Michelin Anakee Wild

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και τα 2 ψαχνει...
Τα νουμερα ακολουθουνται απο γραμμα. R στην περιπτωση των wild .
170 km max speed.


Αν φοραει 170/60/17 το lc, τοτε ειναι 72R κι 60R το εμπρος
 
Τελευταία επεξεργασία:

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Το πήρα απόφαση...
(Βοήθησαν και λίγο οι συγκυρίες γιατί έλεγα για κάτι διαφορετικό...)
Θα τα βάλω μέσα στην εβδομάδα...!!
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...!!
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Σήμερα έβαλα τα anakee wild...
..Έκανα 60 χιλιομετρα άσφαλτο...
..Τρομοκρατήθηκα με την συμπεριφορά τους..
..Μλκία έκανα σκεφτόμουν...
..Μετά μπήκα χώμα...
..Φίσωσα το enduro pro mode..
..Βγήκα μετά από τρεις ώρες...
...Και κατάλαβα γιατί είστε τρελοί όλοι εδώ μέσα...!!
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
γουελκαμ κοπελι...βρηκες την υγειά σου μολις:D:happy:
Να να..!!
Έτσι είμαι και εγώ τώρα...!!!

Δε ξέρω αν φταίει ο ενθουσιασμός της πρώτης φοράς.... (Ξέρετε τι εννοώ..!!!:rolleyes:)
.....Πάντως δε ξερω αν ξεχάσω αυτή την εμπειρία ποτέ μου.....!!

Πωωωωωω............
 

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
πράγματι το λάστιχο ειναι ταλαιπωρία στην αςφαλτο
θόρυβος κραδασμοί βλέπεις βρεγμένο δρόμο και κλαμενταν...

αλλα στο χώμα κάνουν δουλειά ..

εξ άλλου για αυτο το λογο φτιάχτηκαν και εκει εχουν πρόσανατολισμο


Sent from the seventh dimension using black hole
from our parallel universe
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Join the club κοπελι ;)
 

mxersraz

Βοσκός
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Ορέστης
Μοτό
xrv750 , crf450
Σήμερα έβαλα τα anakee wild...
..Έκανα 60 χιλιομετρα άσφαλτο...
..Τρομοκρατήθηκα με την συμπεριφορά τους..
..Μλκία έκανα σκεφτόμουν...
..Μετά μπήκα χώμα...
..Φίσωσα το enduro pro mode..
..Βγήκα μετά από τρεις ώρες...
...Και κατάλαβα γιατί είστε τρελοί όλοι εδώ μέσα...!!
Welcome σύντεκνε! Εδά θα δεις ηντα'ναι ο καβρός, κι ήντα ο ζωμός του! ;)
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Βρε παιδιά τώρα που τα έχω φρέσκα να σας ρωτήσω.....
Το λάστιχο στρίβει στο επαρχιακό στροφιλίκι...?
Με το που κάνω κίνηση να γυρίσω λίγο το κορμί μου πάνω στη στροφή, το λάστιχο τείνει να πλαγιάσει και άλλο... Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να το εμπιστευτώ ακόμα....
Η άποψη σας.!??
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Βρε παιδιά τώρα που τα έχω φρέσκα να σας ρωτήσω.....
Το λάστιχο στρίβει στο επαρχιακό στροφιλίκι...?
Με το που κάνω κίνηση να γυρίσω λίγο το κορμί μου πάνω στη στροφή, το λάστιχο τείνει να πλαγιάσει και άλλο... Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να το εμπιστευτώ ακόμα....
Η άποψη σας.!??
καλά κάνεις και φοβάσαι..., αλλά θα σου φύγει!
Σε στεγνό οδόστρωμα, θα διαπιστώσεις ότι τα όριά τους είναι πάρα πολύ υψηλά!!! Ειδικά για τα wild είναι απίστευτα υψηλά!
Όταν φαγωθούν και λίγο, θα βελτιωθει κι αίσθηση που έχεις τώρα και σε τρομάζει. Αν μείνεις εκεί που λες :"θέλει να πλαγιάσει κι άλλο", θα δεις ότι δεν πλαγιάζει άλλο, αν δε θες! Μια αίσθηση περίεργη είναι μόνο ;)
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Βρε παιδιά τώρα που τα έχω φρέσκα να σας ρωτήσω.....
Το λάστιχο στρίβει στο επαρχιακό στροφιλίκι...?
Με το που κάνω κίνηση να γυρίσω λίγο το κορμί μου πάνω στη στροφή, το λάστιχο τείνει να πλαγιάσει και άλλο... Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να το εμπιστευτώ ακόμα....
Η άποψη σας.!??
Αυτη την αισθηση δινει οντως, και στριβει πολυ καλά και στην ασφαλτο.
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Βρε παιδιά τώρα που τα έχω φρέσκα να σας ρωτήσω.....
Το λάστιχο στρίβει στο επαρχιακό στροφιλίκι...?
Με το που κάνω κίνηση να γυρίσω λίγο το κορμί μου πάνω στη στροφή, το λάστιχο τείνει να πλαγιάσει και άλλο... Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να το εμπιστευτώ ακόμα....
Η άποψη σας.!??
Τα λάστιχα δεν τα γνωρίζω αλλά παρόμοια αίσθηση στην άσφαλτο είχα όταν πρωτοέβαλα τα Heidenau στο Tenere.
Θα αλλάξει αυτό μετά από 100 με 150 χλμ όταν "στρώσουν" λίγο τα λάστιχα, ανάλογα και στο στυλ της οδήγησης λόγω τακουνιών. Θυμάμαι στις αρχές νόμιζα πως το μπροστινό "βιάζεται" στις στροφές. Μετά το φαινόμενο εξαφανίστηκε. Ας πούνε όμως περισσότερα οι κάτοχοι του συγκεκριμένου ελαστικού.
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
καλά κάνεις και φοβάσαι..., αλλά θα σου φύγει!
Σε στεγνό οδόστρωμα, θα διαπιστώσεις ότι τα όριά τους είναι πάρα πολύ υψηλά!!! Ειδικά για τα wild είναι απίστευτα υψηλά!
Όταν φαγωθούν και λίγο, θα βελτιωθει κι αίσθηση που έχεις τώρα και σε τρομάζει. Αν μείνεις εκεί που λες :"θέλει να πλαγιάσει κι άλλο", θα δεις ότι δεν πλαγιάζει άλλο, αν δε θες! Μια αίσθηση περίεργη είναι μόνο ;)
Αυτη την αισθηση δινει οντως, και στριβει πολυ καλά και στην ασφαλτο.
Τα λάστιχα δεν τα γνωρίζω αλλά παρόμοια αίσθηση στην άσφαλτο είχα όταν πρωτοέβαλα τα Heidenau στο Tenere.
Θα αλλάξει αυτό μετά από 100 με 150 χλμ όταν "στρώσουν" λίγο τα λάστιχα, ανάλογα και στο στυλ της οδήγησης λόγω τακουνιών. Θυμάμαι στις αρχές νόμιζα πως το μπροστινό "βιάζεται" στις στροφές. Μετά το φαινόμενο εξαφανίστηκε. Ας πούνε όμως περισσότερα οι κάτοχοι του συγκεκριμένου ελαστικού.
Αν φύγει αυτή η αίσθηση πάντως, πατήσουν λίγο τα λάστιχα και φτιάξουν χαρακτήρα, προσωπικά ευχαρίστως θυσιάζω το θόρυβο, τα πολλά χιλιόμετρα και το νερό στην άσφαλτο για αυτά που προσφέρει μόλις πατήσει χώμα..!!:inlove::inlove:
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Επανέρχομαι μετά από 800 χιλιόμετρα να γράψω και εγώ τη γνώμη μου..!!

Πολύ θόρυβο προκαλούν τα wild ρε παιδιά...
Πολύ γκρίνια.....
Πολύ κρεβατομουρμούρα.....

Όχι τα λάστιχα καθεαυτά....
(Εντάξει και αυτά μουρμουρίζουν δυνατά)
Από την κοπέλα μου προέρχονται...!!!
:brr:
"Πώς την έκανες έτσι τη μηχανή... enduro την κατάντησες.... Το ντακούνι χτυπάει στην άσφαλτο..... Δεν είναι αυτά ταξίδια που κάνει.... Βάλε πάλι ασφάλτινα και χάρισε τα αυτά..." Και πάει λέγοντας...!!!
:UH:

Στα σοβαρά τώρα...!!!:yew:

Μόλις πάτησε λίγο το ελαστικό έστρωσε απίστευτα πολύ...!!!

Με σωστές πιέσεις στην άσφαλτο, σε ελάχιστες περιπτώσεις νοιώθεις πραγματικά το ντακουνι σε σημείο να σε ενοχλεί λιγακι... Σε καλή άσφαλτο στρίβει..!! Ναι στρίβει..!!! Και ας τρομοκρατείται η καλή μου στην ιδέα και μόνο για τι λαστιχο φοράμε..!!:p
Ντάξει, δεν ανταποκρίνεται όπως ένα ασφάλτινο αλλά δεν ειναι να το υποτιμάς....
Ενώ δεν τρέχω άσφαλτο ιδιαίτερα, αυτός ο περιορισμός των 120 χιλιομέτρων/ώρα μου έχει προκαλέσει ψυχολογικά...!!! Είπαμε, κάπου κάνουμε παραχωρήσεις......

Άρχισα να το εμπειστευομαι και δε με απογοητεύει πουθενά...!!
Σε μια πολύ καλή χωματάδα μονός, απλά το απόλαυσα...!! Μου έκανε όλα τα χατήρια... Σε ένα δύο σημεία που έφτασε το σκατό στη κάλτσα και λέω "γειά σας", η μηχανή βρήκε μόνη της (?) τη γραμμή της και δε μάζεψα τα κομμάτια μου απο κάτω... :cool:
Σε άλλη διπλος, αναστροφή σε σαρθό πετρώδης έδαφος, λιγάκι ατσούμπαλα από μέρος μου, γλυστράει το μπροστινό αλλά ξαναβρήκε πρόσφυση...!! Γενικά το λάστιχο σε κάνει μάγκα..!!:ok:

Να δούμε τώρα πόσο θα μου κρατήσει στο στυλ της οδήγησής μου.... Αν μου βγάλει χιλιόμετρα, εύκολα το ξανά βάζω....!!
:like:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ωραία.... Μόνο στην υγρασία θα έχεις το νου σου, γιατί κανένα "τακουνάτο" δεν είναι καλό.
Στο πρόσφατο οδοιπορικό Λεωνιδίου, τσακιστηκε ένας άνθρωπος με κύρια αιτία τα τακουνάτα λάστιχα σε υγρασία.
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Περαστικά στο παλικάρι...!!
Ευτυχώς παιδιά που υπάρχει αυτός ο χώρος και διαβάζουμε μερικά πράγματα πριν δοκιμάσουμε και εμείς οι υπόλοιποι... Το είχα ξαναδιαβάσει αυτό με το ντακουνι και την υγρασία, διαφορετικά θα το μάθαινα και εγώ με τον άσχημο τρόπο...!!
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Επειδή το να μη ξέρεις και να ρωτάς δεν είναι ντροπή......
Ρε παιδιά ποιος μπορεί να μου μεταφράσει το παρακάτω....;;? (Όσο και αν έψαξα, δεν βρήκα απάντηση μόνος μου.....:thumbsdown:)

Μ/C60R
M/C72R

Ευχαριστώ...!!
 

Spirtas

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW R1200GS LC
Όπως καταλάβατε δεν ήξερα τι στο κίτσο ήταν το m/c... Και αν κάπως επηρεάζει το δείκτη βαρους-ταχύτητας....!!:cautious:

Ευχαριστώ.!
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Όπως καταλάβατε δεν ήξερα τι στο κίτσο ήταν το m/c... Και αν κάπως επηρεάζει το δείκτη βαρους-ταχύτητας....!!:cautious:

Ευχαριστώ.!

Ευκολα το μπερεδευει κανεις με το Μ+S της Continental οπου εκει σημαινει Mud and Snow.
 
Top Bottom