Mirrorless?

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Μιας και πέρασε (σχεδον) το καλοκαίρι, και οι έχοντες τις φρεσκες μιρορλες τις έχετε
ηδη ένα 6αμηνο +, γράφτε καμιά εντύπωση απο την συμβίωση.:geek:
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Μιας και πέρασε (σχεδον) το καλοκαίρι, και οι έχοντες τις φρεσκες μιρορλες τις έχετε
ηδη ένα 6αμηνο +, γράφτε καμιά εντύπωση απο την συμβίωση.:geek:
Οι νέες φωτ. μηχανές κάνουν παπάδες ΑΛΛΑ αυτό έχει και ένα αρνητικό. Όσες περισσότερες λειτουργίες προσθέτεις τόσο πιο "δύσκολες" γίνονται.
Για να "ξεκλειδώσεις" τις δυνατότητες τους θέλουν αρκετή πρακτική σε σημείο που θα "κάψεις" αρκετές επειδή απλά ξεχάστηκες... πχ σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ευκολα πριν ή μετά θα ξεχάσεις να αφαιρέσεις/προσθέσεις κάποια ειδική ρύθμιση. Καθε τόσο και λιγάκι κοιτάω τα σκονάκια μου γιατί δεν θυμάμαι πως κάνω κάτι. Μην τολμήσει κανείς να αγοράσει μηχανή το λιγότερο από δύο μήνες πριν φύγει για διακοπές/φωτογραφικό τουρ, όπου εκεί πρεπει να κάνει αυτοματοποιημένα κάποια πράγματα και να ξέρει πολύ καλά έστω το 50% των δυνατοτήτων της φωτογραφικής. Τι το χειρότερο από το να δεις μια σειρά φωτογραφιών ότι έχουν καταστραφεί επειδη ήταν υποφωτισμένες ή το αντίθετο, θολές ή οτιδήποτε άλλο.

Επίσης αυτό που λένε ότι πρέπει να ξεκινάς με φακούς και μετά να πας σε σώμα είναι μεγάλη αλήθεια. Αν δεν πάρεις τα σωστά γυαλιά, τα ακριβά, είναι σαν να έχεις σπορ αυτοκίνητο με φθαρμένα-φαγωμένα λάστιχα.

Το γέλιο είναι να κάνεις συναγωνισμό καλύτερης φωτογραφίας με καποιον που έχει απλά ένα καλό τελευταίας τεχνολογίας κινητό. Αν έχεις απλό φακό το πιο πιθανό είναι να φας ήττα ειδικά αν πας να δεις άμεσα χωρίς επεξεργασία το αποτέλεσμα. Αλλά αν παίξεις με φακούς, εστιάσεις και δημιουργήσεις φυσικό μποκέ, πάρεις ότι φως υπάρχει στον χώρο, ζουμάρεις οπτικά σε λεπτομέρειες κλπ και ΦΥΣΙΚΑ επεξεργαστείς το αποτέλεσμα (τα κινητά κάνουν ήδη αυτοματοποιημένα την επεξεργασία αλλά όχι επιλεκτικά), ΤΟΤΕ δεν σε πλησιάζουν καν.

Για να το κάνεις όμως αυτό πρεπει πέρα από τον εξοπλισμό να ξέρεις τι θέλεις να επιτύχεις και πως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Οι νέες φωτ. μηχανές κάνουν παπάδες ΑΛΛΑ αυτό έχει και ένα αρνητικό. Όσες περισσότερες λειτουργίες προσθέτεις τόσο πιο "δύσκολες" γίνονται.
Για να "ξεκλειδώσεις" τις δυνατότητες τους θέλουν αρκετή πρακτική σε σημείο που θα "κάψεις" αρκετές επειδή απλά ξεχάστηκες... πχ σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ευκολα πριν ή μετά θα ξεχάσεις να αφαιρέσεις/προσθέσεις κάποια ειδική ρύθμιση. Καθε τόσο και λιγάκι κοιτάω τα σκονάκια μου γιατί δεν θυμάμαι πως κάνω κάτι. Μην τολμήσει κανείς να αγοράσει μηχανή το λιγότερο από δύο μήνες πριν φύγει για διακοπές/φωτογραφικό τουρ, όπου εκεί πρεπει να κάνει αυτοματοποιημένα κάποια πράγματα και να ξέρει πολύ καλά έστω το 50% των δυνατοτήτων της φωτογραφικής. Τι το χειρότερο από το να δεις μια σειρά φωτογραφιών ότι έχουν καταστραφεί επειδη ήταν υποφωτισμένες ή το αντίθετο, θολές ή οτιδήποτε άλλο.

Επίσης αυτό που λένε ότι πρέπει να ξεκινάς με φακούς και μετά να πας σε σώμα είναι μεγάλη αλήθεια. Αν δεν πάρεις τα σωστά γυαλιά, τα ακριβά, είναι σαν να έχεις σπορ αυτοκίνητο με φθαρμένα-φαγωμένα λάστιχα.

Το γέλιο είναι να κάνεις συναγωνισμό καλύτερης φωτογραφίας με καποιον που έχει απλά ένα καλό τελευταίας τεχνολογίας κινητό. Αν έχεις απλό φακό το πιο πιθανό είναι να φας ήττα ειδικά αν πας να δεις άμεσα χωρίς επεξεργασία το αποτέλεσμα. Αλλά αν παίξεις με φακούς, εστιάσεις και δημιουργήσεις φυσικό μποκέ, πάρεις ότι φως υπάρχει στον χώρο, ζουμάρεις οπτικά σε λεπτομέρειες κλπ και ΦΥΣΙΚΑ επεξεργαστείς το αποτέλεσμα (τα κινητά κάνουν ήδη αυτοματοποιημένα την επεξεργασία αλλά όχι επιλεκτικά), ΤΟΤΕ δεν σε πλησιάζουν καν.

Για να το κάνεις όμως αυτό πρεπει πέρα από τον εξοπλισμό να ξέρεις τι θέλεις να επιτύχεις και πως.
Θελει χρόνο να εξοικειωθεί κάποιος με μια νέα φωτογραφική. Υποθέτω αναφέρεσαι στον κιτ φακο 24-50mm f/4-6.3;
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Θελει χρόνο να εξοικειωθεί κάποιος με μια νέα φωτογραφική. Υποθέτω αναφέρεσαι στον κιτ φακο 24-50mm f/4-6.3;
Ναι στον κιτ αναφερομαι... Περιοριζει αρκετα. Το κακο ειναι οτι οι καλοι φακοι εχουν και μεγαλο κοστος. Σαν επομενη αγορα θα επαιρνα τον 70-200 f/2.8 γιατι μου λειπει αυτο το ευρος και εχει ποιοτικα χαρακτηριστικα. Επισης περιμενω τον 24-105 s-line για αντικατασταση του κιτ και σαν all around.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Ναι στον κιτ αναφερομαι... Περιοριζει αρκετα. Το κακο ειναι οτι οι καλοι φακοι εχουν και μεγαλο κοστος. Σαν επομενη αγορα θα επαιρνα τον 70-200 f/2.8 γιατι μου λειπει αυτο το ευρος και εχει ποιοτικα χαρακτηριστικα. Επισης περιμενω τον 24-105 s-line για αντικατασταση του κιτ και σαν all around.
Ο 70-200 στο Z ειναι πολυ κοντα στον 70-200 στο F και σε απεικόνιση αλλά και σε βάρος ~1.3kg από ότι διαβάζω . Όσον αφορά το F μοντελο που έχω μπορώ να σου πω ότι δεν είναι φακός που κυκλοφορείς ή χειρίζεσαι άνετα. Ειδικα για ολ αραουντ. Αν τραβας πολύ φυση και αγρια πανίδα ειναι πολύ καλός αρκεί να σε καλύπτουν τα 200mm στο θέμα σου. Καμιά φορά δεν φτάνουν. Βλέποντας λίγο τις φωτο που έχεις βάλει στο θεμα εδώ και αφου το κιτ σε περιορίζει σε ποιότητα ίσως θα ήταν καλή ιδέα να δοκιμάσεις ένα σταθερό (prime) σαν τον 105 που είναι μάκρο.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Ναι για all around εγραψα τον 24-105 και όχι τον 70-200 γιατί δεν μπορώ να έχω μονιμα κουμπωμένο τον 70-200 που θα είναι για συγκεκριμένες αποστολές. Τον F θα μπορούσα να βρω σε καλύτερη τιμή φυσικά, αλλλα θέλω να αποφύγω αντάπτορα και να έχω ένα αμειγές Z set (παραξενιές).

Με τους prime έχω ένα θέμα.... Ενώ είναι πολύ καλοί φακοι φυσικά και σε καλό κόστος, γκρινιαζω που δεν είναι όσο ευέλικτοι τους θέλω. Αν έκανα φωτογραφιση στουντιο με ελεγχόμενο περιβάλλον θα ήταν ότι έπρεπε.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Με τους prime έχω ένα θέμα.... Ενώ είναι πολύ καλοί φακοι φυσικά και σε καλό κόστος, γκρινιαζω που δεν είναι όσο ευέλικτοι τους θέλω.
Οπτικα πάντως απέχουν αρκετα. Από την άλλη βοηθάνε γιατί μάθαινεις να είσαι εσύ ευέλικτος. Όποιος δεν έχει ζουμ έχει πόδια! :D
 

vassat

Μέλος
Περιοχή
Χαλάνδρι
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
F650 GS Dakar MY '03
Sprint ST 1050 MY '06
Οι νέες φωτ. μηχανές κάνουν παπάδες ΑΛΛΑ αυτό έχει και ένα αρνητικό. Όσες περισσότερες λειτουργίες προσθέτεις τόσο πιο "δύσκολες" γίνονται.
Για να "ξεκλειδώσεις" τις δυνατότητες τους θέλουν αρκετή πρακτική σε σημείο που θα "κάψεις" αρκετές επειδή απλά ξεχάστηκες... πχ σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού ευκολα πριν ή μετά θα ξεχάσεις να αφαιρέσεις/προσθέσεις κάποια ειδική ρύθμιση. Καθε τόσο και λιγάκι κοιτάω τα σκονάκια μου γιατί δεν θυμάμαι πως κάνω κάτι. Μην τολμήσει κανείς να αγοράσει μηχανή το λιγότερο από δύο μήνες πριν φύγει για διακοπές/φωτογραφικό τουρ, όπου εκεί πρεπει να κάνει αυτοματοποιημένα κάποια πράγματα και να ξέρει πολύ καλά έστω το 50% των δυνατοτήτων της φωτογραφικής. Τι το χειρότερο από το να δεις μια σειρά φωτογραφιών ότι έχουν καταστραφεί επειδη ήταν υποφωτισμένες ή το αντίθετο, θολές ή οτιδήποτε άλλο.

Επίσης αυτό που λένε ότι πρέπει να ξεκινάς με φακούς και μετά να πας σε σώμα είναι μεγάλη αλήθεια. Αν δεν πάρεις τα σωστά γυαλιά, τα ακριβά, είναι σαν να έχεις σπορ αυτοκίνητο με φθαρμένα-φαγωμένα λάστιχα.

Το γέλιο είναι να κάνεις συναγωνισμό καλύτερης φωτογραφίας με καποιον που έχει απλά ένα καλό τελευταίας τεχνολογίας κινητό. Αν έχεις απλό φακό το πιο πιθανό είναι να φας ήττα ειδικά αν πας να δεις άμεσα χωρίς επεξεργασία το αποτέλεσμα. Αλλά αν παίξεις με φακούς, εστιάσεις και δημιουργήσεις φυσικό μποκέ, πάρεις ότι φως υπάρχει στον χώρο, ζουμάρεις οπτικά σε λεπτομέρειες κλπ και ΦΥΣΙΚΑ επεξεργαστείς το αποτέλεσμα (τα κινητά κάνουν ήδη αυτοματοποιημένα την επεξεργασία αλλά όχι επιλεκτικά), ΤΟΤΕ δεν σε πλησιάζουν καν.

Για να το κάνεις όμως αυτό πρεπει πέρα από τον εξοπλισμό να ξέρεις τι θέλεις να επιτύχεις και πως.
...που θα πάει,
ευελπστώ να "γυρίσει" το τρεντ στην απλότητα,
δεν είναι εφικτό κάθε νέο "μηχάνημα" να πρέπει να κάνεις μεταπτυχιακό για να το αξιοποιήσεις...
Ισχύει για όλα τα νέα προϊόντα,
όπου ο κάτοχος σταδιακά μετατρέπεται
από χειριστής
σε χρήστης.
/// Β

ΥΓ ... και καλά οι υποφωτισμένες υπάρχουν εργαλεία και τις διορθώνεις, οι υπερφωτισμένες όμως πάνε περίπατο...
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
socrates ...απο την μεριά του βάρους, αξίζει η αλλαγή?
Αυτό έχει δύο ερμηνίες....
  • η πρώτη αν είναι ματσόβολη στο χέρι για αρκετή ώρα... ναι θα δεις διαφορά με την 7200 με τον ίδιο-αντίστοιχο φακό, επίσης είναι πολύ εργονομική.
  • η δεύτερη αν είναι εύκολα μεταφερόμενη με φωτογραφική τσάντα κλπ... εκεί παίζει ρόλο το setup που έχεις. Γενικότερα τίνουμε αν κερδίζουμε χώρο-βάρος να το αντικαθιστούμε με κάτι άλλο έξτρα. Λιγότερο βάρος πάντως θα έχεις με μια σειρα prime φακών αντί για μεταβλητού εύρους. Φυσικά παιζει τεράστιο ρόλο και η τσάντα που θα επιλέξεις.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω μια καλή τσάντα Manfrotto, αλλά κουβαλάω 3 φακούς, κλπ τσιτσιμπλικια και γίνεται μετά από ώρα ενοχλητική.
Η λύση είναι να μην παίρνεις μαζί σου φωτογραφική.. Λοιπον
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Έχω μια καλή τσάντα Manfrotto, αλλά κουβαλάω 3 φακούς, κλπ τσιτσιμπλικια και γίνεται μετά από ώρα ενοχλητική.
Η λύση είναι να μην παίρνεις μαζί σου φωτογραφική.. Λοιπον
Τους χρησιμοποιείς όλους συνέχεια; Συνήθως κάποιος/καποιοι κάθονται ποιο πολυ.. Και ποιο είναι το 3ιο;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τους χρησιμοποιείς όλους συνέχεια; Συνήθως κάποιος/καποιοι κάθονται ποιο πολυ.. Και ποιο είναι το 3ιο;
17-55 sigma
11-17 tokina
70-300 nikkor

Στο τελευταίο ταξίδι τους δούλεψα ολους
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
socrates πόσο κρατάει η μπαταρία στην z5? Η νίκον λέει 470 φωτό με μία φόρτιση. Αντιστοιχεί αυτο σε πραγματική χρήση?
(Maniac ολοι μπερδεμενοι ειμαστε.. :wacky: )
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
socrates πόσο κρατάει η μπαταρία στην z5? Η νίκον λέει 470 φωτό με μία φόρτιση. Αντιστοιχεί αυτο σε πραγματική χρήση?
(Maniac ολοι μπερδεμενοι ειμαστε.. :wacky: )
Αυτή είναι μια από τις σημαντικές διαφορές με την dslr που είχα. Δεν μπορώ να σου πω ακριβές αριθμό φώτο αλλά υπολόγισε γυρω στις 400 για να είσαι σίγουρα μέσα γιατί φυσικά δεν βγάζεις μόνο φωτογραφίες αλλά κάνεις και μια επισκόπιση αυτών στην οθόνη, αλλάζεις ρυθμίσεις στο μενού κλπ. Ωστόσο πολύ σπάνια ακόμα και με την dslr είχα περάσει αυτό τον αριθμό φωτογραφιών μέσα σε μια μέρα (κυρίως σε ταξίδια).

Κάποιες νέες συνήθειες μου είναι οι εξής.
  • Κάνω πολύ συχνή χρήση του ON-OFF δεν αφήνω δηλαδη την μηχανή να κλείσει μόνη της μετά από κάποιο χρόνο. Ανοίγει σχετικά γρήγορα οπότε στην ουσία παραμένει standby.
  • Πριν πάω κάπου φροντίζω η μπαταρία να είναι full φορτισμένη. Αν δω ότι έχει δύο στις τρεις γραμμές πχ θα την φορτίσω από το βράδυ.
  • Σε ταξίδι οπωσδήποτε δευτερη μπαταρία και μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις και ενα powerbank αφού στην z5 μπορείς να φορτίσεις την μπαταρία ακόμα και ενώ είναι μεσα στην φωτογραφική.
Ειδικές περιπτώσεις που πρέπει να λάβεις υπόψη και εξαντλούν γρήγορα την μπαταρία είναι τα video και τα timelapse.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Αυτή είναι μια από τις σημαντικές διαφορές με την dslr που είχα. Δεν μπορώ να σου πω ακριβές αριθμό φώτο αλλά υπολόγισε γυρω στις 400 για να είσαι σίγουρα μέσα γιατί φυσικά δεν βγάζεις μόνο φωτογραφίες αλλά κάνεις και μια επισκόπιση αυτών στην οθόνη, αλλάζεις ρυθμίσεις στο μενού κλπ. Ωστόσο πολύ σπάνια ακόμα και με την dslr είχα περάσει αυτό τον αριθμό φωτογραφιών μέσα σε μια μέρα (κυρίως σε ταξίδια).

Κάποιες νέες συνήθειες μου είναι οι εξής.
  • Κάνω πολύ συχνή χρήση του ON-OFF δεν αφήνω δηλαδη την μηχανή να κλείσει μόνη της μετά από κάποιο χρόνο. Ανοίγει σχετικά γρήγορα οπότε στην ουσία παραμένει standby.
  • Πριν πάω κάπου φροντίζω η μπαταρία να είναι full φορτισμένη. Αν δω ότι έχει δύο στις τρεις γραμμές πχ θα την φορτίσω από το βράδυ.
  • Σε ταξίδι οπωσδήποτε δευτερη μπαταρία και μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις και ενα powerbank αφού στην z5 μπορείς να φορτίσεις την μπαταρία ακόμα και ενώ είναι μεσα στην φωτογραφική.
Ειδικές περιπτώσεις που πρέπει να λάβεις υπόψη και εξαντλούν γρήγορα την μπαταρία είναι τα video και τα timelapse.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Στην xt20 η cipa δινει 350 αλλά λίγο το κρύο, λίγο η πολύ χρήση της οθόνης, και άντε καο κανα βιντεάκι και νομίζω βγάζει 200/250. Για μια μέρα είναι οκ αλλά θέλει πάντα μια δευτερη μπαταρία εύκαιρη αλλιώς ελιμαι με το αγχος. Φταίει βασικά ότι οπως γράφεις δεν χρησιμοποιω το ον/οφφ και την ξεχναω ανοιχτή. Είναι κακή συνήθεια από την f3 που ακόμα και με το διακόπτη στο ον ανοίγει μόνο οταν μισοπιεσεις το κλειστρο.
 
Top Bottom