MC road trip Αυστρία - βόρεια Ιταλία - Σλοβενία, Ιούνιος 2022

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
ανεβαζε τις εδω μεσα τις φωτο μεσω Ταπατοκ να βλεπουμε τα 'αγια μερη' κ θα βασταμε εμεις αρχειο...:yew:
Δεν είναι κακή ιδέα αυτή. Το ξύλο ποιος θα το φάει όταν γεμίσουμε τον σερβερ; :eek:

Τώρα μας προέκυψε ένα άλλο ζητηματάκι για το οποίο δεν είχα φροντίσει. Η αλυσίδα είναι μέσα στη μπίχλα μετά από τόσα χιλιόμετρα με βροχή και επίσης έχει πάρα πολύ τζόγο. Πρέπει να βρω πλυντήριο να την πλύνω και (αν έχουν ένα μπουλονόκλειδο) να την σφίξω εγώ ή να βρω κανένα συνεργείο στο δρόμο να μου τη φτιάξει. Εκνευριστική μ@λ@κί@ τώρα αυτό, μου χαλάει το πρόγραμμα. :thnkg:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Πρέπει να βρω πλυντήριο να την πλύνω και (αν έχουν ένα μπουλονόκλειδο) να την σφίξω εγώ ή να βρω κανένα συνεργείο στο δρόμο να μου τη φτιάξει. Εκνευριστική μ@λ@κί@ τώρα αυτό, μου χαλάει το πρόγραμμα. :thnkg:
Δεν έχει αυτα τα "απαραίτητα" εργαλεία το μηχανάκι;
Αυτό το Κιτ που βάζει ο κατασκευαστής εννοώ (με τα λίγα εργαλεία, αλλά το τέντωμα της αλυσίδας το κάνεις) !
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Δεν έχει αυτα τα "απαραίτητα" εργαλεία το μηχανάκι;
Αυτό το Κιτ που βάζει ο κατασκευαστής εννοώ (με τα λίγα εργαλεία, αλλά το τέντωμα της αλυσίδας το κάνεις) !
Εχει όλα τα υπόλοιπα εκτός από αρκετά μεγάλο κλειδί για να ξεσφιξω το μπουλόνι. Παίζει και να το είχε αρχικά, αλλά όταν την πήρα εγώ δεν υπήρχε. :(

Edit:
Το κιτ τα περιείχε κανονικά:
Εγώ δεν τα παρέλαβα ποτέ όλα αυτά. :mad:
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εχει όλα τα υπόλοιπα εκτός από αρκετά μεγάλο κλειδί για να ξεσφιξω το μπουλόνι. Παίζει και να το είχε αρχικά, αλλά όταν την πήρα εγώ δεν υπήρχε. :(
Τότε μενει, μόνο κάποιο συνεργείο να σε εξυπηρετήσει!!!
Το χάσιμο του χρόνου είναι πιο πολύ το πρόβλημα, και ότι θα σου χαλάσει το ημερήσιο πρόγραμμα!!!
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Τότε μενει, μόνο κάποιο συνεργείο να σε εξυπηρετήσει!!!
Το χάσιμο του χρόνου είναι πιο πολύ το πρόβλημα, και ότι θα σου χαλάσει το ημερήσιο πρόγραμμα!!!
Είμαστε ψιλοχαλαρά πάντως. Ήδη είχαμε αποφασίσει να μείνουμε μια μέρα ακόμα εδώ (ένα μέρος που λέγεται Donzo, στη λίμνη Κόμο), οπότε τη Δευτέρα το πρωί θα πεταχτώ σε ένα συνεργείο που βρήκα, ελπίζω μόνο να είναι ανοιχτά.
Ξενέρωσα με την εργαλειοθήκη και φυσικά με τον εαυτό μου που δεν είχα δει τι έπρεπε να περιέχει για να συμπληρώσω πριν φύγω. Είμαι ηλίθιος. Όπως ηλίθιος ήταν κι αυτός που έβγαλε τα μισά εργαλεία από το κιτ.
Παρένθεση, αλλά το ακόμα χειρότερο είναι ότι η CBR όταν την πήρα μεταχειρισμένη εδώ δεν είχε καν εργαλειοθήκη. :mad:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
αυτο με το τζογο να το τσεκαρεις διοτι 2πλος κ μπαγκαζια εαν η αλυσιδα ειναι στα τελευταια της θα σου ξαναχαλαρωσει
κανονικα ηθελε ρυθμιση πριν φυγεις με 2ο ατομο επανω κ ελεγχο σε τι κατασταση ειναι
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
αυτο με το τζογο να το τσεκαρεις διοτι 2πλος κ μπαγκαζια εαν η αλυσιδα ειναι στα τελευταια της θα σου ξαναχαλαρωσει
κανονικα ηθελε ρυθμιση πριν φυγεις με 2ο ατομο επανω κ ελεγχο σε τι κατασταση ειναι
Καλημέρα Γιώργο. Η αλυσίδα είναι καινούρια (και τα γρανάζια) γι' αυτό δεν ασχολήθηκα να την κοιτάξω πριν το ταξίδι, θεώρησα ότι θα είναι οκ. Η αλήθεια βέβαια ειναι ότι έχει ήδη κάνει περίπου 1000 χλμ απ όταν ξεκινήσαμε, οπότε λίγος τζόγος ήταν αναμενόμενο να παρουσιαστεί. Καλά δεν το συζητάμε, δική μου βλακεία είναι αυτό, προφανώς έπρεπε να το τσεκάρω πριν ξεκινήσω. Δεν ξέρω αν η βροχή στη διαδρομή έπαιξε ρόλο (ελπίζω όχι πολύ, γιατί τότε θα μιλάμε για φθορά πέραν του φυσιολογικού για τα χιλιόμετρα).
Υποθέτω ότι αν ψάξω σήμερα θα βρω ένα βενζινάδικο που να έχει ένα κλειδί ώστε να μπορέσω να τη ρυθμίσω λίγο. Αυτό που σχεδόν σίγουρα δεν θα βρω είναι ροπόκλειδο (στο σπίτι έχω, αλλά δεν γινόταν να το κουβαλάω μαζί μου στο ταξίδι αυτό το ματσούκι, προφανώς) και ίσως είναι πιο καλή ιδέα να πάω απευθείας στο συνεργείο αύριο. Ελπίζω μόνο να είναι ανοιχτά.
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Καλημερες Νασο
Κυριακη σημερα,κανε την γυρα σου μην χασεις την μερα κ αυριο βρισκεις συνεργειο να κανεις οσα χρειαζεσαι
μην ξεχνας οτι θες ρυθμιση για φορτιο κ οχι σολο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καλημερες Νασο
Κυριακη σημερα,κανε την γυρα σου μην χασεις την μερα κ αυριο βρισκεις συνεργειο να κανεις οσα χρειαζεσαι
μην ξεχνας οτι θες ρυθμιση για φορτιο κ οχι σολο.
Αυτό, δηλαδή δεν είχε καμία σημασία ότι ήταν καινούρια. Με τόσο φορτίο έπρεπε η αλυσίδα να χαλαρώσει λίγο πριν ξεκινήσεις. Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να την αντικαταστήσεις ακόμη και αν αντέξει μέχρι να γυρίσεις. Η βροχή δεν έχει παίξει ρόλο. Μη στεναχωριέσαι αυτά γίνονται για να μαθαίνουμε και μη ξεχνάς ότι είναι το πρώτο σου ταξίδι και μόνο καλές αναμνήσεις θα σου αφήσει. Καλή συνέχεια στο όμορφο ταξίδι σου.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Καλημερες Νασο
Κυριακη σημερα,κανε την γυρα σου μην χασεις την μερα κ αυριο βρισκεις συνεργειο να κανεις οσα χρειαζεσαι
μην ξεχνας οτι θες ρυθμιση για φορτιο κ οχι σολο.
Και καμιά φώτο βα χαζολογάμε και εμεις! :D
Καλες βόλτες!
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σε όλους.
Λοιπόν, σήμερα κάναμε τη βόλτα μας και στις 6 το απόγευμα είχα ραντεβού με έναν άνθρωπο εδώ στο χωριό που έχει συνεργείο αυτοκινήτων και μου ρύθμισε την αλυσίδα. Και επειδή σας χρωστούσα και μια φώτο από το μέρος εδώ που μένουμε, ορίστε και οι 3 μαζί.

