MC road trip Αυστρία - βόρεια Ιταλία - Σλοβενία, Ιούνιος 2022

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτά αν δε κάνω λάθος είναι όντως για να μην περνάνε αγελάδες και πρόβατα. Στα υπόλοιπα έχουν περίφραξη, αν μπορούσαν να περάσουν από κάπου θα ήταν από το δρόμο.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σε όλους. Ελπίζω να είστε καλά.

Επεξεργάστηκα τις ιδέες και τις συμβουλές σας και έχω αρχίσει να τροποποιώ το ταξίδι.
Αρχικά λοιπόν προστέθηκαν 2 μίνι εκδρομές την πρώτη μέρα γύρω από το Villach. Αυτές είναι η Villacher Alpenstrasse και μία βόλτα στο κάστρο της Landskron. Μία για καφέ, η άλλη για lunch, κάπως έτσι. Χαλαρές και κοντινές διαδρομούλες, για προθέρμανση, εκεί κοντά στο σημείο άφιξης, ώστε να αισθανόμαστε και άνετα ότι δεν έχουμε απομακρυνθεί από τον "πολιτισμό" πριν συνηθίσουμε την ιδέα του μοτοταξιδιού στο εξωτερικό.

Νωρίς το απογευματάκι της ίδιας ημέρας, λέμε να φεύγουμε για Ljubljana, μέσω Vršič Pass και μετά ακολουθώντας τον Sava, πέρασμα απ' το Vintgar και μια στάση αν προλάβουμε στην Bled για φωτογραφίες.
Ljubljana φαίνεται ότι θα μείνουμε τουλάχιστον μία ολόκληρη ημέρα (δηλαδή 2 διανυκτερεύσεις) και είτε θα βολτάρουμε στην πόλη ψάχνοντας λιχουδιές και νόστιμο φαγητό ή θα ψάξουμε για καμιά κοντινή εκδρομή.

Μετά τη Ljubljana έχω μερικούς προβληματισμούς.
Οι προειδοποιήσεις του Σπύρου σχετικά με τη διαδρομή προς Σαράγιεβο με έβαλαν σε σκέψεις και έψαξα λίγο περισσότερο τη διαδρομή.
Το Villach εγω το θυμάμαι σαν αδιάφορο μέρος. Οπότε και δεν σταμάτησα.

Εγω θα διάλεγα να περάσω περισσότερο χρόνο Σλοβενία από το να μείνω απλά μια μέρα Ζάγκρεμπ.

Θα πρότεινα να μπεις Σλοβενία και να κάνεις το Vršič pass και να κατέβεις νότια προς Tolmin και από εκεί προς σπήλαια Postojna, κάστρο Predjama και μετά Λιουμπλιάνα.

Ή εναλλακτικά μπές μέχρι τις αρχές του Vršič και ακολούθησε τον ποταμό Sava μέχρι το φαράγγι του Vintgar και την λιμνη του Blend και μετά Λιουμπλιάνα.

Αντί να πάτε Ζάγκρεμπ μπορείτε επλισης να επισκεφθείτε τις λίμνες Plitvice και να μπείτε απο Bihać στη Βοσνία.

Οι διαδρομές μέχρι Σεράγεβο είτε από Bihać είτε από Banja Luka είναι ένα 6ωρο. Βέβαια και οι 2 είναι εξόχως κουραστικές με την πρώτη να είναι μάλλον πιο μεγάλη απο την δεύτερη.
Αυτό που είδα είναι ότι κατ' αρχάς δεν υπάρχει street view για να ξέρουμε περίπου τι θα αντιμετωπίσουμε. Απ' τη δορυφορική, κάνοντας ένα γρήγορο πέρασμα, φαίνεται σαν ένας μικρός επαρχιακός δρόμος στη μέση του πουθενά, χωρίς επαφή με πολιτισμό για πολύ μεγάλα μήκη της. Και αυτή τη στιγμή κλίνουμε προς την επιλογή να αφήσουμε εκτός του ταξιδιού μας τη Βοσνία. Αν ήμουν με μια παρέα με άλλες 3-4 μηχανές και άντρες μόνο, δεν θα είχα πρόβλημα. Αλλά μόνος μου με τη γυναίκα μου, σε τέτοιοι περιβάλλον, μου φαίνεται ελαφρώς ανόητη ιδέα.
Οπότε αποφασίσαμε να παραμείνουμε εκτός Κροατίας (με εξαίρεση προφανώς το μικρό κομμάτι κοντά στο Νέουμ), έστω και αν αυτό σημαίνει ότι θα κάνουμε μάλλον την ίδια διαδρομή στην κάθοδο και στην άνοδο (εκτός αν αλλάξουμε πάλι γνώμη και τελικά ανέβουμε από Ιταλία).

Δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικός και το σκέφτομαι και το σχεδιάζω υπερβολικά πολύ. Έχω φίλους που απλά θα φόρτωναν τη μηχανή στο τραίνο και θα ξεκινούσαν να σχεδιάζουν τις διαδρομές τους την επόμενη μέρα στο πρωινό, λίγες ώρες πριν ξεκινήσουν. Εμένα με πιάνει μια νευρικότητα με αυτά τα θέματα. Και την πληρώνετε εσείς. Χαχα!

Έχετε κάποιες σκέψεις σχετικά με αυτά που έγραψα παραπάνω; Κάποια σοβαρή ένσταση;

Το πλάνο είναι ακόμα WIP.

Παρεμπιπτόντως Σπύρο, μπήκα στο site της ÖBB να δω για τη διαδρομή Αμβούργο->Innsbruck και ζητάει πινακίδα κυκλοφορίας ακόμα και για να μου δείξει μόνο τις διαδρομές και τις τιμές. Τι κόλπο είναι αυτό, δεν μπορώ καν να δω τι υπάρχει χωρίς να φακελωθώ; Οπότε δυστυχώς δεν έχω ακόμα δει τι παίζει με αυτούς. :(
 
Reactions: STF

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Δώσε μια τυχαία, συνήθως πιανει
Το ίδιο κάνω κ όταν ζηταν όνομα επίθετο κτλ..
Ότι βγάλει το πληκτορολογιο
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
Καλησπέρα!
Μερικές σημειώσεις και από εμένα μιας και βρέθηκα σ' αυτά τα μέρη δύο φορές το περασμένο καλοκαίρι και 3-4 ακόμη στο παρελθόν:
  • H Λιουμπλιάνα υπέροχη, αξίζει δύο διανυκτερεύσεις. Οπωσδήποτε να ανεβείτε με το 'τελεφερικ' στο κάστρο, τόσο για καφέ όσο και για βόλτα στο μουσείο με τις μαριονέτες. Επίσης, αφού θα είστε εκεί είναι κρίμα να μην αφιερώσετε μερικές ώρες (ή και ένα πρωινό!) στην Bled.
  • Οι ακτές προς Povinj και Pula δεν με ενθουσίασαν, πολύ 'γερμανοποιημένες' και η θάλασσα χειρότερη σε σχέση με νότια
  • Οι λίμνες Plitvice που σου προτάθηκαν είναι όντως αξιοθέατο και ας έχουν κόσμο.
  • Από Plitvice είχα κάνει 2κάβαλο με CBR την διαδρομή δίπλα στον ποταμό Una, δλδ σύνορα Βοσνίας - Κροατίας. Δεν ήταν άσχημη η κατάσταση του δρόμου, μιας και είδα να το ερευνάς.
  • Ζαγκρεμπ δεν θα το έβαζα ως προτεραιότητα, μερικώς επειδή και ο κάμπος ως εκεί φλέγεται μεσημέρι καλοκαιριού.
  • Σαράγεβο μου άρεσε πάρα πολύ για την ιστορία του, τη μίξη από θρησκείες. Αλλά επ' ουδενί δεν έχει την πιο κοσμοπολίτικη αύρα των ακτών της Αδριατικής.
Νομίζω το τελευταίο που έγραψα θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό τη διαδρομή: Τι θέλεις (και τι θέλει και η σύζυγος!) περισσότερο από αυτό το ταξίδι: Λίγες ωρίτσες την ημέρα στη σέλα και μετά περπάτημα / μπανάκι στη θάλασσα και βόλτα σε γραφικά μέρη; Ή tour σε λιγότερο τουριστικά και ίσως λιγότερο 'οργανωμένα' μέρη;
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Οι προειδοποιήσεις του Σπύρου σχετικά με τη διαδρομή προς Σαράγιεβο με έβαλαν σε σκέψεις και έψαξα λίγο περισσότερο τη διαδρομή.

