Michelin anakee adventure

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραίο φαίνεται, αλλά δεν είναι λίγο νωρίς για θετικά πρόσιμα ?
Εγώ τρώω το δεύτερο ζευγάρι... Το πρώτο το πήγα μέχρι την κρακοβια και το γύρισα σε περίεργες συνθήκες.
Οπότε νομίζω ότι δεν είναι νωρίς, να πω ότι είναι απο τα καλύτερα on off λάστιχα.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Εγώ τρώω το δεύτερο ζευγάρι... Το πρώτο το πήγα μέχρι την κρακοβια και το γύρισα σε περίεργες συνθήκες.
Οπότε νομίζω ότι δεν είναι νωρίς, να πω ότι είναι απο τα καλύτερα on off λάστιχα.
Οι πληροφορίες που έχεις δώσει και ειδικά το ότι το βάζεις ξανά είναι μεγάλη υπόθεση.... αμφιταλαντεύομαι μεταξύ του Karoo STR και σε αυτό.
Μερικές τελευταίες ερωτήσεις.
Στη βροχή και άσφαλτο ?
Έχεις πατήσει στρωμένο χιόνι?
Γενικές εντυπώσεις από χώμα?
Ότι μπορείς να σχολιάσεις περισσότερο καλοδεχούμενο μιας και με καίει το θέμα.
 

andreasgt

Μέλος
Όνομα
Ανδρεας
Μοτό
BMW R 1250 GS ADVENTURE / 2019
Παιδες αν και δεν εχω καταληξει σε ασφαλες συμπερασμα.... Απευθυνομαι σε οσους φορατε το εν λογω ελαστικο. Αν και ειναι περισσοτερο ασφαλτινο εχω την αισθηση πως ειναι λιγο θορυβοδες η οχι? Περισσοτερο το μπροστινο και λιγοτερο το πισω..

Εντος πολεως ζεσταινεται ευκολα και αυτο ειναι ατου...αλλα νομιζω πως "τελειωνει νωρις" το στριψιμο του? Το μηχανακι ακομα βεβαια το εξερευνω καθως ειναι καινουριο αλλα μου βγαζει μια ανασφαλεια (ασαφεια-αισθηση γλυστρας) στο στριψιμο...

Εχει κανεις παρομοια εντυπωση η ειναι ιδεα μου?
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Παιδες αν και δεν εχω καταληξει σε ασφαλες συμπερασμα.... Απευθυνομαι σε οσους φορατε το εν λογω ελαστικο. Αν και ειναι περισσοτερο ασφαλτινο εχω την αισθηση πως ειναι λιγο θορυβοδες η οχι? Περισσοτερο το μπροστινο και λιγοτερο το πισω..

Εντος πολεως ζεσταινεται ευκολα και αυτο ειναι ατου...αλλα νομιζω πως "τελειωνει νωρις" το στριψιμο του? Το μηχανακι ακομα βεβαια το εξερευνω καθως ειναι καινουριο αλλα μου βγαζει μια ανασφαλεια (ασαφεια-αισθηση γλυστρας) στο στριψιμο...

Εχει κανεις παρομοια εντυπωση η ειναι ιδεα μου?
Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά όπως και αυτό το σχόλιο μέχρι τώρα με όσους έχω βρει ακούω αντιφατικές εμπειρίες. Πάντως όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει και φωτιά λένε.
Επισυνάπτω ένα σχετικό βίντεο.
https://www.youtube.com/watch?v=xlJwt0M2CO0
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Παιδες αν και δεν εχω καταληξει σε ασφαλες συμπερασμα.... Απευθυνομαι σε οσους φορατε το εν λογω ελαστικο. Αν και ειναι περισσοτερο ασφαλτινο εχω την αισθηση πως ειναι λιγο θορυβοδες η οχι? Περισσοτερο το μπροστινο και λιγοτερο το πισω..

Εντος πολεως ζεσταινεται ευκολα και αυτο ειναι ατου...αλλα νομιζω πως "τελειωνει νωρις" το στριψιμο του? Το μηχανακι ακομα βεβαια το εξερευνω καθως ειναι καινουριο αλλα μου βγαζει μια ανασφαλεια (ασαφεια-αισθηση γλυστρας) στο στριψιμο...

Εχει κανεις παρομοια εντυπωση η ειναι ιδεα μου?
Δουλεύω το δεύτερο ζευγάρι στο gs και σε όλες τις συνθήκες είναι άριστο.
Ο θόρυβος του μπροστινού ισχύει... Σε κάποια χλμ ιδιαίτερα αισθητός.
 

r21

Μέλος
Όνομα
βαγγεληs
Μοτό
ducati multistrada enduro pro
Πρώτη βόλτα προχθεs με τα παιδιά εδώ....αριστεs εντυπωσειs ειδικά στο στρίψιμο κολάει στην άσφαλτο κ στο γυρισμό που βγήκαμε λίγο εθνικη μέχρι 210 που πήγα κανένα θόρυβο...βέβαια δεν είναι για χώμα είναι 80/20 άντε να παs λίγο σε κανένα πατημενο.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Παιδιά υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ? Άλλοι το αγαπούν και το ξαναφοράνε και άλλοι το αντιπαθούν σε ίδια ή παρόμοια μηχανάκια.
 

r21

Μέλος
Όνομα
βαγγεληs
Μοτό
ducati multistrada enduro pro
Παιδιά υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ? Άλλοι το αγαπούν και το ξαναφοράνε και άλλοι το αντιπαθούν σε ίδια ή παρόμοια μηχανάκια.
Υπόψιν για μένα ήτανε η πρώτη βόλτα με αυτα....στη πορεία δε ξερω αν βγάλουν κατι.....Μπορεί να παίζει ρόλο κ τα μηχανάκια...τι να πω.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Υπόψιν για μένα ήτανε η πρώτη βόλτα με αυτα....στη πορεία δε ξερω αν βγάλουν κατι.....Μπορεί να παίζει ρόλο κ τα μηχανάκια...τι να πω.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ανδρέα με αφορμή αυτό που είπε ο Βαγγέλης, αν είναι η πρώτη βόλτα τότε δεν έχουν στρώσει ακόμα τα λάστιχα σου και θέλουν προσοχή για καμια 200 χιλιόμετρα να φύγουν και τα συντηρητικά από πανω τους.
Θα ήθελα να επανέρθεις για να δώσεις ξανά την άποψη σου μετα τα πρώτα 500 -1000 καλύτερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

sothrhs

Ο demek
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Σωτήρης
Μοτό
ΤΡΑΚΤΕΡ 06
Παιδιά υπάρχει κάποια λογική εξήγηση ? Άλλοι το αγαπούν και το ξαναφοράνε και άλλοι το αντιπαθούν σε ίδια ή παρόμοια μηχανάκια.
Φυσικά και υπάρχει λογική εξήγηση
Ο Αντρέας τα φοράει πάνω στο νέο πανέμορφο-γ@μ@το Ducati με όλα τα καλά που συνεπαγεται αυτό, και άλλοι σε μηχανάκια παλιάς κοπής πλέον.
Επειδή ήμουνα μαζί με τα παιδιά στη βόλτα, να σου πω ότι το τριμπουρδ@λ@ στρομ δε μπορούσε να κινηθεί σβέλτα σε κακο οδόστρωμα λόγω ότι είναι παλιάς κοπής με ότι συνεπαγεται αυτό ( πέρα από την κουλαμαρα μου, ξέρω τις δυνατότητες μου..) οπότε καταλήγουμε στο γνωστό...
Αλλά τα μάτια του λαγού κι άλλα της κουκουβαγιας...
Σε κάλυψα νομίζω..
 

r21

Μέλος
Όνομα
βαγγεληs
Μοτό
ducati multistrada enduro pro
Θα ενημερωσω κ αργοτερα αλλα προχθεs καναμε περιπου 300χλμ...Στην αρχή το πήγαινα πολύ χαλαρά για να καθαρίσουνε κ μόνο στην επιστροφή Καλαμπάκα Τρίκαλα το άνοιξα κ δεν είδα σε καμία ταχύτητα θορυβο.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Reactions: Gus

jimmatas

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Triumph Tiger 800 2011
Honda AX-1
Ηοnda CRF250L 2020
Λοιπον εβαλα τελη μαιου (αν θυμαμαι καλα ) τα anakee adventure στον Τιγρη. Πρωτη εντυπωση οτι κανουνε θορυβο, δηλαδη πρωτη φορα μου ετυχε να ακουσω λαστιχο. Πριν ειχα τα Pilot Road 4 trail βεβαια οποτε λογικο. Στην ασφαλτο ειναι πένα! Στριβουν τρομερα, κρατημα κλπ.
Στο θεμα του off τωρα που η μισελεν λεει 20%. Σε ξερο χωματοδρομο κλπ ειναι μια χαρα θεωρω. Αν αρχισουν τιποτα νωπα χωματα πρεπει να εχεις το νου σου, αν ειναι ΠΟΛΥ βρεγμενα τα χωματα και καμια λασπολιμνουλα ειναι σα να εχεις ασφαλτινο...
Το καλο ομως που παρατηρησα σε ξερο εδαφος ειναι οτι ενω στην ευθεια το νιωθεις λιγο εως αρκετα να γλυστραει , μολις στριψεις λιγο πιανει 10 φορες καλυτερα!
Just my 2 cents.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Τα έβαλα και εγώ...... Έκανα καπάκι μπόλικα χιλιόμετρα για να στρώσουν με μια βολτίτσα απο παλιά εθν. οδό, Αθήνα - Επίδαυρο - Δίδυμα και επιστροφή πάλι από τον ίδιο δρόμο.
Τα σχόλια μου μέχρι τώρα φυσικά λίγα αφού η ταχύτητα ήταν μέγιστη 110 με το γνωστό στροφιλίκι του δρόμου. Τα πίεσα λίγο στο κομμάτι των στροφών της Επιδαύρου και δεν με δυσαρέστησαν πουθενά.
Έχουν πολύ πιο γρήγορη κορώνα από τα προηγούμενα TW με τάση να με βάζουν πολύ πιο γρήγορα μέσα στην στροφή. Επίσης έχουν μια όμορφα περίεργη αίσθηση με ένα πιο "γλυκό" πάτημα, δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Σαν να πατάς σε ένα μαξιλάρι πριν φτάσεις στο πιο σκληρό...?? κάπως έτσι. Οι πιέσεις 33/36 με άκαμπτα πλαϊνά. Με ήπια οδήγηση σε κανένα σημείο δεν ένιωσα κάποιο περίεργο γλίστρημα. Στον γυαλιστερό επαρχιακό δεν κατάλαβα κάποιο ενοχλητικό θόρυβο.
Μέχρι τώρα για αυτά που είδα είμαι ευχαριστημένος, θα πρέπει να τα δώ και σε άλλα εδάφη και επιφάνειες για να δω κατά πόσο ανταποκρίνονται στις δικές μου απαιτήσεις και να έχω μια ολοκληρωμένη άποψη. Αυτά προς το παρόν.
Καλή χρονιά σε όλους και πάντα όρθιοι.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Προσθήκη της ημέρας update. Πιέζοντας σε στροφές για μεγαλύτερη κλίση ανακάλυψα ένα σκαλοπάτι στην γεωμετρία της κορώνας. Όταν υπο κλίση φτάσει σε αυτό το σημείο τότε νιώθεις να σε ρίχνει λίγο απότομα ακόμα περισσότερο. Αυτό το σημείο εκτιμώ ότι είναι περίπου μετά το 80% της επιφάνειας προς τα έξω εκεί που έχει την τελευταία σειρά από τα μπλοκ. Σε καμία περίπτωση δεν νιώθεις ότι κάτι γλιστρά.
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Να συμπληρώσω για το θέμα του σκαλοπατιού, που αυτό βρίσκεται λίγο πριν το τέλος του λάστιχου στα άκρα. Περίπου 1 με 1,5 εκ. δεν έχει πατήσει στα άκρα το λάστιχο. Σε διάσταση 150/70/17 πίσω, το εμπρός έχει φυσικά λίγο ακόμα περισσότερο 110/80/19. Κάθισα και παρατήρησα άλλο ίδιο σε διάσταση 170 και μου δίνει την εικόνα της διαφορετικής κορώνας ίσως. 'Όπως και να έχει μου δίνει την εντύπωση ότι "τελειώνει" σχετικά γρήγορα σε στροφιλίκια καθώς σου δίνει την δυνατότητα να το κάνεις, ότι κάνει, το κάνει στην άσφαλτο πραγματικά καλά... !!! Τα λάστιχα στην άσφαλτο ακόμα και την ποιο χάλια, δίνουν πολύ μεγάλη σιγουριά στο πάτημα τους, το ίδιο και σε πατημένο χώμα με πολύ γαρμπίλι στην επιφάνεια, όπου έχουν και εξαιρετικό κράτημα αλλά και σωστή απόδοση στο φρενάρισμα. To be continue .....
 

alexopoulos.s

Flying Farmer
Περιοχή
Volos / Palaiochori Kalampakas
Όνομα
sotirios
Μοτό
R 1200GS 08
Πρωτη φορα χώμα εντυπωσεις απο olympus madness ride
Αλλαγή λοιπόν ελαστικού από Metzelel next σε Michelin Adventure, όχι το καταλληλότερο για χώμα όπως είπαν αλλά δεν τα μπορώ τα τακουνίσια. Ξεκίνημα διαδρομής βατός χωματόδρομος. Τα ελαστικά μαγεία, κάτι που είχα διαπιστώσει στην άσφαλτο πηγαίνοντας είχαν εξαφανιστεί η κραδασμοί από εγκάρσιες ανωμαλίες που πριν ήταν αντιληπτές με τα Metzelel, σαν τα πλαϊνά να είναι πιο flexi οπότε και στο χωματόδρομο οι κραδασμοί από ανωμαλίες δεν υπήρχαν. Κάποια στιγμή βλέπουμε μια μοτό να κλείνει το δρόμο και να μας δείχνει ότι πρέπει να σκαρφαλώσουμε ένα χωράφι. Εκεί είπα δίκιο είχαν που είπαν ότι δεν κάνουν για χώμα αυτά τα ελαστικά. Στάθηκα διστακτικός στη άκρη παρακολουθώντας τα ντακαρίσια να σκάβουν στην ανηφόρα και για μια στιγμή σκέφτηκα ότι εδώ τελείωσε η βόλτα μου. Απελπισμένος είπα να δοκιμάσω, και θαύμα σκαρφάλωσε χωρίς να διαμαρτυρηθεί και με αίσθηση ότι το πίσω ελαστικό δεν έμεινε ποτέ κενό σπρώχνοντας πάντα. Στην κορυφή χαμόγελο και αναθεώρηση τις γνώμης ότι δεν κάνουν για χώμα. Συνέχεια διαδρομής και κατηφόρα με λασπολακούβες. Φρενάρισμα ικανοποιητικό από τα λάστιχα. Λασπολακούβα εν όψη χωρίς φρένα ....... και ξάπλα η μηχανάρα μαζί με τον αναβάτη χωρίς καμία προειδοποίηση, και μια έκφραση απορίας από τον αναβάτη στα μάτια ,τι έγινε ρε αδερφέ. Με βοήθεια όρθιο το τέρας και με αγωνία έλεγχος εξαρτημάτων για ζημιές, και στο μυαλό στα έλεγα εγώ η χωματοβόλτα θα σου βγει κάνα 1000 Ε. Ως εκ θαύματος καμία ζημιά. Για να μην μακρηγορώ όπου μύριζε λάσπη το μπροστινό ήθελε να ξαπλώσει χωρίς καμιά προειδοποίηση. Απολογισμός λασπολακούβων τρία ξαπλώματα δύο σε χώμα και ένα σε τσιμέντο με λάσπη. Απολογισμός ζημιών ένα φλασάκι. Γνώμη για τα ελαστικά σε λάσπη το πίσω 80 το μπροστά 05 με άριστα το 100. Γνώμη για τα ελαστικά σε χώμα το πίσω 100 το μπροστά 100. Γνώμη για τα ελαστικά σε άσφαλτο μαγεία. Κυριακή πρωί πλύσιμο μοτό, η οποία μεταμορφώθηκε ξανά σε λίμο έτοιμη για τα σαλόνια από τα αλώνια που ήταν χθές.
 
Top Bottom