Michelin anakee adventure

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Όταν το είχα στο tiger, ήμουν ο μόνος σε βόλτα δικάβαλος ,που όταν μας έπιασε ξαφνική καταιγίδα στην Εγνατία, συνέχισα με 140+... Και σκέψου είχε ήδη 15000 χλμ.. ακουνητο το μηχανάκι.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εχει βαλει κανείς τα Anakee Adventure σε μεσαιο on-off 21-17 γυρω στα 200 κιλα που περιλαμβανει και χρηση πολης? Η κυρια ερωτηξη ειναι ζεσταινονται σε χρηση πολης?

Ο λογος που ρωταω ειναι οτι το μπροστινο 90/90-21 εχει δεικτη ταχυτητας V (240χμω) (!!) ενω το πισω 130/80-17 Η (210χμω). Τα αντιστοιχα TKC70 εχουν δεικτη ταχυτητας Τ (190χμω) μπρος-πισω και ειναι γνωστο οτι δουλευουν καλα σε περιβαλλον πολης σε μεσαιο on-off.

Για πετε για τα Anakee Adventure? Το μηχανακι ειναι το DR800 δηλ ο γνωστος Μπιγκουλας.
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εχει βαλει κανείς τα Anakee Adventure σε μεσαιο on-off 21-17 γυρω στα 200 κιλα που περιλαμβανει και χρηση πολης? Η κυρια ερωτηξη ειναι ζεσταινονται σε χρηση πολης?

Ο λογος που ρωταω ειναι οτι το μπροστινο 90/90-21 εχει δεικτη ταχυτητας V (240χμω) (!!) ενω το πισω 130/80-17 Η (210χμω). Τα αντιστοιχα TKC70 εχουν δεικτη ταχυτητας Τ (190χμω) μπρος-πισω και ειναι γνωστο οτι δουλευουν καλα σε περιβαλλον πολης σε μεσαιο on-off.

Για πετε για τα Anakee Adventure? Το μηχανακι ειναι το DR800 δηλ ο γνωστος Μπιγκουλας.
Στο gs δούλευαν παντού πολύ καλά, ζεσταίνονται αρκετά γρήγορα και στρίβουν ακλονητα μέχρι να ξύσει το μαρσπιε. Επίσης στο χώμα κάνουν μια χαρά διελεύσεις
 

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Τα είχα σε tiger 800, 19-17. Ζεσταίνονταν πάρα πολύ γρήγορα και η πρόσφυση τους ήταν εξαιρετική από τα πρώτα χιλιόμετρα. Μου έβγαλαν γύρω στις 15000 χλμ.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

george_pan

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
yamaha
Στο gs δούλευαν παντού πολύ καλά, ζεσταίνονται αρκετά γρήγορα και στρίβουν ακλονητα μέχρι να ξύσει το μαρσπιε. Επίσης στο χώμα κάνουν μια χαρά διελεύσεις
Πόσα χλμ σε έβγαλαν και στο βρεγμένο να υποθέσω κορυφή ;

Στάλθηκε από το moto g32 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Ευχαριστω και ειδικα τον dkamzelas καθως το βαρος του απλου Tiger 800 ειναι παραπλησιο με του Μπιγκουλα :ok:

Doc.DD: Tnx Ντοκ, ειναι γνωστο οτι δουλευουν καλα και ζεσταινονται γρηγορα σε μεγαλα, βαρια on-off.
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
Εχει βαλει κανείς τα Anakee Adventure σε μεσαιο on-off 21-17 γυρω στα 200 κιλα που περιλαμβανει και χρηση πολης? Η κυρια ερωτηξη ειναι ζεσταινονται σε χρηση πολης?

Ο λογος που ρωταω ειναι οτι το μπροστινο 90/90-21 εχει δεικτη ταχυτητας V (240χμω) (!!) ενω το πισω 130/80-17 Η (210χμω). Τα αντιστοιχα TKC70 εχουν δεικτη ταχυτητας Τ (190χμω) μπρος-πισω και ειναι γνωστο οτι δουλευουν καλα σε περιβαλλον πολης σε μεσαιο on-off.

Για πετε για τα Anakee Adventure? Το μηχανακι ειναι το DR800 δηλ ο γνωστος Μπιγκουλας.
Τα είχε πάνω το φου800 όταν το πήρα πέρσι. Είχαν πολύ πέλμα αλλά ήταν παλιά (DOT αρχές 2019). Τα κράτησα μέχρι Οκτ για να βάλω φρέσκια για το χειμώνα.

Όσο τα είχα ήταν σουπερ σε όλα. Άμεσο ζέσταμα, καλό κράτημα σε στεγνό και κανένα θέμα στα λίγα βρεγμένα που έκανα παρόλο που ήταν μπαγιάτικα. Θα τα ξανάβαζα αλλά δεν μπορούσα να βρω 21" τον καιρό που τα άλλαξα.

Έχει αναφερθεί και εδώ αλλά το έχω ακούσει και από άλλο κόσμο που τα είχε ότι είναι θορυβώδη. Όταν τα άλλαξα με τα Bridgestone AT41 κατάλαβα τι θα πει θόρυβος!! Τα michelin είναι πολύ πιο ήσυχα.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Φορούσα Anakee Adventure στο Varadero... Ότι λένε τα παιδιά ισχύει, στρίβει ζεσταίνεται εύκολα και αντέχει διέλευση χωματόδρομου.
Δοκιμασμένα υπό βροχή στα Άγραφα, δεν είχα κανένα πρόβλημα στο χώμα.
Στην βρεγμένη άσφαλτο όμως θέλουν προσοχή. Συνήθως στην παραμικρή πίεση, έχανα το μπροστινό...
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Πόσα χλμ σε έβγαλαν και στο βρεγμένο να υποθέσω κορυφή ;

Στάλθηκε από το moto g32 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν ξέρω πόσα θα βγάλουν,πούλησα το μηχανακι.βροχη μια χαρά,δεν ξέρω αν είναι κορυφαία στη βροχή κάνω τη κότα και μάλιστα λυρατη
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Τα λες αυτά, τώρα που ξέρεις ότι θα μείνεις σπίτι καμία πενταετία και δεν κινδυνεύεις. Αλλά θυμάμαι εγώ (λέμε τώρα):nnj:
Όσο εσείς θα κάνετε οτι στρίβετε φροντίστε να μην με εμποδίζετε που θα θέλω να περάσω και με καθυστερείτε!:hungry:
 

Giwrgosv

Μέλος
Όνομα
Giwrgos
Μοτό
Tiger 800 xc
Τα είχα στο tiger 800 και γω ότι λένε οι απου πάνω ισχύει. Πολύ καλά λάστιχα θα τα βάλω και στο 900 που πήρα. Μου έβγαλαν γύρω στα 20κ χλμ
 

Tol

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Απόστολος
Μοτό
VFR
Τα είχα και στο Tiger 800 και στο 1200 (παραδόξως πούλησα και τις 2 μηχανές περίπου 1μήνα μετά που έβαλα τα συγκεκριμένα λάστιχα...). Επιβεβαιώνω και συμπληρώνω άψογα ακόμα και υπο πίεση σε βρεγμένο. Απλά είχα ξενερώσει που ενώ συμφωνήσαμε με τον λαστιχά τελική τιμή 300€ με ημερομηνίες 5μηνού το πολύ 8μήνου, τελικά οι ημερομηνίες ήταν έτους (μπροστά) και ενάμιση έτους (πίσω). Αυτό προφανώς δεν φταίει το λάστιχο.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
εχω ''φαει'' ενα ζευγαρι.... με το xrv 750...
το πισω το ξαποστειλα στις 9500χλμ ... αντε να αντεχε το πολυ αλλα 1500χλμ...
το μπροστα εδειχνε οτι ισως να αντεξει για αλλες 3-4 χιλιαδες ακομη....

ζεσταμα σχετικα γρηγορο ...
στο βρεγμενο με σχετικα προσεχτικη οδηγηση δεν με φοβησαν ποτε...

ναι θα τα ξαναβαζα χωρις σκεψη...
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Παιδιά δεν ξέρω τι να κάνω...... έχω πάνω στο στρώμα μου τα γνωστά anakee adv. έχω κάνει με αυτά 12000 χλμ είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με αυτά στην άσφαλτο. Η χρήση τους ήταν 98% άσφαλτο ταξίδι και 2% το πολύ χώμα. Απλά στο χώμα θέλω το κατιτίς παραπάνω για αυτό και έχω στην καβάντζα τα Pirelly STR άθικτα, κάθονται και περιμένουν. Τα adv έχουν αρκετό ψωμί ακόμα που σίγουρα πάνε για πάνω από 18000 χλμ όπως τα βλέπω και παραμένουν το ίδιο αποδοτικά σε στεγνό και βρεγμένο. Με τρώει να βάλω τα καινούργια που κάθονται.....

Τι να κάνω ?

1. Να τα δώσω κανά 50αρικο .....?

2. Να τα κρατήσω αποθήκη..... για χρήση χειμώνα....??

3. Να συνεχίσω μέχρι να δω πότε θα αρχίσουν να γλιστράνε...? γιατί το πέλμα το βλέπω αρκετά δυνατό ακόμα για να φαγωθεί......

Μια μικρή λεπτομέρεια, το μοτόρι κινείται μόνο για μακρινές βόλτες, ταξίδια κλπ, στην πόλη δεν υπάρχει καθόλου απο μηδενική έως ελάχιστη....



Περιμένω ιδέες.....

 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ε αφού σε τρώει ,βγαλ'τα ,δωσ'τα όπως είπες σε συμβολική τιμή (όσο τα περαστικά )και καλοφαγωτα τα πιρελι .
 
Reactions: Gus

dkamzelas

Μέλος
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
triumph tiger 800 2016
Στη τελευταία φωτογραφία, φαίνεται ακόμα η μικρή γέφυρα που έχει σαν πρώτο όριο... Αφού δεν έχει ισιώσει εκεί, έχει πολύ ψωμί ακόμα...

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom