Mikuni bst

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η πρώτη ερώτηση είναι γιατί (αν σου έπαθε δηλ κάποια ζημιά καθώς επισκευαζονται και εύκολα σχετικά) και από εκεί και έπειτα θα σου πω. Ότι θα βρεις θα βρεις σίγουρα βρωμάει ο τόπος.
 

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Έχει κολλήσει η βίδα του αέρα και δεν λειτουργεί σωστά. Το ρύθμισε όσο γινόταν καλύτερα ο μηχανικός μου, στον οποίο έχω εμπιστοσύνη, βελτιώθηκε αρκετά, αλλά τελευταία η κατάσταση επιδεινώθηκε.
Όταν είναι κρύο, παίρνει μπρος, αλλά μόλις ακουμπήσεις το γκάζι μπερδεύει και αν του δώσεις λίγο ακόμα σβήνει. Όταν ζεσταθεί κάπως βελτιώνεται, και δεν σβήνει, μπερδεύει λιγότερο, και τελικά μπορεί να ξεκινήσει. Λίγες μέρες τώρα, το να το ζεστάνεις και να ξεκινήσει είναι μεγάλο θέμα. Συνέχεια σβήνει, εκτός αν το τσοκ είναι τέρμα τραβηγμένο. Μόλις ακουμπήσεις το γκάζι, σβήνει. Όταν ζεσταθεί για τα καλά, τέσσερις γραμμές, μπερδεύει λιγότερο, και τελικά δεν σβήνει. Όμως το ρελαντί είναι πολύ χαμηλό και μέρα από λίγη ώρα στα χαμηλώνει ακόμα περισσότερο και σβήνει. Πρέπει να πειράξεις την βίδα του ρελαντί για να δουλέψει. Και όταν φτάσεις και παρκάρεις μετά από λίγο κάνει υπερχείλιση. Αυτά τα λίγα, από καρμπυρατέρ δεν έχω ιδέα...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το carb κατέβηκε απ το μηχανάκι να λυθεί να δείτε σε τι κατάσταση ειναι μέσα?Μπορει να έχει σπάσει καμία βελόνα η να χει σκιστεί κάνα διάφραγμα. Από εκεί ξεκινάς.

Μία συνηθισμένη φθορά στα mikuni είναι να φθείρεται και να σπάει στο τέλος η βελόνα λόγω κραδασμών απ τον κινητήρα.

Δες εδω


Δεν ξέρω τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό αλλά πιθανόν να έχεις πάθει αυτό. 9 ευρό κάνει η βελόνα καινούργια. Λύσιμο καρμπυρατερ. Το να πάρεις άλλο δε λέει κάτι απευθείας. Και αυτό service θα θέλει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tomBrast

Μέλος
Όνομα
ΘΩΜΑΣ
Μοτό
ΤΕΝΕRE 700
Η βελόνα έχει αλλαχθεί πριν κάνα χρόνο. Ελέγχθηκε και το διάφραγμα. Έγινε και η σχετική καθαριότητα. Έχει ελάχιστα χλμ από τότε, δεδομένου ότι η μηχανή δεν χρησιμοποιείται σε καθημερινή βάση. Μια δεύτερη γνώμη που πήρα από κάτοχο 640 είναι ότι αν κολλήσει η βίδα του αέρα, όντως δεν το γλυτώνεις.... ομοιοπαθείς είχε δηλώσει...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Η βιδα του αέρα δεν ξεκολλάει με κάποιο τρόπο?
Με λύσιμο, καθαρισμό κτλ;
 

batman

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
ktm 640 lc4 2000 respect
bmw r 1150 gs adventure 2003
Και το δικό μου με τα χρόνια τις λάσπες και τις βρωμιες είχε κολλήσει η βιδα και δεν ρυθμιζοταν με τίποτα. Δεν δούλευε καθόλου καλά. Βρήκα ένα μεταχειρισμένο ο από sm. Ήταν σαν καινούργιο στην όψη αφού χώμα δεν είχε πατήσει. Το έβαλε πάνω ο Χελιώτης, το ρύθμισε και δουλεύει το μηχανάκι καλύτερο από καινούργιο περνει μπροστά σε κρύο, μετά από καιρό, αμέσως, δεν μπερδεύει, κρατάει σωστό ρελαντί. Σουπερ. Τιμή αγοράς του καρμπ. 50 ευρώ.
Από ρύθμιση δεν έχω ιδέα οπότε ο καλός μάστορας για μένα ήταν πανάκεια.
Αντίθετα ο κουμπάρος μου αγόρασε κιτ, άλλαξε βελόνες, όχι ο ίδιος, σε μηχανικό. Δοκιμές, ρυθμίσεις κλπ, ξανά βελόνα, και το μηχανάκι του δεν δουλεύει καθόλου σωστά. Έχει περάσει τα 100 ευρό και άκρη δεν βρήκε.. Θέλω να πω πως με τα καρμπυρατερ πρέπει να ξέρει καλά τι κανει οποίος πιανεται.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Και το δικό μου με τα χρόνια τις λάσπες και τις βρωμιες είχε κολλήσει η βιδα και δεν ρυθμιζοταν με τίποτα. Δεν δούλευε καθόλου καλά. Βρήκα ένα μεταχειρισμένο ο από sm. Ήταν σαν καινούργιο στην όψη αφού χώμα δεν είχε πατήσει. Το έβαλε πάνω ο Χελιώτης, το ρύθμισε και δουλεύει το μηχανάκι καλύτερο από καινούργιο περνει μπροστά σε κρύο, μετά από καιρό, αμέσως, δεν μπερδεύει, κρατάει σωστό ρελαντί. Σουπερ. Τιμή αγοράς του καρμπ. 50 ευρώ.
Ενδιαφέρον!!!
Αλλά αν δεν το πουλήσω, θα ψαχτω για φσρ....
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ενδιαφέρον!!!
Αλλά αν δεν το πουλήσω, θα ψαχτω για φσρ....
Τι να το κάνεις το fcr κουλός άνθρωπος...?:friend:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Ενδιαφέρον!!!
Αλλά αν δεν το πουλήσω, θα ψαχτω για φσρ....
Τι να το κάνεις το fcr κουλός άνθρωπος...?:friend:
Ελα μου ντε!!!
Δεν τα εμαθες ακομα; Στο τροφυ, ενα κατεμι ηταν με φσρ, και αυτο δεν δουλεψε καθολου........... Στο δασικο χωριο την εβγαλε.... :laugh::laugh::laugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom