Mirrorless?

amyroukai

Big Membered Wunderkind
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπάρχει ήδη ο συμοφε με αυτό το σκεπτικό, εντουρο και φωτογραφία.

Εννοείται ότι "πρέπει" να οργανωθεί κάτι τέτοιο, χρωστάμε στον Aldebaran
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Έχω μια ιδέα. Όταν με το καλό επιστρέψω Ελλάδα, και επίσης όταν με το καλό μας αφήσουν να βγούμε έξω, να συνδυάσουμε μοτοσυκλετιστικη βόλτα στην Αθήνα με photo walk. Μεταξύ των δικών μου γνώσεων στη φωτογραφία, καθώς και άλλων ανθρώπων που πιθανώς να συμμετάσχουν, θα μπορέσουμε να λύσουμε πολλές απορίες.
Γνώμες;
Πολύ ωραία η ιδέα σου, ακόμα καλύτερα αν γινόταν και πιο νωρίς!
Παρότι έχω δει ένα σωρό βιντεάκια στο σωλήνα και έχω πάρει ήδη τρία βιβλία φωτογραφίας νομίζω ότι η κουβέντα με κάποιον που γνωρίζει το θέμα είναι μακράν ο πιο γρήγορος τρόπος να μάθεις, συν πολλά κλικ και πειραματισμός.

Καλά η πρώτη εντύπωση παίρνοντας τη μηχανή στα χέρια, με τα δεκάδες μενού, επιλογές, ρυθμίσεις κλπ είναι αστεία σοκαριστική! o_O:wacky::Watching: :laugh::roflmao:
 

a2in

Μέλος
Όνομα
Άρης
Μοτό
Varadero 1000
Πολύ ωραία η ιδέα σου, ακόμα καλύτερα αν γινόταν και πιο νωρίς!
Παρότι έχω δει ένα σωρό βιντεάκια στο σωλήνα και έχω πάρει ήδη τρία βιβλία φωτογραφίας νομίζω ότι η κουβέντα με κάποιον που γνωρίζει το θέμα είναι μακράν ο πιο γρήγορος τρόπος να μάθεις, συν πολλά κλικ και πειραματισμός.

Καλά η πρώτη εντύπωση παίρνοντας τη μηχανή στα χέρια, με τα δεκάδες μενού, επιλογές, ρυθμίσεις κλπ είναι αστεία σοκαριστική! o_O:wacky::Watching::laugh::roflmao:
Ακριβώς έτσι είναι. Δεν ξέρω πόσο νωρίς θα καταφέρω εγώ να βοηθήσω, άλλα σίγουρα βοηθάει ο πειραματισμός.
Τα μενού καλό είναι να τα μάθει κανείς, αλλά μπορώ να σου πω έχοντας 3 μηχανές ότι δεν θυμάμαι που να βρω τι ποια σε καθεμία. Όλα καταλήγουν στις τρεις βασικές ρυθμίσεις: χρόνος, διάφραγμα και iso. Τα υπόλοιπα είναι για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις καταστάσεις όπως low light, high dynamic range κλπ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Ακριβώς έτσι είναι. Δεν ξέρω πόσο νωρίς θα καταφέρω εγώ να βοηθήσω, άλλα σίγουρα βοηθάει ο πειραματισμός.
Τα μενού καλό είναι να τα μάθει κανείς, αλλά μπορώ να σου πω έχοντας 3 μηχανές ότι δεν θυμάμαι που να βρω τι ποια σε καθεμία. Όλα καταλήγουν στις τρεις βασικές ρυθμίσεις: χρόνος, διάφραγμα και iso. Τα υπόλοιπα είναι για να μπορέσεις να αντιμετωπίσεις καταστάσεις όπως low light, high dynamic range κλπ.
Σωστός...
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Πρώτες δοκιμές σήμερα το πρωί στο μαγαζί


Nikon Z50 24mm f4,2 1/40 ISO 1400


Nikon Z50 38mm f5,6 1/60 ISO800





Δοκιμάζοντας την επίδραση του ISO: 48mm f6 1/80 ISO 5000


Κάτι που δεν έψαξα καθόλου πριν την αγορά είναι το aftermarket service των διάφορων εταιριών. Μου ήρθε στο μυαλό σήμερα που ανακάλυψα ότι η Nikon παρέχει μια υπηρεσία cloud με απεριόριστο χώρο για αρχεία 2mb. Δεν έχω εμπειρία και δεν ξέρω αν η ίδια η εταιρία είναι παράγοντας επιλογής. Υποθέτω όσοι ασχολούνται χρόνια θα ξέρουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Προσπάθησε να έχεις το iso όσο γίνεται πιο χαμηλα
Παίξε με διάφραγμα και ταχύτητα
Ποσο φωτεινοί είναι οι φακοί σου?
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Με τον Κιτ έχω ξεκινήσει και μόλις αρχίσω να καταλαβαίνω τι κάνω θα προχωρήσω ανάλογα
16-50mm f3,5-6,3 vr
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Με τον Κιτ έχω ξεκινήσει και μόλις αρχίσω να καταλαβαίνω τι κάνω θα προχωρήσω ανάλογα
16-50mm f3,5-6,3 vr
ΟΚ... Δεν είναι πολύ φωτεινός φακός, αλλά μπες στον μανιουαλ χειρισμό και προσπάθησε να "παίξεις" με τις εκεί ρυθμισεις
Το iso είναι εχθρός της καλής φώτο και το χρησιμοποιούμε μόνο σε ειδικές περιπτώσεις.
Άκουσα ότι οι mirroles έχουν μεγάλη σταθερότητα στις μικρές ταχύτητες που χρειάζονται στα σκοτάδια....οποτε κατέβα χαμηλά, χωρίς να ανεβάσεις iso
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
ΟΚ... Δεν είναι πολύ φωτεινός φακός, αλλά μπες στον μανιουαλ χειρισμό και προσπάθησε να "παίξεις" με τις εκεί ρυθμισεις
Το iso είναι εχθρός της καλής φώτο και το χρησιμοποιούμε μόνο σε ειδικές περιπτώσεις.
Άκουσα ότι οι mirroles έχουν μεγάλη σταθερότητα στις μικρές ταχύτητες που χρειάζονται στα σκοτάδια....οποτε κατέβα χαμηλά, χωρίς να ανεβάσεις iso
Κώστα με την 7200 από ποιο iso και μετα βλεπεις θορυβο?
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κώστα με την 7200 από ποιο iso και μετα βλεπεις θορυβο?
Εξαρτάται την λήψη, αλλά μέχρι 800 δεν υπαρχει προβλημα
Εγώ ανεβάζω τa iso μόνο σε milky way Και σε ειδικές περιπτώσεις ελάχιστα.
Αλλά έχω φακούς κάτω από 2.8
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Εξαρτάται την λήψη, αλλά μέχρι 800 δεν υπαρχει προβλημα
Εγώ ανεβάζω τa iso μόνο σε milky way Και σε ειδικές περιπτώσεις ελάχιστα.
Αλλά έχω φακούς κάτω από 2.8
Πάντως εγώ εδώ

dpreview image comparison tool

βλέπω μια χαρά αποτέλεσματα και στα 1600..
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Τι να πω
Εγώ στον υπολογιστή μου δεν βλέπω καλό αποτέλεσμα πάνω από 1000
Και είναι 15 ιντσών οθονη



Advphone....
Οκ. Κατάλαβα...Στον θόρυβο παίζει ρόλο και η διάρκεια της λήψης, επομένως άλλο να τραβάς 1600 σε 1sec και αλλο σε 20sec.
Όπως κατάλαβες έχω αρχίσει να ψάχνομαι πάλι!!!
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εξαρτάται την λήψη, αλλά μέχρι 800 δεν υπαρχει προβλημα
Εγώ ανεβάζω τa iso μόνο σε milky way Και σε ειδικές περιπτώσεις ελάχιστα.
Αλλά έχω φακούς κάτω από 2.8
Και εγώ εκεί παίζω στα f των φακών...
 
Top Bottom