Michelin anakee adventure

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
alexopoulos.s: τετοια ντεμι λαστιχα 80-20 μπορουν να πανε παντου οσο δεν εχει λασπη ή μαλακο υγρο χωμα. Mε Conti TKC70 που το πισω εχει και κεντρικη συνεχη λωριδα, αρα ειναι θεωρητικα χειροτερο απο τo πισω Anakee Adve, ανεβηκα πολυ δυσκολα κομματια χωρις θεμα. Το προβλημα ειναι στη λασπη, οπου ειδικα το μπροστινο μπορει να σε πεταξει κατω για πλακα :oops:

Και δεν ειναι μονο τα ντεμι λαστιχα σε τετοια περασματα, ακομη και τακουνατα στο τελειωμα εχουν θεμα. Προσφατα πηγα στα Αγραφα με TCK80 μπροστινο αλλα με 1χλ τακουνι στο κεντρο μετα απο 19000χμ (δε φανταζομουνα οτι θα βρισκαμε τοση λασπη) και σε ενα κατηφορι, τελειως στην ευθεια, και ενω ειχα αφησει το μηχανακι να ρολαρει με 1η, με πεταξε κατω σε στυλ "τι εγινε ρε παιδια;;" o_O Ο thanosxrv που ητανε ακριβως πισω μου κοιταζε με απορια οταν ηρθε να το σηκωσουμε.

Αν συνεχισεις να πας σε τετοιες απαιτητικες διαδρομες, παρε πχ ενα Michelin Wild για μπροστα τουλαχιστο να το βαζεις/βγαζεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

alexopoulos.s

Flying Farmer
Περιοχή
Volos / Palaiochori Kalampakas
Όνομα
sotirios
Μοτό
R 1200GS 08
alexopoulos.s: τετοια ντεμι λαστιχα 80-20 μπορουν να πανε παντου οσο δεν εχει λασπη ή μαλακο υγρο χωμα. Mε Conti TKC70 που το πισω εχει και κεντρικη συνεχη λωριδα, αρα ειναι θεωρητικα χειροτερο απο τo πισω Anakee Adve, ανεβηκα πολυ δυσκολα κομματια χωρις θεμα. Το προβλημα ειναι στη λασπη, οπου ειδικα το μπροστινο μπορει να σε πεταξει κατω για πλακα :oops:

Και δεν ειναι μονο τα ντεμι λαστιχα σε τετοια περασματα, ακομη και τακουνατα στο τελειωμα εχουν θεμα σε τετοια κομματια. Προσφατα πηγα στα Αγραφα με TCK80 μπροστινο αλλα με 1χλ τακουνι στο κεντρο μετα απο 19000χμ (δε φανταζομουνα οτι θα βρισκαμε τοση λασπη) και σε ενα κατηφορι, τελειως στην ευθεια, και ενω ειχα αφησει το μηχανακι να ρολαρει με 1η, με πεταξε κατω σε στυλ "τι εγινε ρε παιδια;;" o_O Ο thanosxrv που ητανε ακριβως πισω μου κοιταζε με απορια οταν ηρθε να το σηκωσουμε.

Αν συνεχισεις να πας σε τετοιες απαιτητικες διαδρομες, παρε πχ ενα Michelin Wild για μπροστα τουλαχιστο να το βαζεις/βγαζεις.
Εχεις απολυτο δικιο οτι το προστινο δεν κάνει και σε ξαπλώνει για πλακα. Περιμένω να τα δοκιμάσω στο τροφυ το καλοκαιρι γιατι εχω μια υποψια οτι σε στεγνο χώμα ειναι γαμάτα. Αλλιως δευτερο ζευγαρι.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εχεις απολυτο δικιο οτι το προστινο δεν κάνει και σε ξαπλώνει για πλακα. Περιμένω να τα δοκιμάσω στο τροφυ το καλοκαιρι γιατι εχω μια υποψια οτι σε στεγνο χώμα ειναι γαμάτα. Αλλιως δευτερο ζευγαρι.
Νομιζω οτι θα το φχαριστηθεις πολυ περισοτερο το τροφυ με wild μπροστα πχ στα φρενα, σε κατηφορικα σαθρα, κλπ. Φουλ χωματινο πισω ειναι υπερβολη τους καλοκαιρινους μηνες για καποιον που δεν παει πολυ συχνα χωμα, πληροφοριακα εγω εβγαλα την περσινη περιοδο με TKC80 μπροστα και Pirelli Rally STR πισω. Τεσπα, it's your call :ok:
 

alexopoulos.s

Flying Farmer
Περιοχή
Volos / Palaiochori Kalampakas
Όνομα
sotirios
Μοτό
R 1200GS 08
Νομιζω οτι θα το φχαριστηθεις πολυ περισοτερο το τροφυ με wild μπροστα πχ στα φρενα, σε κατηφορικα σαθρα, κλπ. Φουλ χωματινο πισω ειναι υπερβολη τους καλοκαιρινους μηνες για καποιον που δεν παει πολυ συχνα χωμα, πληροφοριακα εγω εβγαλα την περσινη περιοδο με TKC80 μπροστα και Pirelli Rally STR πισω. Τεσπα, it's your call :ok:
αυτα τι λένε?
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
αυτα τι λένε?
Όταν τα δούμε απο κοντά εδώ τότε θα πούμε τι κάνουν. Οι πληροφορίες απο την απο εκεί μεριά έχουν ανάμικτα συνθήματα με αρνητικό κυρίως στο υγρό στοιχείο. Πάντως 50/50 δεν είναι με τίποτα όπως λέει η Dunlop. Άλλωστε οι εταιρίες μας έχουν συνηθίσει να λένε υπερβολικά πράματα και να παραποιούν λέξεις στο όνομα του μάρκετινγκ.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
αυτα τι λένε?
Όταν τα δούμε απο κοντά εδώ τότε θα πούμε τι κάνουν. Οι πληροφορίες απο την απο εκεί μεριά έχουν ανάμικτα συνθήματα με αρνητικό κυρίως στο υγρό στοιχείο. Πάντως 50/50 δεν είναι με τίποτα όπως λέει η Dunlop. Άλλωστε οι εταιρίες μας έχουν συνηθίσει να λένε υπερβολικά πράματα και να παραποιούν λέξεις στο όνομα του μάρκετινγκ.
80/20 βλεποντας τη χαραξη τους - 50/50 ειναι τα all-round τακουνατα λαστιχα (TKC80, Michelin Wild κλπ).
 

alexopoulos.s

Flying Farmer
Περιοχή
Volos / Palaiochori Kalampakas
Όνομα
sotirios
Μοτό
R 1200GS 08
Thus far... I would lean towards the Anakee Adventure as my recommendation to other riders as I have had a chance to ride it in all conditions. It really does excel. Not having had a chance to ride the Dunlop Mission in Cold, Wet or Mud... I really can't recommend it with 100% certainty that it will do as well. HOWEVER.... I have not had those experiences yet AND I know exactly how the Anakee Adventure tackles these on situations on three different bikes... If I personally were headed out, I pick the Dunlop Mission just so I could test it and see. I am really curious as to how they will compare in the harder dirt and cold wet asphalt. Thanks for watching! -- Kyle & the Chap Moto Team

Great feedback / overview Rhunyen! Your experiences pretty much sum up just exactly what I have been showing in these Adv tire tests. I do think this TrailMax Mission tire will quickly become a fan favorite. I just works. I tried to make it be an 80/20 tire... but it has proven itself as a true 50/50 tire despite my abuse. I will be running them again in the near future. I am curious to hear what you think of them after several thousand miles! Thanks for watching! - Kyle
 
Τελευταία επεξεργασία:

alexopoulos.s

Flying Farmer
Περιοχή
Volos / Palaiochori Kalampakas
Όνομα
sotirios
Μοτό
R 1200GS 08
Σωτο στο video απο κατω στα σχολια. Μου κανει δε εντυπωση που συγκρινει τα dunlop ε τα tkc80 ειναι δυνατον με τετοια χαραξη να τα συγκρινει. Αλλα απο την αλλη φαινεται επαγκελματιασ ο τυπος τι να πω. Αν τα δοκιμάσει ο Thenos που ξερει απο TKC80 τοτε θα πιστεψω!!!!!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Σωτο στο video απο κατω στα σχολια. Μου κανει δε εντυπωση που συγκρινει τα dunlop ε τα tkc80 ειναι δυνατον με τετοια χαραξη να τα συγκρινει. Αλλα απο την αλλη φαινεται επαγκελματιασ ο τυπος τι να πω. Αν τα δοκιμάσει ο Thenos που ξερει απο TKC80 τοτε θα πιστεψω!!!!!!
Το μεροκάματο να βγαίνει και ότι ναναι
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Με έπιασε στο κέντρο της Αθήνας σήμερα η μπόρα και τα λάστιχα δοκιμάστηκαν στην γνωστή άσφαλτο σε συνδυασμό με όλη την γλιστερή αφρίζουσα πολλές φορές μούργα σαν σαμπουάν.
Τα λαστιχάκια είναι εξαιρετικά και δεν μου γλίστρησαν πουθενά, ακόμα και πάνω στις βαμμένες γραμμές. Ακόμα και εκεί που μπορεί να νιώσεις κάτι είναι απόλυτα ελεγχόμενο. Είναι λάστιχο που μπορεί κάποιος να το εμπιστευτεί σε όλα τα ήδη άσφαλτου και καταστάσεις. Σε στεγνό ή και σαθρό χώμα, πέτρα φυτευτή και γαρμπίλι απροβλημάτιστο, σε μια ήρεμη και προσεκτική διάσχιση. Στην λάσπη δεν περιμένω θαύματα.
Έχω την εντύπωση ότι σαν ονοματολογία - τύπος ελαστικού που δίνει η εταιρία 80/20, το μέγεθος αυτό το αντιπροσωπεύει άριστα και πάνω σε αυτό βάση της εξέλιξης των ελαστικών θα έλεγα ότι μάλλον θέλει αλλαγή, βάση της απόδοσης που είδα αλλά και γενικότερα σε άλλα λάστιχα. Αντί 80/20 θα το ονόμαζα 95/30, τα ποσοστά πλέον θα πρέπει να δίνονται βάση της απόδοσης και όχι σαν απόλυτο άθροισμα των δύο περιοχών που δουλεύει το λάστιχο σε άσφαλτο / χώμα.
 

