Michelin Anakee Wild

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Προχτες εβγαλα απο το ΤΑ το μπροστα anakee wild (και εβαλα tkc80) που μου ειχε χαρισει μεταχειρισμενο αλλα σε καλη κατασταση ο lospsi πριν περιπου 3 χρονια
Δεν θυμαμαι ποσο καιρο το ειχα πανω, σιγουρα 2 χρονια και με αγνωστο αριθμο (πολλων)χλμ στην πλατη τους

Πολυ καλο λαστιχο για γενικη χρηση Καλυτερο στην ασφαλτο απο το tkc80 αλλα και πιο θορυβωδης απο αυτο Στο χωμα γενικα ιδια γευση με το tkc80 αλλα σε μαλακα-λιγο λασπερα εδαφη αρκετα χειροτερο

Δεν θα το ξαναβαζα ΠΟΤΕ για δυο λογους
1ον ειναι πανβαρο σε σημειο που οταν το εβαλα μπροστα ενιωσα αμεσως στην οδηγηση την διαφορα στο τιμονι
Και
2ον και κυριοτερο δεν ξεζανταρεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ αν χρειαστει καποιος να αλλαξει σαμπρελα
Κατι που ειχα δει και κατα την τοποθετηση του που με παιδεψε παρα πολυ αλλα κυριως το διαπιστωσα και οταν προσπαθησα να το βγαλω, ξεκουραστος και στην ανεση του σπιτιου μου!
Μετα λοιπον απο κανα μισαωρο και με εναν πλεον στραβο λεβιε χωρις καν να καταφερω να βγαλω ουτε ενα ελαχιστο μερος το πηγα σε λαστιχαδικο για να το βγαλουν (και εκει οχι ευκολα! )

Και μιλαμε για διασταση 90/90/21
Δεν θελω καν να σκεφτομαι ποσο σκληρο θα ειναι το πισω

Την επόμενη φορά που θα παιδευτώ με τέτοιο τύπου λάστιχο, που δεν ξεζανταρει δηλαδή εύκολα, λέω να δοκιμάσω ζέσταμα με θερμομπίστολο.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Την επόμενη φορά που θα παιδευτώ με τέτοιο τύπου λάστιχο, που δεν ξεζανταρει δηλαδή εύκολα, λέω να δοκιμάσω ζέσταμα με θερμομπίστολο.
H αληθεια ειναι οτι δεν το σκεφτηκα αυτο με το ζεσταμα Αλλα και να το σκεφτομουν ισως τελικα να μην αξιζε τον κοπο και τον χρονο μου αφου τελικα μολις 5 ευρω εδωσα στο κοντινο βουλκανιζατερ για ξεζανταρισμα παλιου και ζανταρισμα νεου λαστιχου (με τον τροχο στο χερι)
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
μετα απο χρονια δοκιμων που εχετε κανει απο τα (anakee wild vs mitas e09) τι θα προτεινατε ...... και εννοειτε και κατι αλλο δοκιμασμενο!!!!

Εξαλλου τοσο στο θεο που ειναι τα λαστιχα πλεον , δεν εχει διαφορα στην τιμη κανενα λαστιχο
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Bridgestone battlax ax41 . Τα μόνα επώνυμα που βρήκα σε τιμή ίδια με πέρυσι. Πολύ καλό παντού και σε βρεγμένη άσφαλτο. Το πίσω έχει κάπου 3.000 χλμ και είναι περίπου στα μισά ...
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Για μένα Ε09 πισινό, ειδικά εάν το έχεις συνέχεια επάνω είναι πολύ καλό παντού. Ελαφρύτερο από το annake σαν αναρτωμένο βάρος και πολύ πιο ανθεκτικό στη φθορά.
Θα έλεγα υπάρχει μια υπέροχη του wild στη βρεγμένη ασφαλτο.
Λάστιχα που έχω χρησιμοποιήσει όλο το χρόνο και στην πόλη.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Bridgestone battlax ax41 . Τα μόνα επώνυμα που βρήκα σε τιμή ίδια με πέρυσι. Πολύ καλό παντού και σε βρεγμένη άσφαλτο. Το πίσω έχει κάπου 3.000 χλμ και είναι περίπου στα μισά ...
Καλά...μην ορκίζεσαι κιόλας ! :roflmao: Ότι πιο άχρηστο έχω φορέσει σε μεγάλο μηχανάκι για βουνό...
Χωρίς να γκριπάρει καλά ούτε σε σαθρό, ούτε σε πέτρα, ούτε φυσικά σε λάσπη. Με πούλησε 5-6 φορές στο troffy φέτος. Στον δρόμο ναι. Είναι καλό. Κρατάει χλμ. στρίβει (σε αναλογίες τακουνάτου) και δεν πέφτει εύκολα η γόμα του.
όχι δεν θα τα ξαναέβαζα...
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Αλλαγή μετά από πολλά ζευγάρια tkc80 σε wild.
Και από εμένα είναι Όχι...
Θα επιστρέψω στα tkc λογικά.

Συγκριτικά.
Είναι ένα τικ καλύτερο το πίσω στο χώμα,στη λάσπη και γενικότερα δίνει μια σιγουριά παραπάνω.
Το μπροστά μου φάνηκε μια απ τα ίδια.

Το θέμα είναι στην άσφαλτο που δυστυχώς είναι αναπόφευκτη και σε μεγάλα κομμάτια πολλές φορές.
Με τα tkc δεν είχα θέμα κανένα.
130-140 άνετα και σταθερά.
Το ίδιο και σε στροφές...σχεδόν σαν στρητ λάστιχο.
Απόλυτα ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά και την διάρκεια ζωής τους με τη χρήση που τους κάνω.
Τα wild από την άλλη...
Στο χώμα όλα καλά...
Στην ασφαλτο τραγικά.
Για μένα πάντα...
Πολύ βουή,πολύ κραδασμός και ζεματανε μετα απο λίγο.
Δε μου έδωσαν την αίσθηση ότι μπορώ να πάω με 120-130 γιατι λέω θα διαλυθούν.
Ακόμα,δε μου άρεσε τόσο γρήγορη κορώνα και το απότομο(σχετικα) πέσιμο δεξιά αριστερά.
Επίσης το 130 πίσω είναι αστείο σαν θέαμα λόγω κορωνας.
Σαν xr250 ο τενερες.
Στο επόμενο σίγουρα 140.
Να μη χαλάσω το ζευγάρι μέχρι να φαγωθεί και το μπροστά να τα πετάξω.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αλλαγή μετά από πολλά ζευγάρια tkc80 σε wild.
Και από εμένα είναι Όχι...
Θα επιστρέψω στα tkc λογικά.

Συγκριτικά.
Είναι ένα τικ καλύτερο το πίσω στο χώμα,στη λάσπη και γενικότερα δίνει μια σιγουριά παραπάνω.
Το μπροστά μου φάνηκε μια απ τα ίδια.

Το θέμα είναι στην άσφαλτο που δυστυχώς είναι αναπόφευκτη και σε μεγάλα κομμάτια πολλές φορές.
Με τα tkc δεν είχα θέμα κανένα.
130-140 άνετα και σταθερά.
Το ίδιο και σε στροφές...σχεδόν σαν στρητ λάστιχο.
Απόλυτα ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά και την διάρκεια ζωής τους με τη χρήση που τους κάνω.
Τα wild από την άλλη...
Στο χώμα όλα καλά...
Στην ασφαλτο τραγικά.
Για μένα πάντα...
Πολύ βουή,πολύ κραδασμός και ζεματανε μετα απο λίγο.
Δε μου έδωσαν την αίσθηση ότι μπορώ να πάω με 120-130 γιατι λέω θα διαλυθούν.
Ακόμα,δε μου άρεσε τόσο γρήγορη κορώνα και το απότομο(σχετικα) πέσιμο δεξιά αριστερά.
Επίσης το 130 πίσω είναι αστείο σαν θέαμα λόγω κορωνας.
Σαν xr250 ο τενερες.
Στο επόμενο σίγουρα 140.
Να μη χαλάσω το ζευγάρι μέχρι να φαγωθεί και το μπροστά να τα πετάξω.
Στην άσφαλτο τα wild θέλουν οπωσδήποτε ασφάλτινες πιέσεις, λόγω των πολύ σκληρών πλαϊνών και σκελετού
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Στην άσφαλτο τα wild θέλουν οπωσδήποτε ασφάλτινες πιέσεις, λόγω των πολύ σκληρών πλαϊνών και σκελετού
30-34 είχα περιπου μπρος πίσω.
Άμα ανέβαζα κι άλλο θα ήταν κομπρεσέρ μετά εντελώς.
 

liospi

Μέλος
Όνομα
Liospi
Μοτό
CRF RALLY
ψάχνω και εγώ ένα λάστιχο για το crf rally. τώρα φοράει τα tourance επειδή ήθελα ένα πιο «πολιτικό» λάστιχο για την πόλη γιατί το μηχανάκι το έχω κυρίως για commuting. βέβαια αν πατήσεις κάτι άλλο πέρα από στρωτό χωματόδρομο το λάστιχο δεν. τι θα προτείνατε χωρίς να χάσω την πολύ καλή αίσθηση στην πόλη (στεγνό - βρεγμένο);
TKC 80 + ANAKEE WILD - BATTLAX AX41 ;

Ευχαριστώ
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Εγώ παρατήρησα ότι .....τα wild τα είχα στο Άφρικα για 2500 χλμ μόνο ασφάλτινα ....τα πούλησα στον Κοκος και πάλι μετά από ένα χρόνο τα ξανά πείρα πίσω χωρίς να τα έχει βάλει σε μηχανάκι του και έκανα 600 χλμ μικτά με το χτ και έγινε φιτίλι το πισινό γι'αυτό το σκέφτομαι ..... Κρατάει φοβερά αλλά μήπως είναι μαλακό για κοφτερές πέτρες κλπ , εκτός αν εχει τόσο δύναμη το χτ χαχαχαχαχα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ψάχνω και εγώ ένα λάστιχο για το crf rally. τώρα φοράει τα tourance επειδή ήθελα ένα πιο «πολιτικό» λάστιχο για την πόλη γιατί το μηχανάκι το έχω κυρίως για commuting. βέβαια αν πατήσεις κάτι άλλο πέρα από στρωτό χωματόδρομο το λάστιχο δεν. τι θα προτείνατε χωρίς να χάσω την πολύ καλή αίσθηση στην πόλη (στεγνό - βρεγμένο);
TKC 80 + ANAKEE WILD - BATTLAX AX41 ;

Ευχαριστώ
Βρεγμένο και τακούνι το ξεχνάς.
Ειδικά βρεγμένο πολης και τακούνι το ξεχνάς πιο πολύ.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Αλλαγή μετά από πολλά ζευγάρια tkc80 σε wild.
Και από εμένα είναι Όχι...
Θα επιστρέψω στα tkc λογικά.

Συγκριτικά.
Είναι ένα τικ καλύτερο το πίσω στο χώμα,στη λάσπη και γενικότερα δίνει μια σιγουριά παραπάνω.
Το μπροστά μου φάνηκε μια απ τα ίδια.

Το θέμα είναι στην άσφαλτο που δυστυχώς είναι αναπόφευκτη και σε μεγάλα κομμάτια πολλές φορές.
Με τα tkc δεν είχα θέμα κανένα.
130-140 άνετα και σταθερά.
Το ίδιο και σε στροφές...σχεδόν σαν στρητ λάστιχο.
Απόλυτα ικανοποιημένος από τη συμπεριφορά και την διάρκεια ζωής τους με τη χρήση που τους κάνω.
Τα wild από την άλλη...
Στο χώμα όλα καλά...
Στην ασφαλτο τραγικά.
Για μένα πάντα...
Πολύ βουή,πολύ κραδασμός και ζεματανε μετα απο λίγο.
Δε μου έδωσαν την αίσθηση ότι μπορώ να πάω με 120-130 γιατι λέω θα διαλυθούν.
Ακόμα,δε μου άρεσε τόσο γρήγορη κορώνα και το απότομο(σχετικα) πέσιμο δεξιά αριστερά.
Επίσης το 130 πίσω είναι αστείο σαν θέαμα λόγω κορωνας.
Σαν xr250 ο τενερες.
Στο επόμενο σίγουρα 140.
Να μη χαλάσω το ζευγάρι μέχρι να φαγωθεί και το μπροστά να τα πετάξω.
Mητσαρα σε 130/80/17 το δουλεύες;;;; Επίσης εχεις καμοια φωτό μετά από πολύ χρήση ;;; Πολύ ωραίο λάστιχο φαινετε το 80αρι

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Mητσαρα σε 130/80/17 το δουλεύες;;;; Επίσης εχεις καμοια φωτό μετά από πολύ χρήση ;;; Πολύ ωραίο λάστιχο φαινετε το 80αρι

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
130 ναι.
Είναι πολύ στενότερο από το tkc80.
Ένα πόντο σχεδόν από κάθε πλευρά.
Το βλέπω δλδ στα κενά που αφήνει το wild στο ψαλίδι.
140 και πάλι Μπορει να είναι στενότερο από 130αρι tkc.
Φωτο δουλεμένα δε τα έχω γιατί έχουν ακόμα αρκετό ψωμί.
Κάνα 1000χλμ έχω κάνει.
Αλλά κάτι μου λέει ότι δε θα κρατήσουν,ειδικά το πίσω.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
130 ναι.
Είναι πολύ στενότερο από το tkc80.
Ένα πόντο σχεδόν από κάθε πλευρά.
Το βλέπω δλδ στα κενά που αφήνει το wild στο ψαλίδι.
140 και πάλι Μπορει να είναι στενότερο από 130αρι tkc.
Φωτο δουλεμένα δε τα έχω γιατί έχουν ακόμα αρκετό ψωμί.
Κάνα 1000χλμ έχω κάνει.
Αλλά κάτι μου λέει ότι δε θα κρατήσουν,ειδικά το πίσω.
Αυτό είδα και γω ρε γαμωτο στο χώμα φεύγουν κομμάτια..... Ο pol tarres είμαι τελοσπαντων;;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom