Michelin Road 5

lleonidas

Μέλος
Όνομα
Λεωνίδας
Μοτό
Αμήχανος!
Τα νέα ελαστικά Michelin Road 5 θα παρουσιαστούν επίσημα σε λιγότερο από ένα μήνα, στις αρχές του 2018. Ελαστικά κατάλληλα για χρήση σε sport και sport touring μοτοσυκλέτες, με τις εννέα συνολικά διαστάσεις τους, να καλύπτουν όλα τα μοντέλα της αγοράς και με τη Michelin να κάνει ιδιαίτερη αναφορά στην εξαιρετική τους απόδοση στο βρεγμένο οδόστρωμα.

Όπως αναφέρει η γαλλική εταιρεία, τα Michelin Road 5 ακόμα και μετά από 5.500+ χλμ. χρήσης, φρέναραν το ίδιο καλά όπως και ένα ζευγάρι ολοκαίνουργιων Pilot Road 4.
Πηγή

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η σειρά Road της michelin παίρνει συνέχεια αναβαθμίσεις, την προσέχει η εταιρεία.

Εμφανισιακά σε σχέση με τα PR4 τα οποία και είχα δοκιμάσει στο bandit έχει σημαντικές διαφορές πάντως. Με κυριότερη απ ότι βλέπω οτι τα αυλάκια δεν πάνε μέχρι πολύ πλάι αφήνοντας καλό ΄΄ψωμί΄΄ στέρεης γόμας για το στροφιλίκι.

Επίσης την κορώνα την βλέπω να κλείνει γενναία προς το Supersport.

Αναμένουμε λοιπόν γνώμες απο τις πρώτες δοκιμές και το λανσάρισμα απο το νέο έτος.
 

TopGun

Μέλος
Περιοχή
Athens
Όνομα
Πέτρος
Μοτό
Honda VFR800X crossrunner MY2016
Ας ελπίζουμε να μην έχουν τα προβλήματα που είχαν μερικά PR4 και να έχουν λυθεί. Προσωπικά με τη προηγούμενη σειρά έχω πρόσφατες άσχημες αναμνήσεις αν και οι κριτικές που έχουν γραφτεί κατά καιρούς είναι καλές. Τα λάστιχα είχαν δημιουργήσει ''τακουνάκια'' στο πέλμα τους τόσο εμπρός όσο και πίσω με αποτέλεσμα πάνω από μια ταχύτητα να νομίζω ότι έχω πάρκισον. Τα είδε ο τεχνικός επιθεωρητής της εταιρείας, συμφώνησε ότι και τα δύο λάστιχα έχουν πρόβλημα μη ομοιόμορφης φθοράς και μου πρότεινε να μου αντικαταστήσει μόνο το μπροστινό λάστιχο, δηλαδή να σκοτωθώ στο 50%. Εννοείται ότι τα πέταξα και τα δύο και έβαλα καινούργια άλλης μάρκας. Τα PR5 τα είδα τοποθετημένα στο Honda NC και περιμένω και εγώ τις εντυπώσεις από τον κάτοχό του.
 
Top Bottom