Michelin anakee adventure

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Εξαιρετικός ο συγκριτικός πίνακας.
Θέλει μόνο πολύ προσοχή στο διάβασμα για να ερμηνευθεί σωστά ως προς τα ποια είναι τα χαρίσματα του ελαστικού. Πάντως παρόλα του ότι το Mish Adv πήρε λίγο καλύτερη βαθμολογία σε σχέση με το Α41 στο υγρό κράτημα που το θεωρώ πολύ σημαντικό είναι αρκετά υποδεέστερο του σε σχέση με τον χειρισμό, ενώ στο τέλος εμπιστοσύνη και γενική εικόνα πάλι μπαίνει από κάτω από το Α41 έστω και πολύ κοντά.
Βέβαια αυτός ο πίνακας μας δίνει τα χαρακτηριστικά σε άσφαλτο όπου εκεί τα άλλα είναι ποιο προσανατολισμένα, στο χώμα δεν μας δίνει καμία πληροφόρηση.
Εκτιμώ εκεί θα βγει πρώτο, αφού το Road 5 (100% άσφ.), Trail 2 (5% χώμα να έχουμε να λέμε δλδ.) και Α41 10% χώμα άντε κάτι παραπάνω από το Trail 2 λόγω πιο φαρδιάς χάραξης σε όλο το πέλμα.
Προσωπικά προτιμώ να εμπιστευθώ την γνώμη ενός άλλου Έλληνα μοτοσικλετιστή από εδώ, ακόμα και με τα κακά χαρακτηριστικά γνωρίσματα μας (το δικό μου είναι το καλύτερο !!!) παρά των καλοπληρωμένων περιοδικών και δωρεάν ταξιδεμένων δημοσιογράφων αλλά και των διάφορων Youtuber που όλο και κάτι τσιμπάνε δεξιά αριστερά.
Ο βασικός λόγος που ξανα-έβαλα τον πίνακα δεν είναι τόσο οι τιμές που δίνει ο Γερμανός σε κάθε λάστιχο, αλλά το γεγονός ότι έχει κατηγοριοποιήσει τη δοκιμή του με τέτοιο τρόπο που θα μπορούσε να αποτελέσει μια πρότυπη μεθοδολογία για τις δοκιμές-αξιολογήσεις ελαστικών...
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
Φώτο από το πισω... Κάτι παραπάνω από 9000 σκληρά χλμ.



Advphone....
Μια χαρά τα βλέπω για τρεις με τέσσερις χιλ ακόμα, σωστά; καλά το μπροστινό πολύ παραπάνω.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μια χαρά τα βλέπω για τρεις με τέσσερις χιλ ακόμα, σωστά; καλά το μπροστινό πολύ παραπάνω.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έτσι φαίνονται... Αλλα θα δείξει στην πράξη.
Δύσκολα κρατάω λαστιχο πάνω από 10000 πάντως.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Να πω κάτι για αυτό... "τα δικά μου είναι τα καλύτερα."
Στο gs έχω αλλάξει πάνω από 30 ζευγάρια λάστιχα στα 12 χρόνια που κλείνουμε αυτόν τον μήνα.
Πάντα έβαζα οτι καινούργιο μοντέλο έβγαινε εκείνη τη στιγμή ανεξαρτήτου μάρκας.
Δεν θυμάμαι να δοκίμασα κανένα "κακό" ελαστικό γενικά εκτός του πρώτου anakke.
Ιδίως τα τελευταία χρόνια όλα αγγίζουν την τελειότητα και μπορούν να καλύψουν ανάγκες... Πραγματικά.
Κάντε μόνοι σας τις δοκιμές σας και χαρείτε τις βόλτες σας.... Με ασφάλεια.
Προσπαθώ να αντιληφθώ αν με παρεξήγησες για αυτό που έγραψα και παρεξηγήθηκες "τα δικά μου είναι τα καλύτερα." ή απλά κάνω λάθος . Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ κάτι για κανένα !!!! απολύτως απλά ήταν μια μικρή περιγραφή των αδυναμιών της φυλής που εκτιμώ ότι όλοι έχουμε αντιμετωπίσει ή και έχουμε παρασυρθεί σε αυτή.
Εκτιμώ ιδιαίτερα και σέβομαι όλες τις γνώμες ειδικά αυτών που μπαίνουν στον κόπο να περιγράψουν την εμπειρία τους, κάτι που είναι μοναδικό και μη εύκολα μεταβιβάσιμο.
 

rodouma

::..PRoVoΚάΤωΡ..::
Περιοχή
W
Όνομα
T
Μοτό
::..GT..::
Φώτο από το πισω... Κάτι παραπάνω από 9000 σκληρά χλμ.



Advphone....
Εδώ φαίνεται ότι η γέφυρα (bridge) όπως την ονομάζει η Michelin, έχει έρθει "πρόσωπο" με τα τακούνια τα οποία γεφυρώνει...αυτό σημαίνει, λογικά, ότι διαφοροποιείται η συμπεριφορά του ελαστικού σε σχέση με κάποιο πιο καινούργιο...το βαθμό της διαφοροποίησης μπορεί να μας το πει ίσως, όποιος το έχει οδηγήσει από την αρχή της ζωής του...πάντως, αν οι γέφυρες αυτές υποβοηθούν-βελτιώνουν τη σταθερότητα κατά τη κλίση του ελαστικού, τότε η ομογενοποίηση των τακουνιών επηρεάζει μάλλον περισσότερο την ασφάλεια/αίσθηση στις στροφές και σίγουρα περισσότερο σε χωμάτινα κομμάτια...

Κώστα, σε τι ταχύτητες κινήθηκες? Το χωμάτινο κομμάτι που ανάφερες (~12km) ήταν καλοπατημένο ή είχε και φυτευτές πέτρες?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προσπαθώ να αντιληφθώ αν με παρεξήγησες για αυτό που έγραψα και παρεξηγήθηκες "τα δικά μου είναι τα καλύτερα." ή απλά κάνω λάθος . Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ κάτι για κανένα !!!! απολύτως απλά ήταν μια μικρή περιγραφή των αδυναμιών της φυλής που εκτιμώ ότι όλοι έχουμε αντιμετωπίσει ή και έχουμε παρασυρθεί σε αυτή.
Εκτιμώ ιδιαίτερα και σέβομαι όλες τις γνώμες ειδικά αυτών που μπαίνουν στον κόπο να περιγράψουν την εμπειρία τους, κάτι που είναι μοναδικό και μη εύκολα μεταβιβάσιμο.
Δεν υπάρχει περίπτωση να πα ρεξηγηθουμε μέσα στο φόρουμ.
Αν σε γνωρίσω από κοντά... Μπορει :p
Συμφωνω φυσικά για το χαρακτηριστικό της ράτσας μας.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Έτσι φαίνονται... Αλλα θα δείξει στην πράξη.
Δύσκολα κρατάω λαστιχο πάνω από 10000 πάντως.
Από την εμπειρία που έχεις συλλέξει μέχρι τώρα με όλα τα λάστιχα που χρησιμοποίησες θα μπορούσες να βάλεις μια σειρά με τα 3 καλύτερα για την μικτή χρήση που θέλουμε και αν θα ξαναέβαζες κάποιο?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εδώ φαίνεται ότι η γέφυρα (bridge) όπως την ονομάζει η Michelin, έχει έρθει "πρόσωπο" με τα τακούνια τα οποία γεφυρώνει...αυτό σημαίνει, λογικά, ότι διαφοροποιείται η συμπεριφορά του ελαστικού σε σχέση με κάποιο πιο καινούργιο...το βαθμό της διαφοροποίησης μπορεί να μας το πει ίσως, όποιος το έχει οδηγήσει από την αρχή της ζωής του...πάντως, αν οι γέφυρες αυτές υποβοηθούν-βελτιώνουν τη σταθερότητα κατά τη κλίση του ελαστικού, τότε η ομογενοποίηση των τακουνιών επηρεάζει μάλλον περισσότερο την ασφάλεια/αίσθηση στις στροφές και σίγουρα περισσότερο σε χωμάτινα κομμάτια...

Κώστα, σε τι ταχύτητες κινήθηκες? Το χωμάτινο κομμάτι που ανάφερες (~12km) ήταν καλοπατημένο ή είχε και φυτευτές πέτρες?
Γενικά πατημένο με λουκια ήταν... Εύκολο.
Οι ταχύτητες που κινουμε στην εθνική είναι 140 με 160.
Η συμπεριφορά του συνεχίζει να είναι καλη.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Ο βασικός λόγος που ξανα-έβαλα τον πίνακα δεν είναι τόσο οι τιμές που δίνει ο Γερμανός σε κάθε λάστιχο, αλλά το γεγονός ότι έχει κατηγοριοποιήσει τη δοκιμή του με τέτοιο τρόπο που θα μπορούσε να αποτελέσει μια πρότυπη μεθοδολογία για τις δοκιμές-αξιολογήσεις ελαστικών...
Αυτό σημαίνει μεθοδολογία και πρωτόκολλο σε διαδικασία αξιολόγησης.... όπως κάνουν και οι ντόπιοί δικοί μας. Έπεσα σε ένα τεστ ελαστικών τώρα τελευταία που μόνο τα γέλια δεν έβαλα αφού το σύνολο της διαδικασίας περιείχε λάθη εφαρμογής και με μηδενικού όγκο πρωτόκολλο. Πως να το πάρεις σοβαρά υπόψη κάτι τέτοιο.
 

Τσακάλι

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS
Honda Sh 150
να φανταστώ ότι δεν κάνει για τρόφυ ε??
Καλή ερώτηση!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το λαστιχο ειναι ασφαλτινο....μην ακουσω για 20% χωμα κλπ που λενε οι εταιρειες.
Οι βολτες μας τυπου ADVtrOFFy βγαινουν με ασφαλεια ΜΟΝΟ με τακουνια!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλή ερώτηση!

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
προσωπικα δεν το νομιζω ,φυσικα εξαρταται και το μηχανακι, βαρυ ελαφρυ ,21 τροχο 19τροχο και φυσικα την εμπειρια του αναβατη
θα εβαζα κατι πιο πολυ χωματινο!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Από την εμπειρία που έχεις συλλέξει μέχρι τώρα με όλα τα λάστιχα που χρησιμοποίησες θα μπορούσες να βάλεις μια σειρά με τα 3 καλύτερα για την μικτή χρήση που θέλουμε και αν θα ξαναέβαζες κάποιο?
Καπου εχουμε ανοιξει ενα τετοιο θεμα.....να το ψαξουμε λιγο και τα λεμε εκει, διαφορετικα ανοιγουμε ενα!
Μεικτη χρηση βεβαια εγω δεν εκανα ποτε, γιατι εχω 2 ζευγαρια ζαντολαστιχα και στο χωμα παω με τακουνια, εκτος και γινει κανενα λαθακι!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
οκ σέβομαι την εμπειρία σας και τα χρόνια σας!!!! θα έρθω με τα wild και το πραγματικό και σπάνιο VStrom Adve μεχανάκι :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το λαστιχο έχει 11000 χλμ σήμερα.... Και η κατάσταση του είναι αυτή.
Έχει τετραγωνίσει βέβαια, γιατι τα 8000 περίπου είναι δικαβαλο τριβαλιτσα σε ταξίδι με εθνικές.
Η κατάσταση του είναι πολύ καλή για τα χλμ και την πίεση που έφαγαν.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Ρε παιδια τι θα γινει με μας τους αφρικανους.... Ποτε θα ερθει τι πισινο ελλαντα;;;;;;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Μετά το trOOFy που θα βγάλω τα τακουνια αβλεπη αγορά για το κτμ
 
Top Bottom