησπέρα! Και σας ευχαριστώ ξανά και τους δύο.
To Villach σαν περιοχή προσφέρεται για ποδηλασία και έχει εξαιρετικό κλίμα τον Αύγουστο. Καμιά φορά μπορεί να ρίχνει καμιά ψιχάλα αλλά δεν έχει κρύο.
Είναι πέρασμα για τις μοτοσυκλέτες (και τα αυτοκίνητα) που έρχονται από Ιταλία με κατεύθυνση Γερμανία μέσω Nassfeld Pass χωρίς να χρειαστεί να πληρώσουν βινιέτα στην Αυστρία αφού παραμένουν στον επαρχιακό με πέρασμα από πολύ ωραία πάσα.

Μάθε για βινιέτες και στις υπόλοιπες χώρες (π.χ. Σλοβενία, Κροατία κτλ) γιατί δεν έχω περάσει από αυτές ποτέ οδικώς. Επίσης πρόσεχε στα θέματα ελέγχου υπάρχχυν κάποια πράγματα σε αυτές τις χώρες που είναι ιδιαίτερα. Μπορεί για παράδειγμα να χρειάζεται να έχεις έξτρα λάμπες και να τις δείξεις, φωσφόριζε γιλέκο, να μην ανάβεις προβολάκια ομίχλης αν έχεις βάλει τέτοια στη μηχανή κτλ. Τέτοια πράγματα θα βρεις συνήθως στις ιστοσελίδες των χωρών.
Αυστρία δεν υπάρχουν τέτοια θέματα αλλά δε ξέρω παραδίπλα. Αν ξέρουν οι συμφορουμίτες ας γράψουν.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Το θέμα με τις βινιέτες το έχω νιώσει στο πετσί μου το 2019 που κατεβήκαμε οδικώς Ελλάδα, εντελώς απροετοίμαστοι σε τέτοια θέματα και πληρώναμε ό,τι μας ζητούσαν αδιαμαρτύρητα γιατί δεν ξέραμε. Αυτή τη φορά πιστεύω θα οργανωθώ καλύτερα, εν μέρη και με τη βοήθειά σας, κάτι για το οποίο είμαι ευγνώμων.

Η μηχανή δεν έχει τίποτα περίεργο πάνω της (πλην του οδηγού, αλλά αυτός δεν καλύπτεται πλέον από την εγγύηση και δεν τον παίρνουν πίσω, τι να κάνω; λολ ). Λάμπες βρήκα και θα πάρω, γιλέκα έχουμε, εδώ πάνω τα φοράνε σχεδόν συνέχεια απ' το απογευματάκι και μετά και σε κανονική οδήγηση. Εγώ δεν κάνω τέτοια πράγματα, για ένα κούτελο στην κοινωνία ζούμε! Αλλά καλού-κακού πάντως θα τσεκάρω τις διάφορες χώρες που θα περάσουμε για σιγουριά.

Στην Garda θα σου προτεινα να μεινεις στη νοτια μερια της, για περισσοτερες επιλογες σε βολτες με τα ποδια και φαγητο.

Για Δολομίτες είχαμε μεινει στο Albergo Gasthof Pordoi. Είναι και κοντα στο τελεφερίκ για την κορυφη 2950m (δεν ανεβηκαμε).

Μια υπεροχη διαδρομή εαν πας Villach, είναι από Nockalmstrasse. Ιουνιο είναι ανοικτος ο δρομος με 15ευρω διοδια. 34km. Μικρη προσοχη στα σημεια που σταματάει το συρματόπλεγμα για τις αγελαδες, οπου εχει κατι εγκαρσιους σωλήνες (νομιζω για τις μηχανες συστήνουν να ανοίγεις μια πλαινη πορτουλα και να περνας από εκει).
Ωραια αξιοθέατα εκει κοντα, η λιμνη Koenigsee και τα αλατωρυχεία Salt Mine Berchtesgaden
Στην λιμνη εάν δεν εχεις χρονο για το καραβακι περπατάς ειτε απ τα δεξια προς τις ολυμπιακες εγκαταστασεις skeleton (περυσι πλημμύρισαν), ειτε προς τ αριστερα με φοβερη θεα στην λιμνη.

Με το καλο.
Βολικό αυτό με τη νότια μεριά της Garda, που είναι εξ άλλου και πιο κοντά στη Βερόνα, να μην τρέχουμε πανικόβλητοι εκείνες τις μέρες.
Τι φάση είναι αυτή με τις ωραίες ορεινές διαδρομές στην Αυστρία, που τους βάζουνε είσοδο; Ψιλοξεφτίλα δεν είναι; Η διαδρομή που δείχνεις Λευτέρη είναι όντως πανέμορφη (τη γκούγκλαρα), οπότε την περνάω κι αυτή στο to-do, να δούμε σε τι σειρά προτεραιότητας θα βρεθεί όταν έρθει η ώρα για το ταξίδι. Βρίσκεται λιγάκι πιο βόρεια απ' τα σημεία που είχα στο μυαλό μου να κινηθούμε, αλλά δεν ξέρεις ποτέ, μπορεί να μας γυρίσει να πάμε. Εκεί με την πλαϊνή πορτούλα, αν ξέρεις, περνάνε και ασφάλτινες μηχανές ή με βγάζει από τίποτα λειβάδια παρέα με τις αγελάδες; :D

Googl-αρα και τα ορυχεία και τη λίμνη, όμως είναι πάρα πολύ βόρεια, εντελώς εκτός διαδρομής μας. Θα τα έχω υπόψη μου για το επόμενο. :)

Ο προγραμματισμός συνεχίζεται, με αργούς ρυθμούς βέβαια, λόγω του ότι τις καθημερινές πήζω λιγάκι. :)

Θα επανέλθω σύντομα.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Βολικό αυτό με τη νότια μεριά της Garda, που είναι εξ άλλου και πιο κοντά στη Βερόνα, να μην τρέχουμε πανικόβλητοι εκείνες τις μέρες.
Τι φάση είναι αυτή με τις ωραίες ορεινές διαδρομές στην Αυστρία, που τους βάζουνε είσοδο; Ψιλοξεφτίλα δεν είναι; Η διαδρομή που δείχνεις Λευτέρη είναι όντως πανέμορφη (τη γκούγκλαρα), οπότε την περνάω κι αυτή στο to-do, να δούμε σε τι σειρά προτεραιότητας θα βρεθεί όταν έρθει η ώρα για το ταξίδι. Βρίσκεται λιγάκι πιο βόρεια απ' τα σημεία που είχα στο μυαλό μου να κινηθούμε, αλλά δεν ξέρεις ποτέ, μπορεί να μας γυρίσει να πάμε. Εκεί με την πλαϊνή πορτούλα, αν ξέρεις, περνάνε και ασφάλτινες μηχανές ή με βγάζει από τίποτα λειβάδια παρέα με τις αγελάδες; :D

Googl-αρα και τα ορυχεία και τη λίμνη, όμως είναι πάρα πολύ βόρεια, εντελώς εκτός διαδρομής μας. Θα τα έχω υπόψη μου για το επόμενο. :)

Ο προγραμματισμός συνεχίζεται, με αργούς ρυθμούς βέβαια, λόγω του ότι τις καθημερινές πήζω λιγάκι. :)

Θα επανέλθω σύντομα.
Νασο εχω μεινει ανατολικα της Garda καπου στη μεση και το απογευμα κατεβηκαμε στον πολιτισμο νοτια, γι αυτο στο ειπα.
Μονο μπανιο ειχε να κανουμε εκει.

Οταν δεν εχει πολλα διοδια ετσι γινεται με καποια ορεινα περασματα.

Θα σου δειξω αυριο μια φωτογραφια με τις πορτουλες για να καταλαβεις. Δεν ειναι τιποτα. 2m υποθεση.

Πατησα σε ενα πλανο σου να δω χαρτη και καταλαβα οτι απο πανω θα κατεβαινεις!!
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Γεια σου και πάλι Λευτέρη! :)
Έχω διασχίσει τη Γερμανία με αμάξι 2 φορές και έχω διαπιστώσει ότι αν έχεις προορισμό αλλού, δεν έχει κάτι να προσφέρει αυτή η διαδρομή. Με αμάξι μάλιστα τη μία φορά τη διασχίσαμε σε μία μέρα, ξεκινήσαμε το πρωί από Αυστρία και πήραμε το βράδυ φέρρυ για Σουηδία από Rostock, νομίζω 11 ώρες οδήγησης ή κάπου τόσο. Αλλά τέτοιο κασκαντεριλίκι με μηχανή δεν τολμάω να κάνω. Άσε που το θεωρώ εντελώς άσκοπη φθορά στα λάστιχα και στα υπόλοιπα μηχανικά της μοτοσυκλέτας.
Οπότε καταλήξαμε στο motorail, παρότι μας περιορίζει αφάνταστα στο θέμα των ημερών και των προορισμών. Τι να κάνεις, δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Ελπίζω τουλάχιστον η εμπειρία να είναι θετική.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Γεια σου και πάλι Λευτέρη! :)
Έχω διασχίσει τη Γερμανία με αμάξι 2 φορές και έχω διαπιστώσει ότι αν έχεις προορισμό αλλού, δεν έχει κάτι να προσφέρει αυτή η διαδρομή. Με αμάξι μάλιστα τη μία φορά τη διασχίσαμε σε μία μέρα, ξεκινήσαμε το πρωί από Αυστρία και πήραμε το βράδυ φέρρυ για Σουηδία από Rostock, νομίζω 11 ώρες οδήγησης ή κάπου τόσο. Αλλά τέτοιο κασκαντεριλίκι με μηχανή δεν τολμάω να κάνω. Άσε που το θεωρώ εντελώς άσκοπη φθορά στα λάστιχα και στα υπόλοιπα μηχανικά της μοτοσυκλέτας.
Οπότε καταλήξαμε στο motorail, παρότι μας περιορίζει αφάνταστα στο θέμα των ημερών και των προορισμών. Τι να κάνεις, δεν μπορείς να τα έχεις όλα. Ελπίζω τουλάχιστον η εμπειρία να είναι θετική.
Καλα ειναι και ετσι.
Οι μεγαλες εθνικες πλεον εχουν πολλα διοδια, πολλα φορτηγα και προσπερνας τις ομορφες πολεις και χωρια για πλακα.
Αλλα αλλιως χρειαζεσαι 3 βδομαδες τουλαχιστον με αλλο κοστος τα ξενοδοχεια.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Οδικώς η Αλεμανια αξίζει να κατέβεις από δυτικά, να ακολουθήσεις τον Ρήνο κ μετά Μαύρο δάσος.
Από ανατολικά είναι όντως όλα ίδια..
Επίσης αν θες μοτοχοτελ στην καρδιά των Δολομιτων δες κ αυτό.
Έχω μείνει εκεί αρκετες ημέρες. Φίλος καλός ο ιδιοκτήτης.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
nasosrr εδω βλεπεις πως αφηνουν ανοικτο τον δρομο σε ολοκληρα περιφραγμενα αλπικα λειβαδια με αγελαδες κυριως.

Στο πρωτο που συναντησαμε θυμαμαι ειχε σωληνες που περιστρεφονταν και περασαμε ανοιγοντας την πορτουλα και κλεινοντας την μετα.
Εδω ειναι με ραγες ή γωνιές που δεν τρομαζουν, αρκει να μην σταματησεις επανω τους.
Οπου ειναι μεγαλη η εκταση δεν βαζουν περιφραξη, αλλα 2 συρματα με ρευμα μικρης τασης.

Βεβαια για το αν εχεις κοκκινη μηχανη και τι θα κανεις με τον ταυρο σε λιγο, ουτε κουβεντα!!
:ha
 
Top Bottom