MC road trip Αυστρία - βόρεια Ιταλία - Σλοβενία, Ιούνιος 2022

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Αντί να τραβάς βιντεάκια δεν έβγαζες τα κράνη από τη μηχανή;
Μήπως η καλή κυρία του ξενοδοχείου σας έχει υπνωτίσει και μας τα γράφεις όλα καλά και όμορφα;
Αν δε μπορείς να γράψεις ελεύθερα βάλε ένα emoji "γουέλκαμ του εϊντιβιράιντ", στο γράφω στα Ελληνικά για να μη σε ψιλιαστεί.

Υ.Γ.: Αν σας έχει κάνει ζόμπι... υπάρχουν λύσεις.
:welcome:

:ha:ha:ha

Τα κράνη έμειναν εκεί επίτηδες:
α) για να μας ενυδατώνει το πρόσωπο η υγρασία κατά τη διάρκεια της υπόλοιπης διαδρομής
β) για να δοκιμάσουμε πόσο αδιάβροχα είναι τα freecom
γ) επειδή φυσούσε τόσο ώστε έβρεχε και πλαγίως, οπότε όπου και αν τα είχα, το ίδιο θα έκανε
δ) για να ξεπλυθούν απ τα μυγάκια
ε) όλα τα παραπάνω

Α και να μην ξεχάσω:
:welcome:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
:welcome:

:ha:ha:ha

Τα κράνη έμειναν εκεί επίτηδες:
α) για να μας ενυδατώνει το πρόσωπο η υγρασία κατά τη διάρκεια της υπόλοιπης διαδρομής
β) για να δοκιμάσουμε πόσο αδιάβροχα είναι τα freecom
γ) επειδή φυσούσε τόσο ώστε έβρεχε και πλαγίως, οπότε όπου και αν τα είχα, το ίδιο θα έκανε
δ) για να ξεπλυθούν απ τα μυγάκια
ε) όλα τα παραπάνω

Α και να μην ξεχάσω:
:welcome:
Τα Freecom έχουν ένα πυκνωτάκι υψηλής τάσης. Με τόση βροχή που έφαγαν αύριο που θα τα φορέσετε θα νιώσετε ένα μικρό τσίμπημα στα μάγουλα σας. Μετά όλα θα έχουν γίνει όπως πριν.... πριν διανυκτερεύσετε στο B&B La Vittoria....
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Τα Freecom έχουν ένα πυκνωτάκι υψηλής τάσης. Με τόση βροχή που έφαγαν αύριο που θα τα φορέσετε θα νιώσετε ένα μικρό τσίμπημα στα μάγουλα σας. Μετά όλα θα έχουν γίνει όπως πριν.... πριν διανυκτερεύσετε στο B&B La Vittoria....
Θα γίνει το σλόγκαν του ταξιδιού το Λα Βιτόρια. :cool:
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Νάστε καλά παιδιά, ξεράθηκα, δάκρυσα από τα γέλια ! :ha:friendship::ha:friendship:
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Σήμερα η διαδρομή είχε 2 passi, το πρώτο δεν το θυμάμαι, το 2ο λέγεται passo Giau και μας οδήγησε εδώ:



Εντάξει, Πήλιο δεν είναι, αλλά καααααλό είναι κι αυτό εδώ μωρέ, οκ.

Τώρα είμαστε Cortina d'Ampezzo.
Έχει πιο πολλές μηχανές από έντομα εδώ πάνω.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Σήμερα η διαδρομή είχε 2 passi, το πρώτο δεν το θυμάμαι, το 2ο λέγεται passo Giau και μας οδήγησε εδώ:



Εντάξει, Πήλιο δεν είναι, αλλά καααααλό είναι κι αυτό εδώ μωρέ, οκ.

Τώρα είμαστε Cortina d'Ampezzo.
Έχει πιο πολλές μηχανές από έντομα εδώ πάνω.
Ωραίο πανόραμα και πολύ ωραίος καιρός!
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σε όλους.
Πλέον στο ξενοδοχείο, οπότε είχα άνεση να ψάξω λίγο και να βρω πληροφορίες για τη διαδρομή. Ανέβασα και μερικές φωτογραφίες.

Η ημέρα λοιπόν ξεκίνησε από το βαρετό ξενοδοχείο μας αλλά αρκετά σύντομα έγινε ενδιαφέρουσα με το πρώτο πάσο, το Passo Staulanza από το Longarone. Αμέσως μετά το Staulanza ξεκινάει ουσιαστικά το Passo Giau, που στο υψηλότερο σημείο του έχει και το πάρκινγκ εκείνο με την υπέροχη θέα γύρω στις κορυφές. Πραγματικά απίστευτο μέρος. Έχω τραβήξει και 360 μοίρες φώτο από εκεί, αλλά δεν έχω βρει τρόπο ακόμα να την ανεβάσω κάπου ώστε να μπορείτε να τη δείτε, υπομονή μέχρι να πάω σπίτι.

Από το Giau λοιπόν συνεχίσαμε για Cortina d'Ampezzo όπως έγραψα παραπάνω όπου φάγαμε μεσημεριανό. Και μετά ξανά στο δρόμο μέσω του Passo Tre Croci για τη λίμνη Misurina. Μια πολύ μικρή αλλά γραφική λιμνούλα.

Μια πολύ μικρή γεύση στις παρακάτω φώτο. Έχω και βίντεο από τη διαδρομή, αλλά αυτό θα αργήσει.



Καλό βράδυ σε όλους.

Edit:

Βρήκα ένα site για 360 χωρίς εγγραφή, μιας και αυτές οι λήψεις είναι και κάπως παράνομες.

 
Τελευταία επεξεργασία:

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Και το 2ο fail του ταξιδιού, θέλουν άλλαγμα τα τακάκια μου. :oh:
Φρενάρω κανονικά, δεν έχει μειωθεί η απόδοση, αλλά έχει μεγαλώσει η διαδρομή και τα κοίταξα και έχει εξαφανιστεί η εγκοπή. Υποθέτω ότι φρέναρα λίγο (πολύ) περισσότερο στα βουνά απ' όσο συνήθως και τους άλλαξα τα φώτα.

Έχει υλικό ακόμα πάνω το τακάκι, οπότε δεν θα τρέξω να τα αλλάξω τώρα, απλά τελειώσαμε με τα passi (έτσι κι αλλιώς μάλλον είχαμε τελειώσει, εκτός από το Villacher alpenstrasse που ακόμα έχω σκοπό να κάνω, έστω και αν το κάνω με ρυθμούς ποδηλάτου) και θα τα αλλάξω στο σπίτι. Από τώρα και για τις επόμενες μέρες λοιπόν, Pink Floyd στα ακουστικά και χαλαρή οδήγηση.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Και το 2ο fail του ταξιδιού, θέλουν άλλαγμα τα τακάκια μου. :oh:
Φρενάρω κανονικά, δεν έχει μειωθεί η απόδοση, αλλά έχει μεγαλώσει η διαδρομή και τα κοίταξα και έχει εξαφανιστεί η εγκοπή. Υποθέτω ότι φρέναρα λίγο (πολύ) περισσότερο στα βουνά απ' όσο συνήθως και τους άλλαξα τα φώτα.

Έχει υλικό ακόμα πάνω το τακάκι, οπότε δεν θα τρέξω να τα αλλάξω τώρα, απλά τελειώσαμε με τα passi (έτσι κι αλλιώς μάλλον είχαμε τελειώσει, εκτός από το Villacher alpenstrasse που ακόμα έχω σκοπό να κάνω, έστω και αν το κάνω με ρυθμούς ποδηλάτου) και θα τα αλλάξω στο σπίτι. Από τώρα και για τις επόμενες μέρες λοιπόν, Pink Floyd στα ακουστικά και χαλαρή οδήγηση.
Που να πας μονος σου δηλαδη.
Καλη συνεχεια
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Αναφορά από τον Ιταλό μηχανικό, όλα καλά με τα τακάκια μου, να ξεστραβωθώ άλλη φορά να κοιτάω από τη μεριά που πρέπει. Έλυσε τη δαγκάνα και μου τα έδειξε, έχουν πολλά χλμ ακόμα να κάνουν.
Μεσημεριανό στο Udine και συνέχεια προς Villach, χωρίς να έχουμε ακόμα αποφασίσει πού θα μείνουμε, θα δούμε πού μας αρέσει.
Η Σλοβενία πήρε παράταση, θα την επισκεφθούμε στο επόμενο ταξίδι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αναφορά από τον Ιταλό μηχανικό, όλα καλά με τα τακάκια μου, να ξεστραβωθώ άλλη φορά να κοιτάω από τη μεριά που πρέπει. Έλυσε τη δαγκάνα και μου τα έδειξε, έχουν πολλά χλμ ακόμα να κάνουν.
Μεσημεριανό στο Udine και συνέχεια προς Villach, χωρίς να έχουμε ακόμα αποφασίσει πού θα μείνουμε, θα δούμε πού μας αρέσει.
Η Σλοβενία πήρε παράταση, θα την επισκεφθούμε στο επόμενο ταξίδι.
Για Βιλαχ ....να πάτε από triglav.
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αναφορά από τον Ιταλό μηχανικό, όλα καλά με τα τακάκια μου, να ξεστραβωθώ άλλη φορά να κοιτάω από τη μεριά που πρέπει. Έλυσε τη δαγκάνα και μου τα έδειξε, έχουν πολλά χλμ ακόμα να κάνουν.
Μεσημεριανό στο Udine και συνέχεια προς Villach, χωρίς να έχουμε ακόμα αποφασίσει πού θα μείνουμε, θα δούμε πού μας αρέσει.
Η Σλοβενία πήρε παράταση, θα την επισκεφθούμε στο επόμενο ταξίδι.
Θα το δειτε που θα κοιμηθειτε αφου δεν εχετε κλεισει, απλα κεντρο κεντρο δεν λεει και πολλα.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Για Βιλαχ ....να πάτε από triglav.
Και γ@μώ τις προτάσεις της τελευταίας στιγμής. Ψάχναμε πού να μείνουμε μεταξύ Udine και Villach και είδα την πρόταση σου, οπότε βρήκαμε ένα πολύ γλυκούλι μέρος (link στο booking) μέσα στο πάρκο του Triglav και κλείσαμε εκεί για 2 νύχτες, την τελευταία μάλλον θα την περάσουμε Villach.
Ευχαριστούμε για την ιδέα.
(ελπίζω να μην είναι κι εκεί μανιακοί δολοφόνοι με πριόνια, μην ξεχνάμε άλλωστε τίνος ήταν η πρόταση, έτσι; Να τα λέμε όλα... )
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Και γ@μώ τις προτάσεις της τελευταίας στιγμής. Ψάχναμε πού να μείνουμε μεταξύ Udine και Villach και είδα την πρόταση σου, οπότε βρήκαμε ένα πολύ γλυκούλι μέρος (link στο booking) μέσα στο πάρκο του Triglav και κλείσαμε εκεί για 2 νύχτες, την τελευταία μάλλον θα την περάσουμε Villach.
Ευχαριστούμε για την ιδέα.
(ελπίζω να μην είναι κι εκεί μανιακοί δολοφόνοι με πριόνια, μην ξεχνάμε άλλωστε τίνος ήταν η πρόταση, έτσι; Να τα λέμε όλα... )
Θα με θυμηθεις...

 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Θα με θυμηθεις...

:inlove::yew:

Σορρυ, αστειεύομαι.

Λοιπόν, η Σλοβενία ήδη αποζημιώνει. Πολύ ωραίο χωριό, γραφικό, παραδοσιακό, το μέρος που μένουμε είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ, η ποιότητα κατασκευής είναι παραδειγματική! Μόλις έπιασε βροχή, αλλά δεν πειράζει, είμαστε μέσα.

Αύριο η εκδρομούλα στο Vršič.

Ευχαριστώ πολύ για το tip και καλό βραδάκι.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Δεν την παλεύω άλλο.
Να θες να πιεις έναν καφέ στη χλιδή σου με το ωραίο και ακριβό σου μηχανάκι και να πρέπει να έχεις τον κάθε φτωχομπινέ γυφτοκάγκουρα παραδίπλα με τον κουβά του, έλεος δηλαδή. Έλεος.
Ούτε καν να παρκάρω εκεί κοντά δεν καταδέχομαι, ε; Ούτε καν. Να πάει κανείς κουλός να ξεπαρκάρει το χρέπι του και να μου κάνει καμία γρατζουνιά; Αυτοί ούτε καν ασφαλισμένα δεν πρέπει να τα έχουν τα σαπάκια τους.

 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Ένα μικρό (αλλά ελαφρώς σοβαρότερο) update από τη σημερινή ημέρα.
Το πάρκο triglav είναι πανέμορφο.

Ευχαριστώ πολύ για την ιδέα, μέτρησε πολύ.

Το πάσο Vršič ήταν επίσης απολαυστικότατο. Στην άνοδο από τη λίμνη Jasna ο δρόμος ήταν άσχημος. Λακκούβες, σπασίματα και λιθόστρωτο σε κάθε μία από τις περίπου 30 φουρκέτες της ανόδου. Δεν μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη και ανεβήκαμε πολύ μα πολύ χαλαρά. Πίσω ακόμα και από τα τροχόσπιτα. Η επιστροφή όμως από εκεί που κάτσαμε για φαΐ (και είδαμε και τις McLaren) ήταν εντελώς άλλη υπόθεση. Είχε αρχίσει να ρίχνει κάτι χοντρές ψιχάλες και είχα τη δικαιολογία ότι "βιαζόμαστε ρε γυναίκα να μη μας πιάσει η βροχή", ο δρόμος είναι πολύ καλύτερος, σχεδόν άψογος, οπότε πήγε ζάχαρη η ανάβαση. Υπέροχα.
Τώρα χαλάρωση και αύριο, αν το επιτρέπει ο καιρός, Bled.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Η περιοχή στην Λίμνη Bled είναι πολύ όμορφα αλλά δυστυχώς είναι πάντα πνιγμένα στον κόσμο. Μια πολύ ωραία εναλλακτική για στάση είναι η λίμνη Bohinj (πιν), 20 λεπτά από το Bled. Επίσης αξίζει να πάτε και στο φαραγγι του Vintgar που είναι εκεί δίπλα ( info ).
 
Top Bottom