 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Αυτό, δηλαδή δεν είχε καμία σημασία ότι ήταν καινούρια. Με τόσο φορτίο έπρεπε η αλυσίδα να χαλαρώσει λίγο πριν ξεκινήσεις. Πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να την αντικαταστήσεις ακόμη και αν αντέξει μέχρι να γυρίσεις. Η βροχή δεν έχει παίξει ρόλο. Μη στεναχωριέσαι αυτά γίνονται για να μαθαίνουμε και μη ξεχνάς ότι είναι το πρώτο σου ταξίδι και μόνο καλές αναμνήσεις θα σου αφήσει. Καλή συνέχεια στο όμορφο ταξίδι σου.
Καλησπέρα Στέφανε. Τη ρυθμισαμε την αλυσίδα, θεωρητικά για φορτίο, θα δούμε τώρα πώς θα πάει. Ο άνθρωπος που μου τη ρύθμισε έχει συνεργείο αυτοκινήτων, αλλά υποψιάζομαι ότι τακτοποιεί τις μηχανές και τα μηχανάκια όλου του χωριού. Δεν ξέρω αν αξίζει να περάσω από ένα συνεργείο μότο εδώ παραδίπλα αύριο πριν φύγουμε για ένα τσεκάρισμα. Το θέμα είναι ότι εγώ δεν μιλάω ούτε μισή λέξη ιταλικά και αυτός δεν μιλούσε ούτε μισή αγγλικά οπότε ελπίζω απλά ότι κατάφερα να του εξηγήσω με τα δάχτυλα οτι είμαστε δύο άτομα με φορτίο. Χαχαχα. Ίσως περάσω από το μοτοσυνεργείο αύριο. :cool:
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα.
Νιώθω λίγο σα να βρίσκομαι στο Blair witch project και αυτό το μήνυμα μπορεί να είναι το τελευταίο μου.
Εχουμε έρθει για διανυκτέρευση σε ένα φανταστικό μέρος, κάπου στη μέση του πουθενά. Σε ένα B&Β που λέγεται La Vittoria και έχει και μια μηχανή στην πινακίδα του.
Βρισκεται εδώ: HERE WeGo - Maps - Routes - Directions - All ways from A to B in one

Όταν φτάσαμε, το μέρος ήταν θεόκλειστο. Τα πάντα σβηστά (ενώ είχαμε κάνει κράτηση). Καθώς ξεκινήσαμε να φύγουμε, είδαμε κίνηση και γυρίσαμε. Μας άνοιξε μια κυριούλα με πολύ creepy χαμόγελο και υπερβολικά ευγενική, εμένα οι τόσες ευγένειες με βάζουν σε υποψίες. Και ήμασταν οι μόνοι πελάτες. Τέλος πάντων, μπήκαμε στο δωμάτιο και μετά από λίγο εμφανίστηκαν άλλοι δύο ένοικοι, ένα ζευγάρι, η γυναίκα από το οποίο μοιάζει πολύ ύποπτα σε αυτή που μας άνοιξε. Για στάχτη στα μάτια έσκασε το 2ο ζευγάρι; Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάτι δεν μου πάει καλά. Όπως και το ότι ήθελε να με βάλει να παρκάρω τη μηχανή σε σημείο που δεν φαίνεται από το δρόμο με έβαλε κι αυτό σε υποψίες. Τελικά την άφησα κάπου πιο εμφανώς.
Μην τα πολυλογώ, αν δεν ξαναγράψω, μας έχουν σκοτώσει και τεμαχίσει στο σημείο που λινκαρα παραπάνω.

Αν όλα πάνε καλά, θα τα ξαναπούμε με τις λεπτομέρειες από τη μέρα που πέρασε.

Καληνύχτα προς το παρόν και ελπίζω να τα ξαναπούμε.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Καλησπέρα.
Νιώθω λίγο σα να βρίσκομαι στο Blair witch project και αυτό το μήνυμα μπορεί να είναι το τελευταίο μου.
Εχουμε έρθει για διανυκτέρευση σε ένα φανταστικό μέρος, κάπου στη μέση του πουθενά. Σε ένα B&Β που λέγεται La Vittoria και έχει και μια μηχανή στην πινακίδα του.
Βρισκεται εδώ: HERE WeGo - Maps - Routes - Directions - All ways from A to B in one

Όταν φτάσαμε, το μέρος ήταν θεόκλειστο. Τα πάντα σβηστά (ενώ είχαμε κάνει κράτηση). Καθώς ξεκινήσαμε να φύγουμε, είδαμε κίνηση και γυρίσαμε. Μας άνοιξε μια κυριούλα με πολύ creepy χαμόγελο και υπερβολικά ευγενική, εμένα οι τόσες ευγένειες με βάζουν σε υποψίες. Και ήμασταν οι μόνοι πελάτες. Τέλος πάντων, μπήκαμε στο δωμάτιο και μετά από λίγο εμφανίστηκαν άλλοι δύο ένοικοι, ένα ζευγάρι, η γυναίκα από το οποίο μοιάζει πολύ ύποπτα σε αυτή που μας άνοιξε. Για στάχτη στα μάτια έσκασε το 2ο ζευγάρι; Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάτι δεν μου πάει καλά. Όπως και το ότι ήθελε να με βάλει να παρκάρω τη μηχανή σε σημείο που δεν φαίνεται από το δρόμο με έβαλε κι αυτό σε υποψίες. Τελικά την άφησα κάπου πιο εμφανώς.
Μην τα πολυλογώ, αν δεν ξαναγράψω, μας έχουν σκοτώσει και τεμαχίσει στο σημείο που λινκαρα παραπάνω.

Αν όλα πάνε καλά, θα τα ξαναπούμε με τις λεπτομέρειες από τη μέρα που πέρασε.

Καληνύχτα προς το παρόν και ελπίζω να τα ξαναπούμε.
Μην ανησυχεις.
Λιγο πιo περα, ειχαμε μεινει σε μια τυπισα που ειχε πεθανει ο αντρας της 3 μηνες πριν παμε και κουνουσε τη φουστα της λεγοντας συνεχεια caldo caldo.
:ha
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
O nasosrr μου εκανε like οποτε ή είναι καλα, ή του εκλεψαν και το κινητο!! :roflmao:
Σε λιγο θα μας πει και ότι η ξενοδόχος που εμοιαζε με την άλλη, είναι Κινέζες.
:ha:ha
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Όχι παιδιά εντάξει, επιβιώσαμε την πρώτη νύχτα. Αλλά δεν έχει τελειώσει τίποτα, έχουμε ακόμα μια διανυκτέρευση. Μπορεί η πρώτη να ήταν για να μας κάνουν να νιώσουμε άνεση. Μας δώσανε και ωραίο πρωινό, να έχουμε ψαχνό πάνω μας όταν μας σφάξουν. :ha

(γελάμε, γελάμε, αλλά έτσι γίνονται αυτά, ξέρω εγώ. Έχω δει ταινίες)

Πάρτε και μια γεύση από τη σημερινή διαδρομούλα.

 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καααααλησπερα σε όλους.

Λοιπόν, πριν πω οτιδήποτε άλλο, επειδή η τάξη πρέπει να αποκαθίσταται:
Όχι μόνο δεν μας έσφαξαν στο B&B La Vittoria στο Trebbio (λέγεται και Treviso Bresciano), αλλά ξαναπήγαινα άνετα και εμένα και καμιά βδομάδα παραπάνω και η γυναίκα που το έχει είναι απίθανη, μακάρι να μιλούσε αγγλικά να κάναμε και παρέα. Θα της γράψω και review στο booking σε λίγο. Και το μέρος είναι και μοτοστέκι, ήταν ακόμα 6-7 άτομα με μηχανές εκεί.

Φύγαμε παρόλα αυτά σήμερα και αυτή τη στιγμή είμαστε στην ευρύτερη περιοχή των Δολομιτών, αν και εδώ (δίπλα στη λίμνη Santa Croce) δεν το λες και ειδυλλιακό το τοπίο. Είμαστε όμως πολύ κοντά στη λίμνη, οπότε θα πάμε αύριο εκεί να τη δούμε. Επίσης είμαστε κοντά στο Cortina d'Ampezzo, που επίσης θα επισκεφθούμε. Θα επανέλθω με υλικό. Το μέρος εδώ επελέγη λόγω τιμής της διαμονής.

Και πάμε στα ζουμερά της ημέρας... Τι έγινε σήμερα λοιπόν;

Αυτό εδώ:

Επί σχεδόν μιάμιση ώρα, έριχνε βροχή λες και άδειαζε κάποιος δεξαμενή, εναλλασσόμενη με χαλάζι, on-off αέρα και κεραυνούς που έσκαγαν σε απόσταση μερικών εκατοντάδων μέτρων γύρω μας. Μέχρι και αμάξια σταματούσαν για να προστατευτούν κάτω από το υπόστεγο στο βενζινάδικο κάθε που έπιανε το χαλάζι. Τίποτα άλλο δεν λέω για σήμερα, τα υπόλοιπα από αύριο.

Καλό βραδάκι σε όλους. :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και στην Ελλάδα τα ίδια ζούμε πχια με τις καταιγίδες
Μην μασατε....συνεχίστε και το νου σας :friendship:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Καααααλησπερα σε όλους.

Λοιπόν, πριν πω οτιδήποτε άλλο, επειδή η τάξη πρέπει να αποκαθίσταται:
Όχι μόνο δεν μας έσφαξαν στο B&B La Vittoria στο Trebbio (λέγεται και Treviso Bresciano), αλλά ξαναπήγαινα άνετα και εμένα και καμιά βδομάδα παραπάνω και η γυναίκα που το έχει είναι απίθανη, μακάρι να μιλούσε αγγλικά να κάναμε και παρέα. Θα της γράψω και review στο booking σε λίγο. Και το μέρος είναι και μοτοστέκι, ήταν ακόμα 6-7 άτομα με μηχανές εκεί.

Φύγαμε παρόλα αυτά σήμερα και αυτή τη στιγμή είμαστε στην ευρύτερη περιοχή των Δολομιτών, αν και εδώ (δίπλα στη λίμνη Santa Croce) δεν το λες και ειδυλλιακό το τοπίο. Είμαστε όμως πολύ κοντά στη λίμνη, οπότε θα πάμε αύριο εκεί να τη δούμε. Επίσης είμαστε κοντά στο Cortina d'Ampezzo, που επίσης θα επισκεφθούμε. Θα επανέλθω με υλικό. Το μέρος εδώ επελέγη λόγω τιμής της διαμονής.

Και πάμε στα ζουμερά της ημέρας... Τι έγινε σήμερα λοιπόν;

Αυτό εδώ:

Επί σχεδόν μιάμιση ώρα, έριχνε βροχή λες και άδειαζε κάποιος δεξαμενή, εναλλασσόμενη με χαλάζι, on-off αέρα και κεραυνούς που έσκαγαν σε απόσταση μερικών εκατοντάδων μέτρων γύρω μας. Μέχρι και αμάξια σταματούσαν για να προστατευτούν κάτω από το υπόστεγο στο βενζινάδικο κάθε που έπιανε το χαλάζι. Τίποτα άλλο δεν λέω για σήμερα, τα υπόλοιπα από αύριο.

Καλό βραδάκι σε όλους. :)
Αντί να τραβάς βιντεάκια δεν έβγαζες τα κράνη από τη μηχανή;
Μήπως η καλή κυρία του ξενοδοχείου σας έχει υπνωτίσει και μας τα γράφεις όλα καλά και όμορφα;
Αν δε μπορείς να γράψεις ελεύθερα βάλε ένα emoji "γουέλκαμ του εϊντιβιράιντ", στο γράφω στα Ελληνικά για να μη σε ψιλιαστεί.

Υ.Γ.: Αν σας έχει κάνει ζόμπι... υπάρχουν λύσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom