Metzeler Karoo Street

Aris_GS1150

Μέλος
Όνομα
Aris
Μοτό
BMW GS 1150 - Γριά αλλήθωρη γουρούνα
Καλημέρα σε όλους! Είμαι στη φάση να αλλάξω λάστιχα από τα πολυκαιρισμενα anakee 3 που έχω τώρα οπότε έχω ξεσκονισει όλες τις πηγές γνώσεων.. Αντιλήφθηκα χτες και ενώ είχα καταλήξει σε δύο τρεις επιλογές ότι υπάρχει νέο λάστιχο προς εξέταση και επεξεργασία. Αυτό είναι το metzeler karoo street:

http://www.metzeler.com/site/com/products/tyres-catalogue/Karoo-Street.html?version=1221376

Τι γνώμη έχετε; υπάρχει περίπτωση να καλύψει γενικά όλες τις ανάγκες όπως το περιγράφουν; (κυρία χρήση άσφαλτο με δυνατότητα να πατήσει και λίγο off αν χρειαστεί)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Απο δικη μου εμπειρια τα χωματινα καρου μου εκαναν την ζωη δυσκολη και στο bmw και στο ktm στο χωμα
Στην ασφαλτο πλην βρεγμενου δεν ειχα κανενα θεμα
Θεωρω οτι για ασφαλτο θα ειναι οκ ετσι οπως τα βλεπω φτανει να πηγαινουν καλα και στο βρεγμενο τερεν η υπο βροχη
 

Aris_GS1150

Μέλος
Όνομα
Aris
Μοτό
BMW GS 1150 - Γριά αλλήθωρη γουρούνα
Απότι διάβασα προαανατολιζονται στην metzeler να έχουν τη σειρά karoo με τρία διαφορετικά μοντέλα: τα Street για πιο "ασφάλτινες" διαδρομές, τα 3 για πιο χωμάτινες και τα extreme για competition..
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Απο δικη μου εμπειρια τα χωματινα καρου μου εκαναν την ζωη δυσκολη και στο bmw και στο ktm στο χωμα
Στην ασφαλτο πλην βρεγμενου δεν ειχα κανενα θεμα
Θεωρω οτι για ασφαλτο θα ειναι οκ ετσι οπως τα βλεπω φτανει να πηγαινουν καλα και στο βρεγμενο τερεν η υπο βροχη
Αν τα καρο3 σου έκαναν τη ζωή δύσκολη στο χώμα, φαντάζομαι τα street σε χώμα....

Συγνώμη που επεμβαίνω και εγώ ο αδαής, αλλά μιας και είμαι στο να αλλάξω και εγώ τα πρώτα μου λάστιχα (από anakee3) και έχοντας 0 εμπειρία με οποιαδήποτε άλλο λάστιχο, ψάχνοντας ένα πιο χωμάτινο προσανατολισμό, μου πέρασαν και αυτά από το μυαλό... Τα πρότεινε και ο λαστιχάς που πήγα....

Αλλά το ότι δεν τα έχει πατήσει κανείς ακόμα για να βρω μια άποψη το τρενάρω λίγο.....
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Εκφραζω παντα προσωπικη γνωμη
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Το θέμα είναι ότι υπάρχουμε και εμείς οι ντεμί, που θέλουμε να κάνουμε τα πάντα με ένα λάστιχο....!! Μέτρια μεν....αλλά με ένα ζευγάρι....
 

Aris_GS1150

Μέλος
Όνομα
Aris
Μοτό
BMW GS 1150 - Γριά αλλήθωρη γουρούνα
Κάπως έτσι όπως τα λέει ο φίλτατος @Georg_it. Ποιος λαστιχας στα πρότεινε; γιατί εγώ σε κανα δύο τηλέφωνα που έκανα σήμερα μου έλεγαν ότι δεν τα φέρνει ο αντιπρόσωπος και ότι δεν έχουν ανοίξει καν σαν κωδικός και κάτι άλλα τέτοια "ελληνικά" o_O
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κανένας λαστιχας δεν μπορεί να γνωρίζει πριν δοκιμαστεί ένα λαστιχο, αν είναι ικανό να κινηθεί καλά και στην άσφαλτο και στο χωμα
Οι επαγγελματίες ακούν από τους πελάτες τους και αυτά λένε.
Εξάλλου δεν θα συμφωνήσουν ποτέ όλοι οι χρήστες για το αν είναι καλό ή όχι.
Εγώ προτείνω να τα δοκιμάσεις ο ίδιος.... Και μετά λες και σε εμάς τις εντυπώσεις σου.

Εγώ προσωπικά δεν έχω δει κανένα λαστιχο μέχρι τώρα να κάνει τα πάντα καλά..... Σε άσφαλτο και χώμα!
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Κάπως έτσι όπως τα λέει ο φίλτατος @Georg_it. Ποιος λαστιχας στα πρότεινε; γιατί εγώ σε κανα δύο τηλέφωνα που έκανα σήμερα μου έλεγαν ότι δεν τα φέρνει ο αντιπρόσωπος και ότι δεν έχουν ανοίξει καν σαν κωδικός και κάτι άλλα τέτοια "ελληνικά" o_O
Για να είμαι ειλικρινής, αρχές του μήνα μου είπε ότι θα τα έφερνε τέλος μήνα και να περάσω να τα δω... Βάση ότι του είχα περιγράψει ότι θέλω μου τα παρουσίασε σαν ιδανικά... Σίγουρα όχι από αναφορές από τους χρήστες....

Τετάρτη θα ξανά περάσω..
 

