Mirrorless?

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εντύπωση μου κάνει ότι ήδη υπάρχουν μεταχειρω Ζ5
Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν θέματα όπως στις sony
Σοβαρά πλεονεκτήματα για την ούτος η αλλως full frame Z5 το weather sealed body, το in body stabilization και οι δύο κάρτες μνήμης!
Με χαλάνε μόνο η έλλειψη φλας και το σχετικά μικρό frame/sec. Έξω από το μπάτζετ μου πάντως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Καλά, τα θέματα που αναφέρθηκαν δεν υφίστανται πλέον, με εξαίρεση το "περίεργο" μενού, το οποίο όμως διαβάζω ότι υπάρχει και στις fujifilm.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σοβαρά πλεονεκτήματα για την ούτος η αλλως full frame Z6 το weather sealed body, το in body stabilization και οι δύο κάρτες μνήμης!
Με χαλάνε μόνο η έλλειψη φλας και το σχετικά μικρό frame/sec. Έξω από το μπάτζετ μου πάντως.
Οι δύο κάρτες μνήμης δεν υπάρχουν στην Ζ6,
  • Single XQD card slot
Δύο κάρτες παίρνει η Ζ5 και η Ζ6 ΙΙ που παρουσιάστηκε πρόσφατα.

12 fps της Ζ6 δεν τα λες λίγα, κάθε άλλο. Η Ζ5 έχει όντως χαμηλό νούμερο στα 4.5fps, λένε ότι έγινε επίτηδες για να έχει επαρκείς διαφορές από την Ζ6.
Συγκριτικά, η D750 που λέει ο μάνιακ έχει 6.5fps burst. Διαφορές υπάρχουν και στο αν παρακολουθεί το θέμα που βγάζεις η κάμερα ή όχι.


Αναφορικά με το weather shielding, αν βγει κάποιος για φωτογράφιση ενός θέματος μόνο ισχύει αυτό που γράφτηκε πιο πάνω. Σε μιά μοτοβόλτα αν πάρει υγρασίσ στην πρώτη στάση και είναι θολωμένος ο φακός όλη την ημέρα, ουσιαστικά δεν έχεις μηχανή μαζί σου.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Οι δύο κάρτες μνήμης δεν υπάρχουν στην Ζ6,
  • Single XQD card slot
Δύο κάρτες παίρνει η Ζ5 και η Ζ6 ΙΙ που παρουσιάστηκε πρόσφατα.

12 fps της Ζ6 δεν τα λες λίγα, κάθε άλλο. Η Ζ5 έχει όντως χαμηλό νούμερο στα 4.5fps, λένε ότι έγινε επίτηδες για να έχει επαρκείς διαφορές από την Ζ6.
Συγκριτικά, η D750 που λέει ο μάνιακ έχει 6.5fps burst. Διαφορές υπάρχουν και στο αν παρακολουθεί το θέμα που βγάζεις η κάμερα ή όχι.


Αναφορικά με το weather shielding, αν βγει κάποιος για φωτογράφιση ενός θέματος μόνο ισχύει αυτό που γράφτηκε πιο πάνω. Σε μιά μοτοβόλτα αν πάρει υγρασίσ στην πρώτη στάση και είναι θολωμένος ο φακός όλη την ημέρα, ουσιαστικά δεν έχεις μηχανή μαζί σου.
Λάθος από βιασύνη, στην Ζ5 αναφερόμουν.

Όσον αφορά τις Sony πράγματι στην νέα σειρά (6100, 6400, 6600) το μόνο που προσάπτουν είναι το περίπλοκο μενού, ίσως και τους ακριβούς φακούς αλλά εκεί έχεις αρκετές επιλογές από άλλους κατασκευαστές.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Κρίμα για το λοκντάουν, είναι ενδιαφέρον ένα pow-wow για το θέμα αγοράς.

Το ζήτημα με τις τιμές των φακών είναι επίσης λίγο περίεργο, με την έννοια ότι (τελικά) ακόμα και οι "διάσημοι" youtubers φωτογράφοι καταλήγουν με δύο άντε τρεις. Στην περίπτωσή μου ας πούμε, ένας ποιοτικός κιτ ή "μικρά ζουμ" φακός (άλλη συζήτηση αυτή...) καλύπτει το μεγαλύτερο φάσμα απαιτήσεων βόλτας/παιδικές/στριτ όταν είναι κάτι που θέλω καλύτερη ποιότητα από τηλέφωνο. Και μένει κάτι "φωτεινό" για βραδινές και ερωτηματικό στο μεγάλο ζουμ. Άρα πιθανώς με δύο να είμαι πολύ ΟΚ, μέχρι να αποφασίσω να ξανακάνω κάτι σε φαγητό.

Το άλλο αστείο ζήτημα του APSC ή FF δεν θα απαντηθεί ποτέ, έχω δει πολλά βίντεο "γιατί να παρατήσετε το ένα για το άλλο".
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Το άλλο αστείο ζήτημα του APSC ή FF δεν θα απαντηθεί ποτέ, έχω δει πολλά βίντεο "γιατί να παρατήσετε το ένα για το άλλο".
Εξαρτάται λίγο από το τι οπτική σ΄αρέσει σε αυτά που φωτογραφίζεις και πόσο βάρος εξοπλισμού είσαι διατεθειμένος να κουβαλάς.
Είναι λίγο παρεμφερές με το δίλημμα dslr η mirrorles.
Προσωπικά το θέμα με το βάρος μου φαίνεται λίγο αστείο όταν ο μέσος όρος του φωτογραφικών που κουβαλάω ξεπερνάει τα 5-6 κιλα :hh:
Αλλά πολύς κόσμος θέλει κάτι ελαφρύ και εύχρηστο.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Εκεί που βλέπω μειονέκτημα τον όγκο και το βάρος δεν είναι στα ταξίδια με την μηχανή, είναι στα ταξίδια... σκέτο :laugh:
Εκεί νομίζω, χωρίς να το έχω δοκιμάσει στην πράξη, πως κάτι πιο διακριτικό θα ήταν καλύτερη επιλογή. Στα αεροδρόμια στο δρόμο κλπ. Βέβαια αυτό ισχύει μόνο με κιτ ή pancake φακούς, αν κουμπώσεις επάνω τηλεφακό δεν νομίζω να μπορείς να περνάς απαρατήρητος ούτε με mirrorless.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το μόνο ελαφρύ, διακριτικό και εύχρηστο είναι κομπακτ με φακό που "χάνεται" μέσα στο σώμα και μένεις με "ένα πακέτο τσιγάρα" στην τσέπη, όπως είναι οι sony rx100 κλπ (ή η Olympus μ για κάθε συνθήκη ταξιδίου), οι οποίες βέβαια δεν είναι πιο φτηνές από APSC με κιτ φακό :p
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εκεί που βλέπω μειονέκτημα τον όγκο και το βάρος δεν είναι στα ταξίδια με την μηχανή, είναι στα ταξίδια... σκέτο :laugh:
Εκεί νομίζω, χωρίς να το έχω δοκιμάσει στην πράξη, πως κάτι πιο διακριτικό θα ήταν καλύτερη επιλογή. Στα αεροδρόμια στο δρόμο κλπ. Βέβαια αυτό ισχύει μόνο με κιτ ή pancake φακούς, αν κουμπώσεις επάνω τηλεφακό δεν νομίζω να μπορείς να περνάς απαρατήρητος ούτε με mirrorless.
Εξαρτάται από το τι σαρεσει να φωτογραφίζεις και που προτιμάς να ταξιδεύεις. Εγώ συνήθως αποφεύγω τις πόλεις και τα μέρη με κόσμο οπότε μπορώ να κουβαλάω πολλά συμπράγκαλα και έχω το χρόνο να φωτογραφίζω χωρίς να σκέφτομαι τη διακριτικότητα. Και συνήθως στις περιπτώσεις αυτές κουβαλάω τα ίδια και με μηχανή και χωρίς.

Στις πόλεις και τον πολύ κόσμο παίρνω κάτι διακριτικό όπως λές. Για εμενα υπήρχαν διάφοροι περιορισμοί με κυρίο το ότι δεν έχω συνηθίσει να καδράρω φωτό μέσα απο την οθόνη. Υπάρχουν ωστόσο πολύ όμορφες λύσεις όπως η : Canon PowerShot G5 X Mark II και η Fujifilm X100F που έχουν viewfinder. Οι τιμές όμως όπως αναφέρει ο amyrokouai είναι αντίστοιχες.

Το μόνο ελαφρύ, διακριτικό και εύχρηστο είναι κομπακτ με φακό που "χάνεται" μέσα στο σώμα και μένεις με "ένα πακέτο τσιγάρα" στην τσέπη, όπως είναι οι sony rx100 κλπ (ή η Olympus μ για κάθε συνθήκη ταξιδίου), οι οποίες βέβαια δεν είναι πιο φτηνές από APSC με κιτ φακό :p
Για τον λόγο αυτό τελικά, πήρα έναν 24mm f2.8 af στο 1/10 της τιμής μιας x100f φακό και όταν χρειάζεται διακριτικότητα απλά κυκλοφορώ με τη F3 και αυτόν μόνο. Και συνήθως σε τραβάω σε Α οπότε είναι λίγο point n shoot στιλ.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Από αυτό το ψάξιμο, βλέπω ότι οι συνθήκες έχουν αλλάξει και ότι βρισκόμαστε σε μια μεταβατική περίοδο.
Οι γνωστές εταιρίες (sony, canon, nikon, fujifilm) έχουν στρέψει την προσοχή τους κυρίως σε επαγγελματίες και photo enthusiasts. Αποσύρονται δηλαδή από την low end και μεσαία κατηγορία.
Αυτή την κατηγορία (έως 1000 ευρώ) θα την καταλάβουν αναπόφευκτα τα κινητά.

Ο αρχικός τρόπος σκέψης μου ήταν να βρω ένα ικανοποιητικό (βλ. βολικό για τις ανάγκες μου) σώμα με έναν all around φακό (βλ travel photography)... και μελλοντικά να επενδύσω σε άλλους φακούς σε διαφορετικά εύρη. Στην συνέχεια είδα ότι πρέπει να το πάω ανάποδα μιας και οι φακοί είναι αυτοί που καθορίζουν το κόστος του συστήματος, αλλά επίσης και την φορητότητα του (βάρος/μέγεθος). Ναι μεν καταλήγεις σε μια mirrorless μικρού μεγέθους στο κόστος που θέλεις και τα τεχνικά χαρακτηριστικά/εργονομία αλλά μετά θα πρέπει να της κοτσάρεις ένα βαρύ, μεγάλο και το σημαντικότερο ακριβότερο φακό.

Οι επιλογές που έχω είναι...
α) να πάω σε παλαιότερο value for money σετ, (ότι είχα)
β) να ανέβω κατηγορία,
γ) να περιμένω τις εξελίξεις που θα έρθουν.

Προς το παρόν κλίνω προς το (γ).
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σε αυτή την αναμονή (γ) είμαι εδώ και αστεία πολύ καιρό. Δεν οδηγεί κάπου, βέβαια αν έχεις ήδη το σύστημα DSLR και το δουλεύεις όσο περιμένεις δεν ενοχλεί. Οι αλλαγές στον φωτογραφικό κόσμο δεν είναι γρήγορες, τα μοντέλα αλλάζουν στην διετία συνήθως (σαν τα ΚΤΜ ένα πράγμα) και συχνά δεν φέρνουν "κοσμογονικές" αλλαγές, δες Ζ6/7 ΙΙ και τις μικρές της Canon.

Τα κινητά από την άλλη δεν είναι Η λύση, αλλά έχουν κάνει τεράστια βήματα και κάποια πισωγυρίσματα. Οι νέοι φακοί και το λογισμικό φτιάχνουν ωραία αποτελέσματα για τα σόσιαλ αλλά αν ανοίξεις την φωτογραφία στο 100% στον υπολογιστή χάνει σε λεπτομέρεια αφού έχουν ρίξει τα μεγαπίξελ (γύρισαν στα 12 κάποιους φακούς).

Στην μικρή κατηγορία έχει ψωμί και θα συνεχίσει να έχει για τους vloggers και πιο "ψαγμένους" σοσιαλμηντιάδες. Δυστυχώς σε αυτή την φάση μόνο με τις entry level FF εξασφαλίζεις "μέλλον" στην επένδυση φακών. H Canon βέβαια ανακοίνωσε APS-C μοντέλο που θα χρησιμοποιεί τους ίδιους RF φακούς με τα FF, κάνοντας την μετάβαση "ανώδυνη", στο δεύτερο μισό του '21 και ελπίζω ότι θα ακολουθήσουν και οι άλλοι, φτηνότερο είναι σίγουρα το να έχεις μία σειρά αντί για δύο από πλευράς παραγωγής.


gsmaniac που έχεις δει μεταχειρισμένες Ζ5 και σε τι τιμές σε σχέση με καινούρια; Για αγορές από Ελλάδα είναι η μόνη VFM λύση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ομάδα στο φατσομπουκι
Πολλές ευκαιριες, όχι μόνο σε nikkon





Advphone....
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η Ζ50 είναι, όχι Ζ5. Λέω και εγώ, 600 ευρώ στείλω μήνυμα 6 άθληση οφθαλμού.
Ναι.. Αυτήν είδα, αλλά. Επειδη δεν με ενδιαφέρει αγορά της, τις έχω βάλει στον ίδιο τορβα
Βεβαια και αυτή μισή τιμή ειναι
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Ε όχι, εκτός αν είναι το σετ με δύο φακούς.

Η Ζ5 έχει τον αισθητήρα της D750 με τα σύγχρονα ηλεκτρονικά της Ζ6, δεν είναι για τορβά (ή για να την σνομπάρει κάνεις). σε καμία περίπτωση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ε όχι, εκτός αν είναι το σετ με δύο φακούς.

Η Ζ5 έχει τον αισθητήρα της D750 με τα σύγχρονα ηλεκτρονικά της Ζ6, δεν είναι για τορβά (ή για να την σνομπάρει κάνεις). σε καμία περίπτωση.
Δεν με κατάλαβες... Φυσικά και δεν σνομπάρω τίποτα, μέχρι να φτάσω τα δικά μου όρια και να τερματίσω τις δυνατότητες της d7200.
Ξέρω πότε θα ψωνισω
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Η χ-τ3 είναι σε "συμπαθητική" τιμή πλέον και στην Ελλάδα, λίγο φτηνότερα είναι η Νίκον Ζ5 βέβαια...
Έχει πέσει η τιμή της και είναι vfm.
Σαν APS-C mirrorless setup έχω σημειώσει την x-t3 κιτ με τον 18-55mm f/2.8-4 R OIS (και για μάχιμη travel photography τον superzoom XF 18-135mm f/3.5-5.6 R LM OIS WR).

Την x-T3 την προτιμώ από την x-t30 καθαρά για λόγους εργονομίας.

Για z5,z6,z6ii κλπ FF mirrorless σώματα το budget ανεβαίνει αρκετά αν συνυπολογίσει κάποιος το setup με τους ανάλογους φακούς (άλλη κατηγορία).
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Δεν έχει ακόμα τέτοιο ζουμ για Ζ mount οπότε ναι είναι περιοριστικό και σε σπρώχνει σε λύση μετατροπέα και φακού F-FX που στα 189 από infinity για το πρώτο και 385 βλέπω για ζουμ 28-300 στο σκρουτζ δεν βγαίνεις πολύ επάνω.

Βέβαια βλέπεις "λάθος" τιμή της Χ-Τ3 η οποία είναι στα 1329 ευρώ στο ινφίνιτι (και 1399 έχει η Ζ5 στο σκρουτζ). Στο χιλιάρικο ναι δεν το συζητώ, για την εμφάνιση και μόνο την προτιμώ από α6400.

Τελικά η διαφορά είναι της τάξης του 10% περίπου και δεν είναι τραγική, είναι όμως πολύ υποκειμενικό ζήτημα αυτό της πλατφόρμας που θέλει ο κάθε ένας. Κσι σημαντικό το ζήτημα βίντεο ή όχι στην χρήση γιατί το 4Κ της Νίκον δεν είναι καλό.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Το "λάθος" είναι ότι αυτό που κοιτάς είναι out of stock 1069 ευρώ, το πωλούμενο είναι 1329 ευρώ.


Αυτή τη στιγμή το "γκανιάν" στο e-infinin είναι Ζ6 με τον 24-70 f4 και το FtoZ στα 1819 ευρώ, στην Ελλάδα ο φακός έχει ένα χιλιάρικο, ο μετατροπέας 335, η μηχανή βγαίνει "δωρεάν".
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom