Minimum απαιτήσεις PC για επεξεργασία Βίντεο

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Ναι. Όχι. Μπες στο istorm και φτιαξε το όπως είπα, βάλε και επέκταση εγγύησης.
Ε καλά στην Apple άμα αρχίζεις να βάζεις πρόσθετα σε κοπανάνε, αλλά από Istorm εγώ έτσι ακριβώς όπως είναι μανίσιο θα το έπερνα το13ρι Μ-1 με 1179. Δεν θα χρειαζόμουν τίποτα παραπάνω.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Αντώνη δεν θα δυσκολευτείς όσο νομίζεις με τα apple. Όλα θέμα συνήθειας είναι.
Ένα M1 Mac mini ακόμα και χωρίς επιπλέον μνήμη ή χωρητικότητα είναι ταμάμ για την δουλειά που θες. Θέλεις επιπλέον οθόνη αν δεν έχεις και φυσικά εξωτερικό δίσκο.

Εγώ έχω το MacBook Air, M1 αλλά όπως σου είπα το πήρα πιο φθηνα από Γερμανία αν και με έφαγε η αναμονή γιατί ήταν built to order.
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Για βοηθάτε ρε παιδιά μπας και λύσουμε και το πρόβλημα του wifi.
Έχω 50αρα γραμμή και στο σαλόνι που είναι το ρούτερ είναι όλα μια χαρά. Αλλά μέσα στα δωμάτια που κάνουν και τα παιδιά μάθημα έχουμε πρόβλημα.

Βλέπω ότι υπάρχουν ένα σωρό λύσεις, switch, bridge, repeater router, ακόμα και αυτό το powerline που μεταφέρει ίντερνετ μέσω του δικτύου ρεύματος.
Έχετε δοκιμάσει κάτι από αυτά, τι προτείνετε;
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Για βοηθάτε ρε παιδιά μπας και λύσουμε και το πρόβλημα του wifi.
Έχω 50αρα γραμμή και στο σαλόνι που είναι το ρούτερ είναι όλα μια χαρά. Αλλά μέσα στα δωμάτια που κάνουν και τα παιδιά μάθημα έχουμε πρόβλημα.

Βλέπω ότι υπάρχουν ένα σωρό λύσεις, switch, bridge, repeater router, ακόμα και αυτό το powerline που μεταφέρει ίντερνετ μέσω του δικτύου ρεύματος.
Έχετε δοκιμάσει κάτι από αυτά, τι προτείνετε;
Αντώνη χρησιμοποιώ router Tp-Link ως repeater και δουλεύει πολύ καλά.
Μόνο μανίκι μέχρι να το ρυθμίσεις μέσω pc...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Αντώνη χρησιμοποιώ router Tp-Link ως repeater και δουλεύει πολύ καλά.
Μόνο μανίκι μέχρι να το ρυθμίσεις μέσω pc...
+ 1 απο εμενα.
Βαλε το ρουτερ στα παιδια κοντα να κανουν μαθημα απροβληματιστα και το repeater για το υπολοιπο σπιτι.
Οχι πολυ κοντα αυτα τα 2 γιατι οι συσκευες θα μπερδευονται και θα πηδανε απο το ρουτερ στο ριπιτερ και τουμπαλιν
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
+ 1 απο εμενα.
Βαλε το ρουτερ στα παιδια κοντα να κανουν μαθημα απροβληματιστα και το repeater για το υπολοιπο σπιτι.
Οχι πολυ κοντα αυτα τα 2 γιατι οι συσκευες θα μπερδευονται και θα πηδανε απο το ρουτερ στο ριπιτερ και τουμπαλιν
Μπορείς να βάλεις διαφορετικό κωδικό στο κάθε ένα οπότε συνδέεις ανάλογα τις συσκευές που χρειάζεσαι... ;)
Το repeater λειτουργεί σαν ανεξάρτητο router...
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Μπορείς να βάλεις διαφορετικό κωδικό στο κάθε ένα οπότε συνδέεις ανάλογα τις συσκευές που χρειάζεσαι... ;)
Το repeater λειτουργεί σαν ανεξάρτητο router...
Ναι,σωστα. Το σκεφτηκα οπως το εκανα εγω...ρουτερ για το σπιτι ,ριπιτερ για αυλη και επειδη πιανει δε πιανει στην αυλη το ρουτερ, τα εβαλα με ιδιο ονομα και κωδικο ,με αποτελεσμα να μπερδευονται και το εβγαλα τελειως το ριπιτερ να ησυχασω.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
To να βάλεις ίδιο κωδικό έχει μιά λογική, να μην θυμάσαι ένα ακόμα χαζομαράκι.

Το ίδιο όνομα όμως, γιατί; Εκεί μπερδεύεις τις συσκευές σου που θέλουν να συνδεθούν, δεν είναι λάθος του υλικού, λάθος του χρήστη.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
To να βάλεις ίδιο κωδικό έχει μιά λογική, να μην θυμάσαι ένα ακόμα χαζομαράκι.

Το ίδιο όνομα όμως, γιατί; Εκεί μπερδεύεις τις συσκευές σου που θέλουν να συνδεθούν, δεν είναι λάθος του υλικού, λάθος του χρήστη.
Και αυτό το σενάριο ισχύει...
Ναι δεν μπορείς να κρατήσεις το ίδιο όνομα με το πρώτο router.
Ο κωδικός όμως μπορεί να μπει ο ίδιος και στα δύο.
Εάν έχεις συνδέσει τις συσκευές σου και στα δύο δίκτυα κάποια στιγμή τότε αυτόματα θα κάνουν την εναλλαγή τους από το ένα στο άλλο αναλόγως της ισχύος του σήματος.
Οπότε για να μην έχουμε αυτά τα μπερδέματα φροντίζουμε να συνδέσουμε την συσκευή μας μόνο στο δίκτυο που είναι πιο ισχυρό στο μέρος που είμαστε.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αυτό που λες το κάνει μόνη της.
Μιλάμε για σύνδεση με κωδικό...
Όχι free...
Εάν δεν δώσεις κωδικό σε μια συσκευή πως θα συνδεθεί στο δίκτυο?
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αν συνδεθείς μια φορά, συνδέεσαι για πάντα. Η συσκευή σου θα έχει και τα δύο σημεία μέσα, επιλέγει πάντα το πιο ισχυρό δίκτυο.

Αν μιλάμε για σταθερό υπολογιστή και όχι κινητό η ταμπλέτα, τότε ναι, απλά βάζεις μόνο το πιο κοντινό του.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Αν συνδεθείς μια φορά, συνδέεσαι για πάντα. Η συσκευή σου θα έχει και τα δύο σημεία μέσα, επιλέγει πάντα το πιο ισχυρό δίκτυο.

Αν μιλάμε για σταθερό υπολογιστή και όχι κινητό η ταμπλέτα, τότε ναι, απλά βάζεις μόνο το πιο κοντινό του.
Αυτό λέω...
Συνδέεσαι μόνο σε αυτό που θες για να μην έχεις τα μπερδέματα που λέγαμε.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Εγώ θα πρότεινα να μην γεμίσεις το σπίτι με WiFi.
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Για βοηθάτε ρε παιδιά μπας και λύσουμε και το πρόβλημα του wifi.
Έχω 50αρα γραμμή και στο σαλόνι που είναι το ρούτερ είναι όλα μια χαρά. Αλλά μέσα στα δωμάτια που κάνουν και τα παιδιά μάθημα έχουμε πρόβλημα.

Βλέπω ότι υπάρχουν ένα σωρό λύσεις, switch, bridge, repeater router, ακόμα και αυτό το powerline που μεταφέρει ίντερνετ μέσω του δικτύου ρεύματος.
Έχετε δοκιμάσει κάτι από αυτά, τι προτείνετε;
Όλα τα έχουμε και τρέχουν μια χαρά. Τι πάροχο έχεις;

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Όλα τα έχουμε και τρέχουν μια χαρά. Τι πάροχο έχεις;

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
Πήγα πρόσφατα σε Cosmote και πλεον χρησιμοποιώ το δικό τους ρουτερ. Είχα Vodafone πριν και τώρα που λες θυμάμαι είχα αγοράσει ένα aftermarket καλύτερο ρουτερ και είχα δει διαφορά σε ταχύτητα. Σε εμβέλεια όμως είναι το ίδιο και με τις δυο εταιρείες.

Εγώ θα πρότεινα να μην γεμίσεις το σπίτι με WiFi.
Η μόνη εναλλακτική σε αυτό είναι το μαραφέτι που χρησιμοποιεί το ηλεκτρικό κύκλωμα του σπιτιού, αλλά δεν έχω ακούσει εντυπώσεις από κάποιον που το έχει
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Να τα πάρουμε απο 1-1.

Πολλοί που είχαν vf και χρησιμοποιούσαν το ρούτερ της vf με κάποιο repeater είχαν συχνά disconnect και αυτό είχε να κάνει στη συνεργασία του ρούτερ(firmware) της vf με το repeater ακόμα και επώνυμα. Απλά διαπιστώθηκε τώρα με την τηλεκπαίδευση που το streaming γίνεται ώρες, θα το διορθώσουν, τι να κάνουμε, εδώ ολόκληρες εταιρείες και κάνουν ανακλήσεις.
Σε οτι αφορά το lan πάνω απο powerline το χρησιμοποιώ απο το '12 σε dvr απο τον 6ο στο -2 απροβλημάτιστα ακόμα και σε streaming 4 cam εκτός δικτύου σπιτιού αλλά και σε playback, τίμιο και το θεωρώ καλύτερη λύση απο τα repeater. Σε περίπτωση διακοπής ρεύματος επειδή έχω ups στον 6ο και στο -2 συνεχίζει να λειτουργεί το dvr αλλά και το internet. Θέλει 1 προσοχή αν πρόκειται για 3φ εγκατάσταση οι πρίζες που θα το τοποθετηθούν να είναι στην ίδια φάση .
Επίσης μια καλή λύση είναι το wifi booster, πιάνει και στον απο πάνω δρόμο με μια κεραία 8άρα, πόσο μάλλον στο σπίτι χωρίς να μπορώ να σου πω για την ακτινοβολία κάτι.
Υπάρχουν και οι "κεραίες" της mikrotik που θα δουλέψουν αλλά too much για κατοικία.

Το καλύτερο over all, lan over powerline.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

nikosrr

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Multistrada 620 Dark, CBR600RR
Ξέχασα, επίσης 2 καλές ερασιτεχνικές εφαρμογές για wifi σε σπίτι(και όχι μόνο) είναι το fing και το wifi analyzer(android) για να έχει εικόνα περίπου του δικτύου σου με μέτρηση ταχύτητας πέρα απο τη στάθμη.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 

chrismma

Μέλος
Όνομα
Christos
Μοτό
Ποδηλατο
Μια καλή λύση αλλά ίσως πιο ακριβή λύση είναι ένα Mesh access point, ουσιαστικά έχει το ίδιο δίκτυο και στο νέο χώρο, με το ίδιο όνομα, ίδιο κωδικό και ίδια IP και οι συσκευες οταν μετακινήσει από δωμάτιο σε δωμάτιο δεν χρειάζεται νομίζω να ξανασυνδεθούν, είναι λες και δεν έφυγαν ποτέ από το δίκτυο.
 
Top Bottom