Minimum απαιτήσεις PC για επεξεργασία Βίντεο

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Παιδιά για πείτε γιατί δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις στο θέμα.
Προσπαθώ να καταλάβω τι minimum χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα PC για επεξεργασία βίντεο. Λέω minimum για να κρατηθεί το κόστος χαμηλά αν και ξέρω ότι το βίντεο μαζί με το gaming είναι από τα πιο απαιτητικά πεδία όσο αφορά επεξεργαστές κάρτες γραφικών κλπ.

Επίσης, κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει και σε Laptop ή εκτοξεύει το κόστος πάρα πολύ;
Να πω εδώ ότι δεν μιλάμε για 4K αλλά για Full HD 1080. Υπάρχουν έτοιμες προτάσεις στην αγορά ή με συμφέρει να "χτίσω" κάτι εγώ;

Ευχαριστώ!!!
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αν και δεν παρακολουθώ πλέον την συγκεκριμένη αγορά, νομίζω ότι ένας Intel επεξεργαστής (αν δεν ξεφεύγει πολύ ένας i5, προτιμησέ τον - γενικά θυμάμαι ότι οι Intel είναι καλύτεροι από του Amd για επεξεργασία βίντεο), μνήμη 8GB και ένας SSD σκληρός θα σε ικανοποιήσουν αρχiκά. Βλέπεις μετά αν θα χρειαστείς και κάρτα γραφικών. Οριοθέτησε το μπάτζετ σου, δες αν θες full tower ή κάτι πιο μαζεμένο τύπου mini pc, προσπάθησε να πάρεις ποιοτικο mb και τροφοδοτικό. Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν επεξεργασία με PC κάτω των 1000 ευρώ (είτε γιατί όντως χρειάζονται δυνατό μηχάνημα, είτε λόγω λόξας) οπότε ο καθείς με τις ανάγκες του.
Προσωπικά στο σπίτι έχω έναν Intel G3258+8GB+SSD και κάνω χωρίς πρόβλημα ότι επεξεργασία χρειαστώ για βιντέακια που ανεβάζω στο Youtube. Το είχα πάρει μτχ κάνα 300αρι όλο το PC. Μπορείς να ψαχτείς και στα μτχ, πχ
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Αν θες λαπτοπ, θα ανέβεις αρκετά. Είναι βέβαια πιο μανιτζέβελα και έχουν built in κάμερες, bluetooth και όλα τα σχετικά, αν υπάρχει και θέμα χώρου ίσως είναι μονόδρομος.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αν και δεν παρακολουθώ πλέον την συγκεκριμένη αγορά, νομίζω ότι ένας Intel επεξεργαστής (αν δεν ξεφεύγει πολύ ένας i5, προτιμησέ τον - γενικά θυμάμαι ότι οι Intel είναι καλύτεροι από του Amd για επεξεργασία βίντεο), μνήμη 8GB και ένας SSD σκληρός θα σε ικανοποιήσουν αρχiκά. Βλέπεις μετά αν θα χρειαστείς και κάρτα γραφικών. Οριοθέτησε το μπάτζετ σου, δες αν θες full tower ή κάτι πιο μαζεμένο τύπου mini pc, προσπάθησε να πάρεις ποιοτικο mb και τροφοδοτικό. Φυσικά υπάρχουν και αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν επεξεργασία με PC κάτω των 1000 ευρώ (είτε γιατί όντως χρειάζονται δυνατό μηχάνημα, είτε λόγω λόξας) οπότε ο καθείς με τις ανάγκες του.
Προσωπικά στο σπίτι έχω έναν Intel G3258+8GB+SSD και κάνω χωρίς πρόβλημα ότι επεξεργασία χρειαστώ για βιντέακια που ανεβάζω στο Youtube. Το είχα πάρει μτχ κάνα 300αρι όλο το PC. Μπορείς να ψαχτείς και στα μτχ, πχ
Και με i3 δουλεύει το premier, το οποίο θεωρείται βαρύ.
 

lospsi

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 1290 SUPER ADVENTURE S
Και με i3 δουλεύει το premier, το οποίο θεωρείται βαρύ.
To Συγκεκριμένο PC Πουλήθηκε βέβαια αλλά ο επεξεργαστής που είχε ήταν αρκετά δυνατός. Θέλει λίγο προσοχή σε αυτούς που τελειώνουν σε U καθώς είναι μειωμένης απόδοσης (συνήθως τοποθετούνται σε laptop και minipc και έχουν λιγότερες απαιτήσεις σε ρεύμα).

Εγώ χρησιμοποιώ το Wondershare Filmora και φαίνεται αρκετά ελαφρύ και εύχρηστο, για τα βασικά που θέλω τουλάχιστον.
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Λοιπόν, απο προσωπική εμπειρία, εχει πολύ μεγάλη σημασία ο κωδικοποιητής/αποκοδικοποιητής και λιγότερη σημασία οτιδήποτε άλλο.
Για παράδειγμα, οι κάρτες Nvidia χρησιμοποιούν τον nvec κωδικοποιητη, και οι AMD τον vce. Πρακτικά, αυτός είναι ο κωδικοποιητης που μπορείς να χρησιμοποιήσεις κατα την "συμπίεση" ενός αρχείου απο Raw σε ένα container τύπου "mp4", "avi", "mkv" κλπ όταν χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα σαν το Handbrake.
Αυτό σημαίνει ότι 99% των πόρων που χρηάζεται ο αλγόριθμος συμπίεσης έρχονται απο την κάρτα γραφικών, και 1% απο τον επεξεργαστή*

Άρα, για να το συντομεύουμε, προτείνω (budget)
CPU: AMD Ryzen 5 ή 7 2ης γενιάς (π.χ. 2700), μπορεί και 1ης γενιάς αν βρείς φτηνό.
Memory: 16GB DDR4 CL16 μινιμουμ
1ος δισκος (boot): Sabrent 500GB m.2
2ος δίσκος (αποθήκευση): 3-6 TB, ότι βρείς φτηνό, SATA
GPU: (δυστηχώς...) Nvidia σειρά 1χχχ π.χ. 1080
Λειτουργικό: (δυστηχώς) Win10
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Παιδιά για πείτε γιατί δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις στο θέμα.
Προσπαθώ να καταλάβω τι minimum χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένα PC για επεξεργασία βίντεο. Λέω minimum για να κρατηθεί το κόστος χαμηλά αν και ξέρω ότι το βίντεο μαζί με το gaming είναι από τα πιο απαιτητικά πεδία όσο αφορά επεξεργαστές κάρτες γραφικών κλπ.

Επίσης, κάτι τέτοιο θα μπορούσε να γίνει και σε Laptop ή εκτοξεύει το κόστος πάρα πολύ;
Να πω εδώ ότι δεν μιλάμε για 4K αλλά για Full HD 1080. Υπάρχουν έτοιμες προτάσεις στην αγορά ή με συμφέρει να "χτίσω" κάτι εγώ;

Ευχαριστώ!!!
Γενικά ένα βασικό κομμάτι απαιτήσεων είναι η διαθέσιμη μνήμη. Όσο περισσότερη τόσο πιο γρήγορα θα μπορείς να κάνεις render.
Τσέκαρε επίσης τις απαιτήσεις από τα προγράμματα που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις για να πάρεις μια ιδέα σε μινιμουμ απαιτήσεις. Έχε υπόψη ότι κάποια προγράμματα έχουν προτιμήσεις σε κάποιες κάρτες γραφικών έναντι άλλων.

πχ : Premiere Pro system requirements
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Γενικά ένα βασικό κομμάτι απαιτήσεων είναι η διαθέσιμη μνήμη. Όσο περισσότερη τόσο πιο γρήγορα θα μπορείς να κάνεις render.
Τσέκαρε επίσης τις απαιτήσεις από τα προγράμματα που σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις για να πάρεις μια ιδέα σε μινιμουμ απαιτήσεις. Έχε υπόψη ότι κάποια προγράμματα έχουν προτιμήσεις σε κάποιες κάρτες γραφικών έναντι άλλων.

πχ : Premiere Pro system requirements
Αρχικά σκέφτομαι να πειραματιστώ με το Shotcut, διάβασα κάπου ότι δεν τόσο απαιτητικό σε hardware
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Δεν το γνωρίζω, παρόλα αυτά όπως λες δεν ζητάει πολλά : minimum system requirements
CPU: x86-64 Intel or AMD; at least one 2 GHz core for SD, 4 cores for HD, and 8 cores for 4K.
RAM: At least 4 GB for SD, 8 GB for HD, and 16 GB for 4K
Hard drive: yes, get one; the bigger, the better :)
 

Spyrious

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
00' TL1000R
22' 701 Enduro
To davinci resolve που δουλευω θέλει δυνατό σύστημα.Θέλει γρήγορους ssd .Με 16gb ram ryzen 5 2600 και samsung evo ssd,έχει κολλήματα και θέλει λίγο υπομονή σε 1080.Αν πας σε 4κ θέλει πολύ ακριβό σύστημα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Από λογισμικό, πέτυχα και αυτό

 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Αρχικά σκέφτομαι να πειραματιστώ με το Shotcut, διάβασα κάπου ότι δεν τόσο απαιτητικό σε hardware
shotcut & openshot xrisimopiw ke egw se ena tapino desktop hp office d520 an thimame kala men win7 ssd 1hs genias ke pezi gia tis erasitexnikes mu apetisis. nomizw me to poli 300€ se metaxirismeno 3-4 xronwn tha ise mia xara pada exodas sto mialo aftes tis 2 efarmoges. tis ipolipes pu enefera i sidroxoi den tis exw dokimasei.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Αν είναι σε HD το video κατά πάσα πιθανότητα δεν χρειάζεσαι πολύ δυνατό μηχάνημα όμως η ανάλυση δεν είναι το απόλυτο κριτήριο. Εξαρτάται και από την ποιότητα του αρχείο (bitrate) και την μορφή της συμπίεσης. Πχ αν είναι σημπίεση H.265 μπορεί να έχεις θέμα ακόμη και HD , να θες να το μετατρέψεις πρώτα κοκ.
Πάντως όταν δούλευα 4k αρχεία στο παλιό μου PC με βοηθούσε να χρησιμοποιώ proxy files , δηλαδή έκανα editing με αρχεία συμπιεσμένα σε χαμλή ανάλυση ποιότητα και πριν το export τα αντικαθιστούσα με τα κανονικα.
Εγώ θα κοιτούσα και τα νέα macbook m1 αφού έχουν το imovie δωρεάν η το lumafusion με πολύ χαμηλό κόστος και είναι πολύ γρήγορα. Βασικά αφού δεν είσαι επαγγελματίας και τα παλιότερα macbook θα τα πάνε πολύ καλά με απλα hd αρχεία.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αν είναι σε HD το video κατά πάσα πιθανότητα δεν χρειάζεσαι πολύ δυνατό μηχάνημα όμως η ανάλυση δεν είναι το απόλυτο κριτήριο. Εξαρτάται και από την ποιότητα του αρχείο (bitrate) και την μορφή της συμπίεσης. Πχ αν είναι σημπίεση H.265 μπορεί να έχεις θέμα ακόμη και HD , να θες να το μετατρέψεις πρώτα κοκ.
Πάντως όταν δούλευα 4k αρχεία στο παλιό μου PC με βοηθούσε να χρησιμοποιώ proxy files , δηλαδή έκανα editing με αρχεία συμπιεσμένα σε χαμλή ανάλυση ποιότητα και πριν το export τα αντικαθιστούσα με τα κανονικα.
Εγώ θα κοιτούσα και τα νέα macbook m1 αφού έχουν το imovie δωρεάν η το lumafusion με πολύ χαμηλό κόστος και είναι πολύ γρήγορα. Βασικά αφού δεν είσαι επαγγελματίας και τα παλιότερα macbook θα τα πάνε πολύ καλά με απλα hd αρχεία.
Ευχαριστώ, απλά μάλλον θα δίσταζα για την μετάβαση σε mac αφού δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και θα ήταν κάτι που θα έπρεπε να μάθω από την αρχή.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αν θες να ανεβάζεις youtube με HD ανάλυση, τότε η μετατροπή που θαπρέπει να κάνεις θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 2Κ.
Παράδειγμα αν φτιάξεις ένα βίντεο και το μετατρέψεις σε 1080p, και το ίδιο πας να ανεβάσεις στο σωλήνα, τότε όταν αναπαράγεις το βίντεο online θα ξενερώσεις από το αποτέλεσμα γιατί πιξελιαζει και δεν φαίνεται καθόλου ωραίο.

Αν το ίδιο βίντεο το μετατρέψεις σε 2Κ και το ανεβάσεις, τότε το YouTube χρησιμοποιεί άλλο codec και πλέον βλέπεις HD.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ευχαριστώ, απλά μάλλον θα δίσταζα για την μετάβαση σε mac αφού δεν έχω ασχοληθεί ποτέ και θα ήταν κάτι που θα έπρεπε να μάθω από την αρχή.
χαίρομαι που δεν σε προβληματίζουν τα δύο χιλιάρικα του imac air με 16GB μνήμης και 512SSD και το πρόβλημα είναι μόνο η πλατφόρμα που συνηθίζεται σε δυό ημέρες (είχα στήσει hackintosh κάποτε) :p
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
χαίρομαι που δεν σε προβληματίζουν τα δύο χιλιάρικα του imac air με 16GB μνήμης και 512SSD και το πρόβλημα είναι μόνο η πλατφόρμα που συνηθίζεται σε δυό ημέρες (είχα στήσει hackintosh κάποτε) :p
Ο Χριστός και η μάνα του! :eek:o_O εντάξει, καλά κάνω και προβληματίζομαι τότε :laugh::laugh:
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
χαίρομαι που δεν σε προβληματίζουν τα δύο χιλιάρικα του imac air με 16GB μνήμης και 512SSD και το πρόβλημα είναι μόνο η πλατφόρμα που συνηθίζεται σε δυό ημέρες (είχα στήσει hackintosh κάποτε) :p
1130 το m1 mackbook air (πολύ καλο VFM) και 829 το mac mini m1!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
1130 το m1 mackbook air (πολύ καλο VFM) και 829 το mac mini m1!
Ναι. Όχι. Μπες στο istorm και φτιαξε το όπως είπα, βάλε και επέκταση εγγύησης.
 
Top Bottom