MC road trip Αυστρία - βόρεια Ιταλία - Σλοβενία, Ιούνιος 2022

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Υπάρχει και από το bovec μια σούπερ διαδρομή για το άλλο πάσο, το magart.
Αν σας παίρνει χρονικά τραβάτε και από εκεί .
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Φτωχοπαρεα δηλαδή...
Πιστεύω να τους άφησες κανένα.... ευρουλακι, για την επιστροφή τους, ναι;;; :laugh:
Ε, τσόνταρα κάτι για να τους βγουν για τη βενζίνη μωρέ, έχει ακριβύνει κιόλας τώρα, καίνε και πολύ αυτά τα χρέπια, τι να κάνεις;
Εν τω μεταξύ άκουσα και όταν τα έβαλαν μπροστά, σαν GLX με Sebring κάνουν, ε; Πεεεεε. Δεν ντρέπονται να κυκλοφορούν με τέτοια; :happy:
Υπάρχει και από το bovec μια σούπερ διαδρομή για το άλλο πάσο, το magart.
Αν σας παίρνει χρονικά τραβάτε και από εκεί .
Αποφασίσαμε να κάνουμε λίγο πιο περιπατητικό τουρισμό σήμερα και έχουμε παρκάρει στη Bohinj και βολτάρουμε πεζή. Μας έπιασε και μια βροχούλα, ω χαρώ τη  και είμαστε χαλαροί. Είναι πανέμορφα εδώ πάντως.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αποφασίσαμε να κάνουμε λίγο πιο περιπατητικό τουρισμό σήμερα και έχουμε παρκάρει στη Bohinj και βολτάρουμε πεζή. Μας έπιασε και μια βροχούλα, ω χαρώ τη  και είμαστε χαλαροί. Είναι πανέμορφα εδώ πάντως.
Αν έχετ όρεξη για περπάτημα αξίζει να επισκεφθείτε και τον καταρράκτη Savica που είναι κοντά στην λίμνη. Θέλει ένα δίωρο με τα πόδια πήγαινέλα βεβαια...
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλημέρα (ή καλησπέρα) σε όλους.
Είμαστε Αυστρία και σε λίγο θα πάμε στο σταθμό, το τραίνο φεύγει 18:07.
Μία καρτ ποστάλ από Alpenstraße και τα ξαναλέμε μάλλον από Σουηδία πλέον, δεν ξέρω αν θα ξαναποστάρω από τη διαδρομή. Θα δούμε τι μαζέψαμε από υλικό, αν θα καταφέρω να σώσω τα video στις 2 κλινικά νεκρές microSD κτλ.
Ως το επόμενο ποστ λοιπόν, ευχαριστώ ξανά όλους για τις ιδέες και τις προτάσεις σας και τα ξαναλέμε σύντομα.

 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλημέρα σας από Vadstena (σπίτι δηλαδή).

Έχω ήδη ξεκινήσει να πλένω ρούχα, μπουφάν, παντελόνια, σκέφτηκα κάποια στιγμή να μπω κι εγώ ο ίδιος στο πλυντήριο, αλλά τελικά προτίμησα τη μπανιέρα, οκ.

Χτες, που ήταν και η τελευταία μέρα του ταξιδιού, φτάσαμε το πρωί Trelleborg και απευθείας, με στάση μόνο για βενζίνη, ήρθαμε σπίτι, γιατί ανυπομονούσα να πάρω και την κόρη απ' την κατασκήνωση (σσ. την κουτάβα μου απ' το πανδοχείο σκύλων).

Δεν έχω προλάβει καν ακόμα να δω όλο το υλικό απ' το ταξίδι, κατάφερα ωστόσο να σώσω το περιεχόμενο των καρτών που είχαν χτυπήσει μπιέλα. Η SanDisk δίνει με κάθε κάρτα της δώρο διετή άδεια για ένα πρόγραμμα που λέγεται RescuePro Deluxe το οποίο έκανε τη δουλειά. Σημείωση σε όποιον επιχειρήσει κάτι ανάλογο, ενεργοποιήστε την επιλογή για το "fragmented files", αλλιώς δεν θα πάρετε τίποτα απ' τα δεδομένα σας. Θα πάρει ένα 10-ωρο (προφανώς ανάλογα τι μηχάνημα έχετε) για μια 128-άρα κάρτα, θα χάσετε τα ονόματα των αρχείων κτλ, αλλά τα βίντεο θα είναι εκεί.

Θα επανέλθω σύντομα, προς το παρόν ακόμα μεταφέρω αρχεία από κάρτες κτλ στον υπολογιστή. Ήθελα απλά να δηλώσω παρών και να πω ότι επιστρέψαμε με ασφάλεια.

