Metzeler Karoo Street

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να κανω μια παρεμβαση οσο αφορα τα ασφαλτινα λαστιχα
Πολλα ελαστικα που δεν πανε καλα σε καποιους οδηγους εχει να κανει και με την ποιοτητα της ελληνικης ασφαλτου
Θεωρω οτι πολλα απο αυτα σε ευρωπαικους δρομους ειναι μακραν επαρκεστατα
σωστά, αλλά για εδώ μιλάμε! Ελλάδα κι Ελληνικοί "δρόμοι" ;)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
σωστά, αλλά για εδώ μιλάμε! Ελλάδα κι Ελληνικοί "δρόμοι" ;)
Σαφεστατα αλλα το λαστιχο και η εταιρεια που το παραγει ειναι μια χαρα και πρεπει να βαζουμε τα θεματα σε σωστη βαση
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν έχουμε όλοι τα ίδια στάνταρ.....
Αυτο φαίνεται ότι πολυς κόσμος κινείται με anake και λέει τα καλύτερα.
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
μαλλον θελουν να μαζεψουν την χασουρα κ τα αρνητικα απο τα μετριοτατα Tourance..
Τα tourance μοσχοπουλανε ειδικά εξωτερικό, απλά πλέον βγαίνουν πολλά on-off πιο εξειδίκευμενα λάστιχα
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Για μενα στα ταξίδια που κάνω που πάντα θα χρειαστει να μπούμε σε χωμάτινες διαδρομες
και για τις καθαρα χωμάτινες βόλτες μου
με τα karoo 3 βρηκά γιατριά.,
εχω ενα λάστιχο που με πάει παντού.,
και on και off.,

στην ασφαλτο εως 180 και 160 ανετα χωρις τρελούς θορύβους
και στο χωμα ανταξια με τα περισσότερα καθαρα χωμάτινα της αγορας.,


ΓΙα τα karoo street δυστυχως δεν γνωρίζω γιατι δεν τα δοκίμασα
 

Aris_GS1150

Μέλος
Όνομα
Aris
Μοτό
BMW GS 1150 - Γριά αλλήθωρη γουρούνα
Για μενα στα ταξίδια που κάνω που πάντα θα χρειαστει να μπούμε σε χωμάτινες διαδρομες
και για τις καθαρα χωμάτινες βόλτες μου
με τα karoo 3 βρηκά γιατριά.,
εχω ενα λάστιχο που με πάει παντού.,
και on και off.,

στην ασφαλτο εως 180 και 160 ανετα χωρις τρελούς θορύβους
και στο χωμα ανταξια με τα περισσότερα καθαρα χωμάτινα της αγορας.,


ΓΙα τα karoo street δυστυχως δεν γνωρίζω γιατι δεν τα δοκίμασα
Ενθαρρυντικό αυτό τουλάχιστον όσον αφορά τη χάραξη που αν και στο street είναι πιο πυκνή μεν παραμένει η ίδια σε γενικές γραμμές. Νομίζω όσον αφορά το υλικό του ελαστικού το έχουν τροποποιήσει ώστε να έχει περισσότερο κράτημα σε άσφαλτο και βρεγμένο αλλά διατηρώντας την αντοχή για τα off-road κομμάτια..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κάποτε υπήρχε μόνο το Κ60 το Χάϊντι.
Τώρα έχουμε TKC70, E07 (κι αυτό γνωστό από χρόνια ) , Pirelli Scorpion Rally, Metzeler Karoo street και μπορεί να ξεχνάω ή να μη γνωρίζω κι άλλα λάστιχα στην κατηγορία!
Μια πολύ ενδιαφέρουσα ενδιάμεση κατηγορία, που γεφυρώνει το κενό μεταξύ των 90/10 ασφάλτινων (τα γνωστά που μπαίνουν από τα εργοστάσια στα on/off, Dunlop Trailsmart, Britze A41, Anakee II&III, Pirelli Scorpion trail, Metzeler NEXT κλπ) και τα knobbies τα γνωστα 50-50 ντακουνάτα για on/off (TKC80, Anakee Wild, E10, Anlas κλπ).
Αν ο σκοπός είναι να μπορώ να περάσω από παντού, χωρίς να με ενδιαφέρει η μέγιστη απόδοση σε κάθε τεραίν, αλλά να περνάω και να μη σκίζονται, ούτε να είναι "χάρος" στο βρεγμένο, να αντέχουν αποστάσεις φορτωμένα και να βγάζουν πάνω από 5000 χλμ άνετα, τότε είναι όντως η σωστή επιλογή για τους ταξιδιάρηδες παντώς καιρού ;)
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
το πιςω το κάρου 3 με βγάζει 10.000 χλμ και ακόμη ειναι μαλακό για άσφαλτο στο χώμα χάνει την απόδοση του γιατι εξαφανίζονται τα μεσαία τα τακούνια . αν και τα πλαϊνά ειναι αυτά που θα σε βγάλουν απο μια δύσκολη ..

τεσπα νομίζω ότι το λαστιχο ειναι πολυ προσωπική υπόθεση δοκιμάζεις και κρίνεις με βάση τα δικά σου θέλω και κανεις τους ανάλογους συμβιβασμούς γιατι δεν μπορούμε να έχουμε ενα λαστιχο να πετάει στο χώμα και να βεντούζαρει και στην άσφαλτο ..

καλημέρα αμιγκος !!


Sent from the seventh dimension using black hole
from our parallel universe
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Πέρασα από το λαστιχά, τα είδα από κοντα..
Αξιόλογο ντακούνι με κοντινές αποστάσεις μεταξύ στα ντακούνια, σε σχέση με το κάροο 3..(σε διαστάσεις του αερόψυχτου bmw). Γενικά με ψήσαν, η τιμή μου φάνηκε λιγάκι τσιμπιμένη στα 290 περίπου αλλά εντάξει....

Περιμένω τηλ για διαθεσιμότητα από τον αντιπρόσωπο...

Πιστεύω ότι το λάστιχο θα κάνει αυτό που λένε στα reviews..! Μένει να το δοκιμάσουμε..!!
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Ενημερωση

Αμ δε θα το δοκιμάσουμε...
Ο λαστιχάς μου είπε ότι το πίσω ελαστικό δεν είναι ακόμα διαθέσιμο και θα πρέπει να περιμένουμε... Αλλά επειδή δε με παίρνει, ψυχολογικά κυρίως, θα δοκιμάσω κάτι διαφορετικό εν το μεταξύ που ούτως ή άλλως θα το έκανα κάποια στιγμή...

Να μαζέψουμε εμπειρίες...!!:yew:
 

Lefteris

Μέλος
Όνομα
Λευτερης
Μοτό
Bmw1200gs
Τι πίεση βάζουμε βρε παιδιά στα karoo3 δεν έχω βγάλει άκρη τα έχω 3 μέρες και ο κάθε λαστιχας λέει τα δικά του. Κατέληξα στα 2,2 /2,5
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τι πίεση βάζουμε βρε παιδιά στα karoo3 δεν έχω βγάλει άκρη τα έχω 3 μέρες και ο κάθε λαστιχας λέει τα δικά του. Κατέληξα στα 2,2 /2,5
Βαλε οτι λεει το μανιουαλ της μηχανης σου.
Και πειραματισου με μικρες αποκλισεις για α βρεις αυτο που σ αρεσει.
 

jon t

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
Honda CRF1100L
Νομίζω ότι η metzeler προτείνει πιέσεις για κάθε μοτοσυκλέτα και λάστιχο της.

Στο varadero, στα tourance και στα next η διαφορά ήταν ότι στο πίσω έλεγε την πίεση (με οδηγό μόνο ή δικάβαλο) που η Honda έδινε για δικάβαλο.
 

Lefteris

Μέλος
Όνομα
Λευτερης
Μοτό
Bmw1200gs
Νομίζω ότι η metzeler προτείνει πιέσεις για κάθε μοτοσυκλέτα και λάστιχο της.

Στο varadero, στα tourance και στα next η διαφορά ήταν ότι στο πίσω έλεγε την πίεση (με οδηγό μόνο ή δικάβαλο) που η Honda έδινε για δικάβαλο.
Αυτό που λέει η κάθε εταιρεία είναι από ότι κατάλαβα το εργοστασιακό τις εκάστοτε μοτοσικλέτας δηλ στο δικό μου ο κατάλογος metzeler έλεγε 2,5-2,9 έλα όμως που η ίδια εταιρεία δίνει max πίεση στο δικό της ελαστικό 2,6 ή 38psi
 

STHEOFI

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΣΤΑΥΡΟΣ
Μοτό
BMW R1200 GS LC ADV
Αλλαγη ελαστικων και απο Conti TKC70 σε Metzeler Karoo Street.
Απιστευτος θορυβος απο 80-120 km!!! Κοβετε μαχαιρι μετα τα 120!!!
Μολις επεστρεψα σπιτι, μπηκα στο google και αρχισα να βλεπω εικονες του ελαστικου τοποθετημενου, μηπως εγινε καποιο λαθος στην τοποθετηση!!!
Στα λιγα χιλιομετρα που το οδηγησα μου φανηκε μαλλον πιο σταθερο απο το Conti αλλα ακομα ειναι νωρις και δεν νομιζω οτι μπορω να εχω ασφαλη συμπερασματα.
Η τοποθετηση τωρα εγινε στο wheelcity (Κάρπου 24, Αθήνα).
Πηγα πρωτη φορα (συστημενος απο φιλο).
Ο Κ. Δημητρης ειχε το ελαστικο ακριβως στην ωρα του, τοποθετηση αμμεσως και στην καλυτερη τιμη ΟΛΗΣ της αγορας!! 260Ευρω τοποθετημενα και ζυγοσταθμισμενα!!!!!! (dot 2018)
Πραγματικα ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ!!!!
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Σκεφτόμουν να τα βάλω. Τα έβαλε συνάδελφος και τρελάθηκε από θόρυβο. Οπότε παραμένω στις Μισελενάρες που είμαι τρελά ικανοποιημένος. Απλά οταν παω χώμα αναγκαστικά αλλάζω σε wild. Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα
 

ktasos

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Tasos
Μοτό
BMW R1200GS LC ADV
Συναδελφος σε τι?:fly:
Ρε Κώστα ο συνάδελφος, είναι συνάδελφος, κι εννοουμε εργασία. Αλλά ξέρω τι θέλεις εσυ........
 
Top Bottom