Mitas E07, ελαστικά

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
καλημέρα Παίδες,

να διορθώσω το πόστ μου λέγοντας πως....δεν έχασε 0,5 λίβρες αλλά 0,2..είχα βάλει 2,0 και έπεσε 1,8 μετά από μια εβδομάδα χρήσης.
Εχθές έψαξα στο διαδίκτυο σχετικά με τις ανακλήσεις που έκανε η ΜΙΤΑΣ για τα ελαστικά Ε07. όσα έχουν κατασκευαστεί πριν το 2013 είχαν θέμα.
τα συγκεκριμένα που φοράω έχουν δείκτη ταχύτητας 59Τ και είναι κατασκευασμένα το ΜΑΡ του 13.
την Κυριακή λέω να κάνω μια μικρή βόλτα για το τελικό τεστ..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
καλημέρα Παίδες,

να διορθώσω το πόστ μου λέγοντας πως....δεν έχασε 0,5 λίβρες αλλά 0,2..είχα βάλει 2,0 και έπεσε 1,8 μετά από μια εβδομάδα χρήσης.
Εχθές έψαξα στο διαδίκτυο σχετικά με τις ανακλήσεις που έκανε η ΜΙΤΑΣ για τα ελαστικά Ε07. όσα έχουν κατασκευαστεί πριν το 2013 είχαν θέμα.
τα συγκεκριμένα που φοράω έχουν δείκτη ταχύτητας 59Τ και είναι κατασκευασμένα το ΜΑΡ του 13.
την Κυριακή λέω να κάνω μια μικρή βόλτα για το τελικό τεστ..
59T= 243 kg και 190 χαω max speed.
69Q= 325 kg και 160 χαω max speed αυτό για πίσω Το εμπρός έχει 59Q.
Οπότε αν το μπροστινό σου είναι 59 και το πίσω 69, είσαι μια χαρά. Διαφορετικά, όχι!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Απ' ότι βλέπω και τα TKC80, 69V δείκτη έχουν άρα 325 κιλά...
Μια χαρά σε βλέπω @Morfeas ;););)
Αλλά ψάξε κι εσύ το θέμα σε βάθος:cool:. Και το βάθος, είναι στο manual της μοτό και σε λαστιχά που εμπιστεύεσαι ;)

Διορθώνω το δείκτη ταχύτητας των TKC80, από V σε Q που είναι το σωστό και το λογικό:D

Μου ξέφυγε χθες...
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
καλημέρα Παίδες,

να διορθώσω το πόστ μου λέγοντας πως....δεν έχασε 0,5 λίβρες αλλά 0,2..είχα βάλει 2,0 και έπεσε 1,8 μετά από μια εβδομάδα χρήσης.
Εχθές έψαξα στο διαδίκτυο σχετικά με τις ανακλήσεις που έκανε η ΜΙΤΑΣ για τα ελαστικά Ε07. όσα έχουν κατασκευαστεί πριν το 2013 είχαν θέμα.
τα συγκεκριμένα που φοράω έχουν δείκτη ταχύτητας 59Τ και είναι κατασκευασμένα το ΜΑΡ του 13.
την Κυριακή λέω να κάνω μια μικρή βόλτα για το τελικό τεστ..
Τα παρακάτω από το επίσημο manual της Mitas
http://www.mitas.eu/index.php?stranka=2&rid=6775&cid=67875&article=mitas-catalogues
inch ORDER 17 19 21
Tyre size 150/70-17 110/80-19 90/90-21
LL/SS 69T 59T 54T
Tread pattern E-07 E-07 E-07
Type (TT/TL) TL TL TT (μόνο σαμπρέλα)
Max.inflation(BAR) 2.3 2.3 2.3
MAX SPEED 190 190 190

LOAD INDEX
69 325kg
59 243kg
54 212kg

παρατήρηση στο συνάδελφο η πίεση που έβαλες είναι λίγη κατά τη γνώμη μου:muted:
τα ελαστικά μπορούν να σηκώσουν max 568kg στο R1200GS & 537kg στο F800GS

Τώρα για τις εντυπώσεις μάλλον δε θα είμαι αντικειμενικός και ο λόγος είναι ότι πρώτη φορά έχω βάλει ελαστικά 50/50 αλλά και από την άλλη δηλώνω ότι δεν πρόκειται να ξαναβάλω άλλα ελαστικά εκτός από Mitas ή Heidenau που πιθανόν να δοκιμάσω κάποια στιγμή.

Τοποθέτηση 2014-01-22 43771km
[/URL]

Έχω κάνει μέχρι τώρα 3000km και το χαμόγελο δε φεύγει με τίποτα.
[/URL]

Αρχές Μάρτη που κατέβηκα (από εθνική) Αθήνα, τριβάλιτσος και διπλός με βροχή από Λάρισα έως Αθήνα και με ταχύτητες έως 140km στη βροχή, η ευστάθεια του το κράτημα του με εξέπληξε πολύ θετικά κάτι που ομολογώ δεν το περίμενα.:yew:
 
Τελευταία επεξεργασία:

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Τώρα περιμένω πως και πως το τρόφφυ με τόσους έμπειρους που θα μαζευτούν εκεί για να βγουν και πιο σίγουρα συμπεράσματα στο χώμα.:)
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Κώστα , έβαλα τις πιέσεις που προτείνει η μπεμπε για τα karoo.
Μαλλον χαμηλοτερες απο οτι πρεπει εχεις.
Βασει max speed, το mitas πρεπει να θελει λιγο παραπανω απο TKC & KAROO.


Send from LG G2
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
τι να σου πω ρε μαν,

ο λαστιχάς μου είπε να το δουλεύω εκεί....ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που βάζω "φθηνό" ελαστικό...και έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά!

Πάντως μέχρι στιγμής μια χαρά δουλεύει.... :)
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
....ειλικρινά είναι η πρώτη φορά που βάζω "φθηνό" ελαστικό...

Πάντως μέχρι στιγμής μια χαρά δουλεύει.... :)[/quote]

Επειδή ο Σπύρος τα πουλάει φθηνά για κάποιο λόγο δικό του που δεν μας ενδιαφέρει (ας ελπίσουμε ότι δεν διαβάζει το θρέντ και ανεβάσει τις τιμές:D) θέλω να σας κάνω μία ενημέρωση: ο δικός μας Τίμος για τους γνώστες όταν του ζήτησα τιμή για τα Mitas E07 μου τα έφερνε 180€ σε σχέση με τα 190€ που μου ζητούσε για τα Heidenau K60 SCOUT. Μη παραμυθιαζόμαστε ότι είναι ''φθηνό ελαστικό''.
Ας είναι καλά ο Σπύρος και μακάρι να μας δίνει αυτές τις τιμές.
 

Morfeas

ΜΟΤΟταξιδιώτης
Περιοχή
Athens-Alimos
Όνομα
Δημήτρης Κατσούλας
Μοτό
BMW R1200 GSA
Triumph scrambler 900
!!!!!!!!!!!! 180,00€!!! Κώστα τότε θα έδινα άλλα 60 και θα έβαζα κατι πιο επώνυμο....τα ΗΕΙ....τα πουλάνε 240 πλέον...στα Αθηναϊκά μαγαζιά. Τουλάχιστον τόσο μου ζήτησαν.
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
!!!!!!!!!!!! 180,00€!!! Κώστα τότε θα έδινα άλλα 60 και θα έβαζα κατι πιο επώνυμο....τα ΗΕΙ....τα πουλάνε 240 πλέον...στα Αθηναϊκά μαγαζιά. Τουλάχιστον τόσο μου ζήτησαν.
Εγώ τα αγόρασα 133€ από panelast.gr + τα περαστικά:cool:
 

xurxes

"καφέ#αρκούδα"
Περιοχή
Salonika
Όνομα
Basil
Μοτό
KTM 690 ENDURO R
BMW R1200 GSA
τα λάστιχα είναι super!!
Κ η τιμή τους κ η συμπεριφορά τους,,,,, τα φοράνε από Τσεχία μέχρι Καναδά
και από Ρωσία μέχρι Νότια Αφρική,,,,,άπαντες



περί ορέξεως κολοκυθοπιτα,,,,,,


το νέο kiska KTM 250 exc,,,,, με τα mitas το παρουσίασε η ΚΤΜ,,,,,,,:rolleyes:


δλδ,,,, μάπα επιλογή κάνανε :D
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
τα φοράνε από Τσεχία μέχρι Καναδά
και από Ρωσία μέχρι Νότια Αφρική,,,,,άπαντες
;)
Σε αυτο εχεις δικιο τα φορανε πολλοι στα μακρινα ταξιδια τους...
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
;)..τα φορανε πολλοι στα μακρινα ταξιδια τους...
Καλα, αυτο εχει να κανει με τη χιλιομετρικη αποδοση και μονον! (αρα σκληροτητα γομας, καθ'οσον "δε λεει" να βαλεις μαλακη γομα σε τετοια ταξιδια και ν'αλλαζεις λαστιχα σε Μογγολιες, Κιργισταν, Τατζικισταν κλπ..κλπ..)
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Οι πιο πολλοι βγαζουν πανω απο 12000 χλμ με τα μιτας και να ξερεις υπαρχει τροπος να αλλαξεις λαστιχα....Ειδικα στις χωρες που αναφερεις πανευκολα....
Πιστευω οτι βγαζεις ΠΟΛΛΑ περισσοτερα! (Αυτο λεω, εξ'αλλου..) :ok:

(Και ναι.. Προφανως μπορεις ν'αλλαξεις και εκει ενα λαστιχο.. Μαλλον ομως οχι αυτο που θελεις!.. ;) )
 
Top Bottom