Αυτό που είδα είναι ότι κατ' αρχάς δεν υπάρχει street view για να ξέρουμε περίπου τι θα αντιμετωπίσουμε. Απ' τη δορυφορική, κάνοντας ένα γρήγορο πέρασμα, φαίνεται σαν ένας μικρός επαρχιακός δρόμος στη μέση του πουθενά, χωρίς επαφή με πολιτισμό για πολύ μεγάλα μήκη της. Και αυτή τη στιγμή κλίνουμε προς την επιλογή να αφήσουμε εκτός του ταξιδιού μας τη Βοσνία. Αν ήμουν με μια παρέα με άλλες 3-4 μηχανές και άντρες μόνο, δεν θα είχα πρόβλημα. Αλλά μόνος μου με τη γυναίκα μου, σε τέτοιοι περιβάλλον, μου φαίνεται ελαφρώς ανόητη ιδέα.
Μερικές σκέψεις για την διαδρομή στη Βοσνία .
Οι δρόμοι που πάνε προς Σεράγεβο από Κροατία είναι όντως μικροί επαρχιακοί δρόμοι ( με εξαίρεση κάποια κομμάτια σχετικά κοντά στο Σαράγεβο από την Ζενιτσα και μετά) που διασχίζουν πολλά όμορφα τοπία. Είναι σαν να πηγαίνεις Αρτα - Γραμμένη οξυά περνώντας από την λίμνη των Κρεμαστών και Καρπενήσι. 6 ώρες για 250 χλμ! :roflmao:
Οι δρόμοι δέν έχουν κίνηση. Ίσως απο Μπάνια λούκα λίγο περισσότερο. Είναι μία και μία λωρίδα, φιδωτόί χωρίς ιδιαίτερα δύσκολα σημεία, αλλά η μέση ωριαία είναι χαμηλή. Είναι χαλαρές ράθυμες διαδρομές (ειδικά από το bihac) που απλά πέρνουν πολύ χρόνο και άν ο τελικός σταθμός είναι το Σαράγεβο απλά θα φτάσεις εκεί σκασμένος στην κούραση.
Την πρωτη φορα που πήγα Σαράγεβο από Bihac πρέπει να έκανα 8 ώρες... :roflmao: Βέβαια είχα χασει το κοντέρ απο το DR (ένα ποδηλατικό που μου έπεσε κάπου στο δρόμο), είχε πάρα πολύ ζέστη και εγω πήγαινα πολύ χαλαρά.
Την δεύτερη φορά όντας υποψιασμένος αλλά και δικάβαλος με την γυναίκα μου πήγα λίγο πιο προετοιμασμένος και με στάσεις και ξεκούραση βγήκε πάνω κάτω σε 6-7 ώρες με στάσεις και χαζολόγημα.
Στη Βοσνία δεν αισθάνθηκα ποτέ άγχος ούτε φόβο μόνος ή με συνεπιβάτη. Είναι σαν να διασχίζεις την ελληνική επαρχία και ο κόσμος είναι φιλικός. Καμιά φορά πολύ φιλικός :roflmao:
Παρόλα αυτά αν αισθάνεσαι άγχος και αν είναι το πρωτο ταξίδι με μοτοσυκλέτα για τον συνεπιβάτη μπορείς κάλιστα να μείνεις σε πιο γνώριμα μέρη. Μπορείς να γυρνάς στην Αυστρία 15 μέρες και είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν και άλλα μέρη να δεις νέα πράγματα.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σας! :)

Καλησπέρα!
Μερικές σημειώσεις και από εμένα μιας και βρέθηκα σ' αυτά τα μέρη δύο φορές το περασμένο καλοκαίρι και 3-4 ακόμη στο παρελθόν:
  • H Λιουμπλιάνα υπέροχη, αξίζει δύο διανυκτερεύσεις. Οπωσδήποτε να ανεβείτε με το 'τελεφερικ' στο κάστρο, τόσο για καφέ όσο και για βόλτα στο μουσείο με τις μαριονέτες. Επίσης, αφού θα είστε εκεί είναι κρίμα να μην αφιερώσετε μερικές ώρες (ή και ένα πρωινό!) στην Bled.
  • Οι ακτές προς Povinj και Pula δεν με ενθουσίασαν, πολύ 'γερμανοποιημένες' και η θάλασσα χειρότερη σε σχέση με νότια
  • Οι λίμνες Plitvice που σου προτάθηκαν είναι όντως αξιοθέατο και ας έχουν κόσμο.
  • Από Plitvice είχα κάνει 2κάβαλο με CBR την διαδρομή δίπλα στον ποταμό Una, δλδ σύνορα Βοσνίας - Κροατίας. Δεν ήταν άσχημη η κατάσταση του δρόμου, μιας και είδα να το ερευνάς.
  • Ζαγκρεμπ δεν θα το έβαζα ως προτεραιότητα, μερικώς επειδή και ο κάμπος ως εκεί φλέγεται μεσημέρι καλοκαιριού.
  • Σαράγεβο μου άρεσε πάρα πολύ για την ιστορία του, τη μίξη από θρησκείες. Αλλά επ' ουδενί δεν έχει την πιο κοσμοπολίτικη αύρα των ακτών της Αδριατικής.
Νομίζω το τελευταίο που έγραψα θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό τη διαδρομή: Τι θέλεις (και τι θέλει και η σύζυγος!) περισσότερο από αυτό το ταξίδι: Λίγες ωρίτσες την ημέρα στη σέλα και μετά περπάτημα / μπανάκι στη θάλασσα και βόλτα σε γραφικά μέρη; Ή tour σε λιγότερο τουριστικά και ίσως λιγότερο 'οργανωμένα' μέρη;
Στέφανε, καλωσόρισες κι εσύ στο thread. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου.
1. Οκ, με μία ακόμα ψήφο, η Λιουμπλιάνα είναι πλέον στάνταρ προορισμός, δεν την κουνάει κανείς απ' τη λίστα.
Τη Bled τη βάλαμε στο πρόγραμμα, στη διαδρομή από Villach. Μου φαίνεται κι εμένα ότι αξίζει περισσότερο, όπως και το Vršič Pass, οπότε το ερώτημα είναι αν θα θυσιάσουμε κάτι εκεί κοντά στο Villach ή αν θα αφιερώσουμε μία (τρίτη) ημέρα στην εκδρομή αυτή, από Ljubljana. Ανοιχτό προς το παρόν.
  1. Plitvice βρίσκονται τοποθετημένες :p πολύ βολικά στο δρόμο για Zadar, οπότε μας βολεύει εξόχως! :)
  2. Δεν μας ενδιαφέρουν τα "κοσμοπολίτικα" μέρη, αλλά μας αρέσουν τα γραφικά και ήρεμα. Ο πολύς κόσμος μας κουράζει. Δυστυχώς συνήθως τα γραφικά δεν είναι ήρεμα και τα ήρεμα δεν είναι ιδιαίτερα γραφικά. Οπότε κάτι ενδιάμεσο. Στη σύντροφο αρέσει η φύση και τα μικρά χωριά. Εγώ, λόγω και επαγγέλματος, γοητεύομαι απ' τις πόλεις.
Για ιστορικο-πολιτικό-κοινωνικούς λόγους θέλω οπωσδήποτε να πάω Σαράγιεβο κάποια στιγμή στη ζωή μου. Είχα κάτι Βόσνιους συμφοιτητές στο Lund, γαμάτα τυπάκια και γενικά τρέφω μεγάλη εκτίμηση για το συγκεκριμένο λαό. Απλά δεν θέλω να ρισκάρω να χαλάσουν οι διακοπές μας εξ αιτίας κάποιου απροόπτου στη μέση του πουθενά, εκτός των άλλων και επειδή θα είναι η πρώτη σοβαρή εμπειρία της Σουηδέζας με μηχανή και θέλω να είναι όσο πιο ευχάριστη γίνεται. Το ταξίδι Ηράκλειο-Χανιά-Ηράκλειο τον Αύγουστο του 2018 με 40 βαθμούς πάνω στη CBR προσπαθώ από τότε να την πείσω ότι δεν ήταν αντιπροσωπευτική εμπειρία. Αν και η 2η φορά πάει παρόμοια, δεν το κόβω να υπάρχει τρίτη. :roflmao:

Ιδανικά θέλουμε να ξεκουραστούμε κιόλας λίγο, όχι να λιώσουμε στις διαδρομές. Οκ, αν μία μέρα κάνουμε ένα 6-ωρο ή 7-ωρο πάνω στη μηχανή, δεν θα πάθουμε και τίποτα, αλλά όχι σε καθημερινή βάση. Γι' αυτό έχουμε φροντίσει να έχουμε 3 εβδομάδες στη διάθεσή μας, για να μη σκάσουμε. Τα τουριστικά και οργανωμένα δεν μας απασχολούν τόσο, αρκεί να μην χάνεται η δυνατότητα συνεννόησης στα αγγλικά και να υπάρχουν τα βασικά (φαΐ, καφές, καθαρό κατάλυμα, ωραία μέρη).
Αλλά μεταξύ μας τώρα, όπου και αν πάμε, εγώ το ξέρω καλά, καλύτερα απ' το Πήλιο δεν θα βρούμε!!!!!!!

Μερικές σκέψεις για την διαδρομή στη Βοσνία .
Οι δρόμοι που πάνε προς Σεράγεβο από Κροατία είναι όντως μικροί επαρχιακοί δρόμοι ( με εξαίρεση κάποια κομμάτια σχετικά κοντά στο Σαράγεβο από την Ζενιτσα και μετά) που διασχίζουν πολλά όμορφα τοπία. Είναι σαν να πηγαίνεις Αρτα - Γραμμένη οξυά περνώντας από την λίμνη των Κρεμαστών και Καρπενήσι. 6 ώρες για 250 χλμ! :roflmao:
Οι δρόμοι δέν έχουν κίνηση. Ίσως απο Μπάνια λούκα λίγο περισσότερο. Είναι μία και μία λωρίδα, φιδωτόί χωρίς ιδιαίτερα δύσκολα σημεία, αλλά η μέση ωριαία είναι χαμηλή. Είναι χαλαρές ράθυμες διαδρομές (ειδικά από το bihac) που απλά πέρνουν πολύ χρόνο και άν ο τελικός σταθμός είναι το Σαράγεβο απλά θα φτάσεις εκεί σκασμένος στην κούραση.
Την πρωτη φορα που πήγα Σαράγεβο από Bihac πρέπει να έκανα 8 ώρες... :roflmao: Βέβαια είχα χασει το κοντέρ απο το DR (ένα ποδηλατικό που μου έπεσε κάπου στο δρόμο), είχε πάρα πολύ ζέστη και εγω πήγαινα πολύ χαλαρά.
Την δεύτερη φορά όντας υποψιασμένος αλλά και δικάβαλος με την γυναίκα μου πήγα λίγο πιο προετοιμασμένος και με στάσεις και ξεκούραση βγήκε πάνω κάτω σε 6-7 ώρες με στάσεις και χαζολόγημα.
Στη Βοσνία δεν αισθάνθηκα ποτέ άγχος ούτε φόβο μόνος ή με συνεπιβάτη. Είναι σαν να διασχίζεις την ελληνική επαρχία και ο κόσμος είναι φιλικός. Καμιά φορά πολύ φιλικός :roflmao:
Παρόλα αυτά αν αισθάνεσαι άγχος και αν είναι το πρωτο ταξίδι με μοτοσυκλέτα για τον συνεπιβάτη μπορείς κάλιστα να μείνεις σε πιο γνώριμα μέρη. Μπορείς να γυρνάς στην Αυστρία 15 μέρες και είναι σίγουρο ότι θα υπάρχουν και άλλα μέρη να δεις νέα πράγματα.
Ξανά χιελλόου Σπύρο!
Πιο αισιόδοξη αυτή η εκδοχή της περιγραφής νομίζω. Η πρώτη ήταν κάπως σκοτεινή. Χαχα! Παρόλα αυτά, όπως έγραψα και παραπάνω, μάλλον θα επιλέξουμε να αφήσουμε τη Βοσνία για την επόμενη φορά. Ούτε να μείνουμε Αυστρία 15 μέρες το ψήνουμε όμως. Θέλουμε πολύ να ξαναπάμε Μαυροβούνιο, εμένα μου έχει μείνει τρομερό απωθημένο απ' το 2019, που έβλεπα τις παρέες με τα BMW σε ντουζίνες να βολτάρουν εκεί.

Πάμε πίσω στο excel λοιπόν τώρα για συνέχεια του προγραμματισμού. :)

Καλό Σαββατόβραδο σε όλους και ξανά ευχαριστώ! :)
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σε όλους.

Πριν ξεκινήσω να σας ευχαριστήσω όλους για τις συμβουλές σας, τόσο αυτές που κράτησα, όσο και εκείνες που δεν προκρίθηκαν για το τελικό δρομολόγιο, όπως διαμορφώθηκε σήμερα το πρωί (ως σκελετός προφανώς, σίγουρα θα υπάρξουν αποκλίσεις επιτόπου).

Αποφασίσαμε να αφήσουμε το κομμάτι Κροατία-Μαυροβούνιο για μια άλλη φορά (πότε θα έρθει αυτή δεν ξέρω, ίσως και να γίνει με αφετηρία Ελλάδα αντί για Σουηδία, αν και δεν το βλέπω πιθανό άμεσα) και να επικεντρωθούμε στο λιγότερο περιπετειώδες, πλην όμως (ελπίζω) ανάλογα όμορφο κομμάτι της νότιας Αυστρίας, βόρειας Ιταλίας και Σλοβενίας. Ο λόγος ήταν το άγχος μου. Είναι το πρώτο τόσο μεγάλο μου ταξίδι, το πρώτο δικάβαλο και δεν ήθελα να το κουράσω πολύ και να αυξήσω το ρίσκο του να μας βγει ταλαιπωρία.

Τούτων δοθέντων (που έλεγε και ο Ευκλείδης), καταλήξαμε στα εξής (αφήνω εκτός το μη ενδιαφέρον commuting απ' τη Σουηδία στο Αμβούργο, απ' όπου θα πάρουμε το τραίνο).
1. Αμβούργο - Ίνσμπρουκ με ÖBB, κατόπιν σωτήριας πρότασης του Σπύρου snpl που μας έδωσε πολύ περισσότερη ευελιξία στις ημερομηνίες.
Δύο ή τρεις διανυκτερεύσεις Ίνσμπρουκ (για 2 το κόβω μάλλον) και συνέχεια νότια προς
  1. Δολομίτες μέσω Bolzano, που για κάποιο λόγο (απ' το Flight Simulator 2000 νομίζω) μου έχει κολλήσει ότι είναι ωραίο μέρος - θα δείξει. Στους Δολομίτες λέμε 2 ή 3 διανυκτερεύσεις (γι' αυτό θέλω να φάω μία απ' το Ίνσμπρουκ).
  2. Συνέχεια για λίμνη Κόμο και περίχωρα, η scenic διαδρομή των 330 χλμ περίπου υπολογίζεται να βγει σε ένα 7-ωρο συν στάσεις, οπότε θα μας πάρει όλη τη μέρα, αλλά στο χαλαρό, όχι καταδρομικά. Με μία διανυκτέρευση λοιπόν εκεί και εκδρομούλα το επόμενο πρωί, πριν ξεκινήσουμε για
  3. Γκάρντα, με ακόμα μία διανυκτέρευση. Εδώ υπάρχει μία (μεγάλη) πιθανότητα να κόψουμε την Κόμο και να περάσουμε πιο χαλαρά 2-3 μέρες στη Γκάρντα.
  4. Από Γκάρντα φεύγουμε με κατεύθυνση Τεργέστη αλλά στη διαδρομή για να μη μας πέσει βαριά, μάλλον θα γίνει μια στάση στη Βενετία (ε να τη δούμε κι αυτή μια φορά, τόσα χρόνια τη σνομπάρω). Μιας που θα είμαστε Τεργέστη, λέω να κάνουμε και καμιά εκδρομή προς το μοναδικό παραλιακό σημείο της Σλοβενίας, την (το) Κόπερ, αν και έχω την ανησυχία ότι θα είναι γεμάτο νέες και όμορφες Σλοβένες το μέρος, οπότε ίσως και να προσπαθήσω να το αποφύγω (σε όσους με νιώθουν στο σημείο αυτό, αφιερώνω αυτό εδώ το άσμα).
  5. Από Τεργέστη ή Κόπερ τέλος πάντων, ανηφορίζουμε για Λιουμπλιάνα με στόχο μία διανυκτέρευση (εναλλακτικά δύο αν έχουν περισσέψει μέρες) εκεί και την επόμενη μέρα αναχώρηση για
  6. Φίλλαχ, με στάση για φαΐ, ξεκούραση, άραγμα, sight-seeing κτλ στη Bled. Ύπνος κάπου στο ή κοντά στο Φίλλαχ και την επόμενη μέρα, που θα είναι και η τελευταία ουσιαστικά του ταξιδιού, Villacher Alpenstrasse και ενδεχομένως εκδρομή στη Landskron, αναλόγως κούρασης, διάθεσης κτλ.
Το χρονοδιάγραμμα είναι μεταξύ 7 Ιουνίου (αναχώρηση από Αμβούργο) και 23 Ιουνίου (αναχώρηση από Φίλλαχ).

Περίπου 1200 χλμ είναι αυτά, χωρίς το κομμάτι εντός Σουηδίας (άλλα 1000) και το κομμάτι στη βόρεια Γερμανία από Travemünde για Αμβούργο (άλλα 200).

Τώρα που κάθομαι ωραία και καλά στην καρέκλα μου και τα κοιτάω, μου φαίνονται κάπως χαλαρά. Αν τα βρούμε σκούρα εκεί, μικρό το κακό, κόβουμε μερικές εκδρομές και ξεκουραζόμαστε 1 μέρες παραπάνω κάπου στα μισά. Ή αφήνουμε τις scenic διαδρομές και παίρνουμε 1-2 αυτοκινητοδρόμους που θα μας μειώσουν αρκετά το χρόνο στη σέλα και άρα την κούραση.

Νομίζω ότι είναι αρκετά εφικτό το πλάνο και πιστεύω ότι έχω αφήσει περιθώριο για διορθώσεις ώστε να μην εξαντληθούμε. Θα δούμε.

Τώρα είμαστε περίπου 50 μέρες πριν την έναρξη του ταξιδιού και στο σημείο αυτό θα ήθελα να σας παρακαλέσω εάν έχετε σοβαρές ενστάσεις μόνο, να τις αναφέρετε. Χωρίς να θέλω να γίνω ξενέρωτος, το περιορίζω σε ενστάσεις γιατί κάποια στιγμή πρέπει να κλείσουμε και εισιτήρια. Οπότε αν συνεχίσουμε με προτάσεις, δεν θα οριστικοποιηθεί ποτέ.

Ευχαριστώ πάρα πολύ. :)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Στα μερη που εβαλες ξερεις τι να δεις?
Με το καλο.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Στα μερη που εβαλες ξερεις τι να δεις?
Με το καλο.
Η αλήθεια είναι πως όχι.
Πέρα απ' τις ιδέες που έχουν γραφτεί εδώ (που θα τις περάσω ξανά και θα σημειώσω ονόματα από πάσα κτλ) δεν έχω ψάξει/βρει κάτι άλλο.

Οπότε σε αυτό τον τομέα, είναι ευπρόσδεκτες όλες οι προτάσεις. Όπως επίσης (ξέχασα να γράψω) στους Δολομίτες που το όνομα περιγράφει απ' ότι έχω καταλάβει μια πολύ μεγάλη περιοχή, εάν υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις, θα τις εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Ιδανικά θέλουμε λίγο κόσμο και ησυχία, αλλά να μην είναι φάση σαν το "Wrong turn" και μας κλείσουν σε κανένα υπόγειο και μας κάνουν λουκάνικα. Να έχει λίγο κόσμο για ασφάλεια δηλαδή. Χαχαχα!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Η αλήθεια είναι πως όχι.
Πέρα απ' τις ιδέες που έχουν γραφτεί εδώ (που θα τις περάσω ξανά και θα σημειώσω ονόματα από πάσα κτλ) δεν έχω ψάξει/βρει κάτι άλλο.

