Mirrorless?

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Λοιπόν, ψάχνω να βρω αντιστοιχία με φακό κινητού. Λέει 26mm equivalent η κυρία κάμερα του τηλεφώνου (φυσικά αυτό το μικρό equivalent το πρόσεξα αφού πέρασα αρκετή ώρα κάνοντας μαθηματικά για να βρω αναλογία με μεγέθη αισθητήρα), είναι βάζοντας δίπλα δίπλα τους δύο συσκευές περίπου ίδια με 18mm της φωτογραφικής, επιβεβαιώνει το περίπου 1,5 της μετατροπής.

Ποιος ανακάλυψε έμπρακτα αυτό που λένε για το μποκέ και τους φωτεινούς φακούς;

Επίσης όποιος καταλάβει γιατί η Sony έχει βάλει την ίδια ρύθμιση σε δύο περιστροφικά χειριστήρια να μου πει.

RTFM δεν υπάρχει άλλη λύση...
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προσωπικά για "συγκεκριμένο στόχο" όπως λες θα κουβαλήσω έξτρα το τρίποδο και ίσως έναν ειδικό φακό με ανάλογο φίλτρο. Το υπόλοιπο "βασικό" σετ το παίρνω σε όλες τις περιπτώσεις. Επαγγελματίες μπορεί να έχουν και περισσότερα σώματα με διαφορετικούς φακούς, άλλα για βίντεο και άλλα για φωτογραφία, drone κ.ο.κ. (δεν είμαι σε αυτή την κατηγορία).

Σημαντικό. Αν έχετε παλαιότερους και κυρίως τρίτων κατασκευαστών φακούς και τους χρησιμοποιήσετε με αντάπτορα σε mirrorless, ενδέχεται να έχει πρόβλημα το auto focus (δεν λειτουργεί ομαλά).
Δεν ξέρω αν ισχύει με όλους τους κατασκευαστές αλλά σίγουρα ισχύει στην Nikon (πχ Nikon Z5 Lens Compatibility Issues). Εγώ δεν έχω αυτό το θέμα γιατί χτίζω εκ νέου σε z-mount αλλά το παραθέτω σαν συμβουλή αγοράς. Σιγουρέψτε πρώτα την συμβατότητα.
Για να καταλάβω... Οι φακοί της dslr μπαίνουν στις z?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κάπου διάβασα χθες ότι η nikon θα συνεχίσει να κατασκευάζει dslr... Ψάχνω να βρω που και θα το ανεβασω
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Για να καταλάβω... Οι φακοί της dslr μπαίνουν στις z?
Με ανταπτορα. Έχει f to z στα 300 Ελλάδα, 190 e-infinity
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Κάπου διάβασα χθες ότι η nikon θα συνεχίσει να κατασκευάζει dslr... Ψάχνω να βρω που και θα το ανεβασω
Δεν ηξερα οτι υπήρχε περίπτωση να σταματήσει η κατασκευή των dslr.
Aν ειναι ετσι να βιαστώ να παω σε 7ΧΧΧ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λίγο φθηνότερες ήταν πέρυσι. Αλλά ναι, επίσης πολύ καλή τιμή και η 780.
Υπάρχουν μεταχειρισμένα σώματα d750 και πολλά μα πάρα πολλά κομμάτια φωτεινων φακων
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Επίσης όποιος καταλάβει γιατί η Sony έχει βάλει την ίδια ρύθμιση σε δύο περιστροφικά χειριστήρια να μου πει.

RTFM δεν υπάρχει άλλη λύση...
Γιάννη έχω την εντύπωση πως τα περιστροφικά προγραμματίζονται σε ότι λειτουργία επιλέξεις.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γιάννη έχω την εντύπωση πως τα περιστροφικά προγραμματίζονται σε ότι λειτουργία επιλέξεις.
Έχω μηλόπιτα και σπανακόπιτα να φτιάξω, μετά θα ασχοληθούμε με το εργαλείο.

Πολυ υλικό και στο YouTube για ρύθμιση και προσωποποίηση στα μενού και χειριστήρια. Αυτό είναι usp για την Φούτζι (και αρκετές dslr), δεν ψάχνεις, βλέπεις.
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ευκαιρία πλέον οι ff d750
Δεν θέλω ff, γιατί δεν μου χρειάζεται ακόμα νομίζω...
Και τις 7ΧΧΧ τις κοιτάω για λιγότερο θόρυβο την νύχτα σε υψηλά iso, και φανταζομαι για το καλυτερο autofocus.

Είμαι ανάμεσα σε νέο σώμα η tele φακο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Δεν θέλω ff, γιατί δεν μου χρειάζεται ακόμα νομίζω...
Και τις 7ΧΧΧ τις κοιτάω για λιγότερο θόρυβο την νύχτα σε υψηλά iso, και φανταζομαι για το καλυτερο autofocus.

Είμαι ανάμεσα σε νέο σώμα η tele φακο.
Σώμα.. 7200 ή 7500
 

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Για να καταλάβω... Οι φακοί της dslr μπαίνουν στις z?
Με ανταπτορα. Έχει f to z στα 300 Ελλάδα, 190 e-infinity
Οπως ειπωθηκε χρησιμοποιεις ανταπτορα F to Z αλλα για να εισαι σιγουρος οτι δεν εχει θεματα πχ ενας παλιος Tamron φακος μπαινεις στο site της εταιριας και βλεπεις την συμβατοτητα ,,, λενε οτι οι gen2 δεν εχουν θεμα.


Η nikon θα βγαλει ενα ή δυο νέα μοντελα dslr το επομενο ετος. Δεν αφηνει την αγορά αυτη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πλουραλισμός, κάναμε τρεις διαφορετικές επιλογές. Τελικά πήγα στην Nikon Z50.
Έχει πλάκα γιατί αρχικά ο amyroukai ήταν διστακτικός με την Sony και εγώ ένθερμος υποστηρικτής και τελικά ψωνίσαμε ανάποδα.
Αν είσαι εντελώς καινούργιος, όπως εγώ, θέλει πολύ διάβασμα η όλη ιστορία. Και για την επιλογή και το μετά. Ένας εντελώς νέος Κόσμος!
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Μισό.

Ήμουν αρνητικός στην Sony λόγω τιμής, στα 1300 ευρώ που είχε πριν δεν την συζητάω καν. Σαν δυνατότητες και ποιότητα δεν έγραψε κανείς αρνητική κριτική, ίσα ίσα τρία χρόνια μετά η κλασική ατάκα σε όλα τα τεστ "το autofocus δεν είναι Sony αλλά είναι καλό" λέει πολλά. Χάνει σαν "χαρακτήρα" με σώμα που είναι επιτηδευμένα απλό, οι εμμονές της Sony στην σχεδίαση είναι παροιμιώδεις. Επίσης τόσα χρόνια μετά διαβάζω ότι το οφθαλμοσκόπιο είναι το καλύτερο της κατηγορίας της και οδηγεί σε λιγότερα λάθη έκθεσης.

Βλέποντας πχ ότι ένας Sigma 16 f/1.4 στον οποίο με σπρώχνει φίλος που τον έχει και δουλεύει στην α6000 θα με φτάσει οικονομικά χαμηλότερα από άλλες επιλογές με κιτ φακό, δίνοντάς μου ταυτόχρονα την δυνατότητα και να μάθω αλλά και να έχω την άνεση "παιδικό πάρτι όλα αυτόματα και μηδέν λάθη" είναι για τα δικά μου θέλω η πιο σωστή λύση, αν ποτέ ξαναγίνουν τέτοια δηλαδή πριν φτάσουμε στην ηλικία "σας μισώ όλους". Με λίγα ευρώ έχει φακούς που είναι "κακοί" οπτικά αλλά με χαρακτήρα για... μαθητές.


Καλοδούλευτη η Ζ50, άντε να τελειώνει η βλακεία εννοώ η τεράστια υπευθυνότητα και να οργανωθούμε για "Aldebaran λείπεις" φωτοβόλτα. Αυτός ο ναός Επικούρειου Απόλλωνα που πήγε το πλι παραμένει στόχος και δικαιολογία για μετακίνηση τύπου 7 "απόλαυση".
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Όλες οι επιλογές είναι σωστες
Πολλά κλικ τώρα και στην πορεία θα βρείτε τους φακούς που θα χρειαστειτε
Μεγάλος "κουμπαράς" αυτό το χομπυ, αλλά και μεγάλη η χαρά.
 

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Όλες οι επιλογές είναι σωστες
Αυτό. Σαν τα μηχανάκια, ο κάθε ένας μας έχει πάρει το "καλύτερο" για τον ίδιο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Αυτό. Σαν τα μηχανάκια, ο κάθε ένας μας έχει πάρει το "καλύτερο" για τον ίδιο.
Και εδώ μετράει ο "χειριστής"... Αν δεν έχεις το σωστό μάτι, δεν κάνεις τιποτα
Σαν τα μηχανάκια μας.
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Και εδώ μετράει ο "χειριστής"... Αν δεν έχεις το σωστό μάτι, δεν κάνεις τιποτα
Σαν τα μηχανάκια μας.
Και το "ματι" είναι σαν την οδήγηση.Και μαθαίνεται και εξελίσεται.
 
Top Bottom