Ευχαριστώ πολύ για την παρέα και τη βοήθεια κατά τη διάρκεια του ταξιδιού! Θα τα ξαναπούμε σύντομα με φωτό (και κάποια στιγμή, βίντεο).
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σας!

Πέρασαν κιόλας 3 εβδομάδες απ' όταν επέστρεψα και μόλις τώρα κατάφερα να ολοκληρώσω το πρώτο απ' τα (πόσα;;;) φιλμ απ' το ταξίδι. Έχω όριο τα 15 λεπτά στο λογαριασμό μου στο YouTube, οπότε αναγκαστικά τα σπάω σε κομμάτια.
Το πρώτο είναι κάπως βαρετό, έχω την εντύπωση, γιατί είναι κυρίως commuting φάση προς τον κύριο προορισμό μας που είναι η περιοχή των λιμνών και οι Δολομίτες. Αλλά ίσως βρείτε κάποια σημεία του ενδιαφέροντα. Αν βρω χρόνο, θα προσθέσω και bookmarks.
 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλησπέρα σε όλους, μηχανόβιους και μη.

Κατάφερα επιτέλους να ολοκληρώσω το 2ο μέρος. Έχει πολύυυυυυ ακόμα, οπότε οπλιστείτε με υπομονή.
Σε λιγάκι θα είναι και οι HD versions έτοιμες, προς το παρόν έχει μέχρι 1080 διαθέσιμο.

 

nasosrr

Μέλος
Περιοχή
Östergötland, Sverige
Όνομα
Νάσος
Μοτό
Honda CBR600RR, 2007
Honda CBF1000FA, 2011
Καλημέρα και καλό μήνα (με μία μικρή καθυστέρηση).

Χτες βράδυ ολοκλήρωσα το 3ο μέρος, φτάσαμε αισίως στη 13η Ιουνίου, τη μέρα, αν θυμάστε, που γλιτώσαμε απ' του Χάρου τα δόντια (ή μάλλον απ' τα χέρια της -όπως αποδείχθηκε συμπαθέστατης- Ιταλίδας) :ha:ha:ha:
Καλησπέρα.
Νιώθω λίγο σα να βρίσκομαι στο Blair witch project και αυτό το μήνυμα μπορεί να είναι το τελευταίο μου.
Εχουμε έρθει για διανυκτέρευση σε ένα φανταστικό μέρος, κάπου στη μέση του πουθενά. Σε ένα B&Β που λέγεται La Vittoria και έχει και μια μηχανή στην πινακίδα του.
Βρισκεται εδώ: HERE WeGo - Maps - Routes - Directions - All ways from A to B in one

Όταν φτάσαμε, το μέρος ήταν θεόκλειστο. Τα πάντα σβηστά (ενώ είχαμε κάνει κράτηση). Καθώς ξεκινήσαμε να φύγουμε, είδαμε κίνηση και γυρίσαμε. Μας άνοιξε μια κυριούλα με πολύ creepy χαμόγελο και υπερβολικά ευγενική, εμένα οι τόσες ευγένειες με βάζουν σε υποψίες. Και ήμασταν οι μόνοι πελάτες. Τέλος πάντων, μπήκαμε στο δωμάτιο και μετά από λίγο εμφανίστηκαν άλλοι δύο ένοικοι, ένα ζευγάρι, η γυναίκα από το οποίο μοιάζει πολύ ύποπτα σε αυτή που μας άνοιξε. Για στάχτη στα μάτια έσκασε το 2ο ζευγάρι; Δεν ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι κάτι δεν μου πάει καλά. Όπως και το ότι ήθελε να με βάλει να παρκάρω τη μηχανή σε σημείο που δεν φαίνεται από το δρόμο με έβαλε κι αυτό σε υποψίες. Τελικά την άφησα κάπου πιο εμφανώς.
Μην τα πολυλογώ, αν δεν ξαναγράψω, μας έχουν σκοτώσει και τεμαχίσει στο σημείο που λινκαρα παραπάνω.

Αν όλα πάνε καλά, θα τα ξαναπούμε με τις λεπτομέρειες από τη μέρα που πέρασε.

Καληνύχτα προς το παρόν και ελπίζω να τα ξαναπούμε.
Να πω στο σημείο αυτό ότι, εξ αιτίας των τύψεων που είχα για όλα αυτά που είπα και σκέφτηκα για τη γυναίκα και το B&B της, έχω αφήσει μία πολύ θετική κριτική στο booking.com και ειλικρινά ελπίζω να γίνει πιο γνωστό το μέρος της, γιατί είναι μια χαρά. Κυρίως αν σας άρεσε το The Shining. :ha

Την καλημέρα μου σε όλους.
 
Top Bottom