zilver

Μέλος
Όνομα
Ζήσης
Μοτό
790AdvR
Τα φόρεσα και εγώ στο 800αρι μου την πέμπτη και ξεκίνησα δικάβαλος για Ναύπλιο.
Στο πήγαινε ήμουν συντηρητικός μιας και ήταν απάτητα.
Στο γύρνα με ψιλόβροχο, βρεγμένο οδόστρωμα και 6 μποφόρια στην εθνική περνώντας απο τα Μέγαρα, ταξίδευα με μέση ταχύτητα 130χλμ/α και δεν με τρόμαξαν καθόλου.
Πάτησα και κάτι χαλικάκια κοντά στη Νεμέα, πάλι μια χαρά μου φάνηκαν. Γενικά μου έδωσαν την εντύπωση ότι μπορώ να τα εμπιστευτώ.
'Ήθελα να δοκιμάσω κάτι καινούργιο μιας και τα προηγούμενα μου tkc 70 είχαν κάνει 12-15.000 χιλιόμετρα και με έπεισε αυτό το Τοπικ να τα δοκιμάσω, νομίζω δεν τα μετανιώνω.
Σαν δεύτερη επιλογή είχα να ανανεώσω μόνο το πίσω tkc70 αλλά θα αργούσε να έρθει και είπα να το ρίξω έξω.
Σχετικά με θορύβους και κραδασμούς δεν μπορώ να βγάλω σαφή συμπεράσματα μιας και πριν την αλλαγή είχα πάνω τα χωμάτινα tkc80, ωστόσο νομίζω είναι πιο θορυβώδη απο τα tkc70 (συγκρίνω μόνο με αντίστοιχης κατηγορίας λάστιχο).
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Παιδιά μετά την μικρή βόλτα που έκανα "κάτω από το αυλάκι" αυτό που έχω να πώ είναι ότι το λαστιχάκι είναι εξαιρετικό πραγματικά. Όπως έχω γράψει και παραπάνω, αντί 80/20 θα το ονόμαζα 95/30. Όπου και αν θέλησα να πάω με το στρωματάκι μου δεν μου χάλασε κανένα χατίρι. Μέχρι και στη λίγη λασπούλα με μικρό πάχος, που υπήρξε σε κάποια σημεία σε χωματόδρομους από στάσιμα νερά με πέρασε άψογα. Δεν μιλάω για τρεχάλα αλλά για απλή και ήρεμη διάσχιση σε μέρη που θα μπορεί να με πάει το στρωματέξ και όχι να το αφήσω εκεί ως σκιάχτρο για τα πτηνά. Σύμφωνα με το βίντεο που παραθέτω εκτός της άμμου, τα εδάφη που πάω είναι πολύ χειρότερα από αυτά που φαίνονται εκεί.
Όμως θα το έλεγα αρκετά μαλακό λάστιχο καθώς μετά από συνολικά 2500 χλμ και στην συγκεκριμένη περίπτωση τα 1000 χλμ. που έκανα σε άσφαλτο στην Ε.Ο. 3βάλιτσο και με έξτρα σάκο ουράς, έχω την εντύπωση ότι έφαγαν κανα 1 χιλ. περίπου από το πίσω πέλμα, μιας και εξαφανίστηκε από την κεντρική περιοχή το φαλτσάκι που είχε ο τάκος. Στα 2500 περίπου το φαλτσάκι υπήρχε ακόμα, εξαφανίστηκε μετά το τελευταίο ταξίδι. Χωρίς να έχω κάνει βέβαια κάποια μέτρηση, εκτιμώ ότι θα με βγάλουν μέγιστο καμιά 10000+ χλμ από τον τρόπο που φθείρονται. Ακόμα και τόσο να με βγάλουν, βάση της απόδοσης που έχουν, εγώ είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος.
Επίσης σε μετρήσιμο μέγεθος είναι πιο βενζινοβόρο σε σχέση με το "μαμά" λάστιχο που εκεί μας δείχνουν τις μετρήσεις τους οι κατασκευαστές. Θα έλεγα κατανάλωση + 0,2 - 0,3 περίπου του λίτρου στα 100 χλμ. με ταχύτητες 110-120 χλμ. Με αποτέλεσμα να είμαι στα 5 έως 5,3 λίτρα κατανάλωση στα 100 χλμ απόστασης, πλήρως φορτωμένος.

2020 Adventure Tire Shootout by ChapMoto.com
 

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Παιδιά να κάνω μια μικρή διόρθωση για τα παραπάνω που έχω γράψει περί αυξημένης κατανάλωσης. Τελικά δεν υπάρχει μεγαλύτερη κατανάλωση. Ένα λάθος μου αρκούσε για να έχω λανθασμένες ενδείξεις και να σας μεταφέρω λάθος δεδομένα. Το λάστιχο είναι πραγματικά άριστο για όλες τις συνθήκες και ήδη ασφάλτου ενώ στο χώμα για τις διαδρομές που κάνω είναι πολύ καλό, με μια μικρή εξαίρεση στο μπροστινό που θα το ήθελα με λίγο ποιο φαρδιά χάραξη καθώς στις λάσπες το m+s αναρωτιέμαι γιατί το έχει.... Δεν ξέρω αν το ΤΚC70 σε συνδυασμό με πίσω το TKC70 Rocks τα πάει καλύτερα...
Αν δεν υπάρξει άξιος αντίπαλος του μέχρι την επόμενη αλλαγή τους, τότε σίγουρα θα το ξαναβάλω.
 
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Δημητρος
Μοτό
DL 650 vstrom 2010
Και εγω στα 2000χλμ. Που εχω κανει ευχαριστημενος ειμαι και χωμα που πατησα μια χαρα ειναι,σε στεγνο καλυτερα απο οτι περιμενα,σε βρεγμενο στο κεντρο τις αθηνας με την γλιτσα δεν μου βγαζουν πολυ εμπιστοσυνη χωρις να εχω καποιο γλυστριμα φυσικα,μενει να δω μονο αντοχη σε χιλιομετρα
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Μια απορια εχω βρε παιδια, οχι για το συγκεκριμενο λαστιχο αλλα ολα τα λαστιχα..... Εχω κανει με το συγκεκριμενο 1500 χλμ μονο στροφιλικια δικαβαλος (θρεφταροδικαβαλος) και τριβαλιτσος... Παντα μου κανει το ιδιο αποτελεσμα τις φωτο.... Παιζω με 38 psi πισω αερα, η θελει περισσοτερο αερα που το φοβαμαι αν κατσει καμοια βροχη η το στριβω τοσο καλα που μου κανει αυτα τα γδαρσιματα.... Για πειτε καμοια γνωμη...
#xrv_world_explorer
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μια απορια εχω βρε παιδια, οχι για το συγκεκριμενο λαστιχο αλλα ολα τα λαστιχα..... Εχω κανει με το συγκεκριμενο 1500 χλμ μονο στροφιλικια δικαβαλος (θρεφταροδικαβαλος) και τριβαλιτσος... Παντα μου κανει το ιδιο αποτελεσμα τις φωτο.... Παιζω με 38 psi πισω αερα, η θελει περισσοτερο αερα που το φοβαμαι αν κατσει καμοια βροχη η το στριβω τοσο καλα που μου κανει αυτα τα γδαρσιματα.... Για πειτε καμοια γνωμη...


#xrv_world_explorer
Bγαλε το Filmnet απο την πριζα και ξαναποσταρε!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Βγάζει μπουρμπουλιθρες η φώτο Αποστόλη.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Μια απορια εχω βρε παιδια, οχι για το συγκεκριμενο λαστιχο αλλα ολα τα λαστιχα..... Εχω κανει με το συγκεκριμενο 1500 χλμ μονο στροφιλικια δικαβαλος (θρεφταροδικαβαλος) και τριβαλιτσος... Παντα μου κανει το ιδιο αποτελεσμα τις φωτο.... Παιζω με 38 psi πισω αερα, η θελει περισσοτερο αερα που το φοβαμαι αν κατσει καμοια βροχη η το στριβω τοσο καλα που μου κανει αυτα τα γδαρσιματα.... Για πειτε καμοια γνωμη...
#xrv_world_explorer
Τωρα φαινονται.

Ψηφιζω το δευτερο... Στριβεις.
 
Top Bottom