Mirrorless?

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Σκέφτομαι σοβαρα να μεταβω σε mirrorless φωτογραφικο setup. Σε budget που δεν ξεπερναει το 1000 εχω δει την nikon z50 με δυο φακους.


Αξιζει; Εχετε να μου αντιπροτεινετε κατι αλλο?
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Καλημέρα,
Εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους, π.χ. αν τι είδους φωτογραφίες βγαζεις, αν είσαι αρχάριος, αν έχεις ήδη κάποια κάμερα κλπ..

Μια καλή επιλογή ως παράδειγμα είναι αυτό
Fujifilm X-Pro2 Mirrorless Digital Camera with 23mm f/2 Lens (Graphite)
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επειδή έχω ρίξει πολύ μελέτη τελευταία, στην ίδια κατηγορία δες ακόμα:

Fujifilm XT30, πολύ καλά χρώματα jpeg, video color profiles, 4K χωρίς crop, αλλά το πιο σημαντικό μια μεγάλη συλλογή εξαιρετικών φακών σε προσιτές τιμές.
Κάποιοι τρελαίνονται και με την ρετρό αισθητική, προσωπικά δεν είμαι φαν.

Sony a6400 μακράν το καλύτερο auto focus που μπορείς να βρεις στην αγορά αυτή τη στιγμή, η οθόνη γυρίζει 180 για σέλφις και βίντεο, 4K video χωρίς χρονικό περιορισμό, πολύ μεγάλη γκάμα εξαιρετικών φακών αλλά με αντίστοιχο κόστος. Και μια εταιρία έχει έρθει με πολύ μεγάλες αξιώσεις στον χώρο.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Καλημέρα,
Εξαρτάται απο πολλές παραμέτρους, π.χ. αν τι είδους φωτογραφίες βγαζεις, αν είσαι αρχάριος, αν έχεις ήδη κάποια κάμερα κλπ..

Μια καλή επιλογή ως παράδειγμα είναι αυτό
Fujifilm X-Pro2 Mirrorless Digital Camera with 23mm f/2 Lens (Graphite)
Μεταβαση απο την dslr κατηγορια θα κανω αφου ΕΙΧΑ την nikon d7200 για καποια χρονια. Με προσελκυει το γεγονος μικροτερου μεγεθους με πιο συγχρονα χαρακτηριστικα. Δεν μενω αποκλειστικα στα τεχνικα χαρακτηριστικα ωστοσο αφου θεωρω εξισου σημαντικα την εργονομια, την ποιοτητα κατασκευής, φιλικοτητα μενου επιλογων κλπ. Την nikon την εμπιστευομαι στα ποιοτικα χαρακτηριστικα.

Η συγκριση επισης πρεπει να γινει σαν setup μαζι με φακους και οχι μονο σαν σωμα. Βασικος καπως wide και τηλεφακος οπωσδηποτε (ειναι η κυρια χρηση που κανω). Το κοστος με φακους αλλαζει απο εταιρια σε εταιρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Επειδή έχω ρίξει πολύ μελέτη τελευταία, στην ίδια κατηγορία δες ακόμα:

Fujifilm XT30, πολύ καλά χρώματα jpeg, video color profiles, 4K χωρίς crop, αλλά το πιο σημαντικό μια μεγάλη συλλογή εξαιρετικών φακών σε προσιτές τιμές.
Κάποιοι τρελαίνονται και με την ρετρό αισθητική, προσωπικά δεν είμαι φαν.

Sony a6400 μακράν το καλύτερο auto focus που μπορείς να βρεις στην αγορά αυτή τη στιγμή, η οθόνη γυρίζει 180 για σέλφις και βίντεο, 4K video χωρίς χρονικό περιορισμό, πολύ μεγάλη γκάμα εξαιρετικών φακών αλλά με αντίστοιχο κόστος. Και μια εταιρία έχει έρθει με πολύ μεγάλες αξιώσεις στον χώρο.
Αντωνη σε ειχα κατα νου. Θα ερχομουν για καφε... αλλα μας προλαβαν τα μετρα.

Θα τσεκαρω και αυτες τις επιλογες μαζι με τους φακους για να δω το πραγματικο κοστος. Για sony ειχα δει θεματα εργονομιας, μικρης διαρκειας μπαταριας κλπ. ομως βγαζει συνεχως νεα μοντελα (αυτο δεν ειναι παντα καλο) και θεωρητικα τουλαχιστον βελτιωνεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Μεταβαση απο την dslr κατηγορια θα κανω αφου ΕΙΧΑ την nikon d7200 για καποια χρονια. Με προσελκυει το γεγονος μικροτερου μεγεθους με πιο συγχρονα χαρακτηριστικα. Δεν μενω αποκλειστικα στα τεχνικα χαρακτηριστικα ωστοσο αφου θεωρω εξισου σημαντικα την εργονομια, την ποιοτητα κατασκευής, φιλικοτητα μενου επιλογων κλπ. Την nikon την εμπιστευομαι στα ποιοτικα χαρακτηριστικα.

Η συγκριση επισης πρεπει να γινει σαν setup μαζι με φακους και οχι μονο σαν σωμα. Βασικος καπως wide και τηλεφακος οπωσδηποτε (ειναι η κυρια χρηση που κανω). Το κοστος με φακους αλλαζει απο εταιρια σε εταιρια.
OK, χρήσιμα όλα αυτά.
Θα σου πρότεινα λοιπόν, αφού δεν είσαι newbie, να πας σε ενα κατάστημα και να δοκιμάσεις 2-3 διαφορετικά μοντέλα και απο θέμα εργονομίας, και απο θέμα μενού.
Γενικά για εσένα, θα σε βολεψει η Νίkον μιας και με τον έξτρα ανταπτορα θα μπορεσεις να χρησιμοποιεισεις τους φακούς που ήδη εχεις σε auto.
Οι Fuji είναι καλές σε εργονομία και ποιότητα χρώματος (x-trans sensor) και επίσης απο τούς καλύτερους φακούς στην κατηγορία.
Για Sony μόνο αρνητικά πράγματα έχω να πω, οπότε δεν λέω τπτ μην προσβαλω κανένα.
Τέλος, οι φακοί που είναι σε αυτά τα starter πακέτα είναι λίγο καλύτεροι απο πλαστικά παιχνίδια. Πάρε καλύτερα το σώμα μόνο του, και μετα φακούς f2.0 και κάτω.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Θα τσεκαρω και αυτες τις επιλογες μαζι με τους φακους για να δω το πραγματικο κοστος. Για sony ειχα δει θεματα εργονομιας, μικρης διαρκειας μπαταριας κλπ. ομως βγαζει συνεχως νεα μοντελα και θεωρητικα τουλαχιστον βελτιωνεται.
Αυτό ετοιμαζόμουν να σου γράψω γιατί είδα που ανέφερες τα μενού στο προηγούμενο ποστ. Όλη η σειρά a6xxx της Sony ακούει γκρίνια για τα μενού. Υπάρχει βέβαια το my menu όπου φτιάχνεις ότι θες και δεν ξανά ασχολείσαι με το κυρίως. Αλλά οι άλλες δυο επιλογές η XT30 και η Ζ50 κερδίζουν σε αυτόν το τομέα

Η διάρκεια μπαταρίας είναι αυξημένη στην νέα σειρά δλδ 6100 6400 και 6600
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
OK, χρήσιμα όλα αυτά.
Θα σου πρότεινα λοιπόν, αφού δεν είσαι newbie, να πας σε ενα κατάστημα και να δοκιμάσεις 2-3 διαφορετικά μοντέλα και απο θέμα εργονομίας, και απο θέμα μενού.
Γενικά για εσένα, θα σε βολεψει η Νίkον μιας και με τον έξτρα ανταπτορα θα μπορεσεις να χρησιμοποιεισεις τους φακούς που ήδη εχεις σε auto.
Οι Fuji είναι καλές σε εργονομία και ποιότητα χρώματος (x-trans sensor) και επίσης απο τούς καλύτερους φακούς στην κατηγορία.
Για Sony μόνο αρνητικά πράγματα έχω να πω, οπότε δεν λέω τπτ μην προσβαλω κανένα.
Εννοείται πως δεν προσβάλεις, δεν είναι οπαδικό το θέμα :laugh:, Το αντίθετο μάλιστα αν έχεις κακή εμπειρία από συγκεκριμένα μοντέλα βοηθάς και εμάς τους υπόλοιπους από κακές επιλογές. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω περισσότερα.


Τέλος, οι φακοί που είναι σε αυτά τα starter πακέτα είναι λίγο καλύτεροι απο πλαστικά παιχνίδια. Πάρε καλύτερα το σώμα μόνο του, και μετα φακούς f2.0 και κάτω.
Αν αυτά που διαβάζω είναι σωστά ο μόνος που ξεφεύγει από τον κανόνα είναι η Fujifilm που δίνει αξιοπρεπείς φακούς και στα κιτ πακέτα.
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Εννοείται πως δεν προσβάλεις, δεν είναι οπαδικό το θέμα :laugh:, Το αντίθετο μάλιστα αν έχεις κακή εμπειρία από συγκεκριμένα μοντέλα βοηθάς και εμάς τους υπόλοιπους από κακές επιλογές. Πραγματικά θα ήθελα να μάθω περισσότερα.



Αν αυτά που διαβάζω είναι σωστά ο μόνος που ξεφεύγει από τον κανόνα είναι η Fujifilm που δίνει αξιοπρεπείς φακούς και στα κιτ πακέτα.
Για τις Sony, πιστεύω ότι τα αρνητικά τα γνωρίζεις ήδη, και κάποια ειπώθηκαν ποιό πάνω. Συνοπτικά, η θερμοκρασία μετά απο παρατεταμένη χρήση, διάρκεια μπαταρίας, χαοτικό μενού και εργονομία, μαζί με υποχρεωτική χρήση του δικού της software για να κανείς stitch τις φωτογραφίες τις στα μοντέλα με sensor shift. Στα θετικά βέβαια οι κορυφαίοι sensor αν σε ενδιαφέρουν τα megapixel.
Τώρα όσο για τους φακούς, δίκιο εχεις. Γι αυτό και πάντα προτείνω σε μη newbies να αποφεύγουν τους φακούς στα starter πακέτα, τζάμπα λεφτά πετάνε.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ κλαιω με τις τιμές που βλέπω να δίνονται οι d750 για μετάβαση σε mirror
Μιλάμε για σώματα με ανεξαντλητες δυνατοτητες
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Εγώ κλαιω με τις τιμές που βλέπω να δίνονται οι d750 για μετάβαση σε mirror
Μιλάμε για σώματα με ανεξαντλητες δυνατοτητες
Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε για μοτοσυκλέτες προηγούμενης δεκαετίας. Έτσι είναι, ο κόσμος θέλει να πάρει το καλύτερο για τα λεφτά του!
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μεταβαση απο την dslr κατηγορια θα κανω αφου ΕΙΧΑ την nikon d7200 για καποια χρονια. Με προσελκυει το γεγονος μικροτερου μεγεθους με πιο συγχρονα χαρακτηριστικα. Δεν μενω αποκλειστικα στα τεχνικα χαρακτηριστικα ωστοσο αφου θεωρω εξισου σημαντικα την εργονομια, την ποιοτητα κατασκευής, φιλικοτητα μενου επιλογων κλπ. Την nikon την εμπιστευομαι στα ποιοτικα χαρακτηριστικα.

Η συγκριση επισης πρεπει να γινει σαν setup μαζι με φακους και οχι μονο σαν σωμα. Βασικος καπως wide και τηλεφακος οπωσδηποτε (ειναι η κυρια χρηση που κανω). Το κοστος με φακους αλλαζει απο εταιρια σε εταιρια.
Δεδομένου ότι φακοί z dx εκτός από αυτούς που δίνει το κιτ δεν υπάρχουν ακόμα και η μόνη πληροφορια αφορά έναν 18-140 που δεν έχει ημερομηνία παρουσίασης, θα έλεγα ότι αν έχεις ήδη φακούς νικον για f mount, αξίζει περισσότερο να προτιμήσεις την d5600 εναντι της z50. Το βάρος του σωματος της z50 έχει παραπλήσιο βαρος και διαστάσεις με την d5600. Η διαφορά στην εργονομία είναι οι 2 επιλογείς στην z50 έναντι ενός στην d5600.

Αν σε ενδιαφέρει να αλλάξεις σε μιρορλες και να έχεις μεγαλύτερη επιλογή σε φακούς τότε κάποια άλλη εταιρία θα σε καλύψει περισσότερο. Εγω θα πρότεινα την fujifilm και μοντελο το xt-20 ( ή το xt-30 οτι βρεις φτηνότερο) με τον κιτ φακο 18-55. Ακόμη και κιτ με τον 16-50 να βρεις είναι εξίσου καλός. Εγώ την χρησιμοποιώ με ανταπτορα και nikon f AIs φακούς.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Το λοιπόν... βλέπω αρκετές προτάσεις για την x-t30 η οποία είναι ένα αξιοπρεπές σύνολο με τον κιτ φακό και βρίσκεται σε τιμή κάτω από τα 1000. Μένει να αποφασίσω ποιος θα είναι ο επόμενος φακός για την χρήση του "travel photography" που κάνω, για να υπολογίσω το κόστος για μελλοντική αγορά... θέλει ψάξιμο γιατί είναι ένα διαφορετικό υποσύστημα φακών που δεν είμαι εξοικειωμένος. (επιλογές). Σημειώστε ότι δεν έχω πλέον άλλους υπάρχοντες φακούς από την Nikon. (είχα έναν 18-140 σαν all around και σε νυχτερινά-street έπαιζα με 35άρι prime και τον Tokina 11-16... για πιο ευρυγώνιες λήψεις σε κτήρια, εσωτερικούς χώρους κλπ).

Σαν σώμα η x-t30 θεωρείται καλή ποιότητα κατασκευής αν και με ρετρό look, βέβαια με προβληματίζει ότι ΔΕΝ είναι weather sealed (βλ. travel photography που κάνω). Κάποια θέματα εργονομίας βλέπω ότι έχουν αναφερθεί για τα μπρος-πίσω controls κάτι που όμως το βλέπεις στην πράξη μετά από αρκετή χρήση. Ακόμα και η d7200 είχε τέτοια θέματα αλλά τα μαθαίνεις και ζεις με αυτά με σημαντικότερο βέβαια τον όγκο της.

Για sony ήμουν ανέκαθεν επιφυλακτικός και οι γνώμες εδώ με έκαναν ακόμα περισσότερο. Η d5600 με επιστρέφει στις dslr κάτι που θέλω να αποφύγω αφού δεν έχω κάτι πλέον να με δεσμεύει.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Επανέρχομαι γιατί όσο το ψάχνω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι....

Το σημαντικότερο μείον της z50 είναι ότι δεν έχει κρύσταλλα. Βέβαια η ίδια η Nikon λέει ότι μέσα στο 2021 θα έχει 21 φακούς για Z-mount.
New Z-mount lenses announced today(10/10/20):
  • Nikon NIKKOR Z 28mm Prime Lens
  • Nikon NIKKOR Z 40mm Prime Lens
  • Nikon NIKKOR Z 60mm Micro Prime Lens
  • Nikon NIKKOR Z 105mm Micro S Prime Lens
  • Nikon NIKKOR Z 24-105mm S Zoom Lens (αυτός φαίνεται ενδιαφέρουσα επιλογή για starter kit)
  • Nikon NIKKOR Z 100-400mm S Zoom Lens
  • Nikon NIKKOR Z DX 18-140mm Zoom Lens
  • Nikon NIKKOR Z 24-200mm Zoom Lens
  • Nikon NIKKOR Z 200-600mm Zoom Lens
Read more: Here is the new Nikkor Z lens roadmap - Nikon Rumors
Άλλο μείον είναι η περίεργη επιλογή στην ανάπτυξη της οθόνης (flip down αντί για flip out ή έστω flip up) που βρίσκει όταν χρησιμοποιείται τρίποδο. Υπάρχει λύση με βάση αντάπτορα (smallrig?) που την φέρνει πιο πλάγια αλλά κρύβει και ένα μέρος της οθόνης.

Η x-t30 από την άλλη έχει αυτό το ρετρό look (επίσης όχι fan) και θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος για να την μάθω (θεωρώ ότι θα έχει και μικρότερη αξία μεταπώλησης). Επίσης μεγάλο μείον όπως είπα ότι δεν είναι weather sealed.

Μακάρι να είχαν το autofocus της Sony.

Τα χαρακτηριστικά βέβαια στο χαρτί είναι παραπλανητικά (πχ το ISO, video 4k κλπ). Ξέρω ότι κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις, ιδίως όταν δεν θέλεις να βάλεις τόσο βαθιά το χέρι στην τσέπη (nikon z6ii?).
Και η αναζήτηση συνεχίζεται... (Θα γίνω ο todor στις φωτογραφικές)
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ένα σχόλιο για βοήθεια:
Στο 21 μόνο ένας φακός είναι για dx (18-140)
Ολοι οι υπόλοιποι είναι για φουλ φρεημ.
Εστω ότι θα αγοράσεις σωμα dx και φακούς για φουλ φρεημ λοιπόν. Το βαρος των φακων για φουλ φρεημ και οι τιμες τους ειναι αρκετα μεγαλα σε σχέση με τους αντίστοιχους για dx.
Παράδειγμα με φακό και εύρος πεδίου (κάδρο που βλέπεις) :
Το ευρος πεδιου ενος φακού με εστιακή αποσταση 35mm για dx είναι περίπου το ίδιο με ενός με εστιακή απόσταση 50 mm για φουλ φρεημ.
Η επιλογή για Νίκον φουλ φρεημ είναι ο nikkor z 35mm 1.8f με βαρος 370gr και τιμή 850€
Η επιλογή για Φούτζι αντίστοιχο dx είναι ο fujifilm xf 35mm f/1.4 με βαρος 187gr και τιμή 560€
Οι σχέσεις τιμής βάρους ακολουθούν αυτό το μοτίβο σε όλη την γκάμα.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επανέρχομαι γιατί όσο το ψάχνω τόσο περισσότερο μπερδεύομαι....

Το σημαντικότερο μείον της z50 είναι ότι δεν έχει κρύσταλλα. Βέβαια η ίδια η Nikon λέει ότι μέσα στο 2021 θα έχει 21 φακούς για Z-mount.


Άλλο μείον είναι η περίεργη επιλογή στην ανάπτυξη της οθόνης (flip down αντί για flip out ή έστω flip up) που βρίσκει όταν χρησιμοποιείται τρίποδο. Υπάρχει λύση με βάση αντάπτορα (smallrig?) που την φέρνει πιο πλάγια αλλά κρύβει και ένα μέρος της οθόνης.

Η x-t30 από την άλλη έχει αυτό το ρετρό look (επίσης όχι fan) και θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος για να την μάθω (θεωρώ ότι θα έχει και μικρότερη αξία μεταπώλησης). Επίσης μεγάλο μείον όπως είπα ότι δεν είναι weather sealed.

Μακάρι να είχαν το autofocus της Sony.

Τα χαρακτηριστικά βέβαια στο χαρτί είναι παραπλανητικά (πχ το ISO, video 4k κλπ). Ξέρω ότι κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις, ιδίως όταν δεν θέλεις να βάλεις τόσο βαθιά το χέρι στην τσέπη (nikon z6ii?).
Και η αναζήτηση συνεχίζεται... (Θα γίνω ο todor στις φωτογραφικές)
Το ότι δεν είναι όλες οι μηχανές weather sealed σε αυτό το επίπεδο τιμής είναι κάτι που πραγματικά μου κάνει εντύπωση. Αλλά θα μου πεις εδώ αγοράζουμε μηχανάκια των 15000+ και πληρώνουμε το κεντρικό σταντ έξτρα :hungover::laugh:

Αν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς και με βίντεο σοβαρά και μπορείς να ανέβεις λίγο πάνω από το χιλιάρικο δες και την Fujifilm xt-3. Οι κριτικές λένε ότι πρόκειται για το τέλειο υβρίδιο φωτογραφίας και βίντεο συν του ότι λύνει τα δυο μειονεκτήματα της xt-30. Είναι weather sealed και η οθόνη γυρίζει 180μοίρες για βίντεο και σελφις.

Εγώ τώρα που όλοι πάνε σε mirrorless έχω αρχίσει να γλυκοκοιτάζω αντίθετα προς την Nikon d7500. Ζυγίζω που κερδίζει και που χάνει από την κύρια επιλογή μου, την Sony a6400 με το μεγαλύτερο θέμα φυσικά τον όγκο και το βάρος.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το ότι δεν είναι όλες οι μηχανές weather sealed σε αυτό το επίπεδο τιμής είναι κάτι που πραγματικά μου κάνει εντύπωση.
Δεν είχα φωτογραφική που να είναι weather sealed. Αναγράφουν κάποια διαβάθμιση σε IEC standard 60529 ή EN 60529? Αν όχι τότε το weather sealing είναι περισσότερο μάρκετινγκ από ότι ουσία.
Χρησιμοποιώντας για πολύ καιρό παλιούς φακούς χωρίς προστασία το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν η υγρασία στα εσωτερικά στοιχεία του φακού σε έντονες εναλλαγές θερμοκρασίας ή σε χρήση σε περιβάλλον με παρα πολύ νερό και υγρασία. Πχ κάτω από ένα καταρράκτη ή σε μια χιονόπτωση. Η λύση πάντα ήταν σκούπισμα και υπομονή να ξεθαμπώσουν.
Για έναν επαγγελματία ίσως ο χρόνος της αναμονής να είναι πολύτιμος αλλά για έναν ερασιτέχνη αμφιβάλω.

Αντώνη... Ψώνισε d750
Μιλάμε για πάτωμα τιμές για premium εργαλειο
Οι τιμές είναι όντως πολύ χαμηλές τόσο που σε βάζουν σε σκέψη. Ειδικά αν μπορείς να βρεις μεταχειρισμένες στα 700-900e...
Παρόλα αυτά όμως το πρόβλημα τιμών και βάρους μεταξύ dx και fx φακών παραμένει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Να μην ξεχνάμε ότι την d750 τόσο την έδινε καινούρια η Νίκον πέρυσι τέτοια εποχή. Ίσως πάλι στο βλακ φριδει φέτος


Η χ-τ3 είναι σε "συμπαθητική" τιμή πλέον και στην Ελλάδα, λίγο φτηνότερα είναι η Νίκον Ζ5 βέβαια...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εντύπωση μου κάνει ότι ήδη υπάρχουν μεταχειρω Ζ5
Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν θέματα όπως στις sony
 
Top Bottom