Aris_GS1150

Μέλος
Όνομα
Aris
Μοτό
BMW GS 1150 - Γριά αλλήθωρη γουρούνα
Έχω την εντύπωση πως με τόσο φρέσκο λάστιχο δύσκολα θα βρούμε κάποιον να έχει προλάβει να το δοκιμάσει.. Ή βασιζόμαστε στα reviews του ίντερνετ τα οποία απότι βλέπω προς το παρόν είναι όλα από την επίσημη παρουσίαση του ελαστικού στην Ιταλία, ή τα δοκιμάζουμε εμείς και αναφέρουμε την εμπειρία μας για να γίνουμε σοφοτεροι όλοι και να ξέρουν οι επόμενοι τι να περιμένουν :cool:. Πάντως αν όντως πλησιάζει τα λεγόμενα των δοκιμών στη παρουσίαση ακούγεται καλή περίπτωση..
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
μιλαμε για μεγαλες εταιρειες τωρα και θεωρω οτι κανουν σοβαρες προσπαθειες και δεν παιζουν με την ασφαλεια κλπ κλπ, αφου λενε οτι ειναι για ασφαλτο !!!
μια δοκιμη μας χρειαζεται
 

manosxlv

Μέλος
Περιοχή
ΡΟΔΟΣ / ΟΙΚΙΑ ΤΥΡΝΑΒΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
Όνομα
ΜΑΝΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Καλημέρα σε όλους! Είμαι στη φάση να αλλάξω λάστιχα από τα πολυκαιρισμενα anakee 3 που έχω τώρα οπότε έχω ξεσκονισει όλες τις πηγές γνώσεων.. Αντιλήφθηκα χτες και ενώ είχα καταλήξει σε δύο τρεις επιλογές ότι υπάρχει νέο λάστιχο προς εξέταση και επεξεργασία. Αυτό είναι το metzeler karoo street:

http://www.metzeler.com/site/com/products/tyres-catalogue/Karoo-Street.html?version=1221376

Τι γνώμη έχετε; υπάρχει περίπτωση να καλύψει γενικά όλες τις ανάγκες όπως το περιγράφουν; (κυρία χρήση άσφαλτο με δυνατότητα να πατήσει και λίγο off αν χρειαστεί)
Αν εισαι πληρως ικανοποιημενος μετα anakee 3 μην το αλλαξεις ξαναβαλε το ιδιο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το θέμα είναι ότι υπάρχουμε και εμείς οι ντεμί, που θέλουμε να κάνουμε τα πάντα με ένα λάστιχο....!! Μέτρια μεν....αλλά με ένα ζευγάρι....
TKC 70 γι αυτό που θες ;)
Δοκιμασμένο ότι δουλεύει τέλεια στην άσφαλτο και πολύ καλά στο στεγνό χώμα!
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
TKC 70 γι αυτό που θες ;)
Δοκιμασμένο ότι δουλεύει τέλεια στην άσφαλτο και πολύ καλά στο στεγνό χώμα!
Μα είναι και πανάκριβα πανάθεμά τα... Δε θυμάμαι πόσο μου είπε ακριβώς, αλλά νομίζω πάνω από 300€ σίγουρα...!! Αν είναι τόσο καλά συνάρτηση της τιμής να το ξανά σκεφτώ.......:thumbsdown:
Τα anakee3 ωραία στην άσφαλτο αλλά στο χώμα προσωπικα ενοιωθα ότι έκανα πατινάζ....:wacky:
 

Aris_GS1150

Μέλος
Όνομα
Aris
Μοτό
BMW GS 1150 - Γριά αλλήθωρη γουρούνα
Εγώ τα anakee προσωπικά τα βρήκα ανεπαρκή. Βουητό στην άσφαλτο στα χλμ επαρχιακού - εθνικής. Επικίνδυνο στο βρεγμένο και αν πήγαινες απλά προσεκτικά στο χώμα ίσως και να έφτανες. :D για να σας δώσω να καταλάβετε αυτά τα οποία είχα εντοπίσει για τοποθέτηση με σειρά επιλογής ήταν τα Dunlop trailsmart max με την παραδοχή ότι το χώμα θα το έβλεπα από μακριά ή από κοντά με πολύ προσοχή, τα tkc 70 που θα μου έκανε τη δουλειά με μια επιφύλαξη για το μπροστινό που απότι έχω δει δεν φθείρεται καλά και δημιουργεί κραδασμούς και σαν τελευταία επιλογή αν ήθελα να πειραματιστώ στο άγνωστο τα mitas e-08.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Μα είναι και πανάκριβα πανάθεμά τα... Δε θυμάμαι πόσο μου είπε ακριβώς, αλλά νομίζω πάνω από 300€ σίγουρα...!! Αν είναι τόσο καλά συνάρτηση της τιμής να το ξανά σκεφτώ.......:thumbsdown:
Τα anakee3 ωραία στην άσφαλτο αλλά στο χώμα προσωπικα ενοιωθα ότι έκανα πατινάζ....:wacky:
τα anakee III τα θεωρώ απαράδεκτα στην άσφαλτο! Τα έχω κάνει βόλτα σε gs, gs/lc & Varadero. Σε κανένα μηχανάκι δε μου άρεσαν. Το χειρότερο λάστιχο στους ελληνικούς δρόμους.
Στο χώμα δεν τα δοκίμασα ποτε.
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να κανω μια παρεμβαση οσο αφορα τα ασφαλτινα λαστιχα
Πολλα ελαστικα που δεν πανε καλα σε καποιους οδηγους εχει να κανει και με την ποιοτητα της ελληνικης ασφαλτου
Θεωρω οτι πολλα απο αυτα σε ευρωπαικους δρομους ειναι μακραν επαρκεστατα
 
Top Bottom