Michelin anakee adventure

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Στις διπλές άσπρες γραμμές των δρόμων νομίζω όλα γλυστρανε.
Καν'τα ένα στρώσιμο κάνα 300 χιλιόμετρα για να σου βγάλουν τη διάρκεια που υπόσχεται ο κατασκευαστης.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στις διπλές άσπρες γραμμές των δρόμων νομίζω όλα γλυστρανε.
Καν'τα ένα στρώσιμο κάνα 300 χιλιόμετρα για να σου βγάλουν τη διάρκεια που υπόσχεται ο κατασκευαστης.
Αν γλυστρανε οι ρουφιανες λέει....
Στην κακιά Σκάλα, το 2004 περίπου, ακόμα το βλέπω σαν εφιάλτη!!!!!!!
Αφού δεν πήγα κάτω στο γκρεμό........
 

sek

Κουλό μέλος
Περιοχή
Θεσ/νίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS SE
Στις διπλές άσπρες γραμμές των δρόμων νομίζω όλα γλυστρανε.
Καν'τα ένα στρώσιμο κάνα 300 χιλιόμετρα για να σου βγάλουν τη διάρκεια που υπόσχεται ο κατασκευαστης.
Αν γλυστρανε οι ρουφιανες λέει....
Στην κακιά Σκάλα, το 2004 περίπου, ακόμα το βλέπω σαν εφιάλτη!!!!!!!
Αφού δεν πήγα κάτω στο γκρεμό........

Έχω αγοράσει οικοπεδάκι στα καλά καθούμενα από άσπρη γραμμή διαβάσεων, αυτές που τις βάφουν 800,567 φορές από πάνω, στρίβοντας σε διασταύρωση και τι έκπληξη; μόλις είχε περάσει βυτίο του δήμου που καθάριζε τον δρόμο.


Είμαι μεταξύ των anakee adventure και των tkc 70 για την επόμενη αλλαγή, υπάρχει μήπως κάποιος που να έχει δοκιμάσει και τα δύο;
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Να κάνω μια ερώτηση; όταν λέμε στρώσιμο τι εννοούμε;;; πχ έχω ένα κακό (μάλλον κακό) πάντα βάζω λάστιχα πριν το ταξίδι και το ταξίδι σημαίνει ότι τα πρώτα 200 χλμ σίγουρα θα είναι εθνική με Μαξ 130 χλμ εξάλλου δεν πάει παραπάνω το εργαλείο..... Κακό η καλό;; γενικά εξηγήστε λίγο την έννοια στρώσιμο.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Να κάνω μια ερώτηση; όταν λέμε στρώσιμο τι εννοούμε;;; πχ έχω ένα κακό (μάλλον κακό) πάντα βάζω λάστιχα πριν το ταξίδι και το ταξίδι σημαίνει ότι τα πρώτα 200 χλμ σίγουρα θα είναι εθνική με Μαξ 130 χλμ εξάλλου δεν πάει παραπάνω το εργαλείο..... Κακό η καλό;; γενικά εξηγήστε λίγο την έννοια στρώσιμο.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κατά την γνωμη μου ελαστικά τουλαχιστον 500χλμ πριν το ταξίδι ώστε να τα μαθεις αφενός, αν ειναι νεα, αφετέρου αν ειναι να βγάλουν κατι να το βγάλουν όσο δεν εισαι ταξίδι.
Εγω όταν βάζω λαστιχα τα πιέζω σιγα σιγα ώστε να φύγουν οι κόλλες που εχουν πανω.
Δεν κανω κάποια ιδιαίτερη οδήγηση απλα δεν τα πιέζω απότομα.
Δηλαδη θελω να ζεσταθούν και να πατηθούν..
Πηγαίνοντας μονο ευθεία πχ δεν νομιζω να στρώνουν.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να κάνω μια ερώτηση; όταν λέμε στρώσιμο τι εννοούμε;;; πχ έχω ένα κακό (μάλλον κακό) πάντα βάζω λάστιχα πριν το ταξίδι και το ταξίδι σημαίνει ότι τα πρώτα 200 χλμ σίγουρα θα είναι εθνική με Μαξ 130 χλμ εξάλλου δεν πάει παραπάνω το εργαλείο..... Κακό η καλό;; γενικά εξηγήστε λίγο την έννοια στρώσιμο.....

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν είναι θέμα ταχύτητας!
Πρέπει τα πρώτα πχ 200χλμ όπως είπες, να γίνουν με οδήγηση σε ευθείες, στροφές κτλ, σιγά και όμορφα, για να φύγει/καθαρίσει κυρίως η κόλλα από αυτά! Να φύγει σε όλη την περιφέρεια του πέλματος (ή τουλάχιστον μέχρι εκεί που την «πλαγιαζεις» εσυ!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Κατά την γνωμη μου ελαστικά τουλαχιστον 500χλμ πριν το ταξίδι .....
:ok:
Το ίδιο πρέπει να γίνεται και με τα σέρβις των μηχανών, αυτοκινήτων, σκαφών κτλ κτλ!!!!!
Πολλοί κάνουν σέρβις μια ή δυο μέρες πριν πάνε ταξίδι, το οποίο είναι λάθος!
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
:ok:
Το ίδιο πρέπει να γίνεται και με τα σέρβις των μηχανών, αυτοκινήτων, σκαφών κτλ κτλ!!!!!
Πολλοί κάνουν σέρβις μια ή δυο μέρες πριν πάνε ταξίδι, το οποίο είναι λάθος!
Με κάτι παρόμοιο είχα χαλάσει μια βδομάδα ταξιδιού πριν μερικά χρόνια που παρέλαβα κράνος απο παραγγελία στο εξωτερικό και την επόμενη μέρα έφυγα το ταξίδι και μου ήταν μικρό τελικά!! Ντάξει ποτέ ξανά!! Μόνο δοκιμασμένα πράγματα στο ταξίδι
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Στρώσιμο σημαίνει ,όχι πολλά φορτία σε φρένα ,ταχύτητες και καγκουριες .
Μαλακό οδηγημα κοινως
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
να αναφέρουμε εδώ πώς κάποιες εταιρείες, νομίζω η Continental εφαρμόζει ήδη κάποια τεχνολογία ώστε τα λάστιχα να είναι πλήρως λειτουργικά απο το πρώτο χιλιόμετρο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Επίσης κάτι που χρειάζεται στρώσιμο είναι τα τακάκια.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Επίσης κάτι που χρειάζεται στρώσιμο είναι τα τακάκια.
Τα τακακια χρειαζονται και πολυ στρωσιμο μαλιστα, οσο πιο πολλα χλμ εχει πανω ο δισκος τοσο περισσοτερο. Τα λαστιχα δεν ειμαι σιγουρος οτι πλεον θελουν στρωσιμο με την κλασσικη εννοια του "να φυγουν τα λαδια/γρασα απο τα καλουπια", κανεις κατασκευαστης δεν βαζει πλεον τετοια πραγματα στα λαστιχα τους. Απλα τα καινουργια λαστιχα ειναι εντελως λεια σαν επιφανειες λογω της απολυτα λειας και αντικολλητικης επιφανειας του καλουπιου. Ο λογος που θελουν στρωσιμο ειναι για να "τραχυνει" η επιφανεια του πελματος και να δουλευει σαν μικροβεντουζες, οπως πρεπει.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Εγώ που το φοράω συνδυαστικά με wild μπροστά έχω να πω τα καλύτερα .
4000χμ, στρίβει , ειναι σταθερό , φαίνεται καινούριο και στο χώμα κάνει παπάδες.
Ότι έλεγαν οι Αμερικανοι στα σχόλια τους δηλαδή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

TeoK

Μέλος
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Tiger 1200
Παίδες επόμενη αλλαγή anakee για δοκιμή.

ps Καποίος καμία καλή πρόταση για Κυριακάτικη βόλτα..;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Εγώ που το φοράω συνδυαστικά με wild μπροστά έχω να πω τα καλύτερα .
4000χμ, στρίβει , ειναι σταθερό , φαίνεται καινούριο και στο χώμα κάνει παπάδες.
Ότι έλεγαν οι Αμερικανοι στα σχόλια τους δηλαδή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
ενδιαφέρουσα προσέγγιση ! ευχαριστημένος και στην άσφαλτο με το τακουνάτο μπροστινό ?
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
ενδιαφέρουσα προσέγγιση ! ευχαριστημένος και στην άσφαλτο με το τακουνάτο μπροστινό ?
Η επιλογή δεν ήταν τυχαία, έπεσε πολύ μελέτη....
Παλιά παγκοσμίως έβαζαν μπροστά ΤΚC 80 και πίσω Heidenau K60.
Με την εξέλιξη παίζει και ο συγκεκριμένος συνδυασμός.Σου δίνει ΜΕΓΑΛΗ ευελιξία σε όλα τα τερέν....Άσφαλτο και χώμα , είτε στεγνά είτε βρεγμένα .
Τώρα άμα θες να πας 160-180 ασταμάτητα, πάσο .
Μιλάω πάντα για GS 1200.....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mike

Μέλος
Περιοχή
Ρέθυμνο
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
aprillia caponord rally
Η επιλογή δεν ήταν τυχαία, έπεσε πολύ μελέτη....
Παλιά παγκοσμίως έβαζαν μπροστά ΤΚC 80 και πίσω Heidenau K60.
Με την εξέλιξη παίζει και ο συγκεκριμένος συνδυασμός.Σου δίνει ΜΕΓΑΛΗ ευελιξία σε όλα τα τερέν....Άσφαλτο και χώμα , είτε στεγνά είτε βρεγμένα .
Τώρα άμα θες να πας 160-180 ασταμάτητα, πάσο .
Μιλάω πάντα για GS 1200.....


Sent from my iPhone using Tapatalk
ναι ναι και εγώ για χοντρή κυρία μιλάω ! και μου κάνει εντύπωση που είσαι ευχαριστημένος στο βρεγμένο ! με wild μπρος πίσω εγώ στο βρεγμένο με τίποτα πάνω απο 60-70 χλμ... Και επειδή έχω ήδη ενα ζευγάρι wild θα δοκιμάσω το συνδυασμό σου !!
Σ ευχαριστώ για το feedback :friendship:
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Γενικά στο βρεγμένο ήμουν, είμαι και θα είμαι επιφυλακτικός.Εκεί όλους τους κινδύνους τους κρύβει το νερό πέραν του ότι είναι από μόνο του κίνδυνος .....




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Ξαναμπηκα λιγο χωμα με το tiger τις προαλλες που εχω τα anakee adventure εδω και 2 χρονια περιπου. Οντως πιανουν παρα πολυ καλα σε στεγνο χωμα, το πισω ητανε λιγο τσουληθρα αν σου εφευγε το φρενο αλλα γενικα οκ! Πιστευω αν εριχνα λιγο πιεση θα ητανε ακομα καλυτερα.
 
Top Bottom