Οπότε σε αυτό τον τομέα, είναι ευπρόσδεκτες όλες οι προτάσεις. Όπως επίσης (ξέχασα να γράψω) στους Δολομίτες που το όνομα περιγράφει απ' ότι έχω καταλάβει μια πολύ μεγάλη περιοχή, εάν υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις, θα τις εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Ιδανικά θέλουμε λίγο κόσμο και ησυχία, αλλά να μην είναι φάση σαν το "Wrong turn" και μας κλείσουν σε κανένα υπόγειο και μας κάνουν λουκάνικα. Να έχει λίγο κόσμο για ασφάλεια δηλαδή. Χαχαχα!
Για Δολομιτες ειχαμε κανει αυτη την γυρα. Φαινονται 6 πασσα συνολικα, απλα τις διαδρομες την ειχαν βγαλει ντοπιοι που κατι παραπανω ξερουν.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Για Δολομιτες ειχαμε κανει αυτη την γυρα. Φαινονται 6 πασσα συνολικα, απλα τις διαδρομες την ειχαν βγαλει ντοπιοι που κατι παραπανω ξερουν.
Ωωπ, τώρα αρχίζουν τα πολύ ωραία.
Με βοηθάς λίγο να καταλάβω όμως;
Αν ερμηνεύω σωστά, βλέπω 6 διαφορετικές διαδρομές, η κάθε μία τους πάνω από 4 ώρες οδήγηση (χωρίς στάσεις). Προφανώς μου προτείνεις μία απ' αυτές, όχι και τις 6, έτσι; Χαχα. Το λινκ σου με πάει στη Mendola, αλλά όποια και αν κλικάρω, το url μένει το ίδιο. Ποια απ' τις 6 να ανοίξω; Αν και όλες φαίνονται το ίδιο συναρπαστικές για εμένα που δεν έχω ξαναπάει εκεί.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Ωωπ, τώρα αρχίζουν τα πολύ ωραία.
Με βοηθάς λίγο να καταλάβω όμως;
Αν ερμηνεύω σωστά, βλέπω 6 διαφορετικές διαδρομές, η κάθε μία τους πάνω από 4 ώρες οδήγηση (χωρίς στάσεις). Προφανώς μου προτείνεις μία απ' αυτές, όχι και τις 6, έτσι; Χαχα. Το λινκ σου με πάει στη Mendola, αλλά όποια και αν κλικάρω, το url μένει το ίδιο. Ποια απ' τις 6 να ανοίξω; Αν και όλες φαίνονται το ίδιο συναρπαστικές για εμένα που δεν έχω ξαναπάει εκεί.
Αν πχ πατησεις στη βολτα Δολομιτες βλεπεις τα μερη και την φορα που καναμε εκεινη την μερα. Vollan μεναμε.
Νομιζα οτι ειχε και χαρτες, θα το δω αυριο.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Οοοοκ, τώρα το έπιασα. (συνήθως είμαι λιγότερο χαζός απ' ότι φάνηκε τώρα ότι είμαι, αλήθεια).

Θα φτιάξω έναν χάρτη στα γρήγορα να το δω. :)

Οπότε μπορεί κάποιος να το σπάσει και στη μέση αν δεν θέλει να ξοδέψει 6 ώρες στη μηχανή σε μία μέρα, ε; Τέλεια, τέλεια. :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Οοοοκ, τώρα το έπιασα. (συνήθως είμαι λιγότερο χαζός απ' ότι φάνηκε τώρα ότι είμαι, αλήθεια).

Θα φτιάξω έναν χάρτη στα γρήγορα να το δω. :)

Οπότε μπορεί κάποιος να το σπάσει και στη μέση αν δεν θέλει να ξοδέψει 6 ώρες στη μηχανή σε μία μέρα, ε; Τέλεια, τέλεια. :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ!
Ναι. Μπαινεις στο πρωτο μερος που σε βολευει απο Ινσμπρουκ και συνεχιζεις οσο θελεις.
Απλα αυτη η διαδρομη καθως και το πασσο Giava I, θυμαμαι ηταν πολυ ψαγμενη σαν χαραξη.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σε όλους.
Ξεκινήσαμε αισιόδοξα πριν λίγες ώρες και φυσικά μας έπιασε βροχή, γιατί μια στεγνή μέρα σε αυτή την τη χώρα δεν γίνεται να υπάρξει.

Στελνω προς το παρόν αυτό εδώ και θα επανέλθω όταν οι συνθήκες είναι πιο ευνοϊκές.

 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Να περασετε σουπερ.
 
Top Bottom