Mirrorless?

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στον 18-135 με χαλάει το μέγεθος, αν είναι ο μοναδικός φακός. Και ναι, το "όλα σε ένα" δεν δείχνει να υπάρχει ούτε σε αυτόν τον τομέα.

Για την Nikon λοιπόν διάβαζα σήμερα πάλι γιατί όντως τα 1200 είναι τιμιότατα. Το autofocus λένε οι αλήτες ρουφιάνοι δημοσιογράφοι ότι όσο χαμηλότερο το φως τόσο χειρότερα δουλεύει και αν δεν βάλεις φακό φωτεινό (f/2 και κάτω) μπορεί και να χρειαστεί δευτερόλεπτα σε φως δωματίου, πάει το κλικ αν μιλάμε για παιδιά ή κατοικίδια ή "αυθόρμητη διακοπών" κατιτίς.

Η επόμενη αξιόλογη ff είναι η α7 ΙΙΙ στα διπλά λεφτά από την α6400.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γλυτώνεις πολλά χρήματα, αγοράζοντας "φωτεινούς" φακούς.
Μην βιαστείτε και προτείνω σταθερούς και φωτεινούς φακούς.
Ολοι στο τέλος με αυτούς καταλήγουμε, αν ζητάμε ποιοτητα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γλυτώνεις πολλά χρήματα, αγοράζοντας "φωτεινούς" φακούς.
Μην βιαστείτε και προτείνω σταθερούς και φωτεινούς φακούς.
Ολοι στο τέλος με αυτούς καταλήγουμε, αν ζητάμε ποιοτητα
Εξαρτάται. Αν συνέχιζα με το φαγητό στο περιοδικό, ναι, θα ήταν καλή επένδυση μαζί με μιά κατασκευή για φως, είχα σκεφτεί διάφορα.

Στις φάσεις που περιέγραψα πιο πάνω, ο σταθερός φακός είναι περιοριστικός αρκετά, το θέλω το ζουμ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εξαρτάται. Αν συνέχιζα με το φαγητό στο περιοδικό, ναι, θα ήταν καλή επένδυση μαζί με μιά κατασκευή για φως, είχα σκεφτεί διάφορα.

Στις φάσεις που περιέγραψα πιο πάνω, ο σταθερός φακός είναι περιοριστικός αρκετά, το θέλω το ζουμ.
Τότε να επενδύσεις σε φωτεινούς ζουμ
Αν μπλέξεις με πολλά f, χάνεις όλη την ποιοτητα
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Νομίζω πως τα δυο πιο hot deals που παίζουν τώρα είναι η a6400 με τον συνδυασμό που λες ή αν θέλεις ένα για όλα με τον 18-135 στα 1050
και σε FF η Nikon Z5 με τον 24-50 στα 1200
Τρωγομαι για την τελευταία γιατι εχω μεινει "αμηχανος"... και ας χρειαστει να κανω αναβαθμιση φακου αργοτερα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Στην ίδια τιμή με την Ζ5 έχει κατέβει και η Canon EOS RP τώρα, με κιτ 24-105 ή αντάπτορα
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Τέλος το δράμα, παρήγγειλα την α6400 μαζί με διάφορα μικρά από το photoagora και βλέπουμε για την συνέχεια, εννοώ για φακό πέραν του κιτ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Τέλος το δράμα, παρήγγειλα την α6400 μαζί με διάφορα μικρά από το photoagora και βλέπουμε για την συνέχεια, εννοώ για φακό πέραν του κιτ.
Σταύρος... Εγγυηση
Καλές ληψεις να έχεις..
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σταύρος... Εγγυηση
Καλές ληψεις να έχεις..
O άνθρωπος είναι ευγενέστατος (έχουν ψωνίσει και άλλοι φίλοι από εκεί και λένε τα καλύτερα) η ημέρα είναι εντελώς λάθος γιατί είναι μέσα στον πανικό. Η παραγγελία έχει αποσταλεί ήδη.

Δυστυχώς η "μπλακ φράιντει" στην χώρα μας είναι ένα αστείο, με τα καταστήματα να περιμένουν από τις εταιρίες, έχουν όλα την ίδια τιμή. Οπότε ανάμεσα στο να στηρίξεις έναν άνθρωπο που δεν τον ξέρεις αλλά τέλος πάντων είναι "ένας από εμάς" και την αγορά από οποιαδήποτε αλυσίδα ηλεκτρικών, καλύτερα τον "μικρό παίκτη". Μετά την καραντίνα θα κατέβω να τον χαιρετήσω και να δω για τρίποδο και ίσως τσάντα.

Εξαιρετική είναι και η τιμή της α7 ΙΙΙ (βγαίνει στα 1500 ευρώ με cashback το σώμα) αλλά ανεβαίνει δυσανάλογα πολύ το κόστος μετά γιατί δεν έχει φτηνούς φακούς η σειρά.
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Τελος το δραμα και για μενα με την z5 και βλεπουμε περα του κιτ φακου. Σημ. Ο todor ηδη μας εχει διαγραψει απο το club με συνοπτικες διαδικασιες.

Ο Σταυρος εγγυηση για αλλη μια φορα. Πραγματικα δεν εχω λογια για αυτον τον άνθρωπο - επαγγελματία.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Καλά κλικ κύριοι περιμένουμε εντυπώσεις :D
Ωραίες επιλογές και οι δύο. Η a6400 συγκεντρώνει τα καλύτερα χαρακτηριστικά της κατηγορίας της και η Z 5 είναι μακράν το πιο vfm deal σε full frame αυτή τη στιγμή στην αγορά!
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Καλά κλικ κύριοι περιμένουμε εντυπώσεις :D
Ωραίες επιλογές και οι δύο. Η a6400 συγκεντρώνει τα καλύτερα χαρακτηριστικά της κατηγορίας της και η Z 5 είναι μακράν το πιο vfm deal σε full frame αυτή τη στιγμή στην αγορά!
... Να σημειωσω ότι η επιλογή ειναι βαση του τι θελει ο καθενας. Για παραδειγμα εγω δινω μεγαλη εμφαση στην φωτογραφια και οχι στο βιντεο. Οχι οτι πλεον δεν ειναι ευκολο να τραβας ποιοτικο βιντεο με af μποκέ κλπ, αλλα θελει παρα πολυ δουλεια στην συνεχεια για να κανεις post editing, μονταζ κλπ για να φτιαξεις οπτικα κατι ενδιαφερον εστω και λιγων λεπτων. Απο την αλλη υπαρχουν ατομα που το κανουν σε καθημερινη βαση (youtubers κλπ) οποτε ειναι κατι σημαντικο για αυτους.

Καταληγω οτι το σημαντικοτερο ειναι να φτιαξεις ενα σετ (φακοι, τριποδο, φλας, φιλτρα κλπ) που να μπαινει σε ενα τσαντακι και να ειναι προσαρμοσμενο στις δικες σου πραγματικες αναγκες αν και εφοσον σε ενθουσιαζει η ιδεα της δημιουργιας μεσω της φωτογραφιας/βιντεο. Το καλυτερο φωτογραφικο σετ ειναι αυτο που θα δεχτεις να εχεις μαζι σου εύκαιρο προς χρηση.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
... Να σημειωσω ότι η επιλογή ειναι βαση του τι θελει ο καθενας. Για παραδειγμα εγω δινω μεγαλη εμφαση στην φωτογραφια και οχι στο βιντεο. Οχι οτι πλεον δεν ειναι ευκολο να τραβας ποιοτικο βιντεο με af μποκέ κλπ, αλλα θελει παρα πολυ δουλεια στην συνεχεια για να κανεις post editing, μονταζ κλπ για να φτιαξεις οπτικα κατι ενδιαφερον εστω και λιγων λεπτων. Απο την αλλη υπαρχουν ατομα που το κανουν σε καθημερινη βαση (youtubers κλπ) οποτε ειναι κατι σημαντικο για αυτους.

Καταληγω οτι το σημαντικοτερο ειναι να φτιαξεις ενα σετ (φακοι, τριποδο, φλας, φιλτρα κλπ) που να μπαινει σε ενα τσαντακι και να ειναι προσαρμοσμενο στις δικες σου πραγματικες αναγκες αν και εφοσον σε ενθουσιαζει η ιδεα της δημιουργιας μεσω της φωτογραφιας/βιντεο. Το καλυτερο φωτογραφικο σετ ειναι αυτο που θα δεχτεις να εχεις μαζι σου εύκαιρο προς χρηση.
Με ενδιαφέρει πολύ η γνώμη σου, γιατί έκανες μετάβαση από το μηχάνημα που έχω.
Περιμένω εντυπώσεις σε λίγο καιρό... Κανονισε
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Πρωτες εντυπωσεις...

Ποιοτικη κατασκευη χωρις βεβαια να ειναι heavy duty. Σαν αισθηση, ειδικα με τον κιτ φακο μου φαινεται σαν κομπακτ αν την συγκρινω με την d7200. Αυτο βεβαια θα αλλάξει αν της βαλω αλλο ακριβοτερο-ποιοτικοτερο φακο. Παντως το βαρος - ογκος μετραει ειδικα για κατι που το κουβαλαμε παντου στις εξορμησεις μας.

Εργονομια κορυφη. Δεν ειναι τυχαιο που ολες οι nikon της σειρας Z ειναι πανομοιοτυπες. Συγκριτικα με την d7200 ολα τα κουμπια ειναι πλεον στο δεξι χερι. Η touch οθονη επισης βοηθαει πάρα πολυ ειδικα σε περιπτωσεις που θελεις να βγαλεις φωτο έχοντας φορεμενο το κράνος, ή κρατώντας την μηχανη χαμηλα με γωνια.

Η τεχνολογια που αλλαζει καπως τον τροπο που βγαζαμε φωτογραφιες ειναι το auto focus με τα διαφορα modes. Ωστοσο την διαφορα θα την δεις σε κινουμενα θεματα. Για συνηθισμενα landscapes εξακολουθει να βολευει το single point auto focus σε συνδυασμό με back button auto focusing όπως ειχα κανει και στην d7200.

Το ψηφιακο viewfinder δεν θα σε προβληματισει καθολου, βεβαια θα χρειαστεις παραπανω απο μια μπαταρία αν θελεις να εισαι καλυμμενος.

Κατι αλλο που θα σε ξενισει ειναι οτι ο φακος μαζευει για να γινει πιο κόμπακτ και εκτεινεται οταν ειναι για χρηση (χειροκινητα).

Φυσικα θελει χρονο και πολυ πρακτικη μεχρι να την συνηθίσεις, να μαθεις ολα τα κόλπα της και να την φερεις στα γουστα σου. Ποιοτικες φωτο θα βγαλω αργοτερα... Τωρα παίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Η εργονομία (οκ και η ρετρίλα) με έσπρωχνε στην fuji αλλά τα λεφτά της είναι κάπως πολλά.

Αυτό που είπες πριν "να την παίρνεις μαζί" είναι η τελική μεγάλη παγίδα. Από πολλούς φωτογράφους διαβάζω για κατοχή δύο συστημάτων, το "πάει παντού" και το "πάει μόνο φωτοεξόρμηση με συγκεκριμένο στόχο".

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχουν OSS (με σταθεροποίηση) φακοί σε φωτεινά διαφράγματα.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Παρέλαβε το έτερον πριν λίγο γιατί το αγόρι ήταν στην κουζίνα και ήρθε ο κούριερ με κάτι δικά της και το δικό μου ήταν αναπάντεχο. Ξέχασε τον φορτιστή ταξιδίου με την δεύτερη μπαταρία ο Σταύρος, θα τα βρούμε την Δευτέρα.

Φορτίζω :)
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Η εργονομία (οκ και η ρετρίλα) με έσπρωχνε στην fuji αλλά τα λεφτά της είναι κάπως πολλά.

Αυτό που είπες πριν "να την παίρνεις μαζί" είναι η τελική μεγάλη παγίδα. Από πολλούς φωτογράφους διαβάζω για κατοχή δύο συστημάτων, το "πάει παντού" και το "πάει μόνο φωτοεξόρμηση με συγκεκριμένο στόχο".

Μου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχουν OSS (με σταθεροποίηση) φακοί σε φωτεινά διαφράγματα.
Προσωπικά για "συγκεκριμένο στόχο" όπως λες θα κουβαλήσω έξτρα το τρίποδο και ίσως έναν ειδικό φακό με ανάλογο φίλτρο. Το υπόλοιπο "βασικό" σετ το παίρνω σε όλες τις περιπτώσεις. Επαγγελματίες μπορεί να έχουν και περισσότερα σώματα με διαφορετικούς φακούς, άλλα για βίντεο και άλλα για φωτογραφία, drone κ.ο.κ. (δεν είμαι σε αυτή την κατηγορία).

Σημαντικό. Αν έχετε παλαιότερους και κυρίως τρίτων κατασκευαστών φακούς και τους χρησιμοποιήσετε με αντάπτορα σε mirrorless, ενδέχεται να έχει πρόβλημα το auto focus (δεν λειτουργεί ομαλά).
Δεν ξέρω αν ισχύει με όλους τους κατασκευαστές αλλά σίγουρα ισχύει στην Nikon (πχ Nikon Z5 Lens Compatibility Issues). Εγώ δεν έχω αυτό το θέμα γιατί χτίζω εκ νέου σε z-mount αλλά το παραθέτω σαν συμβουλή αγοράς. Σιγουρέψτε πρώτα την συμβατότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom