Mitas E07, ελαστικά

Λευκάδιος

Μέλος
Περιοχή
West Side Athens
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BRP
Περιοριζομαι αυστηρά σε 17άρα πίσω οπότε starcross και άλλα enduro ελαστικά δέν μου κάνουν.Mitas stone king έχω βάλει στο παρελθόν και άντεξε για πολλά χιλιόμετρα σε μηχανάκι 170 κιλών.Μέχρι και στην Ελάτη πήγα και γύρισα από άσφαλτο(360+360χλμ ).Έχει μακράν τα μεγαλύτερα τακούνια στην διάσταση των 17ιντσών,τα t63,mt21 μπροστά του μοιάζουν σλικ :laugh:
 

PANOS

Μέλος
Περιοχή
Χαϊδάρι
Όνομα
Πάνος
Μοτό
f800gs
xr400r
Αυτά που είπα είναι για μικρά enduro με 18αρι.Σε 150/70/17 απτό 800άρι μου έχω μικρή εμπειρία μόνο απο heidenau κ karoo 3
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Λοιπόν σχεδόν δύο χρόνια μετά το πρώτο σετ λάστιχα (Anakee 3), τόλμησα και φόρεσα ένα πιο χωμμάτινο σετ στη γριά μου ώστε να μην ντρέπεται να πατάει στα χώματα. Το προηγούμενο σετ ήταν τα καινουργια τότε Anakee 3, τα οποία τα είχα κάι παραπάνω από 1,5 χρόνο και τους είχα κάνει περίπου 30.000 χλμ. Όσο ήταν καινούργια ήταν αθόρυβα σε υψηλές ταχύτητες και σε επαρχιακό πραγματικά έξυνες σκουλαρίκια αν το λέει η καρδούλα σου. Τα ευχαριστήθηκα σε επαρχιακό όσο τίποτα άλλο, ωστόσο εκεί που υστερούν (και δεν είναι και κατασκευασμένα να λειτουργούν) είναι εκτός δρόμου. Σε light καταστάσεις είναι οκ αλλα σύντομα δείχνουν ανεπαρκή, που είναι λογικό...

Θέλοντας μία αλλαγή σε κάτι λίγο πιο χωμάτινο, πιο οικονομικό και διαφορετικό φόρεσα ένα σετ Mitas E-07 σε 90/90/21 και 130/80/17. Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο στρώσιμο, αλλά σε σχέση με τα προηγούμενα έχω παρατηρήσει τα εξής. Υπάρχει θόρυβος. Όχι να σου παίρνει το κεφάλι αλλά έχει, σε αυτή τη φάση δεν με πειράζει θα το δουμε σε ταξίδι μεγάλο. Είναι αρκετά μαλακα σαν ελαστικά (αίσθηση στο δρόμο) απορροφούν ανωμαλίες και σε κακοτράχαλο δρόμο μεταφέρουν λιγότερο κοπανημα και κραδασμό στα χέρια. Σιγά σιγά έχω αρχίσει να πλαγιάζω -προσεχτικα- και δείχνουν σχετική ασάφεια μάλλον λόγω του οτι είναι καινούργια.

Σε ότι αφορά το κόστος το σετ εμπρός πίσω στις διαστάσεις που γράφω 144 ευρώ + 30 ευρώ δύο νέες σαμρέλες Michelin, μας κάνουν 174 ευρώ συνολικά.

Θα προσπαθήσω να ποστάρω εντυπώσεις όσο στρώνει το λάστιχο αλλά και σε εκτός δρόμου περιπλανήσεις, σε μια προσπάθεια να υπάρχει συγκεντρωμένη πληροφορία για αυτή την εταιρία και τα ελαστικά της. Ίσως να μη χρειάζεται να δίνουμε μία περιουσία σε λάστιχα που σε βάζουν να πληρωνεις και λίγο το όνομα. Θα δείξει...


Επίσης παραθέτω την απάντηση που έλαβα από την Mitas για τις σωστές πιέσεις των ελαστικών αυτής της διάστασης σε τρία διαφορετικά σενάρια.


Dear Mr. ΧΧΧΧ,

We recommend to you following tyre pressure for front 90/90-21 E-07, rear 130/80-17 E-07 on bike Honda XL 600 V Transalp

Rider only on public road : front tyre : 2,1 Bar, rear : 2,25 bar

Rider + passenger on public road : front :2,4 bar, rear : 2,6

Of road dry and light terrain -1 rider only : front : 1,6 bar, rear: 1,8 bar


Best regards

Karel Špaňhel

Product manager motorcycle tyres
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
ρε παλικαρια που τα βρισκοπυμε αυτα τα Mitas να τα δοκιμασουμε.
ψαχνοντας ειχα βρει μονο για εναν εισαγωγεα στη θεσσαλονικη αλλα μΕ ειπε οτι εχει μον τα Ε07 αν θυμαμε καλα
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
ρε παλικαρια που τα βρισκοπυμε αυτα τα Mitas να τα δοκιμασουμε.
ψαχνοντας ειχα βρει μονο για εναν εισαγωγεα στη θεσσαλονικη αλλα μΕ ειπε οτι εχει μον τα Ε07 αν θυμαμε καλα
Aυτος ειναι ο μοναδικος εισαγωγεας.
http://www.panelast.gr/
Αν χρειαστεις βοηθεια στη συναλλαγη ή τη μεταφορα σφυρα:)
 

mitch

Μέλος
Περιοχή
Πιτσουνι Σιτυ
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
BMW R1150GS ADV
Suzuki drz400s
Honda VT250Z
ναι αυτον πηρα τηλ και εγω και μου ειπε οτι εχει μονο Ε07
δεν ηταν ιδιετερα ομιλιτικος και ευδιαθετος :( και δε καταλαβα αν κατοποιν παραγγελιας μπωρει να φερει!!
τσπ θα προσ[αθισω να ξαναμιλισω μαζι του να τον ρωτησω, αν χριαστει θα σφυριξω Πασκουαλε, ευχαριστω πολυ
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
ρε παλικαρια που τα βρισκοπυμε αυτα τα Mitas να τα δοκιμασουμε.
ψαχνοντας ειχα βρει μονο για εναν εισαγωγεα στη θεσσαλονικη αλλα μΕ ειπε οτι εχει μον τα Ε07 αν θυμαμε καλα
Στο Ηράκλειο τα φέρνουν και οι 3 μοτο-λαστιχάδες, πολλές φορές μάλιστα έχουν και στοκ.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
...οχι μονο εδω Αθηνα αμεσα διαθεσιμα εχει o Sirio center. Επισης συγκεκριμενα για το σετ που αγορασα απο τον panelast το αγοραζα 115 με μεταφορικα αλλα χωρις τοποθετηση. Ενω στο sirio στα 144 ειναι και η τοποθετηση. Προσωπικα προτιμησα το δευτερο ηθελα να βλεπω και να ξερω το μαγαζι και αν θελησω κατι να παω απο εκει. Επισης μιλωντας με το μαγαζι που τα εβαλα την αποθηκη στη Θεσσαλονικη ουτε που την ειχαν ακουσει. Ο αντιπροσωπος δεν ειναι αυτος και κανει μαλλον παραεισαγωγη. Επισης ο θεσσαλονικιος μου ειπε οτι τα λαστιχα ηταν διετιας+.


Ο επισημος αντιπροσωπος ειναι αυτος.
http://www.mitas.gr/about-us
και λαστιχα δινει μονο σε μαγαζια οχι σε ιδιωτες.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
...οχι μονο εδω Αθηνα αμεσα διαθεσιμα εχει o Sirio center. Επισης συγκεκριμενα για το σετ που αγορασα απο τον panelast το αγοραζα 115 με μεταφορικα αλλα χωρις τοποθετηση. Ενω στο sirio στα 144 ειναι και η τοποθετηση. Προσωπικα προτιμησα το δευτερο ηθελα να βλεπω και να ξερω το μαγαζι και αν θελησω κατι να παω απο εκει. Επισης μιλωντας με το μαγαζι που τα εβαλα την αποθηκη στη Θεσσαλονικη ουτε που την ειχαν ακουσει. Ο αντιπροσωπος δεν ειναι αυτος και κανει μαλλον παραεισαγωγη. Επισης ο θεσσαλονικιος μου ειπε οτι τα λαστιχα ηταν διετιας+.


Ο επισημος αντιπροσωπος ειναι αυτος.
http://www.mitas.gr/about-us
και λαστιχα δινει μονο σε μαγαζια οχι σε ιδιωτες.

Sent from my GT-I9506 using Tapatalk
Ειναι φανερο οτι κατι εχει αλλαξει κι εδω κ ο panelast δεν φερνει πλεον τη γκαμα για μοτοσυκλετες.Ετσι εξηγειται πως εχει λιγους κωδικους που προερχονται απο παλιο στοκ.


adv phone
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
https://www.elastikaleader.gr
έχει παραγγείλει κανείς από εδώ; Τα έχει τα Mitas Ε07 και τα έχει και σε καλή τιμή... τα E07(dakar) τα βρήκα 160ευρώ (δεν ξέρω τι παίζει με μεταφορικά).
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Tι εχει αλλαξει με τα Mitas?ξερει κανείς απο σιγουρες πηγες;panelast τελος;
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Tι εχει αλλαξει με τα Mitas?ξερει κανείς απο σιγουρες πηγες;panelast τελος;
Όχι δεν ξέρω να σου πω σίγουρα τι γίνεται. Αυτό που ξέρω σίγουρα να σου πω είναι ότι το συγκεκριμένο μαγαζί που έβαλα τα ελαστικά, που προμηθεύεται από τον επίσημο αντιπρόσωπο (http://www.mitas.gr/), δεν είχαν την παραμικρή ιδέα ποιος ήταν αυτός. Δεν τον είχαν ξανακούσει.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
https://www.elastikaleader.gr
έχει παραγγείλει κανείς από εδώ; Τα έχει τα Mitas Ε07 και τα έχει και σε καλή τιμή... τα E07(dakar) τα βρήκα 160ευρώ (δεν ξέρω τι παίζει με μεταφορικά).
Απαντω στο δικό μου μήνυμα... για όσους τυχόν ενδιαφερθούν μελλοντικά.

Αρχικά τους έστειλα ένα mail για να ρωτησω για τις ημερομηνίες των ελαστικων που θα ήθελα να αγοράσω. Δεν μου απάντησαν ποτέ. Παρολα αυτά εγώ προχωρησα στην παραγγελία μετά από λίγες μέρες.
18-5 βράδυ έγινε η παραγγελία και η πληρωμή έγινε με visa. 155 ευρώ το ζευγάρι, και το πίσω είναι το dakar (με την κίτρινη γραμμή).

Σήμερα 27-5 παρέλαβα μέσω ACS στην πόρτα μου χωρίς επιπλέον χρέωση. Οι ημερομηνίες των ελαστικων... 50η εβδομάδα του '15 για το πίσω και 20η του '16 για το μπροστά! Πολύ καλά κατά τη γνώμη μου.

Επίσης με το που έγινε η παραγγελία την επόμενη μέρα μου ήρθε mail πως προχωράνε σε αποστολή και τη μεθεπόμενη ήρθε και tracking number που δούλευε σε όλο το ταξίδι των ελαστικων (Γερμανια, Πολωνία, Ουγγαρια, Βουλγαρία, Θεσ/νικη).
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Το πίσω το ζήτησες Dakar ή ήρθε μόνο του; Η τιμή είναι όντως καλή και σημαντικό οτι τα λαστιχα ουσιαστικά είναι καινούργια. Από περιέργια ενημέρωσε μας και για κόστος τοποθέτησης και σαμπρελών (αν βάλεις). Καλή εναλλακτική πάντως.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Το πίσω εγώ το ζήτησα dakar και θα αγόραζα και το μπροστινό σε dakar αλλά είχε εξαντληθεί.

Σαμπρέλες michelin απλές 30 ευρώ + 10 ευρώ για τοποθέτηση και ζυγοστάθμιση. Το συνεργείο είναι λίγο έξω από τη Νάουσα. Σαμπρέλες της παρηγγειλε ο μάστορας και τις περιμένω στις 31-5.
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Μετά από περίπου 3.500 χιλιόμετρα τα έχω συμπαθήσει υπέρ του δέοντος! Σε άσφαλτο τα έχω δοκιμάσει σε όλες τις συνθήκες (εκτός των υψηλών ταχυτήτων για πολύ ώρα) και δε με έχουν προδώσει πουθενά. Σε χώμα δεν έχω μπει ακόμη...

Μονο στο μπροστινό ελαστικό όμως παρατήρησα μερικές ρωγμες-σκασιματακια.

Ποια ή γνώμη σας; Να πάω για αντικατάσταση ή αλλαγή;
 

VKon

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F 800 GS
Φυσιολογικές οι ρωγμες-σκασιματακια, τα σκισίματα είναι το πρόβλημα.
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Eχω βαλει τα 010 mitas και δεν μπρολαβαινω να βαζω αερα στο μπροστινο!!!!!!σε μια εβδομαδα απο 33lb φτανω 2lb εβαλα σαπουνονερο και χανει απο παντου σχεδον!!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Eχω βαλει τα 010 mitas και δεν μπρολαβαινω να βαζω αερα στο μπροστινο!!!!!!σε μια εβδομαδα απο 33lb φτανω 2lb εβαλα σαπουνονερο και χανει απο παντου σχεδον!!!!
πριν ''ριξεις'' το φταιξιμο στο λαστιχο, δωσε ''βαρος'' στη βαλβιδα...
ισως να εχει 99% ευθυνη !!
 

1190Rleros

Μέλος
Περιοχή
ΛΕΡΟΣ
Όνομα
ANTΩΝΗΣ
Μοτό
ΚΤΜ 690 rally.
Η βαλβίδα δεν χάνει αφού έβαλα σαπουναδα και χάνει γύρω γύρω το λάστιχο !!

Στάλθηκε από το CUBOT DINOSAUR μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom